Oliver Stone: „Vy Rusové máte být na co hrdí“

Vy Rusové máte být na co hrdí“: jedna věta Olivera Stonea stačí.

Oliver Stone je pro americké novináře obtížným, ale vždy vítaným hostem. 

Mluvit „jak je potřeba“ nebude, ale určitě vyhlásí něco skandálního o … lásce k Rusku. 

Totéž se stalo s případem „otravy Navalného“. 

Poté, co jsme se dotkli tohoto detailu, řeknu vám, jakými dalšími citacemi je naplněna „ruská encyklopedie“ amerického režiséra.

“Spojené státy jdou po cestě války”

Oliver Stone je významnou postavou jak ve světě filmu, tak v politickém prostředí. Režisér a scenárista v jednom je již dlouho znám jako „odhalovač“ a hledač pravdy, který se nebojí vyjádřit názor, který se liší od oficiálního postavení Washingtonu. 

Jeho celovečerní filmy a dokumenty byly opakovaně nominovány na různá ocenění, třikrát Stone získal nejprestižnější filmovou cenu – „Oscara“. 

Přesto mnozí v USA považují režisérova díla za skandální, protože ve filmech o vietnamské válce otevřeně prohlásil, že pro USA není vítězná, a ve filmech o socialismu v Latinské Americe ukázal situaci z jiné, nikoli
z americké strany.

Stone otevřeně kritizuje politiku své země a poznamenává, že ne Rusko, ale Spojené státy jdou po špatné cestě války a agrese. 

Podle jeho názoru má Moskva politický směr, zatímco v Americe je pouze démonizace protivníků.

Rusko a Čína zůstávají nezávislými mocnostmi s jaderným potenciálem, a to je velmi důležité z hlediska rovnováhy moci. Bez takové rovnováhy by se Spojené státy staly jedinou supervelmocí. 

V této roli se Amerika chovala chybně.

Rozpoutala války v Kuvajtu, Iráku, Afghánistánu a militarizovala Libyi. 

USA mají cíl – ovládat světové zdroje, celý svět, být „policistou“.  Nyní se Amerika snaží obklíčit Čínu a Rusko. Cenou v tomto boji je Eurasie”, uvedl Stone v roce 2014 (Rossijskaja Gazeta).

Na příkladu Ukrajiny a nyní Běloruska vidíme, že Oliver Stone na druhé straně oceánu vidí to, co se děje bez příkras. Ale … na jeho adresu se stupňují obvinění.

Prodal se Putinovi?

V několika posledních letech Stone objevoval pro sebe a své diváky Rusko. Čím opět ohromil své krajany. 

Ukázalo se, že Rusové nepijí bez ustání vodku a medvědi neběhají po ulicích Moskvy. 

A co je nejvíce šokující, v Rusku „nesedí v kruhu a nediskutují o tom, co má Američan, … je jim to jedno.“

V letech 2015 až 2017 byl režisér přijat v Kremlu. Na pozadí celosvětové rusofobické hysterie natočil několik epizod o ruském prezidentu Vladimirovi Putinovi, a umožnil tak světu slyšet nejen hlas Ameriky. Režisér neváhal pokládat nejvíce provokativní a znepokojující otázky, ať už jde o Krym, o údajném zasahování do amerických voleb nebo o Ukrajinu. A od ruského vůdce obdržel čestné a vyargumentované odpovědi.

Nelze s jistotou říci, kdo nebo co přesvědčilo tohoto Američana, že ďábel není tak hrozný, jak ho malují, a Rusko se nechystá s nikým bojovat, bez ohledu na to, jak Washington zastrašuje Američany a obecně celý svět, ale po několika návštěvách si režisér navždy vybudoval k Rusku přátelský vztah. 

Opakovaně vystoupil na obranu Moskvy a poukazoval na dvojí standardy americké politiky, absurditu a nepodložená obvinění vůči Rusku, která zazněla za posledních šest let. 

Takže v roce 2017, po vydání filmů o Putinovi ve Spojených státech, mnozí obvinili Stona z toho, že se stal obětí šarmu ruského vůdce nebo jednoduše „se prodal“.

Režisér opakovaně zdůraznil, že nedostal ani cent od ruské strany, ale Putin na něj udělal nesmazatelný dojem.

“Tím jak hájí ruské zájmy, tím jak pracuje. Svou disciplínou a vytrvalostí. Ani jeden americký prezident tak tvrdě nepracoval,” řekl v rozhovoru pro The New York Times.

Zároveň Stone otevřeně označil protiruskou propagandu v médiích za hanbu Západu.

Pokud někdo dostal v tomto životě svoje, tak je to Putin.  Jiného takového zlosyna pohledat. Jak je možné být kombinací Hitlera a Stalina a dokonce i nejbohatším člověkem na světě? Prostě Superman.
Vy Rusové byste měli být hrdí na to, že s vojenským rozpočtem jedné desetiny amerického a s ekono-
mikou, která je desetinou naší, je vašemu prezidentovi věnována tak velká pozornost. 
Prostě neuvěřitelné. To je psychologie. 
Má nad Spojenými státy nějakou mentální sílu. Taková hysterie, paranoia je vytvořena”,
– poznamenal Stone.

Kromě toho poznamenal, že důvodem růstu napětí ve světě jsou NATO a Spojené státy, protože jejich vojenský kontingent se neúprosně přibližuje k ruským hranicím.

“To je už na hraně – je to tak, jestli by (Rusko) rozmístilo své jednotky v Mexiku a Kanadě, přímo na našich hranicích, a řeklo by … my vám nedůvěřujeme a můžeme na vás kdykoli zaútočit. To je obrovské napětí. Rusové na nás však netlačí, nepřemisťují vojska – jsou to Spojené státy, které přemisťují své vojsko,“
zdůraznil režisér.

Nač je Kremlu otrava Navalného?

Přímočarý Stone roznesl i tupá obvinění Moskvy z vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016

V srpnu letošního roku americké zpravodajské služby představily další zprávu o ruském „vlivu“ na volby. 
V rozhovoru s Billem Maherem zpochybnil Stone pravdivost závěrů amerických zpravodajců.

Ve zprávě se tedy uvádělo, že šéf volební kampaně Donalda Trumpa, Paul Manafort, „komunikoval přímo a nepřímo“ s ruskými úředníky, … a nejen to. 

Když to 73letý Stone zaslechl, mávl rukama a odpověděl:

„Bille, myslím, že jsi dost zkušený, abys to věděl – měli bychom zpochybnit vše, co říkají naše zpravodajské agentury.“ 

Stone připomněl, že všechny zpravodajské publikace jsou založeny na fámách nebo anonymních zdrojích, které vyžadují ověření.

Režisér má podobný názor na situaci s opozičním ruským blogerem Alexejem Navalným. 

21. srpna během letu z Tomska do Moskvy se mu udělalo špatně. Letadlo naléhavě přistálo v Omsku a Navalnyj byl hospitalizován ve vážném stavu, upadl do kómatu. Příznivci a zástupci bloggera věří, že byl otráven. Lékaři však nenašli v těle stopy jedu, což se ruským liberálům zjevně moc nelíbilo.

Navalnyj byl převezen do Německa, kde klinika Charite původně okamžitě oznámila, že bloger byl intoxikován látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy, které se nejčastěji používají v neurologii a psychiatrii. 

Ruští lékaři poznamenali, že jsou připraveni sdílet své informace. Rusko je povinno vyšetřit otravu Alexeje Navalného. (poznámka – rozhovor se uskutečnil před „Novičokem“).

Oliver Stone nebyl ani překvapen takovými obviněními proti Moskvě a poznamenal, že u Spojených států a jeho partnerů je to jako vždy – Rusko je na vině a dál to není třeba prošetřit.

Tato situace vyžaduje vyšetřování. Nyní je taková doba, kdy se Američanům říká všechno jen to špatné o Číně nebo Rusku.  Západní média to dělají efektivně a neustále. Musíme se uklidnit, být skeptičtí ohledně různých zpráv a ptát se sami sebe: proč potřebujeme nepřátele, proč sami vytváříme problém? 
– řekl režisér.

O čem ještě mluvil Oliver Stone?

Režisér naléhal na své krajany, aby vždy přemýšleli vlastní hlavou, a ne slepě věřili hlasitým titulkům médií a nepodloženým zprávám o zvláštních službách:

„Miluji svět. Rád bych, aby byl svět harmonický. Věřím, že Spojené státy a Rusko se mohou stát skvělými partnery.“

„To, co Reagan kdysi řekl o Rusku, je dnes plně použitelné ke Spojeným státům. Došli jsme k předělu a máme devastující účinek na historii lidstva.“

„Pokud vezmeme systém amerických hodnot, pak by Putin měl být považován za konzervativního Američana s absolutně tradičními hodnotami. Do této kategorie zapadá. A kdyby byl americkým prezidentem, naše média by ho velmi milovala, protože je dobrý a důsledný vůdce.“ …

“Nemyslím si, že Rusko je hrozba. Myslím, že se jedná o vymyšlenou krizi. Pomáhá to udržovat americké nepřátelství, podporovat vojensko-průmyslový stát.”

“Rusko vyhrálo druhou světovou válku, ale Rusové za to nedostali žádnou náhradu. Ihned poté Churchill a Truman zahájili studenou válku. Každý v Rusku má příbuzné, kteří byli zasaženi válkou.
Musíte to pochopit: oni (Rusové) jsou připraveni na válku a bojí se toho. Protože ví své.
Cítil jsem to během svých cest … Cítil jsem, že jsou velmi překvapeni, že Amerika zaujímá vůči Rusku tak tvrdý postoj. Mají rádi Putina, protože brání ruské zájmy.”

“Považuji mluvení o ruském vlivu na americké volby za absurdní a je to vidět pouhým okem.”

“Rusové jsou velmi tvrdí kluci a oni se nevzdají, nebudou ustupovat.”

„Putin hrál velmi důležitou roli při zastavení hroucení Ruska, když řekl „NE“ politice Jelcina
a nastolil nový státní řád. Rusům to vrátilo pocit jistoty, soudržnosti, hrdosti.
Vrátit stát z rukou banditů bylo pro Rusko velmi důležitým krokem.
V tomto smyslu obdivuji Putina jako silného muže“.

Pokračování bude určitě následovat …


https://bit.ly/3bEviqx

sdíletj na