Krize UKRAJINA

Kyjev utrpěl těžké ztráty na záporožské frontě

Kyjev utrpěl těžké ztráty na záporožské frontě – WaPo
Ruská obrana vyřadila několik německých bojových vozidel Marder a amerických bojových vozidel pěchoty Stryker, řekl ukrajinský velitel novinám

Kyjev ztratil značný počet obrněných vozidel dodaných Západem při pokusech prolomit dobře opevněnou ruskou obranu na jižním úseku fronty, uvedl v sobotu deník Washington Post s odvoláním na vojenského důstojníka na místě.

Nejmenovaný velitel ukrajinských leteckých útočných jednotek v rozhovoru pro noviny prohlásil, že Kyjev získal určité území v Záporožské oblasti poblíž osad Robotino a Verbovoye, kde v posledních týdnech probíhaly prudké boje, i když připustil, že tento postup je “skromný”.

Dodal, že tento postup byl dosažen za cenu vysokých ztrát ve vojenské technice, včetně německých bojových vozidel Marder a amerických bojových vozidel pěchoty Stryker. “Bylo tam ztraceno mnoho techniky,” řekl, aniž by uvedl přesná čísla.

Velitel rovněž upozornil, že ukrajinské jednotky narazily na své cestě na vážnou obranu. “Musíte prostě pochopit, že je tam nasycení protitankovými minami a nasycení nepřátelskými silami, je to prostě kolosální,” řekl.

V sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že moskevské síly během uplynulého týdne odrazily celkem osm útoků tří ukrajinských brigád na své pozice u Robotina a Verbovoje. Tvrdilo, že jen v této oblasti Kyjev ztratil více než 515 vojáků, 24 obrněných a 19 běžných vozidel a také 35 kusů dělostřelectva.

Navzdory hlášeným ztrátám, které Ukrajina utrpěla, se její velké protiofenzívě, která probíhá od začátku června, nepodařilo získat žádné významné území. Začátkem tohoto měsíce ruský prezident Vladimir Putin odhadl celkové ukrajinské ztráty na více než 71 000 vojáků, 543 tanků a téměř 18 000 obrněných vozidel.

Ukrajinští představitelé rovněž přiznali, že jejich armáda trpí obrovskými ztrátami, a z nevýrazného pokroku viní zpoždění západních dodávek zbraní, rozsáhlá ruská minová pole a nedostatek letecké síly.

V této souvislosti deník New York Times v pátek uvedl, že někteří představitelé Washingtonu – hlavního poskytovatele vojenské pomoci Kyjevu – se domnívají, že ukrajinská protiofenzíva “pravděpodobně nesplní své strategické cíle”, včetně cíle odříznout ruský pozemní most na Krym. Úředníci ve zprávě NYT rovněž naznačili, že “během několika týdnů bude ukrajinská armáda potřebovat čas na obnovu svých zásob techniky a na odpočinek sil vyčerpaných letními boji”.

http://6b.cz/flLI

Ukrajinský voják – překladatel stojí před bojovým vozidlem pěchoty Marder. © FOCKE STRANGMANN / AFPO

sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
24. 9. 2023 15:35

Dle mainstreamu jsou už banderovci ve Vladivostoku. Asi tu někde lže.

Vaska
24. 9. 2023 21:23
Odpovědět  Aleš

ne mejlíš se teprve obkličujou Moskvu

Teuton
24. 9. 2023 15:45

Hlavně, ať už jde celý Kyjev do hajzlíčku. Tohle je jeho problém a jeho válka a naprosto nevím, proč válečný spor Ukrošvába s Ruskem máme dotovat a sponzorovat. Kvůli dokurvený Ukrajině zde u nás chybí léky a aby ji Fialova vláda mohla dál posílat miliardy, tak na nás vymýšlí “konsolidační balíčky” a další zlodějny. Už je toho fakt moc.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
24. 9. 2023 17:23
Odpovědět  Teuton

Proboha Teutone, vždyť ti naši škůdci dostali za úkol naši zemi zničit, však vidíte, že to provádí doslova a kdyby nechtěli tak nebudou, nikdo nikoho nemůže přece k ničemu nutit. Už to sakra pochopme, že to dělají proto, že chtějí a proto, že slouží cizí moci.

Boomer
24. 9. 2023 16:08

.. při postupu na Verbovoje se Ukrajinci ocitají v úzkém koridoru, kde mají z obou křídel podélné obranné linie Rusů. Takže jsou vystaveni palbě ze tří stran. Je to úspěch? Není to úspěch?
Buď se budou se snažit rozevřít prostor na křídlech, nebo se budou snažit jít jen dopředu. V prvním případě zpomalí svůj postup až ke ztrátě dynamiky útoku a ve statickém boji vyčerpají zálohy, ve druhém riskují, že se za jejich zády uzavře kapsa a přijdou o možnost přísunu záloh.

A včil babo raď..

Baba
24. 9. 2023 17:04
Odpovědět  Boomer

Nebudu

Albi
24. 9. 2023 17:27
Odpovědět  Baba

🙂

Albi
24. 9. 2023 17:10
Odpovědět  Boomer

Ještě včera úspěšně prorazili 1. linii obrany. 🙂

Boomer
24. 9. 2023 19:37
Odpovědět  Albi

.. jenže když kouknete na mapu, je tam linií povícero a jsou přizpůsobeny konfiguraci/prostupnosti krajiny, tudíž netvoří pravidelné čáry. Prošli jedním malým místem a jsou v kleštích, ve směru jejich postupu na Verbovoje mají jednu bídnou komunikaci, která je ovšem silně postřelovaná, všude kolem minová pole, navíc další ruská linie obrany je soustředěna podél komunikace Pologi – Tokmak. Rusové tím pádem mají daleko lepší možnosti manévrování a přesunů techniky v oblasti. Já bych tam nelezl ani za pytel škvarků..
https://1url.cz/NuEiV

Milan ze Zahrady Čech
24. 9. 2023 20:09
Odpovědět  Albi

Co vím, tak včera už potřetí během posledních dvou týdnů. Nejspíš ji vždycky prorazej a pak se vrátěj, aby ji z cvičnej důvodů mohli prorazit nanovo a netrénovali si tak prorážení druhé a třetí linie – a na exponovaných ještě dvě další, které tam záludní Rusové od června pro sichr ještě zbudovali.

Albi
25. 9. 2023 15:05

Jo 🙂 🙂 🙂
Tak jásal totiž mainstream! Den poté mlčel jako ryba.

Boomer
25. 9. 2023 19:57
Odpovědět  Albi

..včera ráno naša partizánska skupina zaútočila a obsadila mostík cez potok. Navečer Nemci zaútočili a zobrali mostík späť. Dnes ráno došiel nasratý hájnik a vyhnal nás všetkých z lesa, vraj čo mu tu vyrevúvame..

Albi
24. 9. 2023 17:26

Jauvejs! Tohle ale asi bolelo! A možná víc nás, než Kijev.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-verte-neverte-rusove-pisi-ze-v-tanku-na-ukrajine-byli-nemci-a-prosili-nicht-schiessen-40444669
“Takový příběh se zdá být moc i na ruskou propagandu. Ruská státní agentura RIA Novosti o víkendu s odkazem na „špiony ruských ozbrojených sil“ napsala, že se ruské armádě údajně mělo podařit na Ukrajině zničit německý tank Leopard, ve kterém měli být vojáci bundeswehru. Umírající Němec měl navíc ruské vojáky prosit, aby po něm nestříleli, a zároveň měl litovat, že s cestou na Ukrajinu souhlasil.”
xxx
Taky myslím, že takový příběh by Rusové nebyli schopni vytvořit a nebude dílem kyjevské ani KoZa – propagandy.

Takže? Jak prosté, milý Watsone – Západe vč. ČR. Nejpravděpodobněji se to tak stalo, ne?

Aleš
24. 9. 2023 17:55
Odpovědět  Albi

Nejlepší jsou ty komentáře na Seznam.cz pod článkem. Už věřím, že to píše někdo s x účty, takových dementu tu snad ani nemůže být tak moc.

Duudu Wo
24. 9. 2023 18:56
Odpovědět  Aleš

V tomto protektorátu je 3,3 milionů dementů. Všichni co volili makaka PePu.

Frank1
24. 9. 2023 19:23
Odpovědět  Duudu Wo

Ty mas o Pepicich velke mineni! Ja bych spis rekl 9 mio obcanu jsou politicti primitivove. Ten zbytek jsou nemocni a psychopate v politice, vyzirkove a oligarchove, co doji penize ze vseho.

Lubkral
24. 9. 2023 19:01
Odpovědět  Albi

Nepřipadá mi to neuvěřitelné….. Předpokládám že tam v moderní technice a u moderní techniky slouží jak Němci , tak Američané. Nevěřím že by takové Himarsy a spol obsluhoval ukrajinský voják. Nebo myslíte že vycvičí za pár měsíců dobré bojové piloty? Tomu se nedá přece věřit. Základ budou určitě cizinci…Vojáci NATO…

Veny232
24. 9. 2023 18:38

Kyjev? Bůh ví kdo v tom seděl…a co to bylo zač…

Frank1
24. 9. 2023 19:25
Odpovědět  Veny232

Kyjev koupili Rusove od Polaku, videl jsem smlouvu. Za batusky cara.

jiří
25. 9. 2023 12:31
Odpovědět  Frank1

Rusko, rok 1686
Dohoda o koupi Kyjeva Ruskou říší od Rzeczpospolita Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego –
Polsko-litevského státu za 146 tisíc rublů.
Dohoda byla podepsána v rámci „Věčného míru“ a potvrdila rozhodnutí Andrusovského příměří z roku 1667.
Kyjev byl již navždy uznán jako součást Ruské říše se zaplacením 146 tisíc rublů jako odškodnění.
Polsko-litevská unie odmítla společný protektorát nad kozáckou Záporožskou Sečou.
Sejm ratifikoval smlouvu až v roce 1764, ale je stále formálně platná Dohoda o koupi Kyjeva Ruskou říší.
comment image
https://tadesco.org/zpravy-ze-dne-24-9-2023/

Frank1
24. 9. 2023 19:14

Proc se ti ukrossti vojaci nevzdaji, nebo proc nezlikviduji sve honaky, kteri je zenou jako dobytek pred ruske zbrane? Vzdyt je to prece jedno. Zastreli mne tak jako tak.

Boomer
24. 9. 2023 20:03
Odpovědět  Frank1

.. to máte tak, v četě se ze 40 vojáků jeden vzbouří, 38 jich stojí a dumají, že by se asi přidali, jenže než se rozhoupou, jediný fanatik toho vzbouřeného odpráskne zezadu.. a je zase morálka jak břitva.

Frank1
24. 9. 2023 19:17

Pomoc NATO a USA Ukrajincum pri utoku na ruske uzemi nabyva stale vetsich rozmeru. Je to uz skutecna valka s Ruskem, protoze vyuziva tu nejvyspelejsi techniku a rakety k niceni ruskeho uzemi, budov a infrastruktury. Budanova meli Rusove uz davno zlikvidovat. Jejich zdrzenlivost je ohromujici.

Miro 2
24. 9. 2023 19:18

Jak dlouho nám tady bude vláda a média lhát, jak dlouho ještě bude lhát KoZa o sílící Ukrajině a slábnoucím Rusku? To nám chce vláda tvrdit, že musíme být ve válce s Ruskem 20 let? Nestačí, že lže o tom, že už je lépe a drahota není, průmysl a zemědělství nám funguje?

Jura
25. 9. 2023 12:37
Odpovědět  Miro 2

My – ty jsi ve válce s Rusi ?