věda a technika

Představení – Suchoj-75 Checkmate, je zde

Minulý týden byl v Rusku poměrně intenzivní – došlo k mnoha zajímavým událostem:

  1. Rusko právě dokončilo závěrečné testy skutečně impozantních zbraňových systémů, jako jsou S-500 a hypersonická raketa Mach 8 Zircon .
  2. Rusko ve svém každoročním leteckém salonu MAKS právě představilo 5. generaci jednomotorového lehkého multifunkčního stíhače Su-75 „Checkmate“ (zde)

Suchoj Su-75

To vše je pro Rusko skutečně obrovský vývoj, kterému se musíme věnovat zvlášť.

Zbraňové systémy S-500 a Zircon byly nyní plně otestovány

Rychlým způsobem, jak shrnout tento vývoj, je říci, že jak S-500, tak Zircon nemají nikde na světě srovnatelné konkurenty, dokonce ani neurčitě srovnatelné. Rakety S-500 i Zircon jsou o hodně, ale opravdu o hóóódně před jakýmkoli jiným zbraňovým systémem ve svých kategoriích. Ještě lepší je, že Impérium nemá nic a opravdu nemyslím vůbec nic , mohlo by se postavit proti kterémukoli z těchto zbraňových systémů. A s příliš velkou nadsázkou by bylo spravedlivé říci, že jakmile bude S-500 plně nasazen, stane se většina letectví USA / NATO a taktických / operačních a dokonce i některých strategických raket zcela zastaralými. Pokud jde o Zircon, dělá to samé s povrchovou flotilou USN. Říct, že je to obrovské, by bylo podceněním, zejména proto, že plánovači sil USA / NATO se nyní musí rozhodnout, co s tím budou dělat, a to není malý úkol vzhledem k tomu, že nyní je zřejmé, že plánovači sil USA / NATO udělali několik skutečně velkých chyb v jejich předpokladech o tom, jak bude moderní bojiště 21. století skutečně vypadat. Plánování sil se zabývá mnoha nesmírnými technologickými a byrokratickými setrvačnostmi a „jednoduše změnit směr“ není vůbec „jednoduché“: obvykle to trvá desítky let !

Nepochybuji o tom, že americký propagační stroj MIC nyní bude hodně mluvit o amerických „hypersonických“ zbraních a o superdopperových letadlech 6. generace. Ale buďme upřímní: americký hypersonický program zbraní je v plenkách (v nejlepším případě) a bojuje. Pokud jde o USAF, bude to trvat mnoho let, než se alespoň zkrátí dlouhý seznam hlavních problémů F-35, a ani to není skutečné řešení: i když jsem si jist, že vzhledem k dostatku času budou USAF / USN najde způsob, jak toto letadlo efektivně využít (alespoň proti protivníkům, kteří nejsou vrstevníky), jediným skutečným řešením tohoto ošklivého nepořádku je nejen rychlé oživení F-15 (v jeho F-15Xforma, která vypadá slibně), ale také se pustit do vývoje letadel generace 5 ++ a současně pracovat na skutečném, skutečně 6. genovém, nástupci (v dobrém smyslu slova) pro F-35 . Pokud se tedy řekne, že F-35 něco dokazuje, je to, že Pentagon a americký MIC jsou zkorumpované nad to, co by mohla vyjádřit jakákoli slova (z čistě korupčního hlediska byl F-35 ohromující úspěch!) otázka: mohou tito lidé vyvinout do poloviny slušné nebo dokonce dobré letadlo ?! Nebo země, která vyvinula vynikající F-16, A-10, 747 nebo F-15, ztratila schopnost vyrábět skutečně vynikající letadla? Nevím.

Co myslíš?

Zcela nový 5. generace jednomotorového Su-75 „Checkmate“

Toto je opravdu TOP zpráva dne!  Začněme seznamem fakt, která jsem se pokusil shromáždit z různých zdrojů: (protože všechny tyto informace byly odhaleny pouze před několika hodinami, stále mohou existovat chyby, takže upozornění emptor !)

  • Název: Suchoj Su-75 „Checkmate“
  • Vysoká shodnost s Su-57
  • Jeden motor (zásadní!)
  • 3D vektorování tahu motoru
  • Maximální rychlost 2400 km / h (asi 1 500 mph nebo 1300 uzlů nebo těsně pod Mach 2)
  • Motory pro vektorování tahu
  • Typická cena 30 milionů dolarů
  • Pouze 5,5 let vývoje (pomocí superpočítačů)
  • Dosah 1500 km
  • STOL (kratší než 400 metrů Su-57)
  • Maximální zatížení: 7,5 tuny
  • Servisní strop necelých 17 km
  • Maximální zatížení: 8+ G
  • Dolet 3000 km + (na interní palivo)
  • Nízký RCS
  • Pokročilá avionika a celoskleněný kokpit
  • Anténa Belka N036 AFAR s dosahem detekce 350-400 km
  • Zbraně dlouhého, středního a krátkého dosahu pro všechny cíle
  • Dokáže současně zasáhnout 6-8 cílů (ve vzduchu, zemi, vodě a protivzdušné obraně)
  • Bude obsahovat raketu vzduch-vzduch s dlouhým doletem 30P6 (dosah: asi 160 km)
  • Podpora a vedení AI
  • Pět vnitřně nesených pěti raket vzduch-vzduch
  • Integrovaná pokročilá ochrana EW
  • Su-75 má ve svých vnitřních částech kánon
  • Su-75 může být konfigurován jako jedno a dvoumístný
  • K dispozici bude bezpilotní verze Su-75 (automatická a dálkově ovládaná)
  • Su-75 má pokročilé datové odkazy, které mu umožňují provozovat společně s jinými letadly nebo drony
  • Supercruise (nejste si jisti? Pravděpodobně pouze v budoucím motoru)
  • Letadlo má „otevřenou architekturu“ (lze jej tedy přizpůsobit konkrétním potřebám)
  • Suchoj očekává, že v příštích 15 letech prodá asi 300 Su-75
  • Su-75 lze přizpůsobit pro použití na námořní lodi
  • Cílovými klienty jsou jak ruské letecké síly ( RuASF ), tak zahraniční klienti (ale pouze exportní verze pro zahraniční klienty).
  • Jeho první let je naplánován na rok 2023 a přijetí RuASF je za předpokladu, že bude potvrzena smlouva, stanoveno na rok 2025.
  • Cena: 25-30 milionů dolarů v závislosti na konkrétních požadavcích
Pohled na skleněný kokpit Su-75

Co z těchto charakteristik udělám? Zde je několik mých myšlenek (mějte na paměti, že zatímco jsem pracoval se švýcarským letectvem, nejsem letecký inženýr, takže vezměte vše, co řeknu, s minimem libry nebo dvou solí a počkejte, až se postaví skuteční odborníci !).

Zaprvé, toto je velmi potřebné letadlo pro Rusko, které v současné době nemá moderní jednomotorové bojové letouny. V současné době jsou „jádrovými“ letouny RuASF všechny velké dvojmotorové : Su-30SM, Su-35, Su-34, atd. I mnohem menší „protějšek F-16“, Mig-29, má dva motory. Dokonce i (poměrně) menší MiG-35 je dvoumotorový. Jedná se o vynikající letadla, ale jednomotorové letadlo by bylo mnohem levnější, nejen na nákup, ale ještě více na údržbu.

Zadruhé, hlavní slabina Ruska ve srovnání s USA / NATO je primárně kvantitativní: zatímco jsou mnohem horší, letadla USA / NATO jsou vyráběna ve velkém množství, ruská průmyslová základna a finance se nemohou rovnat, přinejmenším ne výrobou velmi vyspělých, ale také velmi drahých letadel jako Su-35S. RuASF potřebuje mnoho levných, ale vysoce účinných bojových letadel a Su-75 by mohl být pro Rusko „snový“ stroj.

Za třetí, jednomotorový letoun 5. generace za přibližně 30 milionů dolarů je mimořádně atraktivní volbou, zejména s otevřenou architekturou. Zvláště když jeho jediným konkurentem je skutečně žalostný F-35 (což ve skutečnosti není příliš mnoho letadel 5. generace, přinejmenším v dohledné budoucnosti (zejména proto, že má zásadně chybné základní konstrukční problémy, přečtěte si o něm vše zde ).

Mimochodem, Rusové oficiálně popírají, že chtěli udělat „ruskou odpověď“ na F-35. Říkají, že F-35 a Su-75 jsou ve zcela odlišných kategoriích a když se podíváte na takové parametry, jako jsou rychlost, manévrovatelnost, maximální zatížení nebo zejména cena, můžete vidět, že Rusové mají zásadní pravdu: není to jen „Jen“, že Su-75 je mnohem lepší letadlo, je to opravdu ve zcela jiné kategorie.

Začtvrté, stejně jako skutečně účinný systém protivzdušné obrany vyžaduje různé zbraňové systémy, všechny jsou integrovány do jedné sítě a spolupracují, stejně tak i taktické / operační letectví. Toto jsou hlavní kategorie, které musí RuASF plnit: letadla CAS (Su-25M), úderná letadla (Su-24M a Su-34), vzdušná převaha a stíhače (Su-30SM, Su-35S), pokročilé stíhače dlouhého doletu (MiG-31BM) a levný, všudypřítomný, ale velmi schopný „stíhací letoun“ pro letectví v první linii, který si poradí s nepřátelskými letadly a zároveň podporuje pozemní síly: Su-75. Rusko v minulosti postavilo několik velmi dobrých samostatných stíhaček, včetně MiG-23 (na Západě kritizovaný, ale milovaný ruskými piloty) a pravděpodobně nejúspěšnější stíhačky, jaká kdy byla vyrobena, totiž MiG-21. Takže Rusové vědí, jak na to.

Za páté, Su-75 má nejen mnoho společných systémů s Su-57, ale zdá se, že Rusové pracují na kombinaci svých radaru s dlouhým zářením (MiG-31BM, Su-57 a A-50M) s bojové drony (jako Orion a velké S-70 ) buď „tichými“ (nevyzařujícími letadly) a pokročilými, ale stále menšími a levnějšími letadly, jako je Su-75. Zkombinujte to s nejpokročilejší sítí protivzdušné obrany na planetě a uvidíte, proč jsou obhájci USA / NATO tím vším vážně poraženi 🙂

Zde je dobrý obrázek, který ukazuje, jak jsou si Su-75 a Su-57 na pohled podobné :

Existovaly určité spekulace, že Rusové pracovali na nástupci svého bojového letounu Jak-141 VSTOL (který se američtí Američané pokusili kopírovat jako základ pro svůj F-35, „vylepšili“ a nakonec žalostně selhali), ale Rusové se zjevně spokojili s „pouze“ schopnostmi STOL. Moudřejší volbou může být zvážení katastrofického selhání F-35B (a ne-nasazení Yak-141). Pokud se Su-75 někdy dostane na nějaký nosič, je pravděpodobně moudřejším řešením krátký vzlet s asistencí katapultu.

Ještě jedna věc: Rusům se poprvé (po desítkách let) podařilo (konečně!) Udržet věci opravdu v tichosti a kolem Su-75 došlo téměř k nulovým únikům a většinu těch, ke kterým došlo, pečlivě zorganizovaly úřady. Nemluvím o hromadných sdělovacích prostředcích jako Argumenty i Fakty nebo Popular Mechanics. Dokonce i specializovaný tisk měl jen pár dobrých odhadů o tom, jak bude vypadat tento „brzy odhalený a zcela nový stíhač 5. gen.“. Bylo tam několik dílčích fotografií, několik kreseb, několik dílčích fotografií, vše doplněno poučenými dohady. Nejen to, ale stále existuje * spousta *, které nevíme, včetně některých opravdu důležitých témat, jako je radar Su-75 a rakety vzduch-vzduch s nejdelším doletem. Můžeme tedy dojít k závěru, že ruské kontrarozvědky se konečně dostaly do bezpečnostní situace a nyní jsou schopny držet v tajnosti to, co je třeba držet v tajnosti. Jedná se opět o velmi potřebný a velmi pozitivní vývoj.

Závěr:

Pro Rusko to byl dlouhý a důležitý týden, který podle mého názoru ilustruje několik důležitých věcí:

  • Rusové zjevně ztratili své poslední iluze o nacisty okupované Ukrajině a nyní se aktivně připravují na období „po“.
  • Putin cítí populární tlak a v rámci přípravy na příští volby se vydává na PR kampaň.
  • Ruskému MIC se daří lépe než kdy jindy a nedávné ruské high-tech úspěchy ukazují, že Rusko se dostalo do toho, čemu se říká „vysoce kvalitní separace“ ( качественный отрыв ) od Západu nebo Asie.

Celkově je to dobrá zpráva.

Saker

PS: jen pro zábavu, zde je (poněkud hloupé) video z prezentace Su-75 na MAKS 2021 (s trochou pobavení podotýkám, že ani BBC, ani CNN tuto událost nezmínily jediným slovem, alespoň pokud v době psaní tohoto článku vím)
https://bit.ly/3kVq5RV

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
24. 7. 2021 14:02
Ohodnotit příspěvek :
     

No tak teď, když bude pindostán (alias tzv. “usa”) dělat bu bu bu na Ruskou Federaci, tak to bude mít “cenu” štěkání ratlíka na ruského Míšu (medvěda)! Rusko se bude moci smát do dlaní! Jen mám “starost” aby ten dement ve Washingtonu nedostal z toho k Alzheimerovi ještě Parkinsona ( třesavku) ze strachu!!??