USA plánují stáhnout vojáky z Iráku do konce roku

Americké a irácké úřady mají v úmyslu vydat prohlášení, že americké vojenské jednotky by měly být z arabské republiky staženy do konce tohoto roku, avšak vojenská přítomnost USA by měla zůstat, uvedl Wall Street Journal.

Podle novinových zdrojů klíčoví iráčtí a američtí představitelé plánují vydat prohlášení požadující stažení amerických vojenských jednotek z Iráku do konce tohoto roku. Rovněž zdůrazní, že „poté bude americká vojenská přítomnost stále nutná“, uvádí TASS .

Publikace komentuje iráckého ministra zahraničí Fuada Husajna, který uvedl, že Bagdád potřebuje pomoc Spojených států v oblasti zpravodajských služeb, výcviku vojenského personálu a americké letecké podpory.

Irácký premiér Mustafa al-Kazimi dříve uvedl, že na setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem, které se bude konat 26. července ve Washingtonu, hodlá diskutovat o otázce ukončení přítomnosti amerických ozbrojených sil na území arabské republiky.

Vojenské základny v Iráku, kde jsou rozmístěny americké jednotky, a americké velvyslanectví v Bagdádu se opakovaně staly terčem raketových útoků, díky tomu Washington přemýšlel o ukončení  diplomatické mise. 17. června americká Sněmovna reprezentantů hlasovala pro zrušení rezoluce z roku 2002, která vedla k americké invazi do Iráku.

Připomeňme, že již 5. ledna 2020 irácký parlament hlasoval pro stažení amerických vojsk poté, co Američané v Iráku zabili íránského generála Qasema Solejmaniho. Později velitel íránských islámských revolučních gard (IRGC) Hossein Salami pohrozil „spálením všech amerických základen“ v regionu.

https://bit.ly/3izEpwQ

sdíletj na