nezařazené

Rakousko připravuje své obyvatelstvo na „velký blackout“. Globální výpadek elektřiny v Evropě – otázka nezní zda bude, ale KDY

Claudia Tanner, rakouská ministryně obrany, předem varovala před hrozícím kataklyzmatem.

Uvedla, že existuje vysoká pravděpodobnost výpadku proudu. To se dotkne komunikačních služeb, počítačových sítí, mobilních telefonů a elektřiny v domácnostech. 

Výpadky elektřiny nenastanou jen v Rakousku, ale budou plošné i po celé Evropě.

Podle publikace “La Razon” Claudia Tannerová tvrdí, že otázkou není, zda k výpadku dojde, ale spíše „kdy k němu dojde“. Uvedla také, že nebezpečí „každý podceňuje“, zatímco výpadek proudu by mohl být katastrofální.

Za účelem zvýšení povědomí mezi obyvatelstvem se rakouská vláda rozhodla zahájit informační kampaň, která bude probíhat v průběhu měsíce. Posledním opatřením bylo zahájení informační kampaně tento měsíc s reklamou v médiích a šířením více než šesti tisíc plakátů rozmístěných po celé republice s názvem: „Co dělat, když se všechno zastaví“.

Plakáty doprovází malý průvodce s praktickými radami, jaké materiály si doma připravit: palivo, svíčky, baterie, zavařeniny a pitná voda.

Materiály nebudou publikovány pouze v médiích, budou distribuovány tisíce plakátů, které se objeví v rakouských městech. Ministryně chtěla kampaň propagovat i na svých sociálních sítích.

Co dělat, když se vše zastaví

Sloganem kampaně je „Co dělat, když všechno přestane fungovat“ a jejím cílem je zvýšit povědomí obyvatel o tom, jak postupovat v případě výpadku proudu. 

Doporučuje se nakoupit dostatek jídla na několik dní, mít palivo, svíčky, baterie a dostatek pitné vody. Dalším účinným opatřením je domluvit se na místě setkání s rodinou a přáteli a snažit se co nejvíce spolupracovat se sousedy, vyplývá z materiálů kampaně.

„Co dělat, když nic nefunguje? Když není voda ani elektřina. Velký výpadek má obrovské následky. Touto kampaní chceme zvýšit povědomí a poskytnout informace a rady,“ řekla ministryně.

Blackout by znamenal, že by přestaly fungovat semafory, počítače, bankomaty, telefony, internet a mnoho dalších služeb, což by odhalilo křehkost stále více digitalizované každodennosti.

Rakousko již zavedlo plán, jak do roku 2025 zajistit soběstačnost všech svých kasáren. Podplukovník Pierre Kugelweiss Efe vysvětlil, že v případě podobného incidentu by se kasárna stala podpůrnou základnou pro hasiče, zdravotníky a další organizace.

Kugelweiss uvedl, že „do roku 2025 by měly mít všechny spolkové země dostatek kasáren, aby zajistily, že armáda bude reagovat v případě výpadku proudu“. V případě výpadku proudu je hlavním úkolem ozbrojených sil zásobovat a podporovat další nouzové organizace.

“Výpadky proudu mohou nastat i v zemích s vysokými standardy elektrické bezpečnosti.”

Ministerstvo vnitra také vypracovalo akční protokol, který v prvních okamžicích výpadku proudu posílí nasazení policie k odrazení od jakéhokoli pokušení rabovat a regulovat dopravu při předvídatelném výpadku semaforů. Rovněž by byl posílen dohled nad citlivými infrastrukturami.

Ministr vnitra Karl Nehammer nedávno prohlásil, že výpadek proudu je „jednou z největších hrozeb pro moderní stát“.

https://bit.ly/3FZ4yzd

sdílet na