nezařazené

Zahlazuje Izrael stopy? Vyhrožuje represáliemi vůči novinářům

Izrael eliminuje všechny účastníky incidentu ze 7. října, včetně novinářů, kteří událost natáčeli, řekl stálý izraelský zástupce při OSN.

Izrael slíbil, že proti novinářům zakročí. 

Odpovídající prohlášení učinil 17. stálý zástupce Izraele při OSN a člen Knesetu Danny Danon.

Na X/Twitter napsal, že Izraelská agentura pro vnitřní bezpečnost eliminuje všechny účastníky incidentu ze 7. října. To platí i pro novináře, kteří incident natáčeli.

Izrael již dříve kritizoval západní novináře kvůli jejich přítomnosti během útoku Hamasu ze 7. října. Úřady země byly zároveň nuceny přiznat, že nesou část odpovědnosti za smrt účastníků hudebního festivalu. Izraelský pilot vrtulníku Apache si spletl prchající lidi s bojovníky Hamásu a zahájil na ně palbu. https://1url.cz/PuVbh

Izrael vytvořil „kulturu strachu“ a trestá za pravdu: země byla obviněna z krvavé cenzury války v Gaze.

Více než 750 amerických novinářů z desítek zpravodajských médií podepsalo otevřený dopis odsuzující izraelské zabíjení reportérů v pásmu Gazy. Prohlášení také kritizuje jednostranný přístup k pokrytí konfliktu na Blízkém východě západními medii.

Zničující izraelská bombardovací kampaň a mediální blokáda v Gaze ohrožují shromažďování zpráv bezprecedentním způsobem. Dochází nám čas.

Při čtyřtýdenním obležení bylo zabito více než 11 000 Palestinců. Podle Výboru pro ochranu novinářů je do narůstajícího počtu obětí zahrnuto nejméně 35 novinářů.  

Další byli zraněni, zadrženi, zmizeli nebo byli zabiti jejich rodinní příslušníci. 

Jako reportéři, redaktoři, fotografové, producenti a další pracovníci v redakcích po celém světě jsme zděšeni vražděním našich kolegů a jejich rodin izraelskou armádou a vládou. 

Píšeme, abychom naléhali na ukončení násilí vůči novinářům v Gaze a vyzvali vedoucí západních redakcí, aby měli jasné oči při zpravodajství o opakovaných zvěrstvech Izraele vůči Palestincům.  

Reportéři v obleženém pásmu Gazy se potýkají s rozsáhlými výpadky elektřiny, nedostatkem potravin a vody a zhroucením lékařského systému. Byli zabiti, když viditelně pracovali jako tisk, stejně jako v noci ve svých domovech. Vyšetřování organizace Reportéři bez hranic také ukazuje úmyslné zacílení na novináře během dvou izraelských úderů z 13. října v jižním Libanonu, které zabily kameramana agentury Reuters Isáma Abdalláha a zranily šest dalších novinářů.

Rodiny reportérů byly také zabity. Wael Dahdouh, šéf úřadu Al-Džazíry v Gaze a známý v arabském světě, se 25. října ve vysílání dozvěděl, že jeho manželka, děti a další příbuzní byli zabiti při izraelském náletu. Úder z 5. listopadu na dům novináře Mohammada Abu Hassira z agentury Wafa News Agency zabil jeho a 42 rodinných příslušníků.

Izrael zablokoval vstup zahraničního tisku, výrazně omezil telekomunikace a bombardoval tiskové kanceláře. Za poslední měsíc bylo zasaženo asi 50 sídel médií v Gaze. 

Palestinský syndikát novinářů vyzval západní novináře, aby veřejně odsoudili útoky na novináře. “Vyzýváme naše kolegy novináře po celém světě, aby podnikli kroky k zastavení děsivého bombardování našich lidí v Gaze,” uvedla skupina 31. října ve zveřejněném prohlášení.

Posloucháme toto volání. 

Také voláme západní redakce k odpovědnosti za dehumanizující rétoriku, která sloužila k ospravedlnění etnických čistek Palestinců. Dvojí standardy, nepřesnosti a omyly se v amerických publikacích hojně vyskytují a jsou dobře zdokumentovány

Více než 500 novinářů podepsalo v roce 2021 otevřený dopis, který nastínil obavy, že americká média ignorují izraelský útlak Palestinců. Volání po spravedlivém zpravodajství však zůstalo bez odezvy.

Redakce místo toho podkopávaly palestinské, arabské a muslimské perspektivy, odmítaly je jako nespolehlivé a odvolávaly se na pobuřující výrazy, které posilují islamofobní a rasistické směry. Otiskly dezinformace šířené izraelskými úředníky a nedokázaly prozkoumat nevybíravé zabíjení civilistů v Gaze – spáchané s podporou vlády USA. 

Od útoku Hamasu 7. října, při kterém bylo zabito více než 1200 Izraelců včetně čtyř novinářů a asi 240 dalších zajato, se tyto problémy ještě zhoršily. Zpravodajství umístilo útok jako výchozí bod konfliktu, aniž by nabídlo nezbytný historický kontext – že Gaza je de facto vězením uprchlíků z historické Palestiny, že izraelská okupace je podle mezinárodního práva nezákonná a že Palestinci jsou pravidelně bombardováni a masakrováni izraelskou vládou.

Experti OSN varovali, že jsou „přesvědčeni, že Palestinci jsou vážně ohroženi genocidou“, ale západní média stále váhají, zda citovat experty na genocidu a přesně popsat existenciální hrozbu, která se v Gaze odehrává.

Obnovujeme výzvu, aby novináři říkali plnou pravdu beze strachu. Používat přesné termíny, které jsou dobře definované mezinárodními organizacemi pro lidská práva, včetně „apartheidu“, „etnických čistek“ a „genocidy“.  Uznat, že překrucování našich slov, aby skryli důkazy o válečných zločinech nebo izraelském útlaku Palestinců, je novinářské pochybení a nedostatek morálky.

Naléhavost tohoto okamžiku nelze přeceňovat. Je nezbytné, abychom změnili kurz.

Celý text zde:
https://www.protect-journalists.com/

https://dzen.ru/a/ZU4amA-oZXemspkH?referrer_clid=1400&

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Monty
12. 11. 2023 06:32

Fakt je ten,že téměř vše kolem vlastní židé a od toho se odvíjí vše ..Když se objeví pravda ,je odmítnuta, Izrael má prý právo na obranu …protože holokaust ? ?

katango
12. 11. 2023 10:34
Odpovědět  Monty

Ano. Nejlepší obchod od počátku světa plus generální exkulpace.

Jaris
12. 11. 2023 07:54

Jsem zvedava, kdo z koho. Vrazedny Izrael se urputne snazi prevracet fakta v Gaze a chova se jak esesaci. Dokonce ma tu drzost vyhrozovat vsem statum, ktere projevi jen trochu sympatie k Palestincum. Zidaci zapojili vsechny sve sily v mediich zatajit a potlacit pravdu a vztekle tlaci na sve gojimske politiky, aby ve svych zemich zakazovali protesty proti ‘nevinnemu’ Izraeli. Nakonec je to vseobecne znama prolhana a flasinetova pisnicka zidaku. banda vsiva, plna blech, svrabu a nestovic. 🙁

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
12. 11. 2023 08:22

Obřezaní začínají mít strach z pravdy?

Jaris
13. 11. 2023 00:20
Odpovědět  Frank

Zidi slovo pravda vyskrtli ze slovniku. Se lzi vzdy zili v symbioze a svet uspesne dobyvali s jeji pomoci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
12. 11. 2023 09:24

Že ta “jediná demokracie” na středním východě je jen jedna lež, dokazují víc a víc. Přes 40 zabitých oficiálních žurnalistů, tak jako se po nich střílelo od pasu v Iráku. Mluví se o tom víc a víc, jak celá ta akce je jedna lež. Aby tomu lidičky věřili, proč oni spravedliví se tak rozohnili. Nebylo to tady včera,že Hamas mohl očekávat, potom co udělali? Hamas mohl očekávat, nebo ty tisíce civilistů a dětiček?

Celý svět – hlavně ti, co ten svět řídí – chodí kolem toho jako kolem horké kaše. Srovnejme ruské meddling do voleb, Skripalovy, Vrbětice, vyhošťování diplomatů na zapíásknutí Big Brothera, mezinárodní zatykač od soudu spravedlivých, atd.

primak
12. 11. 2023 09:30
Odpovědět  primak

Že ta “jediná demokracie” na středním východě je jen jedna lež, dokazují víc a víc. Přes 40 zabitých oficiálních žurnalistů, stejně tak jako se po nich střílelo od pasu v Iráku. Mluví se o tom víc a víc, jak celá ta akce je jedna lež. Aby tomu lidičky věřili, proč oni spravedliví se tak rozohnili. Pár článků tady o tom bylo. Nekomentoval tady včera někdo, že Hamas mohl očekávat, potom co udělali? Hamas mohl očekávat, nebo ty tisíce civilistů a dětiček?

Netanjáhu má poslední možnost, než ho soud zavře. A teď si chce nechat postavit sobě pomník, jak se provždy zbavil Palestinců. A kromě toho dostat ty ropné pole u Gazy. A jiné a jiné. A když teď jim toto u světa projde, tak nic nebrání se celého světa zmocnit, Bib Brother bude jen zkoprněle čučet.

primak
12. 11. 2023 09:34
Odpovědět  primak

A Rusové by byli blbí, kdyby toho nevyužili, zatímco je svět na větvi s Palestinou a Izraelem. Co je doma, to se počítá. U Netanjáhu to nevadí, u Putina to má vadit?

Vladimír
12. 11. 2023 09:52

Je zajímavé, že tak jak se chová Izrael, stejně se chová Ukrajina a podobně se chovají všichni jež USA obšťastní svojí přízní.

Pavel z Moravy
12. 11. 2023 11:29

No jo, západní reportéři, tak se nejprve podívejte a popasujte s těmi kdo vám vládnou.