politika

Generální tajemník NATO vyzval alianci k semknutí na pozadí událostí v Afghánistánu a posílení Ruska a Číny

MOSKVA, 18. srpna. / TASS /.

Spojenci NATO musí držet spolu kvůli současné situaci v Afghánistánu a také kvůli posílení pozic Číny a Ruska na světové scéně. Ve středu to uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro CNN.

“Navzdory tomu, co se děje v Afghánistánu, spojenci musí držet spolu. Spolupráce je v zájmu naší národní bezpečnosti, zejména proto, že se mění globální rovnováha sil se zeměmi, jako je Čína a asertivnější Rusko,” řekl.

Generální tajemník aliance poznamenal, že evropští spojenci nemohou pokračovat v práci v Afghánistánu poté, co se Spojené státy rozhodly ukončit svoji vojenskou misi.

„Vstoupili jsme tam společně, společně jsme regulovali naši přítomnost, nyní společně odcházíme. Pokud bychom zůstali, museli bychom znovu bojovat s hnutím Taliban. Věděli jsme o všech rizicích.” dodal.

Stoltenberg také řekl, že o situaci v Afghánistánu zatím nemluvil s americkým prezidentem Joe Bidenem, ale je v úzkém kontaktu s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem.

Zdůraznil, že vítá připravenost řady spojenců přijmout Afghánce, kteří alianci podporovali.

Podle generálního tajemníka mají ti, kteří chtějí opustit Afghánistán, potíže dostat se na letiště.

“Také jsme vyzvali Taliban, aby zajistil přístup na letiště. Můžeme odvést tisíce lidí ven, ale musíme jim pomoci dostat se na letiště. Na tom právě pracujeme,” řekl Stoltenberg.

Dodal, že aliance dělá vše pro to, aby zajistila bezpečnost na letišti v Kábulu.

Bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu bez boje 15. srpna a během několika hodin získali plnou kontrolu nad městem. Afghánský prezident Ašraf Ghaní řekl, že rezignoval, aby zabránil krveprolití, a zemi opustil. Západní země evakuují své občany a zaměstnance velvyslanectví.

TASS

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
19. 8. 2021 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

LIDÉ – hoďte na něj síť ,vždyť to je – BLÁZEN

zdena
19. 8. 2021 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropský biden už zase plácá….