Ukrajinský generál tvrdí, že ví, kdy Rusko “zaútočí”

Generálporučík ukrajinské armády Alexandr Pavljuk v rozhovoru pro londýnské noviny The Times prohlásil, že Rusko by mohlo napadnout Ukrajinu 20. února – v den, kdy v Pekingu skončí zimní olympijské hry v roce 2022.

Pavljuk to označil za “datum, které nás znepokojuje”, a vyslovil domněnku, že Kreml nebude chtít pokazit sportovní událost, kterou hostí Čína.

Ukrajinský velitel dále vyslovil varování Moskvě a prohlásil, že Ukrajinci jsou “připraveni roztrhat Rusy holýma rukama”. Komentáře zazněly v návaznosti na to, že si Kyjev veřejně stěžoval, že nedostal vojenskou pomoc a preventivní sankce vůči Rusku, které chtěl.

Pavljuk nebyl sám, kdo spojoval možný konflikt s hrami. Samostatná zpráva agentury Bloomberg v sobotu tvrdila, že čínský prezident Si Ťin-pching možná osobně požádal Putina, aby údajný útok odložil, aby nedošlo k “zahájení invaze na Ukrajinu uprostřed Siovy olympijské chvíle”. Zpráva neposkytla žádné důkazy a odvolávala se na “jednoho diplomata v Pekingu, který požádal, aby nebyl jmenován, a hovořil o takových scénářích”.

Čínské velvyslanectví v Rusku na zprávu agentury Bloomberg reagovalo v sobotu pozdě večer a označilo ji za “falešnou” a “provokaci”.

Žádnou koordinovanou evakuaci z Kyjeva nečekejte – americké ministerstvo zahraničí.
Dvaapadesátiletý Pavljuk, který údajně velí 52tisícové jednotce, řekl válečnému zpravodaji listu Times Anthonymu Loydovi, že ukrajinské úřady začaly rozdávat zbraně dalším 100 tisícům dobrovolníků v oblastech, které jsou považovány za nejpravděpodobnější, že padnou do rukou Rusů, pokud se nároky Kyjeva a jeho západních spojenců na invazi někdy naplní. Takzvané jednotky územní obrany mají podle něj vést “vleklou válku povstaleckého typu”. Podle generálporučíka byla hlavním kritériem pro získání střelných zbraní připravenost příjemce k boji.

Hlavním cílem ukrajinské armády by bylo způsobit invazním jednotkám těžké ztráty, pokračoval Pavljuk a tvrdil, že by to mohlo zvrátit ruský vývoj. Podle přesvědčení vojenského velitele prezident Vladimir Putin skrývá plány “zranit celou zemi a prostřednictvím tohoto zranění manipulovat s Ukrajinou tak, jak si přejí”. Pavljuk tvrdil, že hlavními cíli jsou velká ukrajinská města jako Dněpropetrovsk, Oděsa a Charkov, přičemž Rusko se údajně snaží připravit Ukrajinu o průmyslové kapacity a přístup k Černému moři.

Generálporučík pak pokračoval v nadávání západním spojencům Ukrajiny kvůli tomu, co považoval za nedostatečnou vojenskou podporu země. Jedny z nejsilnějších výtek Pavljuk věnoval Německu, které podle něj Kyjevu věnuje pouze ústní podporu, zatímco důsledně odmítá vybavit ukrajinskou armádu zbraněmi nebo poskytnout záruky, že se v případě vypuknutí války vzdá plynovodu Nord Stream 2. Na druhou stranu se mu nelíbilo, že by v případě vypuknutí válečného konfliktu ukrajinské armádě poskytlo záruky, že se vzdá plynovodu Nord Stream 2. Mezitím byly USA a Velká Británie podle Pavljuka označeny za jedny z mála spolehlivých partnerů Ukrajiny.

Bývalí američtí vojáci s údajnými vazbami na neonacisty dorazili na ukrajinskou frontovou linii.
V pondělí dala britská vláda zelenou vyslání protitankových zbraní na Ukrajinu v reakci na “stále hrozivější chování Ruska”. USA od roku 2014 vyčlenily na vojenskou pomoc Kyjevu přibližně 2,7 miliardy dolarů. Berlín v pátek uvedl, že zaslání útočných zbraní Kyjevu nepřichází v úvahu.

Západní média i vrcholní politici již několik měsíců zesilují tvrzení ukrajinské vlády o hrozící ruské invazi do země. Moskva tato tvrzení důrazně popírá, označuje je za “falešné zprávy” a naopak tvrdí, že Kyjev a jeho západní spojenci možná připravují na východě Ukrajiny operaci pod falešnou vlajkou, aby se pokusili vyprovokovat ruskou vojenskou odpověď.


Dvaapadesátiletý Pavljuk, který údajně velí sile o síle 52 000 mužů, řekl válečnému zpravodaji Times Anthonymu Loydovi, že ukrajinské úřady začaly rozdávat zbraně dalším 100 000 dobrovolníků v oblastech, o nichž se předpokládá, že pravděpodobně připadnou Rusům, pokud by Kyjev a Rusko požadavky jeho západních spojenců na invazi se někdy zhmotní. Takzvané jednotky územní obrany mají vést „dlouhodobou válku typu povstání,“ řekl. Hlavním kritériem pro získání střelných zbraní byla podle generálporučíka připravenost příjemce k boji.

Hlavním cílem ukrajinské armády by bylo způsobit invazním jednotkám těžké ztráty, pokračoval Pavljuk a tvrdil, že by to mohlo zvrátit ruský příliv. Podle přesvědčení vojenského velitele má prezident Vladimir Putin plány „zranit celou zemi a prostřednictvím tohoto zranění manipulovat s Ukrajinou, jak si přejí“. Pavljuk tvrdil, že hlavními cíli byla velká ukrajinská města jako Dněpropetrovsk, Oděsa a Charkov, přičemž Rusko se údajně snažilo odebrat Ukrajině průmyslové kapacity a její přístup k Černému moři.

Generálporučík poté nadával západním spojencům Ukrajiny za to, co považoval za nedostatek vojenské podpory pro zemi. Některé z Pavljukových nejsilnějších výtek byly vyhrazeny Německu, které podle něj Kyjevu jen namlouvalo, a přitom soustavně odmítalo poskytnout ukrajinské armádě zbraně nebo poskytnout záruky, že v případě, že by srazila plynovod Nord Stream 2. vypukne válka. Mezitím byly USA a Spojené království podle Pavljuka popisovány jako jedny z mála spolehlivých partnerů Ukrajiny.

V pondělí dala britská vláda zelenou k vyslání protitankových zbraní na Ukrajinu v reakci na „stále hrozivější chování Ruska“. USA poskytly Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 2,7 miliardy dolarů od roku 2014. Berlín v pátek uvedl, že poslání útočných zbraní do Kyjeva nepřichází v úvahu.

Západní média i vrcholní politici již několik měsíců zesilují tvrzení ukrajinské vlády o bezprostřední ruské invazi do země. Moskva tato obvinění důrazně odmítla, označila je za „falešné zprávy“ a naopak tvrdila, že Kyjev a jeho západní spojenci možná připravují operaci pod falešnou vlajkou na východní Ukrajině, aby se pokusili vyprovokovat ruskou vojenskou odpověď.

sdíletj na

4.4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
josef
23. 1. 2022 12:47

Copak,copak že příspěvek byl hned smazán, že by i tady cenzura ?

josef
23. 1. 2022 17:36
Odpovědět  josh-xy

a to je co?

Pav-el
23. 1. 2022 17:41
Odpovědět  josef

Žádné expresívní výrazy, lát se dá i slušně. 🙂

josef
23. 1. 2022 12:49

Tak nám blb-ost vykvetla v plné kráse. ještě několik vět od českých pitomců a bude to dokonalé !

Pavel
23. 1. 2022 16:47

Prosím přátelé, nijak se neurážejme, každý z nás může mít na některé záležitosti trochu odlišný názor. Všichni ale cítíme, co zde vrchnost provádí, provedla už toho dost, vzala nám naši zemi, zaprodala cizákům, provádí apartheid a nyní ještě brojí proti národu, který nás zachránil před nacismem. Z naší vlasti stvořili žebravou kolonii a my musíme držet spolu, protože ta západní osa zla je nevypočitatelná a skutečně proradná. Musíme se snažit, aby tato země byla opět naše a soudržnost je to první co potřebujeme. Mějme to na paměti. Jsem rád, že jsou zde takoví jako vy, se kterými lze diskutovat.

Bozena K
23. 1. 2022 17:56

tak samozřejmě, že to ví, protože to vyvolá ukr. armáda pod vedením NATO

Jiří
23. 1. 2022 19:50

Naco potřebuji zbraně když je budou trhat rukama ⁉️