Americká letadlová loď míří překvapit válečné hry NATO
Letadlová loď USS Harry S. Truman s jaderným pohonem se příští týden zúčastní cvičení NATO ve Středozemním moři nazvaného “Neptune Strike ’22”, oznámil Pentagon.
Dvanáctidenní cvičení začíná v pondělí a má “demonstrovat schopnost NATO integrovat špičkové námořní úderné schopnosti úderné skupiny letadlových lodí na podporu odstrašení a obrany aliance”, řekl v pátek novinářům mluvčí Pentagonu John Kirby.
Přestože Truman a jeho úderná skupina budou “pod operační kontrolou NATO”, celkové velení cvičení bude v rukou viceadmirála Eugena H. Blacka III, který velí 6. flotile amerického námořnictva.
Kirby označil Neptune Strike za “dlouhodobě plánovanou aktivitu”, o níž se uvažuje od roku 2020 a která nesouvisí se současným napětím s Ruskem. “Cvičení samo o sobě není určeno proti takovým scénářům, které by se mohly stát v souvislosti s Ukrajinou,” řekl Kirby, ale je určeno k otestování “široké škály námořních schopností, u nichž se chceme ujistit, že se nadále zlepšují”.
Podle Kirbyho USA diskutovaly se svými spojenci v NATO o tom, zda s cvičením “vzhledem k současnému napětí” pokračovat, ale nakonec se rozhodly tak učinit.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg “uvítal” účast USS Harry S. Truman jako “silný projev transatlantické jednoty” a dodal, že aliance “vždy udělá vše, co je nezbytné k ochraně a obraně všech spojenců”.
I welcome that the USS Harry S. Truman carrier strike group will come under #NATO command for exercise Neptune Strike in the Mediterranean – a strong sign of transatlantic unity.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) January 21, 2022
NATO will always do what is necessary to protect and defend all Allies.#WeAreNATO pic.twitter.com/q5vzFKW57R
“Neptune Strike” se v pátek odpoledne na seznamu nadcházejících cvičení NATO neobjevil. Ve středu americká mise při NATO uvedla, že letadlová loď se má začátkem března zúčastnit cvičení “Cold Response”, které se koná za polárním kruhem.
The largest @NATO exercise inside the Arctic Circle, Cold Response is planned for the beginning of March.
— US Mission to NATO (@USNATO) January 19, 2022
35,000 soldiers from 28 nations will participate. U.S. aircraft carrier "USS Harry S Truman" will also be part of the exercise. pic.twitter.com/qieTmM1mJ7
Moskva důsledně vyvrací tvrzení západních médií a vysokých představitelů, podle nichž Rusko údajně plánuje každým dnem napadnout svého souseda. Kreml tuto myšlenku označil za “falešné zprávy”, zatímco ruská armáda tvrdila, že USA možná pomáhají Kyjevu zinscenovat operaci pod falešnou vlajkou, která by ospravedlnila vojenskou operaci na východě Ukrajiny.
USA pošlou na Ukrajinu vrtulníky ruské výroby
Kyjev obdrží vrtulníky ruské výroby, které USA původně koupily pro Afghánistán

Americká vláda urychluje přesun pěti transportních vrtulníků do Kyjeva, protože Washington trvá na tom, že Moskva by mohla „napadnout“ Ukrajinu každým dnem. Vrtulníky Mi-17 byly původně zakoupeny z Ruska a určeny pro bývalou vládu v Afghánistánu podporovanou Západem, než se loni v srpnu vzdala Talibanu.
Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová v pátek potvrdila , že Kongres byl informován o tomto kroku, který bude veden v rámci programu Excess Defense Articles. Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že jde o „nejrychlejší převod všech dob“ pro americkou vládu.
Vrtulníky jsou již na Ukrajině, která je obsluhovala jménem Pentagonu a měla je poslat do Afghánistánu, dokud tyto plány nenaruší převzetí moci Talibanem. Ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov si je vyžádal z Pentagonu koncem listopadu spolu s municí vyčleněnou také pro zaniklou afghánskou armádu, informovala minulý měsíc Foreign Policy .
USA od listopadu opakují ukrajinská tvrzení o blížící se ruské „invazi“ , ačkoli Moskva obvinění smetla jako „falešné zprávy“ a místo toho trvala na rozhovorech s USA a NATO o bezpečnostních zárukách v Evropě.
Mi-17 byl navržen na konci 70. let jako modernizace transportního Mi-8. V ruských službách je stále známý jako Mi-8M, přičemž Mi-17 je jeho exportní označení. Stále se vyrábí v továrně na vrtulníky v Kazani, východně od Moskvy.
Pentagon do poloviny roku 2010 utratil přibližně 648 milionů dolarů na nákup 30 vrtulníků pro Afghánskou národní armádu a požádal Kongres o financování dalších 10, jen aby vyvolal kritiku za to, že nekoupil letadla americké výroby.
Američtí vojenští představitelé tvrdili, že Mi-17 byl navržen s ohledem na Afghánistán, Afghánci s ním byli obeznámeni a bylo snazší ho ovládat než Blackhawky nebo Huey vyrobené v USA.
Plány na nákup „desítek“ dalších Mi-17 pro ANA, stejně jako některé pro Velitelství speciálních operací USA, aby pomohly maskovat tajné mise, údajně narazily na odpor ze strany Kongresu a problémy s náklady, uvedl Washington Post v červnu 2010, protože Rusko zvýšil cenu vrtulníku na „přemrštěné“ úrovně.
Většinu hardwaru, který USA dodaly Afghánistánu, ukořistil Taliban v loňském roce, mezi nimi několik Mi-17, bojové lodě Mi-35 a dokonce i vrtulníky Blackhawk vyrobené v USA, stejně jako Humvee, obrněná vozidla a různé malé zbraně.
Doufám,\ že Rusové zapnou svou elektronickou likvidaci, digitálních sraček západních nájezdníků a ti se sami utopí.
Mají tu kocábku nějakou orezlou, chtělo by to hejno kinžálů a bylo by po rezu i po anglosasech.
To je strachu. Jak se říká kdo se bojí se-re v síni !
Je velký rozdíl mezi vojákem, který bojuje kvůli hypotéce na dřevěnku v USA a vojákem, který ctí tradici svého národa, bojuje za rodinu a vlast!