Asi se to nesmí. Řekl svůj názor na Putina a Ukrajinu, zle dopadl. Velitel německého námořnictva už ničemu nevelí

23.01.2022 11:54

„Zpátky v komunismu.“ Bezpečnostní analytik Petr Markvart komentuje postupy, jež jsou používány vůči vysoce postaveným lidem, kteří si dovolí vyjádřit sebemenší respekt k Rusku v konfliktu s Ukrajinou. Jedním z nich je i viceadmirál Kay-Achim Schönbach, jenž byl v podstatě donucen rezignovat z čela německého námořnictva kvůli svým vyjádřením k Putinovi a k ukrajinské krizi.

Velitel námořnictva Kay-Achim Schönbach působil v pozici viceadmirála, druhé nejvyšší námořní hodnosti, necelý rok. Vaz mu zlomila prohlášení o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a ukrajinské krizi, uvádí zpráva německé stanice Deutsche Welle.

  • Původní zdroj ZDE

Viceadmirál Schönbach během přednášky při návštěvě Indie v Institutu pro obranné studie a analýzy Manohara Parrikara řekl: „To, co opravdu Putin chce, je respekt. Je snadné mu projevit úctu, kterou skutečně vyžaduje – a pravděpodobně si také zaslouží,“ prohlásil Schönbach, který označil Rusko za „starou a důležitou zemi“.

Vyjádřil přesvědčení, že kroky Ruska na Ukrajině je sice potřeba řešit, ale poloostrov Krym je stejně už ztracený. „Už se nikdy nevrátí – to je fakt,“ doplnil.

Kvůli těmto slovům Německo obratem čelilo diplomatickému incidentu. Situace vyústila v Schönbachovu „dobrovolnou rezignaci“, z funkce viceadmirál urychleně odstoupil v sobotu večer. „Požádal jsem ministryni obrany Christine Lambrechtovou, aby mě s okamžitou platností zprostila mých povinností. Paní ministryně moji žádost přijala,“ uvedl ke své rezignaci viceadmirál Kay-Achim Schönbach v prohlášení citovaném tiskovou agenturou Reuters.

Bezpečnostnímu analytikovi Petru Markvartovi připomínají podobná zakleknutí na nepohodlné dobu minulého režimu. „Velitel německého válečného námořnictva viceadmirál Schönbach byl přinucen k rezignaci poté, co si dovolil v rámci akademické diskuse kdesi v Indii prohlásit, že vše, co Putin žádá je to, aby byly zájmy Ruska brány v potaz a respektovány. A např. slovenský ministr hospodářství Sulík se má omlouvat a veřejně se ‚kát‘ za výrok, že prostiruské sankce jsou nešťastné a páchají pouze škody. Takže jsme nazpátek v komunismu, kde se smí pouze jásat nad tím, jak nám Anglosasové rozesírají vztahy v Evropě i mezi slovanskými zeměmi navzájem. A to si necháme líbit!“ glosuje Markvart rozčarovaně na facebooku.

Velitel německého válečného námořnictva viceadmirál Schoenbach byl přinucen k rezignaci poté, co si dovolil v rámci akademické diskuse kdesi v Indii prohlásit, že vše, co Putin žádá je to, aby byly zájmy Ruska brány v potaz a respektovány.
Slovenský ministr hospodárstva Sulík se zase má omlouvat a veřejně se “kát” za výrok, že prostiruské sankce jsou nešťastné a páchají pouze škody.
Takže jsme nazpátek v komunismu, kde se smí pouze jásat nad tím, jak nám Anglosasové rozesírají vztahy v Evropě i mezi slovanskými zeměmi navzájem. A to si necháme líbit!

Schönbachovy poznámky byly v přímém rozporu s oficiálním názorem EU a USA. Washington a jeho spojenci tvrdí, že moskevská anexe poloostrova od Ukrajiny v roce 2014 byla nepřijatelná a musí být zvrácena.

Německá vláda se oficiálně nevyjádřila, i když se v sobotu od Schönbachových komentářů distancovala. „Obsah a výběr slov prohlášení v žádném případě neodpovídají stanovisku spolkového ministerstva obrany,“ řekl mluvčí německého ministerstva obrany veřejnoprávní stanici ZDF.

Schönbach to nyní musí vysvětlit svému nadřízenému, generálnímu inspektorovi Eberhardu Zornovi, uvedlo ministerstvo. Německá vládnoucí koalice navíc v pondělí projedná prohlášení šéfa námořnictva, uvedla ZDF.

Na svém twitterovém účtu se Schönbach později omluvil. „Není třeba se dohadovat: byla to jednoznačně chyba,“ napsal.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Německo, aby odmítlo Schönbachovy komentáře týkající se Krymu s tím, že podkopávají snahy čelit ruské agresi.

To vše v době, kdy Rusko shromáždilo desítky tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou, což vyvolává obavy, že by mohlo dojít k invazi. Rusko jakoukoli plánovanou agresi proti Ukrajině popírá.
https://bit.ly/3IrJPoT

sdíletj na

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
23. 1. 2022 12:59

No to se vůbec nedivím. Ti vrtichvosti pindostánu v Berlíně přece musí své už dobře zpracované soukmenovce stále udržovat v “bojové pohotovosti” aby šli se zpěvem “deutschland über alles” znovu “na Rusa”, který jim brání v “přístupu” k naftě na Kavkaze a nerostnému bohatství na Sibiři, že?! Zeptejte se skopčáci v pekle, jak při prvním pokusu o toto dopadl váš “milovaný” áda neblahé paměti a jak ještě o mnoho hůře dopadnete vy, pokud se o to pokusíte znovu!! Nèjaký bývalý generál jim v tom přece nebude překážet, Nicht wahr!!

Pavel
23. 1. 2022 15:22
Odpovědět  Michal47

Jaká nenávistná banda se zde v Evropě vyrojila už hlava nebere. Ona to ale většina má v sobě tu žízeň po moci, chamtivosti a lhostejnosti k lidstvu, jak anglosasové tak germáni. Po 2.světové válce prostě nebyl vykořeněn nacismus a to je to nejhorší co se mohlo stát. Doufám, že jim Rusové ukáží kde je jejich místo, a přestanou se vměšovat do záležitostí jejich vlasti. Budu rád, když se z nich doslova podělají. Toaleťáku snad mají dost, papírny jim zatím asi ještě fungují.

zdena
23. 1. 2022 13:42

Takže výstraha všem dalším, přemýšlejícím hlavou, byla jednoznačně dána…. ani nejvyšší posty, zásluhy a zkušenosti vás nezachrání….. a jsme v socialismu nejhrubšího zrna…. no potěš pánbůh….

Bozena K
23. 1. 2022 17:59

To ti Němci pěkně dopadli, že jim káže Ukrajina, co mají mluvit a co ne, co mají dělat a co ne…. je to trapné…