Libanon v KOMPLETNÍ TEMNĚ po odstavení 2 elektráren bude výpadek „pokračovat několik dní“

Kvůli nedostatku pohonných hmot byly v sobotu nuceny dvě největší libanonské elektrárny zavřít a krizově zasaženou zemi nechat ve tmě, uvedl oficiální zdroj.

Očekává se, že výpadek proudu v téměř šestimilionové zemi potrvá několik dní, řekl vládní zdroj agentuře Reuters.

„Libanonská energetická síť dnes v poledne úplně přestala fungovat a je nepravděpodobné, že bude fungovat až do příštího pondělí nebo několik dní,“ řekl agentuře agentura.

Úřady se pokusí využít vojenské zásoby ropy, aby mohly elektrárny dočasně obnovit provoz, řekl, ale varoval, že se tak brzy nestane. 

Podle jejich provozovatele Electricité Du Liban zasažené elektrárny Deir Ammar a Zahrani poskytovaly 40% libanonské elektřiny.

V zařízeních docházelo palivo, protože vládě chyběla cizí měna, aby mohla platit zahraničním dodavatelům energie. Lodě přepravující ropu a plyn údajně odmítly v Libanonu zakotvit, dokud platby za jejich dodávky nebyly provedeny v amerických dolarech.

Libanonská libra klesla od roku 2019 o 90%, uprostřed hospodářské krize, která byla dále prohloubena politickou patovou situací. Soupeřící frakce nebyly schopny sestavit vládu za 13 měsíců od smrtícího výbuchu v přístavu v Bejrútu, přičemž společnou řeč našli až po schválení nového kabinetu v září. 

Situace v oblasti dodávek energie byla v zemi před úplným výpadkem zoufalá, přičemž obyvatelé mohli získat elektřinu pouze dvě hodiny denně.

Někteří obyvatelé se při napájení svých domovů spoléhají na soukromé dieselové generátory, ale o takový hardware je v zemi nedostatek.
FILE FOTO. BEIRUT, LEBANON. © Getty Images / Rafael Yaghobzadeh
https://bit.ly/3uXjVnf

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na