EU dává Litvě miliony na řešení přílivu migrantů vstupujících z Běloruska, ale Vilnius říká, že potřebuje mnohem více

Litevská vláda obdržela od Evropské komise přidělenou pomoc 29,6 milionu EUR (34,2 milionu USD) na pomoc při řešení přílivu Vilniusu, který proniká ze sousedního Běloruska. 

V pátek ministerstvo vnitra Vilniusu potvrdilo, že obdrželo převážnou část svých obrovských výplat v Bruselu ve výši 37 milionů EUR s tím, že zbytek prostředků se k pobaltskému národu dostane později.

Ministr vnitra Agne Bilotaite uvedl, že stipendium bylo „určeno k pokrytí nákladů, které Litvě vznikly v souvislosti s řízením nelegální migrace, a k zajištění poskytování základních služeb migrantům, kteří do země vstoupili“ . 

Prostředky budou použity na financování výdajů na ubytovací služby, bezpečnost v táborech pro migranty, jídlo a vzdělání, jakož i zařízení pro přijímání a zadržování, azylové řízení a další základní programy.

Část částky v milionech EUR bude použita také jako platové doplňky pro zaměstnance pracující v uprchlických centrech. 

V srpnovém prohlášení Bilotaite uvedl, že Brusel poskytl Vilniusu přibližně 37 milionů EUR „na uspokojení okamžitých potřeb“, ale oznámil, že Litva zamýšlí požádat o dodatečnou finanční podporu v září, že vyžaduje více finančních prostředků z EU.

Bilotaite však odhalil, že země potřebuje 500 milionů eur na instalaci plotu a monitorovacího systému pro boj proti vlnám nelegální migrace pronikajících z její hranice s Běloruskem. 

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v červenci kritizoval běloruského vůdce Alexandra Lukašenka a obvinil ho z používání zranitelných migrantů, převážně z Iráku, jako „politické zbraně“, a prohlásil, že „tlačení lidí proti hranicím je nepřijatelné“. Rovněž vyzval blok, aby uvalil na Minsk nové kolo embarga. 

Postavený vůdce Běloruska však prohlásil, že Minsk nemá schopnost zmařit pohyb migrantů do Evropské unie, protože nemá „ani peníze, ani sílu“ na to, aby byl ekonomicky ochromen finančními sankcemi. 

Litevsko-běloruské hranice letos letos údajně překročilo více než 4100 migrantů.
https://bit.ly/3FtkxGa

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na