nezařazené

Hlavní Chrám Ozbrojených sil Ruské federace

Rusko je samozřejmě zemí vyznávající mnoho vyznání a je zde mnoho mešit, synagog, buddhistických stúp a neortodoxní křesťané také nejsou ochuzeni. 

Jako člověk pokřtěný v ruské církvi však budu hovořit o postoji k ruským chrámům.

Počínaje hlavním

V novém a málo známém parku Patriot, který se nachází v moskevském regionu, téměř nezavře své brány chrám Vzkříšení Krista, Hlavní Chrám Ozbrojených sil Ruské federace. 

Měl jsem štěstí, že jsem ho viděl v těchto zimních dnech.

Majestátní chrám byl postaven v rekordním čase a otevřen v roce 75. výročí Velkého vítězství. Tato působivá stavba nedaleko Moskvy potěší každého, kdo sem přijde, svou nádherou, dokonalostí a vzhledem.

Chrám byl vybudován díky ruským mecenášům a dárcům, kteří nešetřili na svých skromných a někdy vůbec ne skromných darech, kvůli ztělesnění hrdinských činů obránců vlasti v komplexu chrámových struktur.

A všechno se podařilo grandiózně a majestátně. Potěší oko každého kdo sem přijde. A dotýká se hlavně duše, když vedle pompézní katedrály jsou takové památky jako truchlící matka (na snímku).

V hlavním Chrámu Ozbrojených sil RF je absolutně všechno uděláno moudře a dokonale zapadá do reality
21. století. I když si všimnete množství bezpečnostních kamer, nemůžete se přestat jednoduše radovat z této dokonalosti jaká se podařila (zdánlivě nepostřehnutelně) tvůrcům, kteří tak nádherně ozdobili ruskou zemi.

Stavba chrámů ve jménu vítězství ve válkách a bitvách je stará ruská tradice. Paradoxně však do té doby neexistoval žádný chrám zasvěcený vítězství v jedné z nejstrašnějších a nejkrvavějších válek v historii země – Velké vlastenecké válce.

Nyní budou tyto události zvěčněny v pravoslavných dějinách Ruska – jejich připomínkou se stane Hlavní Chrám Ozbrojených sil RF, Chrám Vzkříšení Krista v parku Patriot.

Každý detail nové svatyně si v sobě uchovává vzpomínku na tragické události a slavná vítězství:
basreliéfy na fasádě jsou epizodami nejdůležitějších bitev, vitrážová okna místo klasických tváří svatých zdobí nejvyšší státní a vojenská vyznamenání a počet kroků v komplexu „Cesta Paměti“, který je postaven kolem chrámu, odpovídá počtu dnů války.

Trvalo rok a půl, než se toto vše probudilo k životu díky architektům, stavitelům a umělcům – fenomenálně krátká doba pro tak monumentální stavbu.

Video v RJ:

Více zde:
https://bit.ly/38YupJJ
https://youtu.be/Alpfq2Q8SZI

sdílet na