Krize UKRAJINA

„Ukrajina už je poražena.“ Slova českého generála zvednou ze židlí

20.03.2023 16:49 | On-line

Bývalý ředitel vojenského zpravodajství generál Petr Pelz ospravedlňuje ruskou invazi na Ukrajinu. Rusové podle něj adekvátně reagovali na nedodržování minských dohod a postupné vyzbrojování Ukrajiny Západem. Po roce válčení podle Pelze nemají Ukrajinci již téměř žádné zdroje, a proto by měli okamžitě začít vyjednávat o míru. K vyjednávání by Ukrajinu prý měl aktivně vyzývat celý svět. „Začněme konečně bránit Ukrajince, a ne zájmy promile nejbohatších Američanů,“ uvedl Pelz.

Foto: Army.cz
Popisek: Petr Pelz ještě jako velvyslanec ČR v Afghánistánu (2011)

Pelz v rozhovoru pro server Securitymagazin.cz analyzoval rok válčení na Ukrajině a podle jeho ověřených zdrojů je prý vše jinak, než jak se nám snaží namluvit média a politici na Západě. „Budu vycházet z ověřitelných skutečností včetně historického vývoje, který je pro dnešní situaci určující,“ spustil Pelz a svoji analýzu začal v roce 2014 po anexi Krymu a přijetí minských dohod.

„Během osmi let si střety s vládní ukrajinskou armádou vyžádaly na východě Ukrajiny přes čtrnáct tisíc obětí. Je možné konstatovat, že role Ruské federace byla v tomto období sice významná, ale zlomové události neiniciovala, pouze na ně reagovala,“ tvrdí Pelz.

Týdny předcházející zahájení „speciální vojenské operace“ byly podle něj charakteristické hromaděním vojenské síly jak u hranic Ruska, tak Ukrajiny v blízkosti Doněcké lidové a Luhanské lidové republiky. „Iniciativu Rusko poprvé převzalo, zatím pouze diplomatickou, když v prosinci 2021 předalo vládě USA a vedení NATO návrh smlouvy o vzájemných bezpečnostních zárukách, doprovozených varováním, že pokud USA nebudou adekvátně reagovat, Ruská federace bude nucena přikročit k blíže neurčeným opatřením vojensko-technického charakteru,“ vysvětluje Pelz, že Rusko jen od Západu žádalo bezpečnostní záruky.

„Je třeba mít na paměti, že již 12. února 2015 byly přijaty minské dohody II., které ukládaly ukrajinské vládě a představitelům DLR a LLR, aby okamžitě vyhlásily příměří. Mezi dalšími body ukládaly ukrajinské vládě, aby provedla ústavní změny ve smyslu decentralizace státu a ve spolupráci s DLR a LLR vypracovala formu autonomie pro DLR a LLR,“ pokračuje Pelz s tím, že garanty minských dohod byly západní státy jako Francie a další.

Představitelé těchto zemí včetně Německa nebo USA prý dohody ignorovali a místo toho pomalu vyzbrojovali Ukrajinu. „Celých sedm let tedy garanti minské smlouvy ignorovali rozhodnutí RB OSN. Z nedávných vyjádření Angely Merkelové, Francoise Hollanda a Petra Porošenka víme, že to nemysleli vážně, byla to jen lest na Putina s cílem silně vyzbrojit Ukrajinu,“ má jasno Pelz.

To si podle něj Rusko oprávněně vysvětlilo jako přípravu na napadení separatistických republik a samotného Ruska. „Byli v tom utvrzeni, když v polovině února 2022 násobně zesílilo ostřelování oblastí DLR a LLR ze strany ukrajinské armády. Další důkazy těchto úmyslů viděli Rusové již řadu let přímo v některých vyjádřeních představitelů vlády USA i řady západních politologických institutů,“ říká generál Pelz.

Cíle ruské „speciální vojenské operace“ proto podle Pelze byly správně nastaveny tak, aby se zachránilo rusky mluvící obyvatelstvo na východní Ukrajině v intencích minských dohod. Také prý šlo o zabránění USA rozmístit střely schopné nosit jaderné hlavice v blízkosti Ruska a zabránění vstupu Ukrajiny do NATO a v neposlední řadě o snahu Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat.

„První cíle byly splněny, poslední dva body mně nejsou zcela zřejmé, demilitarizace v prvních týdnech operace patrně znamenala něco jiného než teď, po roce. Nyní jde asi o to, ozbrojené síly Ukrajiny zcela zničit. Zdá se, že od toho nejsme daleko,“ tvrdí Pelz.

Denacifikaci si Pelz vysvětluje jako zbavení se ultranacionalistů v čele se Zelenským, což je prý blízko. „Domnívám se, a zde nejde o fakta, ale o úvahu, že činnost Volodymyra Zelenského bude rázně ukončena. Ať Rusy nebo Američany nebo samými Ukrajinci. Sázím, že poslední varianta je nejpravděpodobnější,“ predikuje Pelz.

Putin prý zpočátku nepočítal s masivní vojenskou podporou Západu pro Ukrajinu, protože to ani nedává žádný smysl pro samotné západní státy. „Nemohl ani počítat s tím, že – patrně poprvé v dějinách lidstva – bude tolik vlád evropských států jednat totálně v rozporu se zájmy svého obyvatelstva. Nemohl ani počítat s hysterickou rusofobií mezi tímto obyvatelstvem,“ má jasno generál Pelz.

Speciální vojenská operace podle něj byla zpočátku velmi úspěšná. „Přesto, že ukrajinská armáda měla početní převahu 3 : 2 až 2 : 1, koncem března Rusko dosáhlo zhruba to, co Ukrajině ukládaly minské dohody. Tady naposledy mohlo vraždění skončit. Delegace Ukrajiny a Ruska se na Tureckem zprostředkovaných jednáních dohodly na podmínkách příměří, a jak prezident Zelenskyj, tak Putin se nechali slyšet, že úmluvu podepíší. Washington podporovaný Londýnem to však Zelenskému zakázal,“ tvrdí Pelz.

Aktuálně jsou prý poměry v počtech zcela jiné, a to ve prospěch Ruska. „Nezávislé zdroje odhadují, že padlo asi 200 tisíc a bylo zraněno 350 tisíc vojáků. Ukrajina v současnosti mobilizuje sedmnáctileté chlapce a muže do 60 let. Ukrajina má řádově kolem 100 tisíc lidí, s nadsázkou možno říci laiků, dětí a starců, a v rukávu ukrytých možná padesát tisíc vycvičených odborníků v rámci výcviku v zemích NATO. Proti nim ze tří směrů stojí v prostoru válčiště nebo jeho blízkosti přes 700 tisíc zcela nových příslušníků ruské armády, vedených zkušenými veliteli, kteří již bojem prošli. Tyto jednotky ještě do bojů nezasáhly a mají k dispozici řádově vyšší zásoby zbraní a munice,“ vypočítává Pelz s tím, že ruská strana má od začátku invaze jen 25 tisíc mrtvých a 75 tisíc zraněných.

Vzhledem k rozměrům konfliktu by podle něj měly obě strany okamžitě přestat bojovat a zahájit jednání. „Celý svět by je měl do toho nekompromisně nutit, a ne přilévat oleje do ohně dodávkami stále smrtelnějších zbraní. Začněme konečně bránit Ukrajince, a ne zájmy promile nejbohatších Američanů,“ je přesvědčený Pelz.

„Z toho, co jsem dosud uvedl, vyplývá, že Ukrajina již je de facto poražena. Opakuji, jakékoliv další dodávky zbraní Ukrajině a prodlužování konfliktu znamenají pouze více obětí. Naskakuje mi z toho však husí kůže. Vyčerpané lidské zdroje na Ukrajině spolu s dalšími a dalšími závazky Západu k dodávce zbraní znamenají jediný závěr. S cílem co nejvíce poškodit Rusko, otevírá Washington kapitolu číslo dvě. Boj do posledního Evropana,“ hodnotí zákulisí války na Ukrajině generál Pelz.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
20. 3. 2023 18:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Někdo řekl pravdu.

Jen doplním, to by byl prezident pan gen Pelz. Ne jak ta bolševická morálně narušená osoba dosazená médii.

Gene
20. 3. 2023 18:27
Odpovědět  Aleš

Nevěřte tomu. Teď probíhá oficialni kampaň za účelem uspání Ruska, a by podcenili sílu ukraku. Doufejme že jim Rusové nenaleti a nenechají se oblafnout.

Gene
20. 3. 2023 18:36
Odpovědět  scipio

Scipio, někde píší že Rusové jim na to naletí? Píšu že doufám že jim na to neskočí. Měl by jste se naučit číst.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdena
20. 3. 2023 19:10
Odpovědět  Gene

napsal jsi “doufejme”, to neokecáš…. to “doufám” je tam zásadní výraz. Takže TY by ses měl naučit psát 🙂 🙂 🙂 Mír 🙂 🙂 🙂

Pavel K
20. 3. 2023 19:32
Odpovědět  scipio

Navrhuji jako prostředník zakopat Válečnou sekeru. Nebo to tu za chvíli bude vypadat jak na PP. Už včera tu byly moresy ala z PP. Pozorné oko vidí, co mám na mysli. 👍😋😊🙋‍♂️

Gene
20. 3. 2023 19:37
Odpovědět  scipio

Jdete do prde-le i s tou vasi češtinou. Díky trotlum jak vy budou Češi vždy rozpolceni. Takže si tu vrkejte jen správnou češtinou a ručím vám že vás bude jen míň a míň. Takže ahoj.

Boomer
20. 3. 2023 20:45
Odpovědět  scipio

..ono nejde ani tak o to, že nezvládá, ale že není schopen a ochoten na sobě zapracovat ani v takové “maličkosti”. A nepřipouští, že virus chybovosti se u nich množí..

Albi
20. 3. 2023 21:39
Odpovědět  Gene

Gene!
“,,,do prde-le i s tou vasi češtinou” – VAŠÍ češtinou?

Jazyk je jedním z atributů NÁRODA, v tomto případě národa českého, v tomto případě JEŠTĚ existujícího.
Tvůj národ a tvoje mateřština to není? Pokud ano, neměl bys ji urážet a “vydělovat” se tím z národa, pokud ne, stejně tě takové urážky neomlouvjí, naopak.

Boomer
20. 3. 2023 22:07
Odpovědět  Albi

.. základním atributem našeho národního obrození bylo právě vzkříšení a pozvednutí úrovně našeho jazyka. Jazyk reprezentuje naši identitu, světácká hatmatilka z nás neudělá nic víc než světoobčany, postrádající hrdost na vlastní národ, na vlastní minulost a nedbající o vlastní budoucnost.
Sny se nám zdají v mateřštině..

Gales
21. 3. 2023 11:58
Odpovědět  Boomer

Mně v obrazech.

Boomer
21. 3. 2023 19:17
Odpovědět  Gales

..s titulky nebo bez?

Gales
21. 3. 2023 11:56
Odpovědět  Gene

Maj recht.Ať si každej mluví jak mu zobák narostl a jazyk umožnil.

Mike
20. 3. 2023 21:37
Odpovědět  scipio

Hodnotíš diskutující dle psaného projevu?

Mohu sem vložit citaci článku psaného naprosto brilantní češtinou, z jehož sdělení se ti udělá fyzicky nevolno.
Bude to tedy ten správný příspěvek?

Albi
20. 3. 2023 23:55
Odpovědět  Mike

Ale proti obsahu scípio nic nenamítal. I když mě osobně vadil i obsah.

Jenže Gene žije v Kanadě a osud ČR a tím i češtiny, mu může být lhostejný. Pro něho se nic nezmění – viz podobnost s volebním hlasováním pro Čechy TRVALE žijící v zahraničí.

Pavel K
21. 3. 2023 08:25
Odpovědět  Albi

Tak a jsme v sobě, kvůli nějakému poojeebaanému byste. To se i teď divím, že jste se už dlouho netrefili do meňá. Na PP těch úchylů bylo hafo a teď už jsou někteří i zde a vrtají.
P.S. Albi jak jsem ho mohl za tak krátkou dobu poznat, jsem si jistý , že to až tak nemyslel. Mohl mít blbou náladu a vy jste se do něj zrovna navezli. A malér je na světě. Můj názor, který nikomu nevnucuji. 🥰 😇 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
21. 3. 2023 18:14
Odpovědět  Pavel K

Vadí mi (u každého by mi vadilo): “…i s tou VAŠÍ češtinou”.
(Aby nedošlo k omylu – překlep je něco jiného – v jakémkoliv jazyce, to je samiozřejmě něco jiného.)
Jakékoliv jiné ohrazení by mi nevadilo vůbec, nebo bych ho do 10 minut zapomněla, ale nechat plivnout na češtinu a ještě s tím souhlasit, to je ukázka nesvéprávné a ochotně se podřizující povahy. A my chceme být rovni ostatním a být pány ve SVÉ zemi? A provádět tady navrhované změny – např. žádat reparace od Německa, vyházet vládu ze Strakovky, vystoupit z EU, vystioupit z NATO,,,,,,a přitom nehájit ani mateřskou řeč?
Abych se nesmála!

Pavel K
21. 3. 2023 18:50
Odpovědět  Albi

Necháme toho. 😋👍🥰🙋‍♂️

zdena
20. 3. 2023 19:07
Odpovědět  Gene

Když se tom mluví na netu, pak v Kremlu zcela JISTĚ nemají horší info…. to bude v poho… Putin vždycky překvapí….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
20. 3. 2023 18:31
Odpovědět  Aleš

Pelz nemá krycí jméno a tak nemá nárok

Juraj
20. 3. 2023 23:06
Odpovědět  Aleš

….to nie je bolševická sviňa, je to s USnacistami spolupracujúca sviňa, ktorá ide proti vlasnému národu !

Vladimír
20. 3. 2023 18:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Je mi líto jen Ukrajinců, které banderovští verbíři honí a dohoní. I když ti chytřejší jsou už za hranicemi. Ostatní si za to mohou sami.

zdena
20. 3. 2023 19:11
Odpovědět  Vladimír

omyl – ti bohatší, co mají na úplatky na hranicích….. ne chytřejší….

me2d44
20. 3. 2023 20:09
Odpovědět  zdena

No, Poláci začali odchytávat i ty “bohatší” a začali jim předávat povoláváky. Ve Švýcarsku prosadili, že pokud chce Ukrajinec podporu, tak musí prodat auto.To jen u nás – bydlení zdarma, školy zdarma, měsíčně 5000 na osobu – a vozí si zadky v luxusních autech, že i naši podnikatelé čumí s otevřenou hubou!

Boomer
20. 3. 2023 20:33
Odpovědět  me2d44

.. no a kvůli řidičskému chování těchto návštěvníků jsem si po několika téměř kolizních situacích pořídil kameru do auta.

Albi
20. 3. 2023 21:41
Odpovědět  zdena

Přesně tak, Zdeno!!!

Eva
20. 3. 2023 20:23
Odpovědět  Vladimír

Mám pocit, že za hranicemi jsou ti že západu Ukrajiny, kde žádné boje nejsou a kteří měli vlastně snadnou cestu. Ti, kteří se potřebovali dostat do bezpečí z území, na kterém boje probíhají, takové štěstí neměli a nemají.

Autor
20. 3. 2023 19:21
Ohodnotit příspěvek :
     

To, co generál říká, je jasné od té chvíle, kdy se zastavila ofenzíva AFU (Ukrajinské armády). Od té chvíle tahají za kratší konec i přes obrovskou podporu ze zahraničí. Navíc nezaujatému musí být jasné dvě věci – ta pomoc je buď přímo rozkrádána a nebo je de facto věnována objektům na dárcově území, kdy následná dodávaná pomoc je rovněž částečně rozkradena a prodána za peníze.
Prostě tam kvete korupce, shrabování prostředků do soukromých rukou a armáda nedostává tak ani zdaleka to, co by oficiálně měla.
Navíc ztratila Ukrajina hned po počátku SVO vzdušnou nadvládu nad Ukrajinou.
Navíc je obrovský rozdíl v motivaci. I mnozí ukrajinští vojáci dobře chápou, že tahle válka není pro ně osvobozeneckou válkou, ale válkou, kdy mají zničit vše a všechny na území, které bývalo ukrajinským a navíc za “nějakou” cizí zemi, respektive za zájmy několika desítek lidí “tam někde v dáli” … Pro Rusy je to jednak válka za svou historickou vlast, za ruský svět a proxiválka s hlavním nepřítelem – Západem, který je tolikrát zradil.
To, že Ukrajina nevyhraje mohlo být jasné ještě před počátkem bojů, a to i přesto, kdyby Ukajina a NATO začaly válku sami,jen by to stálo mnohem více obětí, krutosti … Pak by ale zároveň již bylo rozhodnuto. Rusko by pak muselo začít bojovat naplno, natvrdo. Jenže v čele Ruska je karatista a šachista …

David
20. 3. 2023 21:05
Odpovědět  Peter 008

Pomoc je masivně rozkrádána, nejen zbraně ale i potraviny, léky, zkrátka vše, co jde zpeněžit. Bývalý ministr vnitra UA o tom věděl, jenže se chtěl přiživit a to se mu stalo osudným. Sundali ho ve vrtulníku. Demilitarizace pokračuje podle plánu, navíc Putinovi se podařilo demilitarizovat nejen Ukrajinu, ale i celé NATO. Denacifikace také probíhá jak má, v zákopech kromě běžných vojáků, kterých mi je líto, umírají i členové nacistických praporů.

Albi
20. 3. 2023 22:01
Odpovědět  David

Ale Západ pořád ještě fanaticky věří v možnost ukrajinského vítězství (nebo se tak tváří) a hodně Středoevropanů jim to neméně fanaticky “žere”. Neskutečné.

Albi
20. 3. 2023 21:57
Odpovědět  Peter 008

“…. dodávaná pomoc je rovněž částečně rozkradena ….”
A hlavně došly “lidské zdroje”. Ty dodat v potřebném množství prostě nejde (aspoň ne tak rychle) a mrtvá technika je jen pro zastrašení – ale kdo se tím mimo úplně malé děti zastrašit dá? Strašit by mělo každého ve dne v noci to, jak snadno se z živého člověka stane jen číslo.
Stát se “lidským zdrojem” asi nebude snem a přáním žádného ať je z Východu či Západu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
20. 3. 2023 23:42
Odpovědět  Peter 008

A bývalý pouliční rváč a to je ještě lepší.

PENNYS
24. 3. 2023 11:31
Odpovědět  Peter 008

NEKDE jsem četl,že “kelinski” kefalin v Buchmatu nebyl!!! Byl tam jeho dvoj nic”