blog

Graham E. Fuhler:  Několik nepříjemných myšlenek o stavu po pádu Ukrajiny

Graham E. Fuhler:  Několik nepříjemných myšlenek o stavu po pádu Ukrajiny

Analýza dlouholetého amerického TOP zpravodajského činitele, který byl náměstkem předsedy Národní zpravodajské rady CIA a odpovědný za globální zpravodajské prognózy.
Za všechny roky studené války nikdy nezaznamenal tak extremní Rusofobii a v takovém bezprecedentním rozsahu jak se vidí dnes.

Válka na Ukrajině se táhne už dost dlouho na to, aby se odhalily určité souvislosti.
Za prvé, jsou zde dvě základní okolnosti:

1. Putina je možné odsuzovat za rozpoutání této války – stejně jako prakticky každého vůdce, který kdy zahájil jakoukoli válku.  Putina je možno označit za válečného zločince – ostatně je v dobré společnosti s Georgem W. Bushem, který má na svědomí mnohem více lidí než Vladimír Putin.

2. Odsouzení právem náleží USA (NATO), které záměrně vyprovokovaly válku s Ruskem tím, že navzdory opakovaným upozorněním Moskvy ohledně překročení červených linií neúprosně tlačily svou nepřátelskou vojenskou organizaci až k branám Ruska.  K této válce nemuselo dojít, kdyby byla přijata ukrajinská neutralita á la Finsko a Rakousko. Místo toho Washington vyzval k jasné ruské porážce.

Jak se válka bude chýlit ke konci, kam se věci posunou?

Navzdory triumfalním prohlášením Washingtonu Rusko válku vyhrává, Ukrajina válku prohrává. 
O případných dlouhodobějších škodách pro Rusko lze diskutovat.
Americké sankce proti Rusku se ukázaly být mnohem ničivější pro Evropu než pro Rusko. Globální ekonomika se zpomalila a mnoho rozvojových zemí čelí vážnému nedostatku potravin a riziku rozsáhlého hladomoru.

V evropské fasádě takzvané “jednota NATO” se již objevily hluboké trhliny. Západní Evropa bude stále více litovat dne, kdy slepě následovala amerického krysaře ve válce proti Rusku. Ve skutečnosti se nejedná o ukrajinsko-ruskou válku, ale o americko-ruskou válku probíhající v rámci projektu zástupné války do posledního Ukrajince.

Navzdory optimistickým prohlášením může být NATO, kterté  nakonec ve výsledku bude oslabeno.
Západoevropané budou dlouho a velmi pečlivě přemýšlet o smysluplnosti a vysokých nákladech za vyvolání dlouhodobé a hlubší konfrontace s Ruskem nebo jinými “konkurenty” USA.
 
Evropa se dříve či později vrátí k nákupu levného ruského plynu a ropy. Je to dáno tím, že Rusko leží na prahu Evropy, tím je dán logicky přirozený ekonomický vztah s Ruskem, který bude mít nakonec zdrcující vliv na jejich rozhodování.

Evropa již vnímá USA jako upadající imperium s nevyzpytatelnou a pokryteckou zahraničněpolitickou “vizí”, která vychází ze zoufalé potřeby zachování “AMERICKÉHO VŮDCOVSTVÍ” ve světě.
Americká odhodlanost jít do války za tímto účelem je pro ostatní čím dál víc nebezpečnější.

Washington dal také jasně najevo, že se Evropa musí přihlásit k “ideologickému” tažení i proti Číně v jakémsi protežovaném boji “demokracie proti autoritářství”. Pokud se však jedná o něco jiného, pak jde pouze o klasický boj o moc na celém světě.
A ještě méně si Evropa může dovolit jít do konfrontace s Čínou, kterou považuje za “hrozbu” Washington, ale která je pro mnoho evropských států a většinu světa nedůvěryhodná.

Čínská iniciativa Pás a stezka ( = Nová hedvábná stezka) je pravděpodobně nejambicióznějším hospodářským a geopolitickým projektem ve světové historii. Již nyní spojují Čínu s Evropou železnice a mořské trasy. Vyloučení Evropy z projektu Pás a stezka ji přijde  velmi draho. Všimněte si, že projekt Pás a stezka vede přímo přes Rusko. Není tedy možné, aby Evropa zavřela své dveře Rusku a zároveň si chtěla zachovat přístup k tomuto euroasijskému megaprojektu. Evropa, která vnímá USA jako zemi v rozkladu, tak má jen malou motivaci přidat se k boji proti Číně. Konec války na Ukrajině přinese Evropě vážné přehodnocení výhod podpory zoufalé snahy Washingtonu udržet si globální hegemonii.

Evropa bude čelit rostoucí krizi identity při určování své budoucí globální role. Západoevropané jsou znechuceni podřízeností vůči 75 let trvající americké nadvládě v evropské zahraniční politice. Právě teď NATO určuje evropskou zahraniční politiku a Evropa se stále nepochopitelně bojí prosadit svůj nezávislý hlas. Jak dlouho to bude trvat?

Nyní vidíme, jak masivní americké sankce proti Rusku, včetně konfiskace ruských finančních prostředků v západních bankách, nutí většinu světa, aby pečlivě přehodnotila opodstatněnost toho, aby se do budoucna zcela spoléhala na americký dolar.
Na pořadu dne je již diverzifikace mezinárodních ekonomických nástrojů, která jen oslabí kdysi dominantní ekonomické postavení Washingtonu a jeho dosavadní jednostranné vyzbrojování dolarem.

Západní media – dovoleno zpívat  pouze dle stejného zpěvníku

Jedním z nejznepokojivějších rysů tohoto americko-ruského boje na Ukrajině je naprostá korupce nezávislých médií. Washington vskutku na plné čáře vyhrál informační a propagandistickou válku, když zařídil, aby všechna západní média zpívala podle stejného zpěvníku a jednostranně prezentovala válku na Ukrajině. 
Západ ještě nikdy nebyl svědkem tak rozsáhlé a ideologicky vnucované geopolitické propagandě, jak je dnes vedena v Evropě. Na druhou stranu nelze samozřejmě věřit zcela ani ruskému tisku.

Na pozadí zuřivé protiruské propagandy, jakou jsem nezažil ani v nejhorších dobách studené války, musí seriózní analytici v těchto dnech proniknout hluboko do problematiky, aby získali objektivní pohled na to, co se vlastně na Ukrajině děje.

Kéž by tato dominance amerických médií, která potírají téměř všechny alternativní názory, byla pouhým omylem způsobeným událostmi na Ukrajině. Evropské elity si však možná pomalu začínají uvědomovat, že se nechaly vtlačit do pozice naprosté “jednomyslnosti”; a na fasádě “jednoty EU a NATO” se již začínají objevovat trhliny.
Nebezpečnějším důsledkem však je, že s tím, jak se blížíme k budoucím globálním krizím, skutečný nezávislý svobodný tisk do značné míry mizí a dostává se do rukou médií ovládaných korporacemi, která jsou blízká politickým kruhům, a nyní je posilují elektronická sociální média, která manipulují s informacemi ve svůj prospěch.
S tím, jak se dostáváme do předvídatelně větší a nebezpečnější krize nestability v důsledku globálního oteplování, přílivu uprchlíků, přírodních katastrof a pravděpodobně i nových pandemií, se přísná státní a korporátní nadvláda západních médií stává pro budoucnost demokracie skutečně velmi nebezpečnou. Alternativní názory o Ukrajině dnes již neslyšíme.

A konečně, geopolitický potenciál Ruska se nyní velmi pravděpodobně rozhodujícím způsobem přiklonil k Eurasii. Rusové se po staletí snažili být přijati v rámci Evropy, ale byli důsledně drženi na distanc. Západ nebude diskutovat o nové strategické a bezpečnostní architektuře. Jednostranný a nekritický postoj západu ke krizi na Ukrajině tento trend pouze posílila.

Nová geopolitická architektura světa – konec éry levných surovin pro Evropu

Ruské elity nyní již nemají alternativu k tomu, aby se smířily s tím, že jejich ekonomická budoucnost leží v Tichomoří, kde Vladivostok leží jen jednu nebo dvě hodiny letu od obrovských ekonomik Pekingu, Tokia a Soulu. Čína a Rusko se nyní rozhodně začaly stále těsněji sbližovat právě ze společného zájmu blokovat neomezenou svobodu jednostranných vojenských a ekonomických intervencí USA po celém světě. Že by USA mohly rozdělit Ruskem a Čínou vyvolanou spolupráci, je fantazírování. Rusko má vědeckou genialitu, hojnost energie, bohatství vzácných nerostů a kovů, zatímco globální oteplování zvýší zemědělský potenciál Sibiře. Čína, podobně jako Evropa,  má kapitál, trhy a pracovní sílu, aby přispěla k tomu, co se stane přirozeným partnerstvím v celé Eurasii.

Je smutné, že téměř všechna očekávání Washingtonu ohledně této války se ukazují jako mylná. Je možné, že Západ bude na tento okamžik zpětně pohlížet jako na poslední varovný argument proti tomu, aby se Washington v rámci své snahy o globální dominanci pouštěl do stále nových a nebezpečnějších a škodlivějších konfrontací s Eurasií. A většina zbytku světa – Latinská Amerika, Indie, Blízký východ a Afrika – v této v podstatě americké válce proti Rusku nachází jen málo národních zájmů.

Překlad: JHa

Zdroj: https://grahamefuller.com/some-hard-thoughts-about-post-ukraine/
Zveřejněno 18 June 2022 , grahamefuller.com

sdílet na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
21. 9. 2022 23:06
Ohodnotit příspěvek :
     

No,neřekl tenhle člověk hlubokou pravdu,která musí být za každou cenu u nás,
v celé EU i USA zatajována,a to i pod hrozbou mnohaletého odnětí svobody
v zájmu tzv.demokracie,

Staník
22. 9. 2022 13:43
Odpovědět  janle57

Řekl, ale opět došel k tomu, že po urovnání konfliktu na Ukrajině nám bude Rusko opět dodávat plyn a ropu za nějaké rozumné ceny apod. Rusko už s Evropou v ničem nepočítá a určitě jí nechce nic dodávat, ani jí nijak pomáhat, protože nechce, aby se opět otřepala a vyvolala další nový konflikt proti Rusku. Evropa se stane jakýmsi slepým střevem někde při západní hranici Ruska. Vše ostatní se přesune do zemí, které Rusku neškodí (střední a jihovýchodní Asie) a do zemí, které budou spolupracovat a budou na rozvoji této části zeměkoule profitovat (Afrika, střední a Jižní Amerika). S Evropou je na dlouhá léta konec. Rozpad EU, konec Eura. Konec štvavé a pokrytecké politice, nadřazeného chování, vydírání apod. … Samozřejmě to samé platí o USA. Při posledním jednání OSN to bylo krásně vidět.

Masunta
21. 9. 2022 23:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro Germánii byly maximálním vzorem USA, až do doby Watergatě. Pach vznikaly a sílili pochybnosti.
Přijde doba, kdy současní mocní – hajzlíčci, budou převlékat kabáty a přebíhat do jiných politických stran.

Masunta
21. 9. 2022 23:08
Odpovědět  Masunta

Oprava: Pak vznikaly… (protože to by někteří bez tolerace), nerozchodili.

Tom
21. 9. 2022 23:57
Odpovědět  Masunta

Mas tam chybu – tolerance. Mimochodem, proc si to neopravis primo v puvodnim postu a to kliknutim na ikonku (spravovat komentar), kterou najdes vpravo dole u puvodniho komentare?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
22. 9. 2022 00:42
Odpovědět  Tom

Mám tě nějaký čásek na seznamu diskutérů, kteří jsou nějak závadní. U tebe si nepamatuji, proč jsem tě tam zařadil, ale to už je jedno. Myslím, že šlo o nějakou neopravitelnou vadu.

22. 9. 2022 03:50
Odpovědět  Masunta

O velkou. Nežere ti ty kydy.

Masunta
22. 9. 2022 08:51

Chasidy, Milánek náš poučovací Oslňující bez tolerance, ale s dvojím metrem …rup ..psych. Že ty jsi před spaním na 12,5 minuty nezatajil dech ? Kuk … 🙂

VratislavII.
22. 9. 2022 11:20
Odpovědět  josh-xy

To jste toho bonzmajstra moc nepotěšil.-)

Masunta
23. 9. 2022 18:19
Odpovědět  VratislavII.
Masunta
22. 9. 2022 12:09
Odpovědět  josh-xy

Zalez a kušuj. Na co máte zveřejněný mail ? O mě vám nikdo nic neposílá ? 1+1 = ? Jsi vedle. Kdo tu stále někomu nadává ? Není to náhodou Lev Prch ? Když vadím, tak mě blokněte. Nebudu se znovu registrovat. Póňjal ?

VratislavII.
22. 9. 2022 12:34
Odpovědět  Masunta

Zavři držku,smrdíš i přes monitor.

Masunta
22. 9. 2022 16:08
Odpovědět  VratislavII.

Jedním z navrhovaných způsobů záchrany lidstva v případě globální katastrofy je zřízení bezpečného útočiště. Vědci určili dvě vhodná místa, kde by lidstvo mohlo žít v případě, že by nás podobná událost zasáhla. 

Vhodnými místy by mohly být ostrovy či vzdálená místa jako Měsíc či prostor hluboko pod hladinou moře. Přesně tam by totiž podle vědců mělo lidstvo jedinou šanci zůstat naživu. Ty však můžeš prozíravě jednat v předstihu a svou líbeznou tolerantní duši, astrální tělo i fyzické tělo, štandopéde transportovat tam. Ale žalobě neunikneš.

VratislavII.
22. 9. 2022 16:59
Odpovědět  Masunta

Zavři držku, smrdíš přes monitor.

Masunta
23. 9. 2022 11:48
Odpovědět  VratislavII.

Tohle už mám ve své sbírce několikrát… neukojitelný 4 střely v řechtačce.
Jdu se koukat na nějaký detektivní seriál…
TY si dnes vylep k posteli 3 mé příspěvky – naplníš doporučení prof. Koukolíka o tom, že znalosti mají být široké a hluboké. V jednom dnešním příspěvku je i něco o neužitečnosti psychopatů. U toho můžeš protěžovat i 5. končetinu … kuk… 🙂

Per
22. 9. 2022 19:22
Odpovědět  Masunta

Ano, souhlas. Ale bude to místo k žití jen pro vyvolené(finance), kdo to nemá, bude žít mezi vlky. Urvi si, jinak nepřežiješ.
A k tomu slouží taky všelijaké Mise na Mars a na Měsíc.

Masunta
23. 9. 2022 11:54
Odpovědět  Per

Ano, židé mezi sebe nikoho, i když by byl bohatý, nepustí. A myslím, že nejen na N. Zélandu (tam už bejváky mají), ale i na dně oceánů chystají postavit nějaké bejváky. A možná v Antarktidě. Pod pohořími je také prostoru dost. Něco jsem také četl o Aljašce.

22. 9. 2022 03:48
Odpovědět  Tom

To nemůže. Takhle zasviní víc prostoru.

Masunta
23. 9. 2022 18:21

… bez tolerance, záchvatový, poučovací, neukojený .. Nerad lžu, tak píšu pravdu.

Masunta
23. 9. 2022 19:49

Chasidi prý trpí na meteorismus a infarkty. Baští hodně šesneku (šoulet) a proto mají i ten dech svěží. Také mastnou pleť …. kuk … 🙂

skeptik
22. 9. 2022 10:43
Odpovědět  Tom

Celé je to chyba. Německo je od II.světové až doteď okupované USA. Mají všechno pod kontrolou, mají na významných postech svoje lidi.

Gales
22. 9. 2022 12:34
Odpovědět  Masunta

Budou se muset označit šesticípou hvězdou.

Aleš
22. 9. 2022 07:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Odpovědnost za tuto válku má výhradně USA a EU a ukronacismus.

Pavel z Moravy
22. 9. 2022 10:07
Odpovědět  Aleš

Jenže oni, tedy amíci a přisluhovači ze západu by chtěli více, jim se nelíbí být druhořadým prvkem na stupnici světa. A to se nyní začíná dít. Oni stále nechápou, že je ostatní svět nemůže ani cítit a dokonce se diví, proč tomu tak je. Tito pitomci chtějí aby celý svět žil podle jejich pravidel, to, že jsou tato pravidla zdegenerovaná je netrápí, protože oni si myslí, že jen jejich výklad žití je ten správný. Ať táhnou amíci a celé EU do háje.

Pavel z Moravy
22. 9. 2022 10:20
Odpovědět  Pavel z Moravy

K…a, nechte nás vy parchanti normálně žít. A neoblbujte lidi, nikdo vám nedal právo rozhodovat o osudu jiných. Vaše mocenské ambice nejsou naší preferencí, my chceme pouze slušně žít. Jestli to vaše vypatlané mozečky nechápou, tak táhněte někde, kde nebudete škodit. Domluvil jsem.

jasomto
22. 9. 2022 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

bod 2 neguje bod 1
Je to americka vojna proti Europe, do ktorej patri aj Ruská federácia!

Gales
22. 9. 2022 12:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Zkrátka západ pod vedením americkejch chamtivců dopadne jako sedláci u Chlumce.Nejvyšší čas z něj vystoupit.Ať si chcípají bez nás.