politika

Před 23 lety začalo platit právo rakety. A NATO tomu říkalo „milosrdný anděl“. Hořká připomínka barbarství v Jugoslávii

24.03.2022 23:00

Lidé v Praze si přišli ve čtvrtek večer připomenout 23. výročí útoku NATO proti Jugoslávii v roce 1999. Na pietním shromáždění vystoupil také poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) a dokumentarista, režisér a autor filmu Uloupené Kosovo Václav Dvořák, aby varovali před válkou politiků a upozornili, že mezinárodní právo je porušováno dodnes. Ocenili také Zemanovu omluvu Srbsku.

Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna na připomínce „ukradení Kosova“

V osm hodin večer 24. března roku 1999 napadlo letectvo NATO Jugoslávii a na školy i nemocnice v Bělehradu dopadly první bomby. Letos, stejně jako každý rok, se toho dne v osm hodin večer scházejí lidé v Mostecké ulici v Praze, aby si připomněli tuto událost.

Úvodního slova na pietním shromáždění se chopil poslanec Jaroslav Foldyna. „Nemám radost, když tu musím stát před historickou budovou, kterou daroval Tomáš Garrigue Masaryk Jugoslávii v 18. roce. Ten, který budoval náš stát, a aby mohl cestovat, tak měl v kapse srbský pas,“ uvedl politik před budovou velvyslanectví Srbska.„Tomáš Garrigue Masaryk budoval naši zemi se srbským pasem. Možná proto je nás tu dnes tolik, že si to uvědomujeme. Bohužel, ne vždy si především politici uvědomují některá fakta a pravdy,“ pokračoval Foldyna. „V tento den v roce 1999 vzlétly k nebi první salvy, aliance NATO zahájila útok na Jugoslávii. Na 10 milionů lidí začaly dopadat bomby států aliance NATO, bez vyhlášení války a bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN,“ připomněl, že v ten den byla porušena všechna mezinárodní práva: „Ano, 24. března 1999 přestalo platit mezinárodní právo,“ dodal.

„A s tím se potýkáme dodneška!“ burcoval Foldyna. „Začalo platit právo silnějšího. Začalo platit právo, že kdo má rakety a zbraně, může zabíjet. A také zabíjel, zabíjeli civilisty, házeli kazetové a grafitové bomby v rozporu s mezinárodním právem, a to se děje prostě pořád,“ zopakoval poslanec za hnutí SPD.

„Už 23 let se tu scházíme, abychom uctili památku těch, kteří položili životy kvůli agresivní akci provedené státy NATO. Říkali tomu ‚Milosrdný anděl‘; podivné jméno pro akci, která rozbíjí infrastrukturu fungujícího státu a zabíjí,“ řekl Foldyna s tím, že přes takové zvěrstvo byli mnozí ledově klidnými, byť bylo porušeno mezinárodní právo. „Není možné, abychom to tolerovali,“ zdůraznil.

Řekl, že vnímá omluvu prezidenta Zemana, kterou nedávno pronesl k srbskému lidu. „Já to vnímám, málokdy to nějaký politik udělal,“ ocenil, že se Zeman za bombardování Jugoslávie Srbům omluvil. „Politikům to je ale jedno, završili to dokonce v roce 2008, když přijeli do Teplic jako banda loupežníků a uznali Kosovo,“ připomněl Foldyna, že takto se demokraticky zvolení politici nechovají.

„My nechceme, aby se kdekoliv na světě porušovalo mezinárodní právo. Nechceme, aby lidi umírali ve válkách vedených jen proto, že to chce pár politiků, kteří z toho mají peníze a takto rozhodli o lidech,“ řekl s poděkováním směrem k zúčastněním Foldyna.Slovo převzal dokumentarista, režisér a autor filmu Uloupené Kosovo Václav Dvořák. K bombardovací akci států NATO řekl: „Bylo to použití ničivé síly, šlo pouze o vyhubení civilistů, kteří za nic nemohli. Útok byl veden na zemi, která nikoho neohrožovala, žádného ze svých sousedů. Bylo to čisté barbarství, bez důvodu.“Připomněl, že cílem bylo zničení Jugoslávie: „Protože tento mnohonárodní a mnohonáboženský stát byl konkurenčním projektem EU, která tehdy vznikala. Německo se zasloužilo o to, že na jejím území začaly války,“ upozornil Dvořák, který během svého projevu vyčíslil nejen lidské ztráty.

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
24. 3. 2022 23:47
Ohodnotit příspěvek :
     

A v médiích ani tuk. Zato vzpomínka na Krvavou Madlu to jó.
Jsme ještě větší zmr-di Evropy, než pšonci. Ti aspon dumlají rusofobii s mateřskou vodkou… tedy mlíkem. Ale nám Srbové vždy pomohli, nebo aspon pomoc nabídli. Hm… Měli bychom se přejmenovat. Žádná ČR, ale ZE – zmr-di Evropy.

Anonymní jméno komentáře
25. 3. 2022 06:08
Odpovědět  Milan

“Žádná ČR, ale ZE – zmr-di Evropy”. – písmeno “Z” je zakázáno

Helena
25. 3. 2022 08:06
Odpovědět  Milan

Přesně!

Miroslav
25. 3. 2022 01:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Havel to nazval “humanitárním bombardováním” a to svědčí o jeho fašistickém a zločinném myšlení – hanba a opovržení Havlovi !!!

TAK
25. 3. 2022 06:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba si uvědomit, že od 1989 je podstatou mezinárodní situace to, že žádné dohody se Západem, ať už ústní nebo písemné, nefungují a nikdy nebudou fungovat!!! .

25. 3. 2022 08:14
Odpovědět  TAK

A co ty dohody před 1939? Ty platily?

ladik
25. 3. 2022 11:48
Odpovědět  TAK

Řeč Sedícího Býka k národům Dakotů po návratu od prezidenta Granta “velkého bílého otce”: Setkáváme se s jinými lidmi. Bylo jich málo a byli slabí, když se s nimi naší otcové setkali. Nyní jsou však velmi početní a silnější než my….A láska k majetku je jejich nemocí…Ti lidé udělali množství zákonů, které bohatí smějí porušovat, a chudí ne. Mají náboženství, kterému chudí věří, ale bohatí ne…..Bratří moji! Máme se poddat, nebo říci – nejdříve zabij mne, než si vezmeš mou zemi? Kterou smlouvu s bělochy kdy rudý muž porušil? Žádnou! A kterou smlouvu kdy bílý muž dodržel? Žádnou!

Brit
25. 3. 2022 07:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Za všechno zlo je zodpovědné zločinné USA.

Frank
25. 3. 2022 08:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Češi byli vždy národ sviní, práskačů a kolaborantů už od doby Rakouska-Uherska.

Pavel
25. 3. 2022 09:43
Odpovědět  Frank

Je to možná trochu od věci, ale amíci se i ke svým lidem chovají jako hovada. Pokud jste neviděli, doporučuji shlédnout film Holly Hunter- Soukromá válka. Děj se odehrává v roce 1973- 74 v jihovýchodním Kentucky z prostředí havířů. Úplně jsem se zhrozil v jakých podmínkách ti havíři pracovali a v jakých barabiznách a životních podmínkách se svými rodinami žili. Tomu nebudete chtít uvěřit, ten film se musí vidět. Jak se k nim chovali, o tom ani nemluvě. To jsou ty pravé USA. Já myslel, že je to z 18. století.

Pavel
25. 3. 2022 09:53
Odpovědět  Pavel

Jelikož jsem celé své mládí prožil v padesátých a šedesátých letech v Havířově a učil se v Ostravě, i když v rodině nikdo na šachtě nepracoval, viděl jsem jak havíři žili a jaká to byla za socialismu vážená třída. Dělnická třída za socialismu byla panečku něco. O tom se dnes může všem pouze zdát. Socialismus bylo to nejlepší co zde zatím v této nyní koloniální zemi bylo. Myslím, že je zapotřebí si to už konečně přiznat. Nejsem agitátor, já v žádné straně nikdy nebyl, ale žil jsem tu jako vy a mozek mi funguje dobře.

ankmorpo
25. 3. 2022 10:09
Odpovědět  Pavel

tak, tak , propaganda emerického snu a emerická reality šou jsou dva zcela odlišné příběhy, úplně stejná stóry jako se zemanem t.č. prezidentem prasátek a tenkrát humanitárně bombardovacím premiérem , dnes král tenisek

Gales
25. 3. 2022 09:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Američtí supi se řídí heslem,- čím víc bomb,tím víc demokracie.Ať chcípnou.

Luboš
30. 3. 2022 01:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruské děti je třeba vyvraždit a ruský národ zničit
https://www.facebook.com/nicoletta.hruzostrasna/videos/506080900886141