politika

Ani z Ruska, ani z Číny: Západ dostal nečekanou smrtelnou ránu

SERGEJ LATYŠEV

Díky akcím Ruska a Číny se ve světě vytvořila situace, díky které je oživení Hnutí nezúčastněných zemí nevyhnutelné. Něco takového bylo za posledních 30 let téměř neslýchané. 

Jaký je přínos Moskvy a Pekingu? A proč to pro Západ znamená kolaps?

Ruské akce směřující k demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny spolu se zběsilou reakcí Západu, který se marně snažil přilákat zbytek světa k protiruským sankcím, vytvořily předpoklady pro oživení kdysi extrémně vlivného Hnutí nezúčastněných zemí. 

Toto Hnutí, které v říjnu loňského roku oslavilo 60. výročí vzniku a nyní sdružuje 120 zemí (mezi nimi je i Bělorusko), nehrálo významnou roli při vzniku unipolárního světa na počátku 90. let. Nyní, kdy se však pod tlakem Ruska a Číny (obě světové velmoci mají v Hnutí statut pozorovatelů) začal unipolární svět hroutit, se situace dramaticky změnila. 

Nekompromisní boj Západu o udržení světové nadvlády proti „revizionistickému“ Rusku a Číně vyvolal  bezprecedentní tlak Washingtonu, Bruselu a jejich spojenců (cca 40 zemí) na většinu zemí světa. 

Západ tyto země nutí vést nepřátelskou politiku vůči Moskvě a Pekingu pomocí vydírání, hrozeb a kroucení rukou. Je téměř nemožné tomuto náporu individuálně odolat – v podmínkách, kdy jsou vztahy s Ruskem a Čínou pro většinu zemí světa mimořádně výhodné. Bránit se kolektivnímu Západu je proto možné jedině tím, že země opět budou jednat společně. 

Postavit se můžeme jen spolu 

Zde nadchází nové časy pro Hnutí, které k tomu poskytuje připravenou platformu a příležitosti. Ve skutečnosti se dnes, v nové fázi, obnovila situace, která vedla ke vzniku tohoto sdružení. 

Svět se opět stal bipolárním, ve kterém proti dravému kolektivnímu Západu stojí na budoucnost orientovaný eurasijský tandem Rusko a Čína. A jestliže Moskva a Peking od ostatních zemí nepožadují, aby spolupracovaly pouze s nimi a nevměšují se do jejich vnitřních záležitostí, pak Západ, jak správně poznamenal americký magazín Foreign Policy, jedná na principu „s námi nebo proti nám“. 

Většina zemí světa se nechce dostat do konfliktu s pomstychtivým Západem a s Ruskem a Čínou ještě méně, protože si uvědomují, že Moskva a Peking bojují i za jejich vlastní svobodu. 

Rády by seděly na dvou židlích a v zájmu rozvoje těžily z obou stran nového bipolárního světa, jak to dělá například prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev, který nyní spolu se svou zemí předsedá Hnutí. 

120 členů a asi dvě desítky pozorovatelských zemí je obrovská síla, která se opět stala žádanou. Odolat tlaku Západu, který je pro tyto země nevýhodný, dokážou jedině tak, že se dají dohromady a nenechají nikomu z nich ubližovat. Jednotlivě to nedokáží

Afrika byla první 

Jako první proces odstartovala Afrika, která se nachází v nejsložitější situaci, čelí aroganci Západu a počítá s Ruskem a Čínou, pokud jde o investice, infrastrukturní projekty a dokonce i zajištění její bezpečnosti

Publicista Foreign Policy Robbie Gramer bije na poplach. Tím, že Západ postavil nezápadní země před těžkou volbu, s kým budou – se Západem nebo s Východem – a pokud s tím prvním, pak zazněl požadavek skutečných obětí v konfrontaci s Moskvou a Pekingem. Díky této politice Washington, Londýn a Brusel již dosáhly toho, že vládnoucí kruhy afrických zemí hovoří o resuscitaci Hnutí nezúčastněných zemí. 

Protože se nechtějí postavit na žádnou stranu konfliktu mezi Západem a Východem. Expert varuje, že „otevřený tlak Washingtonu a EU by mohl být střelou do nohy“. 

A přesně to se děje! 

Není proto divu, že ani jeden africký stát neodsoudil Moskvu při nedávném hlasování o protiruské rezoluci v Radě bezpečnosti OSN a nejodvážnější země jako Eritrea Rusko otevřeně podporovaly. 

Muslimské země Asie, stejně jako téměř celá Latinská Amerika, neodsoudily Rusko v souvislosti s akcemi na Ukrajině, což se stalo největší diplomatickou porážkou Spojených států a jejich spojenců. 

Proč se to očekávalo? 

Ale bylo to docela předvídatelné. Pokud na mapě označíte stejnou barvou členy Hnutí vynořující se z „hibernace“ a pozorovatelské země, pak zbytek světa připravených následovat USA a jejich spojence se smrskne na asi 40 států. 

Když Američané a jejich vazalové říkají, že Rusko „odsuzuje celý svět“ za jeho preventivní akce k neutralizaci teroristické Ukrajiny, hovoří jako rasisté. Protože tento „celý svět“ se skládá z Evropy (a ani ta není celá), Severní Ameriky, Japonska, Austrálie s Novým Zélandem a malých států Tichého oceánu, které jsou v pozici polokolonií, na kterých nic nezávisí. 

Ani Indie, ani Čína, ani Brazílie s Argentinou a Mexikem, ani Jižní Afrika, ani Saúdská Arábie s Indonésií, Bangladéš, Malajsie a Vietnam – a to jsou dynamicky se rozvíjející země, ve kterých žije většina lidstva – v západním seznamu “celého světa” nejsou. Protože z Ruska viděli jen dobro a z USA všelico, z evropských zemí většinou zlo. A tyto země nemají nejmenší chuť tahat kaštany z ohně pro globalisty,  popálit si prsty pro cynické poplácání po rameni a vyhlídku, že se v libovolný moment stanou další obětí Západu, který potřebuje periodicky někoho „sežrat“, aby si prodloužil svou existenci.

Co z toho plyne? 

Oživení v nové etapě důležitější role Hnutí nezúčastněných zemí, ve kterém v minulosti zaujímaly přední pozice takové země jako Jugoslávie, Indie, Kuba, je pro Rusko a Čínu výhodné ze stejných důvodů jako pro jeho účastníky – vzhledem k tomu, že se nechystají přerušit své vazby v různých oblastech s Moskvou a Pekingem, na který se také brzy uvalí západní sankce, jaké tu ještě nebyly  ohledně Tchaj-wanu.

Zopakujme, že stabilita řady afrických států závisí na Rusku. V Africe, Latinské Americe a asijských zemích chtějí rozvíjet ekonomické vztahy s Ruskem. Ruské technologie se tam aktivně využívají, zejména v oblasti mírového atomu. Ekonomický význam Číny pro tyto země je mnohonásobně větší. Její přímé investice jen v Africe dosáhly v roce 2020 více než 43 miliard dolarů, což je 225násobný nárůst.  Čínské půjčky africkému byznysu v letech 2000 až 2019 se odhadují na 153 miliard dolarů. 

Latinská Amerika se také obrací zády k USA, které ji po staletí ničily, směřuje k Číně a Rusku. 

I arabské země Perského zálivu, kdysi oddaní spojenci USA, jsou připraveni prodávat Číně ropu za jüany a společně s Ruskem udržovat takové ceny černého zlata, které jsou výhodné pro ně i pro Moskvu, ale pro Západ nerentabilní.

Proto je zřejmé, že Západ přecenil své síly a schopnosti když se snažil vytvořit globální koalici proti Moskvě a potenciálně i proti Pekingu.  Ze Západu nepřijde nic, kromě toho, že se zaženou do izolace. 

Moskva a Peking budou těžit z obnoveného Hnutí, jehož velká část členů se v budoucnu dobrovolně připojí k Rusku a Číně, aby byli blíže těm, kteří mají budoucnost. 

Je velmi pravděpodobné, že budoucím neformálním vůdcem Hnutí bude nejlidnatější země světa – Indie, která je od koloniálních dob ekonomicky úzce spjata se Západem, ale prosazuje politiku „strategické autonomie“. Lepší kandidát na tuto roli z pohledu Ruska, dlouholetého přítele a pomocníka Indie, prostě neexistuje.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3lbLohe

sdíletj na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
15. 5. 2022 01:37

Jižzápad dochytračil a bude se muset naučit žít za své a ze své práce. Všeho do času. My s nim. My starší se umíme uskromnit, horší na tom bude mladá generace.

ankmorpo
15. 5. 2022 10:03
Odpovědět  krtek

měl jste radit hitlerovi, kdyby se uskrovnil, mohl mít za sebou už 75 let z těch 1000 , buhehe,
jste vážně takoví prosťáčci s tím uskrovňováním ? jděte příkladem – zachráníte fialový svět o 4 dny a 7 hodin, každé zrejpání zahrádky zachrání jednoho ledního medvěda a dva králíky, mein gott !

vavi
15. 5. 2022 11:58
Odpovědět  ankmorpo

Čo si ty za idiota ! Z akej riti si sa vyliahol, opýtaj sa svojej materi, primitív !…..

Albi
15. 5. 2022 10:14
Odpovědět  krtek

A v tom právě bude zakopaný pes. Vznik nebo posílení nenávisti do budoucna.
Protože nechat si létat pečené holuby do úst byť na dluh, je pohodlnější, než ptracovat, navíc dokonce manuálně.
A mladá generace, už minimálně těch třicet let opečovávána tak, že se po ní nesmí chtít nic, co by jen práci vzdáleně mohlo připomínat, to všechno považuje za své nezadatelné právo.
A teď by si to měla nechat vzít? Ruskem? Putinem? Ndmyslitelné.

Milan ze Zahrady Čech
15. 5. 2022 14:29
Odpovědět  Albi

Idea budoucnosti ve vizi bandernácků

Pieter_Bruegel_d._Ä._037.jpg
Milan ze Zahrady Čech
15. 5. 2022 15:06

Abyste tu vizi ocenila, musíte si na to kliknout. Ten pašík s kudlou za kruponem, aby si bylo možno z něj hned možno něco odkrojit a ta husa na pekáči mě dostali. Ono se to jmenuje V zemi peciválů, ale já tomu říkám Lenoráj. Expřítelkyně tehdá lítala po galerii a snobsky achála nad kdejakým Rubensem a Botticellim podobně, a já se zatím kochal několik hodin Bruegelem a Boschem a klidně bych se vydržel kochal i další den. Co den. Tejden! A ještě by to bylo málo.

primak
15. 5. 2022 07:16

Holt bude ještě víc “kroucení rukou”, ale jak dlouho?

Boomer
15. 5. 2022 15:57
Odpovědět  primak

.. nejdřív musí položit na medvěda na lopatky, potom můžou zase zkusit kroutit rukama. Momentálně bych na ně nevsadil ani vindru..

Pavel
15. 5. 2022 09:18

Celá staletí žily západní země a amíci z potu svých koloniálních otroků. Každý sen a každá dějinná akce jednou končí. Každý začátek má také svůj konec. Končí vám sen o snadném životě Evropo se svými nenasytnými lídry. Jste ničitelé lidských hodnot, to prostě muselo přijít, nic na planetě se neděje jen tak. Zdravím pokec a všechny psavce.

zdena
15. 5. 2022 10:09
Odpovědět  Pavel

O které Evropě to mluvíte ??? Evropa není jednotná ani v dějinách ani v postavení ani v politice… nelze mluvit tímto způsobem za celou Evropu… jsou tu kolonizátoři a jsou tu i slovanské národy, které se nikdy nikam necpaly a tiše makaly na své budoucnosti a snažily se obhájit – obklopeni anglosasy – svoji existenci…. a dodnes se na tom nic nezměnilo…

Pavel
15. 5. 2022 13:21
Odpovědět  zdena

To máte sice absolutní pravdu, ale i ty naše slovanské národy až na mizivé výjimky se přidali na stranu agresorů a kolonizátorů. A vidíte, že by lidé ve velkém proti takovému zapojení do těchto struktur protestovali? Já tedy ne.

Boomer
15. 5. 2022 16:13
Odpovědět  Pavel

.. přidali se naši vůdcové, národů se nikdo neptal. V zemi, kde volební program ztrácí význam po sečtení hlasů, se jediným relevantním vyjádřením stává referendum, k němuž jsme ovšem zatím politicky a občansky nedorostli, jak nám je pravidelně opakováno. Protesty jsou pro kočku a panstvu pro srandu..

Jebem ja vám takýto štát!

Boomer
15. 5. 2022 16:08
Odpovědět  Pavel

..Putin opakovaně nabízel západu spolupráci ůrovný s rovným” opakovaně byly jeho nabídky ignorovány, ač také upozorňoval, že se jednoho dne může Rusko obrátit a udělat se pro sebe s Čínou, Indií a dalšími.
Argentinský president v únoru navštívil Moskvu, pokračoval do Pekingu a dále.. víc polopatě už to Západ dostat nemohl a přesto nepochopil. Saudové odmítají navýšit těžební kvóty, Venezuela totéž.. a ve Washington D.C. pořád tančí verbuňk na stejnou notečku.

“chceš hluchým vyprávět, co píseň znamená,
a slepým, co jsou křídla labutí?” © Karel Kryl

zdena
15. 5. 2022 10:01

Moc krásný článek…. hned budu mít hezčí neděli a nejen tuhle neděli… díky za něj 🙂

Noobody
15. 5. 2022 13:43

Článek uvádějící věci o rozděleném světě na pravou míru. Kdo s kým a proč – suoer!
Několik let zpátky už mi nepřipadá zvláštní, že ani náznak podobných info na MSM sdělovadlech nenajdu. Prostě naše MSM hlásají pouze počasí, Tv program a neomarxistické Bruselské pravdy, nikoli ověřené informace napříč politickým spektrem.

Blbé na tom všem pinožení je, že jsme se dobrovolně rozhodli “patřit na Západ”. Holt i špatná rozhodnutí jsou po zásluze potrestána a tak bychom se měli přichystat na to, že si tu nastupující bídu se vším všudy vyžereme až do dna!!

GALES
15. 5. 2022 20:06

Muslimové podporují rusko,protože na Ukrajině válčí proti židákům.