Takhle komplexní (kritický) rozbor opatření v českém boji s pandemií jste ještě nečetli

Liberální institut zpracoval studii českých opatření zaváděných v uplynulých 16 měsících v rámci boje s epidemií covidu-19 a snahy o omezení nepříznivých dopadů uzavření ekonomiky. Opatření popisuje a podrobuje analýze z ekonomického hlediska.

Česká vláda svá opatření vydávala často velice rychle a mnohdy bez hlubší analýzy. Některá opatření a kompenzace byly účinné, skutečně pomáhající lidem i ekonomice, jiné kompenzace, opatření a regulace byly naopak vyloženě škodlivé.

V březnu 2020 byla pod tlakem sílící pandemie poprvé dobrovolně uzavřena ekonomika, aby byly ochráněny životy českých občanů. Během následujících dvanácti měsíců, kdy ekonomika a lidé byli již několikrát zavření v lockdownu, ale došlo k devastaci segmentu služeb i vzdělávání dětí v rámci on-line výuky, vysokému počtu úmrtí to ale nezabránilo. Vláda vydávala jedno chaotické opatření za druhým, a aby si alespoň trochu vylepšila svůj mediální obraz, vybrala státní kasu do dna tak hlubokého, že jej nedohlédne několik následujících generací.

Ve studii je popsáno a okomentováno 64 opatření. Studie je pokusem o jakousi kroniku vládních pokusů zkrotit covid-19. Po bitvě je samozřejmě každý generálem, situace během pandemie byla složitá a nepřehledná. Ovšem veřejně deklarovat dostatek hygienických a zdravotnických pomůcek a veřejně hovořit o připravenosti státu čelit pandemii (únor 2020), hovořit o připravenosti testovacích míst a testovací strategie (duben 2020), případně hovořit o připravenosti očkovací strategie (srpen 2020), přičemž ani jedno z toho nebyla pravda, to nelze omluvit ani tak extrémní situací, jaká panovala. Český stát nezvládl ani první, ani druhou, ani žádnou následující vlnu pandemie. Občané byli svědky groteskního střídání ministrů zdravotnictví a jejich eskapád, nepřipravenosti a absence strategie. Na to vše doplatilo svým životem během 16 měsíců pandemie v České republice na třicet tisíc spoluobčanů.

Ekonomika je systém, kde se důsledky rozhodnutí vládních úředníků často projeví až po několika letech. Je tedy obtížné nyní hodnotit, jaké přesné druhotné dopady opatření budou mít. Ovšem již nyní víme, že se v následujících letech zpomalí ekonomický růst, tedy tvorba bohatství, a že porostou daně.
https://bit.ly/37crCej

KOMPLETNÍ STUDIE KE STAŽENÍ

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
2. 8. 2021 14:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten fotograf vybral super fotku toho gaunera babiše! Takto se tlemit může jedině člověk bezcharakterní a v podstatě s prominutím v..?!