nezařazené

„Primitivní a hrubý cynismus“: proč USA popírají genocidu rusky mluvícího obyvatelstva na Donbasu + video

USA zpochybňováním faktu genocidy Rusů v Donbasu projevují nejen dvojí metr, ale i hrubý cynismus, prohlásil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Zdůraznil, že Američané tímto způsobem znehodnocují svá hesla o nejvyšší hodnotě lidských práv a podporují politiku vytlačování ruskojazyčného obyvatelstva. Stálý zástupce Ruska při OSN předtím členským státům Rady bezpečnosti OSN sdělil fakta, která shromáždily Investigko a RT o zločinech ukrajinské armády. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken však prohlásil, že Moskva se pouze snaží vymyslet záminku k invazi na Ukrajinu. Podle odborníků není uznání zločinů Kyjeva proti vlastním občanům v souladu se zájmy Washingtonu, a proto budou USA nad činy ukrajinských úřadů nadále zavírat oči.

Pokusy USA neuznat genocidu Rusů v Donbasu jsou projevem hrubého cynismu a dvojích standardů, prohlásil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Podle něj takové výroky představitelů vedení USA vyvolávají rozhořčení a rozhořčení.

“Jak jinak si lze představit ostřelování obytných oblastí ukrajinskými bezpečnostními silami z raketometů? Nebo objevené masové hroby téměř 300 civilistů u Luhanska, kteří zemřeli jen proto, že považovali ruštinu za svůj rodný jazyk?” – uvedl velvyslanec v prohlášení zveřejněném na facebookové stránce diplomatické mise.

V této souvislosti Antonov zmínil také události v Oděse z 2. května 2014, (článek níže) v jejichž důsledku bylo v Domě odborů zaživa upáleno 48 lidí a pachatelé dosud nebyli potrestáni.

“Zde je vidět nejen dvojí metr ze strany USA, ale i zcela primitivní a hrubý cynismus. Ukazuje se, že krásná hesla Washingtonu o nejvyšší hodnotě lidských práv nestojí ani za zlámanou grešli,” řekl diplomat.

Podle ruského velvyslance je dění v Donbasu součástí geopolitiky Spojených států, které se snaží zatlačit Rusko “co nejdále na východ”.

“A pokud tomu tak je, je třeba provádět politiku vytlačování ruskojazyčného obyvatelstva z míst jeho současného pobytu. Proto Američané pokusy o násilnou asimilaci Rusů na Ukrajině nejenže ignorují, ale také je všemožně politicky a vojensky podporují,” zdůraznil Antonov.

Washington by však měl pochopit, že klíčem ke stabilitě Ukrajiny a její územní celistvosti je respektovat a chránit práva milionů Rusů žijících v zemi, dodal diplomat.

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov © AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Zamlčování trestných činů
Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov na brífinku 18. února rovněž poznamenal, že situace v Donbasu je alarmující. Zdůraznil, že Kreml pozorně sleduje vývoj v regionu.

Předseda Dumy Vjačeslav Volodin zase na svém kanálu Telegram obvinil Washington a Brusel z přehlížení zločinů Kyjeva a dvojího metru.

“Nevidíme žádné odsouzení nebo vyšetřování zločinů proti lidskosti… Místo toho, aby to odsoudili a chtěli se tím zabývat, zaujímají poslanci evropských parlamentů, PACE a PA OBSE pštrosí postoj,” řekl Volodin.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem poukázal na pokusy mise OBSE “zamaskovat” ve svých zprávách skutečné události v Donbasu a neosobně o nich informovat.

Mezitím se situace na východě Ukrajiny vyhrotila natolik, že šéfové samozvaných Doněcké a Luhanské lidové republiky oznámili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem poukázal na pokusy mise OBSE “zamaskovat” ve svých zprávách skutečné události v Donbasu a neosobně o nich informovat.

Mezitím se situace na východě Ukrajiny vyhrotila natolik, že šéfové samozvaných Doněcké a Luhanské lidové republiky oznámili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska.

Na místě výbuchu plynovodu v Kamennobrodském okrese v Luhansku, 19. února 2022 RIA Novosti © Olesya Potapova


Americké pochybnosti
Vladimir Putin na zasedání Rady pro lidská práva 9. prosince 2021 prohlásil, že situace v Donbasu “připomíná genocidu”. V reakci na to američtí představitelé poznamenali, že Rusko zvedá téma genocidy, aby se údajně zbavilo odpovědnosti.

“Ruské lži o Donbasu jsou dalším zjevným pokusem přesunout vinu za utrpení, které způsobilo samo Rusko,” uvedlo americké velvyslanectví.

Později, 15. února, však Putin své tvrzení zopakoval na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem, což opět vyvolalo nelibost Washingtonu. Následující den proto mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na brífinku prohlásil, že použití termínu “genocida” v souvislosti se současnými událostmi v Donbasu je “neoprávněné”.

“Jsme obzvláště znepokojeni neustálými narážkami prezidenta Putina a dalších ruských představitelů na “genocidu” v Donbasu. Žádné z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě,” řekl Price.

Podle jeho názoru dnes Rusko údajně vede dezinformační kampaň a propaguje “falešné zprávy o masových neoznačených civilních hrobech” v regionu. Mluvčí ministerstva zahraničí dodal, že Moskva si tímto způsobem údajně připravuje záminku pro vojenské akce proti Ukrajině.

O několik hodin později se podobně vyjádřila na brífinku tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Zpochybnila také pravdivost prohlášení o nálezu masových hrobů civilistů v Donbasu.

“Podobnou taktiku (vymýšlení záminek. – RT) jsme viděli už v minulosti. Mohou zahrnovat mimo jiné zprávu, kterou jste právě zmínil (o masových hrobech. – RT), prohlášení o provokacích v Donbasu, falešné zprávy státních médií,” řekla v odpovědi na otázku novináře o reakci USA na ruské zprávy o masových hrobech v regionu.

Slova Psakiové komentovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, která poukázala na nepřijatelnost spekulací o “tak tragických tématech”, pokud o nich nemáme žádné informace.

“Milá Jen, možná sis tyto poznámky dovolila z neznalosti. Už jen tím lze vysvětlit, proč jste zpochybnil utrpení obyvatel Donbasu. Vyplňte mezeru a vyhledejte příslušné materiály, vyžádejte si údaje ‘americké rozvědky’, na které se stále odvoláváte,” poradila Zacharovová zástupci Bílého domu.

Navzdory argumentům ruské strany však americký ministr zahraničí Anthony Blinken na zasedání Rady bezpečnosti OSN 17. února prohlásil, že Rusko namísto stažení svých vojsk údajně připravuje jejich útok na Ukrajinu “v nejbližších dnech”. Podle Blinkena je proto pro Moskvu prioritou vytvoření věrohodné záminky pro invazi.

“Mohlo by jít o smyšlený takzvaný teroristický útok uvnitř Ruska, fiktivní nález masového hrobu, zinscenovaný útok bezpilotního letounu na civilisty nebo třeba o falešný – či dokonce skutečný – útok chemickými zbraněmi. Rusko může tuto událost označit za etnické čistky nebo genocidu,” uvedl šéf ministerstva zahraničí.

Ignorování faktů
Experti se domnívají, že současné pokusy USA všemi prostředky odvrátit pozornost světového společenství od dění v Donbasu souvisí mimo jiné s tím, že ruská pošta při OSN rozeslala členským státům Rady bezpečnosti materiály o zločinech ukrajinské armády v regionu. Shromáždil je ruský Vyšetřovací výbor a RT. Základem zprávy ruské pošty bylo celkem 150 příběhů o civilních obětech.

“Požádám vás, abyste se na tyto materiály podívali, ale také vás požádám, abyste byli připraveni vidět hrůzné scény,” obrátil se náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin na své kolegy na brífinku v Radě bezpečnosti.

Podle analytiků je však velmi pravděpodobné, že USA a jejich spojenci ruskou zprávu “pohřbí” a že nebude následovat žádná konkrétní reakce. Tím spíše, že washingtonští představitelé se již aktivně snaží údaje shromážděné Ruskem zdiskreditovat.

“Mezinárodní politické nástroje, dokonce i na úrovni OSN, jsou dnes ignorovány Spojenými státy, které manipulují statutem organizace a podkopávají její základy,” řekla RT politická analytička Anna Aryamova.

Zasedání Rady bezpečnosti OSN AP © Richard Drew

Poznamenala také, že USA neuznávají žádné zločiny Kyjeva v Donbasu, i kdyby byly důkazy velmi přímé. Koneckonců, řekla, to, co se děje na Ukrajině, je zcela v souladu se zájmy Washingtonu.

“Hlavním cílem USA na Ukrajině je úplné oddělení obyvatelstva země od Ruska, ruské ekonomiky a vyhnání ruského jazyka z Ukrajiny. Proto je jejich ignorování situace v Donbasu zcela logické,” vysvětlil expert.

Nyní USA společně s Evropskou unií usilovně pěstují obraz Ukrajiny jako určitého státu, který by se mohl stát členem NATO a EU podle svých parametrů, uvedl v rozhovoru pro RT vedoucí vědecký pracovník Centra evropských studií IMEMO RAS Vladimir Olenčenko.

“Pokud však uznáme, že současné ukrajinské vedení umožňuje genocidu vlastního obyvatelstva, tento obraz se zhroutí. A pak se ukrajinské úřady budou jevit jako autoritářský režim. A to je pro Západ, který se chlubí svou oddaností vysokým ideálům, nepřijatelné,” uvedl analytik.

Politolog a ekonom Oleksandr Dudčak dále uvedl, že pokud USA připustí, že kyjevský režim spáchal zločiny, může to zasáhnout i samotný Washington.

“Uznání genocidy v Donbasu by vyžadovalo vyšetřování: kdo ji spáchal, kde, kdy, pod čí záštitou byla provedena, proč byla v zásadě možná. Pokud se tento propletenec příčin a následků rozmotá, povede jeho konec do Washingtonu. A pak to bude silná rána pro pověst USA, které tyto nezákonnosti umožnily,” vysvětlil Dudchak.

Současná politika neuznávání je tedy v zájmu USA, domnívá se odborník. Zejména proto, že Washington nyní poměrně úspěšně praktikuje vytváření paralelní reality, která je založena na falšování a nepodložených tvrzeních, zdůraznil expert.

“V Kyjevě sídlí koloniální správa. Všechny složky moci a mocenské struktury jsou pod kontrolou a vnějším řízením. Proto současné vedení země pokračuje v plnění příkazu Američanů provokovat Rusko. A USA nezajímá, jakými metodami to Kyjev dělá,” uzavřel Dudčak.
https://bit.ly/3JTdA2z



Masakr v Oděse: jak k němu došlo

Při nepokojích radikálů z Pravého sektoru v Oděse 2. května zahynulo podle různých zpráv až 46 lidí a více než 170 jich bylo zraněno. Během pouličních střetů s nacionalisty byli protivládní demonstranti uvězněni v Domě odborů. Když radikálové budovu zapálili a zablokovali východy, lidé uvnitř se nemohli dostat ven a otrávili se oxidem uhelnatým; někdo zemřel skokem z okna. Zpravodajka RT Maria Finošina zrekonstruovala včerejší tragické události.

Střety mezi odpůrci nových ukrajinských úřadů – podle svědků jich bylo kolem stovky – a příznivci prozatímní vlády v Kyjevě, kterých bylo údajně třikrát více, začaly den předtím na Grečském náměstí v centru Oděsy. Konfrontace trvala asi dvě hodiny, při níž byli zabiti až čtyři lidé a mnoho jich bylo zraněno. Situace se uklidnila, když na místo dorazila policie, ale ukázalo se, že to ještě není konec.

Příznivci kyjevských úřadů, k nimž se připojili fotbaloví fanoušci, kteří údajně přijeli ze sousedních regionů, se vydali na pochod k místu hlavního protestu stoupenců federalizace. Aktivisté takzvaného Majdanu nejprve zdemolovali a zapálili své stany a poté zapálili Dům odborů, kde se snažili ukrýt jejich odpůrci.

Podle svědků nacionalisté zabarikádovali východ, zabránili lidem opustit budovu a začali do oken házet “zápalné lahve”. V důsledku toho se lidé uvnitř začali dusit. Zemřelo asi 40 lidí. Mnoho z nich bylo upáleno zaživa. Jiní se zřítili, skákali z oken budovy zachvácené plameny.

Několik hodin po tragické události zůstalo na střeše budovy uvězněno asi 50 lidí, než na místo dorazila policie, aby jim pomohla dostat se ven. Včerejší události v Oděse dramaticky změnily náladu ve městě a nyní nikdo nedokáže s jistotou říci, co se bude dít dál.

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
25. 2. 2022 19:57
Ohodnotit příspěvek :
     

American way of live * v přímém přenosu . ŽIVÝ HNUS

ferenc
25. 2. 2022 20:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen dodám, že bylo znemožněno požárníkům zasáhnou..ale to si snad všichni krom politiků pamatujeme.

Jarda
25. 2. 2022 20:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Demon razie

Frank
26. 2. 2022 00:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde jsou všichni ti demokrati?