„Útočíme na elektrárny. Vzdejte se.“ NATO k Jugoslávii. Ověřené záznamy

„Máme prst na vypínači. Můžeme vypnout proud, kdykoli potřebujeme a kdykoli chceme. Stačí, když přijmete naše podmínky, a my to tažení zastavíme.“ Slova generála Surovikina? Nikoliv. Toto prohlašoval někdejší mluvčí Severoatlantické aliance Jamie Shea během vojenské kampaně NATO proti Jugoslávii, kdy alianční vojska bombardovala srbské elektrárny. Tento způsob vedení války NATO obhajovalo jako legitimní a z civilních obětí vinilo vedení napadené země. Citace činitelů NATO z roku 1999 se šířily v posledních dnech po sociálních sítích a ParlamentníListy.cz se je rozhodly ověřit. Dobové záznamy jsou na webu Severoatlantické aliance.

V posledních týdnech se pozornost západních médií upnula na nový způsob vedení války, k němuž přistoupila ruská vojska v čele s generálem Sergejem Surovikinem. Jedná se o rozsáhlé a systematické útoky na ukrajinskou elektrickou infrastrukturu, které paralyzují život v zemi. Podle informací amerického National Public Radio, ruské ozbrojené síly minulou středu odpálily 70 raket na elektrické sítě a další důležitá zařízení, která uvrhla velkou část země, včetně hlavní metropole Kyjeva, do blackoutu.

Tyto letecké údery na elektrickou infrastrukturu Ukrajiny tvrdě odsoudila ústy svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga také Severoatlantická aliance, která Kyjevu přislíbila pomoc v obnově provozu zničených zařízení. Včerejší společná deklarace ministrů zahraničních věcí států NATO vydaná po jejich zasedání v Bukurešti, odsuzuje Rusko za „trvalé a bezohledné útoky, které připravují miliony Ukrajinců o základní lidské služby“.

Rusko však není první země, která na evropském kontinentu provádí tento typ vojenských operací, jejichž cílem je paralyzovat energetickou soustavu nepřítele. Během letecké kampaně vedené státy NATO na přelomu tisíciletí proti Jugoslávii alianční vojska systematicky bombardovala a ničila jugoslávskou elektrickou infrastrukturu. „Skutečnost, že světla zhasla na 70 procentech území země, ukazuje, že NATO má nyní prst na vypínači,“ sdělil médiím tehdejší tiskový mluvčí NATO Jamie Shea poté, co aliance započala začátkem května roku 1999 provádět masivní letecké údery na jugoslávskou elektrickou infrastrukturu. Během válečné kampaně vedené Severoatlantickou aliancí proti Jugoslávii byly bombardovány elektrárny, včetně největší uhelné elektrárny nesoucí jméno vynálezce Nikoly Tesly, nacházející se v Obrenovaci 30 km od Bělehradu, která zásobovala hlavní město elektrickou energií. „Můžeme vypnout proud, kdykoli potřebujeme a kdykoli chceme,“ pochlubil se tehdy Shea.

Na tiskové konferenci 25. května 1999 v Bruselu alianční mluvčí Jamie Shea tento způsob vedení války obhajoval jako nutný a legitimní. Na dotaz Norské tiskové agentury, proč NATO svým bombardováním připravuje 70 % srbské populace o elektřinu a dodávky vody, Shea tehdy odpověděl slovy: „Elektřina bohužel pohání také systémy velení a řízení. Pokud prezident Miloševič skutečně chce, aby všichni jeho obyvatelé měli vodu a elektřinu, stačí, když přijme pět podmínek NATO, a my toto tažení zastavíme. Dokud tak ale neučiní, budeme pokračovat v útocích na cíle, které dodávají elektřinu jeho ozbrojeným silám. Pokud to bude mít dopady na civilní obyvatelstvo, je na něm, aby se s tím vypořádal.“

Shea tento přístup vůči srbskému civilnímu obyvatelstvu mimo jiné ospravedlňoval situací kosovských Albáncům, kteří si prý také sami dost vytrpěli. „Voda a elektřina byly bohužel nadobro vypnuty, nebo alespoň na dlouhou, dlouhou dobu pro všech těch 1,6 milionu kosovských Albánců, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a kteří utrpěli ne nepříjemnosti, ale v mnoha případech trvalé poškození života. Možná to není rozdíl, který by se každému líbil, ale pro mě je tento rozdíl zásadní,“ obhajoval tehdy tiskový mluvčí NATO letecké útoky aliance na jugoslávskou civilní infrastrukturu.

„Válečná letadla NATO v neděli zasáhla již tak ochromenou jugoslávskou elektrickou síť, takže miliony lidí zůstaly bez proudu a zemi hrozí nedostatek vody. V neděli byly již druhou noc po sobě miliony obyvatel bez proudu, protože NATO pokračovalo v těžkém bombardování dodávek elektřiny. V neděli pozdě večer zasáhla aliance elektrárnu v Kostolaci východně od Bělehradu a nejméně dvě další zařízení, čímž zcela přerušila dodávky energie do Novi Sad a Niše, dvou největších měst po Bělehradu,“ napsal 24. května, tedy přesně jeden den před uskutečněním tiskové konference Jamieaho Shea, deník Associated Press. Podle AP byla cílem těchto útoků zřejmě snaha podnítit odpor domácího obyvatelstva proti prezidentovi Slobodanu Miloševičovi.

„Vykreslili nás jako divochy a teď nás chtějí vybombardovat do doby kamenné,“ sdělila jedna srbská žena reportérům deníku The Washington Post.  „Pozdravujte Hillary a Madeleine,“ utrousila ironicky s odkazem na první dámu Hillary Rodham Clintonovou a ministryni zahraničí Madeleine K. Albrightovou. „Víc než smrti se bojím toho, jaký teď bude náš život,“ posteskl si jiný obyvatel. „Chtějí znemožnit život. Jednak přímo zabíjením, nepřímo ničením vody, elektřiny, všeho,“ hodnotila tehdejší kampaň NATO proti své zemi srbská ministryně zdravotnictví Leposava Miličevićová.

Tehdejší alianční způsob vedení války proti Jugoslávii kritizovala také řada lidskoprávních organizací včetně Human Rights Watch. Bombardování Jugoslávie vojsky NATO tehdy podpořila i Česká republika pod vládou premiéra Miloše Zemana (ČSSD), která byla čerstvým členem aliance. Miloš Zeman se minulý rok již jako český prezident během návštěvy Srbska za toto své rozhodnutí omluvil a požádal srbský národ o odpuštění.

https://bit.ly/3OQwjiN

sdíletj na

5 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
60 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Peter 008
30. 11. 2022 19:06

No odpočátku bylo jasné, že Rusko dělá vše podle psaných i nepsaných kánonů právě té “naší civilizace”. Až si říkám, že jako výsměch “našim” hodnotám.

364c98f1c810efd1b7b80e2486cb7c19l.jpg
Pedro
30. 11. 2022 19:33

Muslimy využili jako důvod k bombardování, aby měli v Kosovu základnu. Začal jsem kvůli Srbsku nenávidět anglosasy, horší šmejdy jsem neviděl.

Albi
30. 11. 2022 20:41
Odpovědět  Pedro

No bóže – pár miliónů, nebo desetimiliónů mrtvých a napůl zničená země – však se někdy mohou i omluvit, bude-li se to hodit. Maličkost – pár krokodýlích slz to spraví.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Staník
1. 12. 2022 06:25
Odpovědět  Pedro

Tak to jsme dva😊.

Fanny
1. 12. 2022 11:24
Odpovědět  Staník

Mám srbské předky a o to větší důvod je nenávidět,proto se k vám přidávám.

Staník
1. 12. 2022 20:33
Odpovědět  Fanny

Mám rád Srbsko, učím se srbsky, chci příští rok navštívit s kamarády Srbsko, čtu knihy o Srbsku od Rajko Dolečka, Miloše Crnjanského, Stevana Jakovljeviče a dalších. Třeba brzy i v srbštině. Srbové jsou jediný neohnutý národ v Evropě. Jak napsal tuším německý novinář Handke, spisovatel a milovník Srbska, který za své články o válce v Jugoslávii a na Kosovu, musel opustit Německo a žije v Paříži, že Srbsko je diagnóza. Tak i pro mne je diagnóza :). Děkuji za Váš příspěvek.

Administrátor
P.A.Semi
30. 11. 2022 20:32

Možná by stálo za to si připomenout i jeden z nejslavnějších bon-motů Václava Havla – “Humanitární Bombarování“…
Oč méně je Ruské bombardování Ukrajinských elektráren, zamezující přísunu teroristické techniky a vojsk na frontu, kde dosud ostřelují civilisty v Doněcku, včetně jejich energetické infrastruktury, Humanitárním ?

πα½

sizok
30. 11. 2022 20:42
Odpovědět  P.A.Semi

Jsou to pokrytci. Váleční štváči.

Gales
1. 12. 2022 10:23
Odpovědět  sizok

NATO je nějakej stát nebo politická strana? Že dává státům doporučení co mají a nemají dělat. Jsou to obyčejní žoldáci hájící americkou politiku na ovládnutí států.Tak ať drží hubu.

Markýza
30. 11. 2022 20:53
Odpovědět  P.A.Semi

On neřekl přesně humanitární bombardování, ale popravdě, originál o moc lepší není.

Administrátor
P.A.Semi
30. 11. 2022 22:27
Odpovědět  Markýza

Zadám do vyhledávače duckduckgo.com výraz “havel hum” a už mi nabízí jedinou možnost “havel humanitární bombardování”, a tam kromě spousty článků, které to zpochybňují, že to prý Havel neřekl, vypadne i tenhle výborný článek:

https://ceske-narodni-listy.estranky.cz/clanky/prispevky/vaclav-havel-a-humanitarni-bombardovani.html
Kde Václav Dvořák mimo jiné píše:

Jan Eichler v Právu správně připomenul rozhovor pro francouzský Le Mond (29. 4. 1999), ve kterém si Havel přihlásil ke světovému patentování termín „humanitární bombardování“.

Když si čtu wiki/Humanitární_bombardování , tak z toho chápu, že to agentura Reuters nejspíš následně zflašovala a vyškrtla…? Nebo si to vymyslel francouzský Le Mond ? Nebo ten Le Mond čerpal z něčeho jiného, než z rozhovoru pro Reuters ?

Přepis rozhovoru v Knihovně Václava Havla je bohužel cenzurován, dostanou to jen registrovaní uživatelé…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
30. 11. 2022 23:50
Odpovědět  P.A.Semi

Já si dobře pamatuji, že to řekl v tom rozhovoru a potvrzuji – najít to už nejde.
Jako ostatně mnoho jiných článků.
Např. už nemohu najít moc zajímavý článek podrobně popisující Klausov nechuť k podpisu Lisabonské smlouvy. Přitom na rozdíl od jiných čřlánků si pamatuji jeho název: “Prezidentův vynucený podpis”.

Ale naopak tzv. tajné dodatky k různým smlouvám, pokud jsou v neprospěch SSSR/Ruska/Putina gaučáci zdá se, najdou všechny bez problému..

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 06:12
Odpovědět  Albi

Neva, posílám ti něco jiného. Takový průmět jak to šlo za sebou. První odkaz je na Bobo, tehdy eurokomisařku. Mohlo by se to klidně jmenovat “Proč mám Bobo rád.” Není to zas tak dlouhé, ale je dobré si to připomenou. (Porovnej s Jourovou – to je rozdíl co?)

https://www.youtube.com/watch?v=P1MRiSIHhkg

Další odkazy si musíš zamodřit a hodit nahoru, jinak by to muselo proběhnout schvalovacím procesem a na to nemám nervy. Nejsou dlouhé, ale stojí to za to. Klidně by se tohlo jmenovat “Prozření Václava Klause”, aneb “Přerod darebáka ve státníka”.

youtube.com/watch?v=zrWRhnJUo9M

youtube.com/watch?v=SepU5LXNmfo

A tady máš manipulaci in natura. A proto jsme, kde jsme.

youtube.com/watch?v=ywVAZe7Y-bg

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
1. 12. 2022 07:28

Ten šišla by měl viset v průvanu za koule.

Markýza
1. 12. 2022 09:44

Bobo byla eurokomisařka?? No to jdou mi věci 🙂 Ale mluví rozumně.

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 10:43
Odpovědět  Markýza

Ona má akorát tu obsesi po funkci. Léta jsem nechápal, ale teď si myslím, že jí nejde o funkci jako takovou, ale že si představuje, co vše by díky ní mohla změnit. A vůbec – ať je jakákoli, vždy byla, a je, až do morku kostí vlastenka. Co vím, nikdy se nezaprodala a nikdy nevedla protinárodní cancy, A na to lidé rádi zapomínají.

Administrátor
P.A.Semi
1. 12. 2022 12:33

Ne zrovna euro-komisařka, ale euro-poslankyně, také jsem to nevěděl…

wiki/Jana_Bobošíková#Poslankyně_v_Evropském_parlamentu

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 15:43
Odpovědět  P.A.Semi

No ja, blbnu. Europoslankyně. Nevěděl? Tak to je se mnou furt ještě dobrý, já si to pamatoval. Akorát že jsem měl v palici to jourovic tele, tak jsem to zkopal.

Markýza
1. 12. 2022 09:48

Njn. Švarcenégra jsem musela vypnout ve chvíli, kdy hlásal, že návratem do Evropy nabudeme vážnosti. A nevím – věřil tomu? Nevěřil?

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 10:38
Odpovědět  Markýza

Věřil? Ani omylem. Nazapomínat na jeho výrok: “až nebudou mít co žrát, prodaj všechno za hubičku.”

Fanny
1. 12. 2022 11:36

Ano pro hraběnku Kotulinski,víme o tom.

Albi
1. 12. 2022 11:00

Díky, projdu si to.

Administrátor
P.A.Semi
1. 12. 2022 12:29

Milane – přišel jsem nedávno na to, jak to udělat, když sem chcete poslat víc odkazů najednou… (někdo mi to tu ukázal, když jsem přemýšlel, jak to tam dostal)

Pošlete max dva odkazy, zbytek textu si necháte ve schránce, hned dáte Upravit a doplníte tam zbytek… (Co se tam doplní úpravou, už se nekontroluje tolik, jako původní text, zejména se po úpravě už nemění, jestli to je “schválené”…)

Zas na druhou stranu, když sem dáte odkazy na čtyři pět videí, nevím jestli dohromady hodinu nebo víc času, kdo myslíte, že je bude jeden po druhém otevírat?

πα½

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 15:59
Odpovědět  P.A.Semi

Odkazy na víc videk do třech minut ještě jdou. Já to dělám tak, že když dá někdo odkaz na delší vidko a je zajímací, šoupnu si ho bokem a shlídnu ho později. Naposled jsem se takhle dostal zrovna k tomu vidku s Muskem, co je to za neuvěřitelnou zrůdu. Je tam krásně zdrcnutý do jedné hodiny, co jsem před tím tu a onde vyšmejdil a sežralo mi to hafo času. Proto sem občas hodím i delší odkaz, že to někomu pomůže a ušetří čas.
Za ten trik dík. Ozkouším to.

Jaris
1. 12. 2022 07:39
Odpovědět  Albi

Take jsem slysela na vlastni usi onen rozhovor ve kterem Havel doslova rekl, ze jde o humanitarni bombardovani.

Markýza
1. 12. 2022 09:46
Odpovědět  Jaris

No jen aby to nebylo jako s tou čivavou, co ji odneslo káně :-)))

Markýza
1. 12. 2022 09:42
Odpovědět  Albi

Klausova nechuť byla ovšem nepřehlédnutelná. Jak mně jde Klaus jako takový spíš na nervy (i když jak stárne, tak se obrušuje) tak tady bylo i mně jasný, že to bude nějaký megaprůser.

Fanny
1. 12. 2022 11:41
Odpovědět  Markýza

Myslím si,že mu něčím vyhrožovali,protože se dost dlouho bránil to podepsat,dokonce ho chtěl Hnízdil zavřít do blázince,že je snad nesvéprávný,nebo něco v tom duchu,už přesně nevím.

Markýza
1. 12. 2022 14:20
Odpovědět  Fanny

Moc si neumím představit, že by si nechal vyhrožovat. Spíš to bude tím nálezem Ústavního soudu – Milan sem dával odkaz na jeho komentář k tomu nálezu s tím, že teda podepsal. Je jasně vidět, jak je znechucen. Ale pravděpodobně, když to posvětil i ÚS, tak už neměl relevantní argumenty.

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 16:05
Odpovědět  Fanny

Jen se dámy pokochejte, co za šmejdy hrající si najednou na demokraty tu oxiduje. Tady je úryvek:

“Na veřejnost nedávno unikla mailová korespondence některých českých lékařů (Jan Hnízdil, Martin J. Stránský, Václav Mikota a Slavomil Hubálek), jež se zabývá možnostmi, jak zbavit prezidenta svéprávnosti. Její autenticitu někteří z aktérů potvrdili. Lékaři Hnízdil i Stránský se k iniciativě dokonce hrdě hlásí.

KDY TO ZAČALO?

Loni na jaře. Ambulantní lékař Jan Hnízdil se obrátil na Českou lékařskou komoru s dotazem, jak donutit k léčbě “vysoce postaveného manažera”, o kterém je přesvědčen, že je vážně nemocen a škodí sobě i svému okolí, zároveň ale není jeho pacientem. Právníci z ČLK, nic netušíce, poradili. Hnízdil začal podle jejich rady sepisovat návrh na zbavení prezidenta Klause způsobilosti.”

https://www.tribune.cz/zdravotnictvi/znami-cesti-lekari-chystali-komplot-proti-prezidentu/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
1. 12. 2022 09:41
Odpovědět  P.A.Semi

Mám dojem, že si to vymyslely španělské noviny, které přebíraly ten rozhovor Le Mondu. Klasické “ztraceno v překladu”. Oni citovali jeho slova, která zněla zhruba tak, že k tomu bombardování vedou důvody ryze humanitární, on zas tvrdil, že to nikdy neřekl……….pokusím se to najít.
Ale nakonec je pravda, že tahle – byť vymyšlená – myšlenková zkratka trefně vystihuje celou absurditu toho dramatu.
Když jsem teď četla ten váš odkaz, bylo mi Havla spíš líto – zapletl se se silami, se kterými si absolutně neporadil. Njn…..i truhláře by měl dělat někdo, kdo na to má talent, natož politika.

volfik
1. 12. 2022 17:20
Odpovědět  P.A.Semi

Ve věci intervence NATO v Kosovu se domnívám, že je zde jeden faktor, který nikdo nemůže popřít: Nálety, bomby nebyly vyprovokovány nějakým konkrétním zájmem. Mají tedy charakter výlučně humanitární: ve hře tu jsou principy, lidská práva, kterým je přisouzena priorita i vzhledem k suverenitě států. A to dává legitimitu útoku na Jugoslávskou federaci i bez mandátu OSN.— Slova Václava Havla dle deníku La Republicca[8]

Administrátor
P.A.Semi
1. 12. 2022 19:43
Odpovědět  volfik

To je zajímavé, zejména jestli to ti italové nespletli…

> ve hře tu jsou principy, lidská práva, kterým je přisouzena priorita i vzhledem k suverenitě států. A to dává legitimitu útoku …

To se totiž přesně vztahuje na Ruskou íntervenci na Ukrajině, která terorizovala obyvatelstvo Donbasu… A zde to tedy máme potvrzené i slovy V.Havla, vrchního “světce” Pražské Kavárny…

πα½

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 05:06
Odpovědět  Markýza

Je to nemlich stejné jako s těmi špinavými penězi; tam se také autor ke svému výroku nechce znát a kroutí se jak žížala, že to… ééé… opravdu, ale opravdu neřekl. Jenže oba ty výroky jsem naživo slyšel v bedně – tehdy jsem ji ještě měl. A u obou jsem sprostě řval, co nám vládne za idi-oty. Dokonce si přesně pamatuji, co jsem právě v tu chvíli dělal. A něco takového utví v paměti jen tehdy, když je sebezáchovný pud podvědomí – lepší příměr mě nenapadá – vyburcován k aktivaci a bije na poplach. Je to podobné, jako zpráva o té demolici dvojčat – pardon, o teroristickém útoku na dvojčata. Také většině lidí utkvělo v paměti, čím se zrovna zabývali.
Že si lid jak špinavé peníze, tak humanitární bombardování, zdrcnul do zkratky nosné myšlenky jejich výroků na věci nic nemění.

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 06:25

Masunto, koukej vstávat a šoupnout mi tam minus!

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 10:50

Dost že ses vzbudil, smetáku.

Per
1. 12. 2022 11:38

Ej vy dva greténi, to tam máte správně z BIS, řízené CIA, ty stejné přihlašovací jména?
Pak i ten pokec24.cz je řízený BIS.
Aspoň se vykecají, ponadávají a od greténů bude klid. Pappenhemští otroci.
Jak ten slavný sametový pochod za kapitalismus.
Je to jako manželství. Kdo je mimo kruh, chce dovnitř. Kdo je vevnitř kruhu, ten chce ven.
A tak co chcete, co máte na mysli s tady s tímto pokecem? Jen kecat a kecat, a jako správní čehůni nic nedělat? A nadávat v hospodě a vzpomínat, jaké by to bylo, jak to
Končím s mamlasy.

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 16:19
Odpovědět  Per

Ej mysliteli, hoď se do klidu. Dělám si tu prču z jednoho cholerického vyhozeného trolla, že vím, že sem chodí a hází mi minusy, tak že ho nas-eru. Žes nepochopil je buď proto, žes tu začal pérovat až po masuntové neexistenci, nebo máš blbej den. Stačilo zkontrolovat časy a došlo by ti to.
P.S. Pokud tě nasí-rá to tykání, tak já už to tak mám, když se o mě někdo blbě, a zbytečně, otře. Jo, a co děláš ty nečehůnský bojovníku, krom toho že si o nás otíráš svou nevymáchanou hubu? Stavíš barikády či snad vojnu jsi zvedl?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Per
2. 12. 2022 11:14

Ech, mysliteli, tak běž do ——-. A tykání mně zvlášť tady na internetu nenasírá, mysliteli. Tak běž opravdu do pérdele. Ty jeden mysliteli.

Administrátor
P.A.Semi
1. 12. 2022 19:49

Tak s tím “šoupnout mi tam minus” a “dost že ses vzbudil” mají oba -2, oba ty mínusy dali ti samí lidé, ani jeden z nich není Masunta a ani jeden z nich dnes nenapsal žádný komentář, takže nevím, kdo to byl…

Milan ze Zahrady Čech
2. 12. 2022 09:53
Odpovědět  P.A.Semi

Tak to mě mrzí. Já měl takovou radost že nas-írám Masuntu. Holt jsem zas přišel o jedno infantilní potěšení.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Per
2. 12. 2022 11:15

Běžte už do pryč.

Markýza
1. 12. 2022 09:56

Jaké špinavé peníze?
Ale jo, vždyť je to nakonec pravda – ať už ten výraz “humanitární bombardování” od Havla zazněl, nebo ne, je výstižnou zkratkou. Já to tak beru, jen mi vadí ta personifikace, a to proto, že ta velice často obraz doby pokřivuje. Zkrátka nerada dělám z lidí bohy, nerada z nich dělám ďábly. Ani jedno nejsou.
Tož tak – zkratka ovšem výstižná.

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 10:49
Odpovědět  Markýza

ZAZNĚL !!!

“Špinavé peníze? Co je to ééé… špinavé peníze?” Pak nějaké bla… bla… a závěrem: “Banka zná jen peníze. Ani čisté, ani špinavé, jen penize.” Tolik Klaus v jedné telezní debatě.

Markýza
1. 12. 2022 14:21

Jo tyhle! Ty jo, ty si dokonce pamatuju.

Eva
2. 12. 2022 17:24
Odpovědět  Markýza

Zazněl a byl vypískán někde na univerzitě na západě, kde ho nazvali krvavým humanistou.

me2d44
1. 12. 2022 11:21
Odpovědět  P.A.Semi

No, řekl bych, především proto, že na rozdíl od USA 1.) Rusko nepoužívá kobercové bombardování měst (kde nejvíc trpí civilisti), za 2.) Rusko nepoužívá munici s ochuzeným uranem (viz USA v Iráku jako střely pro tanky, bomby pro Srbsko a Černou Horu a možná i jinde), za 3.) Rusko nikdy nepoužilo své jaderné zbraně (krom rádoby bezpečných testů) a 4.) Pokud Rusové někam “vtrhli”, ať už to byla Lybie, Sýrie – ale i 1968 u nás, tak to bylo na pozvání (amíci raději vyrazili dveře). A teď lze teprv hodnotit humanitárnost. EU to čeká – tak dlouho řvala, že ruské energie nechce, až došla k tomu, že je nedostane – ani palivo pro JE, které jsou většinou postaveny na ruské palivové články – na sajrajt z Westinghouse hrozí, že porostou hřiby – atomové. Kdysi mi ve vlaku řekl ekonom: dokud teče ropa a plyn, tečou peníze. Až se to zastaví, přijde doba kamenná.

Jaris
30. 11. 2022 23:27

Zemane, ty vlastizradny smejde, ostudo CR, tento krvavy cin ke kteremu jsi dal souhlas, ti pozustali zavrazdenych civilistu vcetne deti po teroristickem ‘humanitarnim bombardovani’ NIKDY NEODPUSTI. N I K D Y! A ja take ne!
Jak je mozne, ze takovy hnup jako je Zeman se vubec dostal do vlady.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
1. 12. 2022 02:48
Odpovědět  Jaris

Pro minusove milovniky Zemana pridavam, ze Zeman je zkaza Ceske republiky. V historii mezi ceskymi prezidenty bude znam jako neohrozeny palic rudych trencli za asistence hasicu (nedejboze, aby podpalil Hrad nemehlo, ze) a televizniho stabu, aby cesky lid s hruzou poznal, zac je toho loket.
Tady predkladam jednu z perlicek, jak se drzy Zeman vyjadruje o svych volicich.

“Tretina obyvatel teto zeme je slaba duchem, kazdy sedmy obcan je debilni nebo dementni nebo alkoholik(ehm, ehm, Zemane). Zhruba polovina obyvatel teto zeme ma podprumerny intelekt.”
(21.1.1992, M.Zeman)

Administrátor
P.A.Semi
1. 12. 2022 04:35
Odpovědět  Jaris

Inu, že má polovina obyvatel dvou-místné IQ, nebo-li podprůměrný intelekt, vyplývá z matematiky, z definice IQ…
To je také zásadní problém Demokracie…
Ale naštěstí ti hloupější nechodí k volbám, což se dá i dokázat statisticky…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 06:48
Odpovědět  Jaris

Já bych z vaničkou dítě nevyléval. Nebýt -emana bylo by hůř – viz migranti atd. Je toho dost, kdy byl naopak přínosem. Akorát měl tak půl roku před Vrbětickou šaškárnou zatáhnout roletu a exnout. Tady promeškal příležitost.
K tomu citátu. Když on měl, bohužel, pravdu. Akorát že já bych použil obrat “má absenci kritického myšlení”. Protože ono to není o intelektu, ale právě o kritickém myšlení, jak jsem vypozoroval. Intelekt s tím nemá zas tolik co dělat – jen se dívněte na naše “vzdělance”. Například takoví Hilšer, Válek, Fiala, Rakušan a další titáni naší politiky – id-ioti jaké hned tak nenajdeš, zato “vzdělanci”. Nebo ten ekonomický kre-tén Sedláček. Při tom ekonom stejně jako Švihlíková nebo Šichtařová. No nic. Jen jsem se tak zamyslel.

Jaris
1. 12. 2022 08:00

A kdo nakonec schvalil tuto petikolkovou vladu diletantu – Fiala, Rakusan, Valek, Cernochova, Pekarova, Jurecka a dalsi jelita? Jen si vzpomente, byl to uslintany dedek Zeman. Proto je rovnez zodpovedny za dnesni situaci v CR. A nejen to, Zeman protezoval zlodejskeho mafiana chazara Babise ze Slovenska jak mohl. Zeman Babis byla smrtelna kombinace pro cesky lid.
Kdyz tak hodnotim ‘praci’ Zemana za jeho pusobeni v politice, naprosto nic nedokazal. Na co sahl, to zvoral. Jednou si sednu a sepisu ty jeho trapasy a diplomaticke prusery. A ze jich je!

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 10:56
Odpovědět  Jaris

No vždyť to říkám říkám – půl roku před vrbětickým podfukem měl mrsknout cvičky. On toho pos-ral víc, ale do té doby to u něj bylo více-méně vyvážené. Fur byl lepší možnost – do Vrbětic !!! – než by byl knížepán Spáč, přídomkem Sr-áč.
Jo a nejde o schvalování. Kdyby voliči nevolili jak volili, neschvaloval by dem-enty. Jestli vám to přijde že mu fandím, nic s tím nenadělám. Jen rád vidím věci v souvislostech.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Zmatený
1. 12. 2022 12:59

Myslím si, že když už viděl to bílé světlo a podařilo se jim ho oživit, přiložili mu nůž na krk! Buď pojedeš podle našich not, nebo tě už příště neoživíme. Nebo mu třeba připomněli. že má dceru a kde že to studuje? atp. O život se bojí každý, Eman nejspíš obzvlášť…

Milan ze Zahrady Čech
1. 12. 2022 16:30
Odpovědět  Zmatený

Třeba to jednou vyleze na povrch, co za tím bylo.

Markýza
1. 12. 2022 09:58
Odpovědět  Jaris

Jo zkáza. To by bylo hezké, to by bylo jednoduché, že. Kdyby to ovšem fungovalo. Ukážeme na někoho – hle, zde satan! A bum. Odsraníme satana, bude ráj.
NE-BU-DE!!!!

Zmatený
1. 12. 2022 12:53
Odpovědět  Jaris

Vidím, že i z Austrálie to vidíte správně. Nicméně s tím obyvatelstvem měl bohužel pravdu!

Eva
2. 12. 2022 17:32
Odpovědět  Jaris

A co na tom výroku není pravdivého?
Kdo volil Pětidemolici? Jedině jedinec slabý duchem, debil nebo dement či alkoholik.
Přece víme jak dopadla Nečasová vláda ODS s TOP09 a už nevím co za další blbci tam byli. Mi bylo jasné hned jak tihle zmetci ovládli sněmovnu, že to bude katastrofa. Bohužel jsem se spletla, je to ještě horší než jsem čekala 🙁

Aleš
1. 12. 2022 08:18

Rusko je tedy jako NATO a NATO je jako Rusko.

me2d44
1. 12. 2022 15:08
Odpovědět  Aleš

Domnívám se, že trochu rozdíl tam bude: NATO v čele s USA posílá Kyjevu “humanitární” pomoc v podobě granátů, raket a zbraní. Rusové posílají na Ukrajinu také rakety a granáty – ale rozdíl je v tom, že Rusové je Ukrajincům posílají dobře mířené a odjištěné. Západ sice posílá granáty pro děla, ale z těch už Ukrajina skoro nic nemá – a ten šrot nemá kde opravit. Západ krom zbraní a munice Ukrajincům neposílá nic. Rusové do obsazených oblastí posílají potraviny, moskevské lékaře, v Mariupolu za půl roku postavili stovky bytů. A na rozdíl od Ukrajinců vědí, že když prohrají, tak přestanou existovat a Rusko bude rozkradeno. Válka je vždycky utrpení a nedá se s ní souhlasit. Ale obrana vlasti je povinnost – a takhle to většina Rusů bere. Nemusím podporovat SVO, ale logicky se musím ptát: kdo se zastal Rusů na Donbasu? A to tam 8 let probíhala jejich genocida, kde nešlo ani tak o domobranu, ale o civilisty, matky, děti, starce. Ať si to každý přebere.