„Mírotvorce“ smrti: Tato ukrajinská webová stránka vyhrožuje statisícům lidí mimosoudními popravami – někteří z nich jsou Američané

Skupina veřejně neznámých aktivistů na Ukrajině již osm let beztrestně sestavuje seznamy „nepřátel lidu“. Statisíce lidí byly bez soudu prohlášeny za zločince.

Jsou mezi nimi nejen ruští občané, ale také ukrajinští opoziční představitelé a blogeři, evropští politici a občané USA. Zařazení na tento seznam je přinejmenším stigmatem, které na Ukrajině ztěžuje život, ale může sloužit i jako důvod k uvěznění nebo v některých případech dokonce k zabití. Přesně to se minulý víkend stalo Darje Duginové, dceři světoznámého ruského filozofa Alexandra Dugina, jejíž jméno lze na tomto seznamu rovněž nalézt.

RT vysvětluje, co se skrývá za webovou stránkou Mirotvorec neboli „Mírotvůrce“, jejíž tvůrci se snaží nastolit ve své zemi „mír“ pomocí mimosoudních poprav, a proč s tím ukrajinské úřady navzdory odsouzení ze strany mezinárodního společenství nic neudělaly.


Co je to Mirotvorec?
Hlavní stránka ukrajinského webu Mirotvorec hlásá, že toto pracoviště představuje „Centrum pro výzkum znaků zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, míru, lidskosti a mezinárodnímu právu“. Tvrdí, že jej vytvořila skupina akademiků, novinářů a dalších odborníků. Jejich jména však nejsou nikomu známa a samotný útvar nebyl na Ukrajině nikdy ani oficiálně registrován.

Přesto tato organizace funguje již devět let, od srpna 2014. A přestože se prezentuje jako „nezávislá, nestátní média“, na jejím vzniku se stále podíleli vládní úředníci. Webová stránka totiž vznikla z iniciativy Antona Geraščenka, bývalého poradce ukrajinského ministra vnitra.

Činnost Mirotvorece spočívá ve zveřejňování osobních údajů o lidech, které správci webu považují za hrozbu pro ukrajinskou státnost.

Majitelé stránky vyzývají orgány činné v trestním řízení v zemi, aby si všímaly osobních údajů a aktivit lidí, které stránka uvádí. K seznamům Mirotvorec však někdy přihlížejí i pouliční radikálové.


A pokaždé, když se objeví mrtvý člověk, který měl tu smůlu, že byla zveřejněna jeho adresa bydliště nebo jiné osobní údaje, stránka se aktualizuje: jméno zesnulého se nyní zobrazuje jasnými blikajícími písmeny připomínajícími kasino v Las Vegas a jeho fotografie je přeškrtnuta bezcitným nápisem: „zlikvidován“.

V aktuálním designu stránek Mirotvorec se takto například zobrazují údaje ruské novinářky Darji Duginové, dcery filozofa Alexandra, která byla minulý víkend brutálně zabita ve vlastním autě.

Navzdory obvinění ze strany ruské FSB Ukrajina popírá, že by se na této vraždě jakkoli podílela. Na serveru Mirotvorec je však smrt Duginové popsána stručným dehonestujícím komentářem spolu s konspirační teorií: „Zlikvidována speciálními službami fašistického ruska (sic) kvůli mezidruhovým neshodám.“

RT Screenshot © myrotvorets.team

Kdo a jak se dostane na seznamy Mirotvorec?
Podle správců stránek „zdrojem informací, které Centrum Mirotvorec využívá pro probíhající akademický výzkum, jsou veřejně dostupné materiály, které jsou tištěny a zveřejňovány na sociálních sítích, webové publikace, soukromé webové stránky a specializovaná fóra a blogy, jakož i rozhlasové a televizní vysílání“.

Tak jednoduché to však není. V roce 2017 uvedlo do provozu systém rozpoznávání obličejů IDentigraF, který podle redakce centra financovali dárci ze 40 zemí. Tato databáze obsahuje více než 2 miliony snímků „osob, které se dopustily trestných činů proti Ukrajině a jejím občanům“.

Kromě toho až do roku 2016 patřilo mezi partnery Mirotvorec ukrajinské ministerstvo vnitra, Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) a další orgány činné v trestním řízení v zemi. Nelze si pomoci, ale osobní údaje lidí, kteří skončili v „očistci“ – sekci webu, kde jsou zveřejňovány osobní údaje včetně adres, telefonních čísel a dokladů -, nebyly získány pouze ze sociálních sítí a novin.

V roce 2019, kdy byla zveřejněna poslední zpráva Mirotvorec, obsahovala stránka údaje o „více než 30 000 ruských válečných zločincích“, „více než 70 000 teroristech, militantech, žoldácích, členech nelegálních ozbrojených formací a soukromých armád kontrolovaných ruským agresorem“, „asi 40 000 hrubých narušitelů státních hranic Ukrajiny“, „více než 44 000 zrádců vlasti“, „více než 6 000 protiukrajinských propagandistů“ atd.

Celkem bylo během pěti let prohlášeno za „zločince“ téměř 200 000 lidí.

Tyto údaje však zdaleka nejsou úplné, protože stránka nadále denně shromažďuje osobní údaje. Nedávno byli na seznam přidáni účastníci ruské speciální vojenské operace na demilitarizaci Ukrajiny a také ruští politici – i když podle tvůrců webu, kteří podporují oficiální vládu v Kyjevě, v nedostatečné míře.

Presumpce viny
Tvůrci Mirotvorec tvrdí, že centrum „vykonává svou činnost v přísném souladu s platnou ukrajinskou legislativou a mezinárodními právními akty ratifikovanými naším státem“. Jako příklad uvádějí článek 17 ukrajinské ústavy, který zavazuje občany k ochraně suverenity a územní celistvosti země.

Při právním zdůvodnění své činnosti se Mirotvorec odvolává na zákony o informacích, terorismu a soukromí a také na „Úmluvu o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů“ přijatou v roce 1981. Články citované ve výše uvedených právních předpisech však byly vybrány velmi selektivně, s důrazem na „ochranu bezpečnosti státu“.

Z právního hlediska je Mirotvorecův přístup velmi sporný. Především, jednou ze základních zásad spravedlnosti je presumpce neviny, která se odráží zejména v „Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod“ Rady Evropy.

The Palace of Europe, seat of the Council of Europe, in the EU institutions district. © Andia / Universal Images Group via Getty Images

Mezi trestné činy, za které Mirotvorec shromažďuje údaje, patří „narušení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny“, „zrádce vlasti“, „napomáhání militantům a teroristům“, šíření „válečné propagandy“, „podněcování k etnické nenávisti, fašismu nebo antisemitismu“ atd., které jsou zahrnuty v trestním zákoníku Ukrajiny. Za tyto činy však může osobu uznat vinnou pouze soud, zatímco Mirotvorec takovou pravomoc nemá.

Mirotvorec nejen obviňuje osoby ze spáchání „trestných činů“, ale do svých seznamů zahrnuje i abstraktnější trestné činy, jako je například výroba „protiukrajinské propagandy“ a „účast na protiukrajinských propagandistických akcích“. Seznam má dokonce i oddíl pro „agenty vlivu ruské pravoslavné církve na Ukrajině“. Tyto oblasti však upravují články 9-11 „Evropské úmluvy o lidských právech“, které se týkají svobody projevu, svědomí, náboženství, myšlení, shromažďování a sdružování. Správci centra Mirotvorec se v podstatě snaží zbavit práva na vyjádření lidí, jejichž názory a přesvědčení jim nevyhovují.

Kromě toho je na stránkách v sekci „O interakci a spolupráci s Centrem“ k dispozici vzorový formulář pro nahlášení osobních údajů o „zločincích“ a jejich příbuzných, který obsahuje kolonky pro adresy, telefonní čísla, fotografie, odkazy na profily na sociálních sítích a jejich „trestný čin“ (tj. zařazení do kategorie „militant“ nebo „terorista“), a to vše bez soudu nebo vyšetřování.

Veřejně vystavení „zločinci“ spolu se svými manželkami, dětmi a rodiči se ani nedozvědí, že jsou v „očistci“, natož aby měli možnost se hájit nebo vyslechnout svědky a konfrontovat své žalobce.

Skandál ve šlechtické rodině
Dokud se Mirotvorec omezoval na zveřejňování informací o ukrajinských občanech žijících na Krymu a Donbasu, ukrajinských opozičních politicích a novinářích a ruských obyvatelích a úřednících, zůstávala tato ohavná organizace v „civilizovaném světě“ bez povšimnutí. V roce 2016 však vypukl skandál, když Mirotvorec zveřejnil informace o zaměstnancích řady médií, včetně BBC, Reuters, Al Jazeera, AFP, Le Monde, Guardian, Le Figaro, France 24, El Mundo, CBS News, CNN, Sky News, The Daily Telegraph, The Times, Cheska Televize, Radio France, Channel 9 Australia, Associated Press, Japan TV, Daily Mail, Die Welt, Washington Post a New York Times, jakož i zástupci Human Rights Watch a mnoha dalších organizací, za „spolupráci s teroristickou organizací“ (tj. e., Doněckou a Luganskou lidovou republikou).

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Elizabeth Trudeauová tehdy poznamenala, že USA jsou „velmi znepokojeny hackerským útokem na databázi a zveřejněním osobních údajů o novinářích v oblastech bojů“.

Elizabeth Trudeau © Henning Kaiser / picture alliance via Getty Images

„Je prostě nepřijatelné, aby bylo novinářům vyhrožováno za to, co říkají nebo píší. Vlády by měly udělat vše pro zajištění bezpečnosti novinářů. Vlna online výhrůžek novinářům situaci zhoršuje,“ uvedla Dunja Mijatovičová, zástupkyně OBSE pro svobodu médií.

Kromě novinářů a obránců lidských práv se do databáze Mirotvorec dostali také politici. Webová stránka zveřejnila informace o poslancích německého Bundestagu, kteří navštívili Krym, přičemž na seznamu jsou Evgeny Schmidt, Rainer Balzer, Gunar Lindeman, Harold Latch, Nick Vogel, Helmut Seifen a Blakes Christian.

Alexander Nepogodin: Jaká je budoucnost regionů Ukrajiny, které jsou nyní pod kontrolou Ruska?
Přečtěte si více Alexander Nepogodin: Jaká budoucnost čeká regiony Ukrajiny, které jsou nyní pod kontrolou Ruska?
Deset občanů USA a také francouzský herec Samy Naceri byli za stejný „přestupek“ odsunuti do „očistce“. Mezi řecké „nepřátele Ukrajiny“ patří podle webových stránek bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis, karikaturista Stathis Stavropoulos, generálporučík letectva ve výslužbě Pavlos Hristou a redaktor „Ruských Atén“ Pavel Onoiko. Krym sice navštívil i bývalý řecký premiér Alexis Tsipras, ale poté, co vyjádřil podporu Petru Porošenkovi, byl z databáze vyřazen. V Mirotvorecových seznamech jsou zastoupeni i vrcholní politici. Najdeme zde bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, v nedávné době se tam objevil i chorvatský prezident Zoran Milanović a maďarský premiér Viktor Orbán, stejně jako autoritativní americký diplomat Henry Kissinger.

Zařazení na Mirotvorecův seznam bylo použito jako odůvodnění pro výhrůžky namířené nejen proti běžným občanům a novinářům, ale i politikům. Jak napsal nechvalně známý a nedávno odvolaný ukrajinský velvyslanec v Německu Andrej Melnyk, „nezodpovědný výlet několika rádoby poslanců pro ně může mít velmi, velmi neblahé právní důsledky. Je škoda, že naše varování stále nejsou brána vážně. No, uvidíme.“ Benjamin Moreau, zástupce vedoucího monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině, zase zdůraznil, že problém přechází z čistě právní roviny do praktické: některé banky odmítají poskytovat úvěry osobám zařazeným do databáze Mirotvorec.

Andriy Melnyk © Christoph Soeder / POOL / AFP

Rozruch kolem vraždy opozičního politika Olega Kalašnikova a novinářky Olesji Buzinové po zveřejnění jejich adres v databázi Mirotvorec je všeobecně známý. Slovo „po“ samozřejmě nemusí nutně znamenat „kvůli“, ale tvůrci proslulého centra si na to hráli. V komentáři k těmto vraždám napsali: „Agent 404 se opět vyznamenal. Za úspěšné splnění dnešní bojové mise mu byla udělena krátkodobá dovolená.“

Uzavření Mirotvorec
Opakovaně se objevovaly požadavky na uzavření webu. V roce 2018 se Německo připojilo k chóru novinářů a lidskoprávních aktivistů, kteří protestovali proti zařazení Gerharda Schroedera do databáze. Podle kabinetu ministrů „vláda Spolkové republiky Německo rozhodně odsuzuje Mirotvorec a požaduje, aby ukrajinská vláda a úřady napomohly jeho odstranění“.

Jegor Cholmogorov: Propletené kořeny dějin vysvětlují, proč Rusko nemůže Ukrajinu pustit z rukou.
Číst dál Egor Cholmogorov: Propletené kořeny historie vysvětlují, proč Rusko nemůže Ukrajinu pustit z rukou
V únoru 2021 schválil Evropský parlament usnesení, v němž se uvádí: „EP vyjadřuje politování nad zhoršením politického klimatu v zemi, kdy jsou zastrašování, nenávistné projevy a politický nátlak široce využívány k politickým účelům; naléhavě vyzývá úřady, aby důrazně odsoudily a zakázaly činnost extremistických a nenávistných skupin a webových stránek, jako je Mirotvorec, které vytvářejí napětí ve společnosti a zneužívají osobní údaje stovek lidí, včetně novinářů, politiků a příslušníků menšin.“

Dosud se však výzvy k uzavření Mirotvorece ve skutečnosti omezovaly na sbor novinářů, obránců lidských práv a poslanců, kteří nemají pravomoc přijímat právně závazná rozhodnutí ve vztahu k Ukrajině. Tato otázka není zahrnuta v seznamu požadavků, které Rada Evropy nebo Evropská komise předložily a které musí Kyjev splnit, aby mohl provádět dohodu o přidružení k EU. Přidělení evropské a americké pomoci Ukrajině na provádění reforem nebylo podmíněno uzavřením Mirotvorce, ani nebyla přijata opatření k nátlaku na kyjevské orgány, aby respektovaly soukromí a presumpci neviny.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky meets Germany’s Chancellor Olaf Scholz , France’s President Emmanuel Macron, Italy’s Prime Minister Mario Draghi and Romania’s President Klaus Werner Iohannis in Kyiv, Ukraine on June 16, 2022. © Ukrainian Presidency / Handout / Anadolu Agency via Getty Images

Protože západní úřady přivírají oči, ukrajinská vláda může aktivity skandálního webu ignorovat a požadavky mezinárodních ochránců lidských práv odmítat pod různými záminkami. Například Dmitrij Razumkov, bývalý předseda ukrajinského parlamentu, Nejvyšší rady, v reakci na požadavky OSN na jeho uzavření prohlásil, že Rada nemá pravomoc zavírat média.

Nicméně když ukrajinské orgány chtějí některá média zavřít, neváhají tak učinit. Rada národní bezpečnosti a obrany například udělila Zelenskému možnost uzavřít opoziční televizní kanály 112 Ukraine, NewsOne a ZIK a následně i First Independent a UKRLIVE, stejně jako online publikaci Strana a další média.

Stránky Mirotvorec jsou dodnes v provozu a jsou průběžně doplňovány o nové údaje.

Autor: Olga Sucharevská, bývalá ukrajinská diplomatka.
https://bit.ly/3RggstU

3.2 14 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.2 14 hlasy
Ohodnotit příspěvek
62 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
27. 8. 2022 16:50
Ohodnotit příspěvek :
     

“ Všichni, kdo budou mít doma vyšší teplotu než 18 stupňů Celsia, neprodleně pomažou na převýchovu do amerického koncentračního lágru na Guantanamu,“ zvučným hlasem pronesl podpraporčík Michal Čoudelka, vrchní vibrátor BIS, Bezpečnostní informační služby, a do řitního otvoru si zavedl další kokainový čípek.

jiří
27. 8. 2022 20:59
Odpovědět  Teuton

comment image

Lev Prch
28. 8. 2022 06:39
Odpovědět  jiří

To je VÝSTIŽNÝ A HLAVNĚ PRAVDIVÝ!!!!!!!!!!!

Lev Prch
28. 8. 2022 06:38
Odpovědět  Teuton

FEMA má připravený rakve pro takové, kteří se nechtějí podrobit!

Pedro
27. 8. 2022 17:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Smrt nacistům.

Lev Prch
28. 8. 2022 06:39
Odpovědět  Pedro

Všem i těm v ČR!

Aleš
27. 8. 2022 17:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukázka co je Ukrajina, nepovedený experiment. Doufám, že Ukrajina bude rozdrobena okolním státům a Kyjev oplocen. Fašismus nic jiného to není. Horší, že EU toto schvaluje, tedy podporuje. Tedy EU ukázala pravou tvář.

Janaz
27. 8. 2022 18:54
Odpovědět  Aleš

Blbeček trolíček, vyhrážať sa môžeš svojmu fotrovi.

Lev Prch
28. 8. 2022 06:40
Odpovědět  Janaz

Potrate opičí banderokurvy, drž hubu smrdíš i přes monitor!

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 23:07
Odpovědět  Aleš

Démént grozny, ty být grózna kretino.

sizok
27. 8. 2022 17:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Mě to vůbec nepřekvapuje.
Ukrajina musí zmizet z mapy světa. Jinak to nepůjde.
Doufám, že bude mít Rusko dostatek sil a s tím nacistickým
ukrostánem jednou provždy zatočí. Ať jdou do ři-ti. Zmrd-di.

skeptik
27. 8. 2022 19:43
Odpovědět  sizok

Jestliže zůstane fašistický Západ (nedojde k potrestání podporovatelů ukrajinského nacismu), tak se zmizením Ukrajiny nic nezmění.

Albi
27. 8. 2022 21:00
Odpovědět  skeptik

Něco podobného jsem chtěla taky napsat:
I kdyby Ukrajina „zmizela“ z mapy, kam zmizí její občané?

Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 23:08
Odpovědět  Albi

Jako Malorusové? Kam by. Zůstanou na pr-deli doma v Malorusku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tom
28. 8. 2022 00:35

Kez by. Zatim je jich tady (kolem meho bydliste) jak sr*acek. Svoloc jedna urvana a nevychovana…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
28. 8. 2022 10:46
Odpovědět  Tom

Přesně,jje to banderoodpad zralý na likvidaci👎

Lev Prch
28. 8. 2022 10:44

Přesně tak 👍👍👍👍👍

Markýza
28. 8. 2022 14:56
Odpovědět  Albi

Už jich od Majdanu zmizela skoro polovina. U nás ve vsi máme už troje – někam se zjevně podějou.

Lev Prch
28. 8. 2022 16:39
Odpovědět  Markýza

Přesně, banderopijavic jsou plný Čechy!

jiří
27. 8. 2022 18:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Doněck a Pchjongjang se dohodly, že dělníci z KLDR se budou účastnit obnovení Donbasu. KLDR dostává možnost obejít sankce, přebudovat závody a vydělat valuty, a DLR získává vysoce produktivní a kvalifikovanou pracovní sílu.
https://cz24.news/severni-korea-posila-tisice-delniku-na-obnoveni-donbasu/

Tom
28. 8. 2022 00:42
Odpovědět  jiří

Dobre oni!

Ladislav
27. 8. 2022 18:52
Ohodnotit příspěvek :
     

💤♎ Ani bych se nedivil, že ten „Mírotvorce“ vyšel ze záškodnické dílny cia! Za každou prasárnou ve světě je usa! Říkám za každou!!

Lev Prch
28. 8. 2022 06:44
Odpovědět  Ladislav

Za tvojí hlubokou mentální retardací může vodka a incest!👎

Pavel K
27. 8. 2022 20:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jsem byl na tomto článku dvakrát smáznut, když se snažím trolíkům otcovsky vysvětlit, jak by se měli chovat?!! Nechápu, tam nebylo nic vulgárního. COŽE?!! 😜 😜 🙋‍♂️ 🙏 🤦‍♂️ 🤦‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 23:15
Odpovědět  Pavel K

Popiš nám tak nějak lidsky, jaks to otcovsky vysvětloval. Podobně jako můj tatík s heslem „Kdo miluje syna svého, hojně jej tresce,“ nebo jako moje máti s průpovídkou: „Škoda rány, která padne vedle?“

Lev Prch
28. 8. 2022 06:45
Odpovědět  Pavel K

Protože to admin nerozlišuje, měl by si vzít mustr z NR,tam by ten havlolejnolahvárenský odpad měl po prdeli!

jar
27. 8. 2022 21:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Obyčejná cypárna ukro blbečků,tyhle jejich seznamy. Až rusové denacifikují okrajinu a zlikvidují ukro nacisty a fašisty,zmizí i ty bláboly ,,mirotvorce IQ tykve “ hnědých záprdků zelenjugen .Na tyhle bláboly může mít čas něco jako ukroneziskovka pod patronátem CIA s příspěvky pejzy soroše.

Albatros mluvi
27. 8. 2022 21:54
Odpovědět  jar

jarmile nedelej si z lidí srandu —- oni rabotájou.

Lev Prch
28. 8. 2022 06:46
Odpovědět  Albatros mluvi

💩💩💩💩💩💩💩💩💩

Masunta
3. 9. 2022 19:10
Odpovědět  jar

Zabíjet lidi budou moci i z ilegality.Bude tam stále nebezpečí.

Albi
27. 8. 2022 21:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Blbej vtip.
„Centrum pro výzkum znaků zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, míru, lidskosti a mezinárodnímu právu“.
Jak se prosím, zkoumá mír a jak rozumět banderovské „lidskosti?

Albatros mluvi
27. 8. 2022 21:15
Odpovědět  Albi

snad to nebude blbé Comando – to by v Stalingradu museli dumát.

Lev Prch
28. 8. 2022 06:46
Odpovědět  Albatros mluvi

👊💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩

jar
27. 8. 2022 22:19
Odpovědět  Albi

Mír naposledy zkoumal US Obama zavedením 6 ti válek po nobelovce za mír.Banderovská lidskost se projevila kanibalismem a pití lidské krve azováků,milujících .

Sims.
27. 8. 2022 22:44
Odpovědět  jar

sedmi

Tom
28. 8. 2022 00:46
Odpovědět  Albi

Je to oxymoron moronu (kretenu)…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
28. 8. 2022 13:55
Odpovědět  Albi

Třeba tak, že 8let vraždění ruskojazyčného obyvatelstva je v podání záchodu humanismus 🤮👎

Lev Prch
28. 8. 2022 06:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Důkladně ELIMINOVAT DO POSLEDNÍHO!!!!!!!!!!👎👎👎👎👎💀

Pat
28. 8. 2022 11:05
Odpovědět  Lev Prch

Američani jim to tak již naplánovali.

Bývalý americký senátor Richard Black o ukrajinské válce.
„Je nám jedno, kolik Ukrajinců zemře. Kolik žen, dětí, civilistů, vojáků zemře. Nám je to jedno. Je to jako skvělý fotbal a my chceme vyhrát.
– Rusko invazi předem neplánovalo. To je vidět z počtu vojáků zapojených do útoku. Ukrajina jich měla 250.000, zatímco Rusko zaútočilo pouze 160.000. Putin byl nucen zaútočit, aby zabránil Ukrajině v útoku na Donbas.
– Rusko se snaží nezpůsobit škody civilním Ukrajincům, protože je považuje za bratry-Slovany. Na rozdíl od amerických tanků ve Vietnamu se Rusové v prvních dnech invaze před davem civilistů zastavili. My bychom je v takové situaci rozdrtili.
– Ukrajina nemůže rozhodnout o míru. Rozhodnutí o míru lze učinit pouze ve Washingtonu, ale dokud budeme chtít pokračovat v této válce, budeme bojovat, dokud nezemře poslední Ukrajinec.“

Video s bývalým senátorem zde:
https://politikus.info/events/146195-nam-vse-ravno-skolko-ukraincev-umret-eks-senator-ssha.html

Lev Prch
28. 8. 2022 11:44
Odpovědět  Pat

Díky za odkaz, přeposílám dál 👍👍👍👍

Lev Prch
28. 8. 2022 06:44

A já co to tady smrdí a ono Hovinky!

Hanba Uk
28. 8. 2022 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Z Ukrajiny se stal plně funkční nacistický stá. Paradoxně tento stát vede žid vyznávající nacismus. Jeho rétorika je velmi agresivní a nevybíravá. Podobně jako Hitler, vyhrožuje celému světu, pokud nebude plnit jeho příkazy a doporuční. Z Ukrajiny vytváří nacistický stát, velmi nebezpečný pro celý svět.

Lev Prch
28. 8. 2022 11:46
Odpovědět  Hanba Uk

On byl už od války a to díky záchodní podpoře Banderově UPA a nejen té jejich,v dnešních dnech je chorvatský Ustašovc jsou taky dneska na vzestupu!👎

Hanba Uk
28. 8. 2022 12:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Nacistická Ukrajina ohrožuje celý svět. Paradoxně pod vedením žida vyznávajícího nacismus. Židi klidně zapomenou na minulost, když jim současný nacismus přinese zisk a výhody. V každém případě je nutné ukronacismus co nejdříve zastavit.

Gales
28. 8. 2022 14:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Na konci druhé světové války americká tajná služba OSS, ze které se později vyvinula CIA, zorganizovala přesun protikomunistických vůdců ze států Osy do třetího světa a recyklovala je do různých vlád. Vytvořila Asijskou lidovou antikomunistickou ligu kolem čínského Čankajška a poté Světovou antikomunistickou ligu (WACL), s podporou bývalého ukrajinského nacisty Jaroslava Stecka. Tato tajná organizace – jejíž sídlo je stále na Tchaj-wanu – byla v roce 1990 přejmenována na Světovou ligu pro svobodu a demokracii……. Takže ,,náš“ ťajwanec je nacista?

Lev Prch
28. 8. 2022 17:46
Odpovědět  Gales

Je a nejen on,ale i celá havlolejnolahvárenská stoka!

Cafik
28. 8. 2022 21:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Idioti ukronacistickí si môžu aj mňa pripísať na zoznam fuck