Už nebudu platit účty za energie

Britská vláda nedokázala ochránit pracující před rostoucími náklady, zatímco energetici giganti dosahují rekordních zisků.

Od 1. října tohoto roku přestanu platit účty za energie v rámci akce Don’t Pay UK. Tehdy dojde ke zvýšení současných sazeb o 80 procent, potvrdil 26. srpna britský energetický regulační úřad.

Patřím mezi 120 000 lidí, kteří se připojili k tomuto hnutí, jehož cílem je pozvednout hlasy běžných obyvatel Spojeného království, kteří se bojí o svou budoucnost, zatímco energetické společnosti sklízejí obrovské zisky.

Nejsem aktivista a nikdy předtím jsem nebyl organizátorem žádné kampaně. Don’t Pay UK je pro mě ideální platforma – neblokujeme ulice, nebráníme nikomu v cestě do práce. Jsme normální lidé.

Bydlím v Hullu a mám úplně typickou rodinu s manželkou a dvěma dětmi, vlastně tak trochu vanilkovou. Máme jednoho kluka a jednu holku, nejmladšímu budou příští měsíc dva roky a nejstaršímu pět. Děti jsme měli relativně mladí: mně bylo 26 a jí 21, když se nám narodilo první.

Já jsem konzultant v oblasti informačních technologií pracující pro veřejný sektor a moje žena pracuje ve finančních službách. Oba máme velké štěstí – mně v dubnu zvýšili plat a manželka nastoupila do práce v lednu. Jsme placeni mnohem lépe, než jsme si kdy mysleli, že budeme mít v tomto období.

Propracoval jsem se na vyšší pozice, začínal jsem na juniorské pozici projektového administrátora a pomalu jsem se vypracoval na pozici projektového manažera. Životní náklady se však plíživě zvyšují za mnou – právě v době, kdy se dostávám do bodu své kariéry, kdy se mi daří opravdu dobře.

Ve stejné době, kdy mi byl zvýšen plat, prudce vyskočily ceny potravin a energií. Náš poskytovatel školky zvýšil ceny. Všechno šlo nahoru. Takže jsme zvýšení platu vlastně nepocítili. Prakticky každý měsíc nám docházejí peníze. Stále žijeme od výplaty k výplatě.

Každý měsíc, týden před výplatou, se přistihnu, že přemýšlím o tom, jak nám zbývají zbytky jídla; že si nemůžeme dojít do obchodu pro půllitr mléka.

Nežijeme lehkomyslně. Od té doby, co jsme spolu, jsme s manželkou nebyli na žádné dovolené – a oba žijeme docela zdravě. Nebereme děti každý měsíc někam za exotickými zážitky. A přesto nás životní náklady doženou, kdykoli se stane něco dobrého. Nemůžeme se z toho koloběhu vymanit.

Náš majitel má hypotéku s pětiletou fixací a dopředu nám řekl, že dům neprodá dřív, než po uplynutí této doby. Takže hodiny tikají – máme omezený čas na to, abychom našetřili na zálohu. Podnikáme všechny kroky, které se dají očekávat po třicítce. Ale pokaždé, když se snažíme ušetřit nějaké peníze, tak nám je sežvýkají účty za energie a my víme, že to bude ještě horší. Už teď mám dluhy u své energetické společnosti, a to ještě předtím, než se 1. října ceny zvýší. Je to proto, že každé tři měsíce se v Anglii, Skotsku a Walesu upravuje maximální částka, kterou mohou dodavatelé účtovat.

Regulační orgány uvedly, že průměrný účet za energie dosáhne v říjnu letošního roku 3 549 liber (4 164 Kč), zatímco před rokem to bylo 1 400 liber (1 642 Kč). A v lednu 2023 by se měl opět zvýšit na 4 266 liber (5 005 USD).

Tyto vyšší ceny vedou k nebývale vysokým ziskům energetických společností, jako jsou Centrica, Shell a BP. Společnost Shell minulý měsíc vykázala za druhé čtvrtletí zisk 11,5 miliardy dolarů. BP dosáhla největšího čtvrtletního zisku za posledních 14 let.

Společnost Shell však v roce 2021 neplatila žádnou daň ze své těžby ropy a zemního plynu ve Spojeném království. Společnosti Shell i BP rovněž neplatily žádnou daň z příjmů právnických osob ani těžební poplatky z ropy, kterou v letech 2018 až 2020 pořídily v Severním moři.

Nemůžeme nadále odevzdávat naše mzdy těmto korporacím, aby mohly chránit své zisky a výplaty akcionářům, zatímco tisíce lidí v zemi každoročně umírají, protože nemohou vytápět nebo chladit své domovy.

Víme, že tato vláda se cíleně snaží přesunout bohatství a peníze od lidí – průměrných občanů z řad pracujících a střední třídy – k malému procentu bohatých lidí. Podívejte se na škrty ve službách za posledních deset let.

Vím, že se jedná o globální energetickou krizi, ale když se podíváme na jiné vlády, vidíme, že přijímají opatření, aby se postaraly o své občany. Francouzská vláda omezila společnost EDF ve Francii ve zvyšování cen o více než 4 %. EDF v Anglii mohla v dubnu zvýšit ceny o 54 procent a v říjnu bude moci účtovat ještě více.

Zdá se, že v této zemi bohatství stoupá po žebříčku nahoru, nikoliv stéká dolů. Průměrní Britové si připlácejí, aby se zvýšily zisky energetických společností.

Proto je tak důležité připojit se k iniciativě Don’t Pay UK. Musíme této vládě vzkázat, že si s našimi životy už nemůže zahrávat. Vláda bude používat taktiku strachu a bude se nás snažit zastrašit, abychom platili účty. Budou nás varovat, že to ovlivní náš úvěrový rating. Ale já vím, že si vyšší účty nemohu dovolit – můj úvěrový rating bude ovlivněn už teď.

Minulou zimu nabídla britská vláda lidem skromnou půjčku 200 liber (236 dolarů) na zaplacení účtů za energie. Nedávno vláda oznámila dotaci 400 liber (472 dolarů) britským rodinám na zaplacení účtů za energie a zároveň představila 25procentní neočekávanou daň ze zisků ropných a plynárenských společností. Přesto musí udělat více.

Chceme, aby vláda snížila horní hranici cen energií zpět na úroveň, která bude dostupná pro všechny, a aby zavedla větší neočekávanou daň pro energetické společnosti, které dosahují rekordních zisků.

Z dlouhodobého hlediska může vláda udržet účty na nízké úrovni investicemi do zateplování, aby snížila spotřebu energie, a zabývat se převedením kritických služeb, jako je energie a voda, do veřejných rukou. To je zásadní. Když na elektřině a vodě vydělávají miliardáři, jejich motivací bude vždy udělat co nejméně, aby získali co nejvíce. Takže energetické společnosti budou chtít každý rok zvyšovat ceny.

Jde o to, aby od spotřebitelů vybíraly co nejvíce – a zároveň co nejméně utrácely za infrastrukturu a své zaměstnance – a maximalizovaly tak své zisky.

Na naprostou většinu z nás bude mít zvyšování životních nákladů vážný dopad – což znamená, že máme obrovskou moc, pokud budeme jednat společně ve svých milionech. Pokud se nespojíme, účty se budou jen zvyšovat. A my nemůžeme toto zvyšování účtů předstihnout.

Potravinovým bankám ve Spojeném království dochází jídlo a lidé se od nich odvracejí. Lidé si musí vybrat, zda zaplatí účet za energie, nebo nakrmí své děti. Kampaň Don’t Pay UK je naší poslední možností. Je to jediná možnost, kterou máme.
https://bit.ly/3e3rAfx

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
28. 8. 2022 08:09
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

primak
28. 8. 2022 10:03
Odpovědět  jiří

Brzy může být nedostatek toaletního papíru a cena poroste, varuje Metsä Tissue, která omezuje jeho výrobu

Společnost Metsä Tissue tvrdí, že kvůli energetické krizi musí snížit produkci tissue. Společnost již začátkem letošního roku oznámila dočasné odstávky výroby.

https://yle.fi/uutiset/3-12596074

(5. největší výrobce toaletního papíru v Evropě – Finsko)

primak
28. 8. 2022 10:11
Odpovědět  primak

Jestlipak si o tom nedostatku budou jednou vyprávět finsští umělci jako u nás Jan Kraus ve své knize Pravdu prosím. Jak chudák se dostal ke čtení Rudého Práva jen na záchodě.

A to ani v Národním toaletního papíru nebylo, když tam malý Jeník tak často hrál? Musel, zatímco jiné zakazovali…

Markýza
28. 8. 2022 14:53
Odpovědět  primak

Ale toto! Ještě se budu cítit jako mladá!

Václav
28. 8. 2022 19:52
Odpovědět  primak

Kuva, a my jsme kvůli nedostatku toaleťáku(a banánů) dělali revoluci. Co fčííl!

Lev Prch
28. 8. 2022 10:54
Odpovědět  jiří

Bohužel,díky fyjalovýhmu havlolejnolahvárenskýmu sračkoslizu je to tak🤮🤮🤮👏👏

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pan Tau.
28. 8. 2022 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

To je ten slavný západ a kdysi obdivovaný západ. Bez Ruska se ani nevysere.

Pat
28. 8. 2022 09:33
Odpovědět  Pan Tau.

Ale že to tomu Rusku ten Eurosajuz natřel.

Pat
28. 8. 2022 10:45
Odpovědět  Pat

Protiruské sankce podlomily evropské trhy a energetickou bezpečnost

Evropský akciový trh je v těchto dnech nejhorší v celém západním světě. Má nižší výkonnost než USA o téměř 10 bazických bodů, což je meziročně o 22 % méně. Dokonce i rozvíjející se trhy jsou na tom lépe. To dává smysl. Inflace v Evropě i v zemích jako Spojené království a Německo je horší než v Mexiku.

https://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2022/08/23/europes-markets-and-energy-security-disrupted-by-russia-sanctions/

Lev Prch
28. 8. 2022 11:58
Odpovědět  Pat

Zase vím o fous víc, děkuju 🙂👍

janle57
28. 8. 2022 11:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglie,ráj na zemi pro všechny dnešní čummobily,těm, kteří tam ještě
pobývají, nastanou krušný časy až na ulici přestane svítit veř.osvětlení,
na tohle přistěhovalecká chátra jenom čekala,teď jí nastanou zlaté
časy a všem majitelům obchodů s výkladními skříněmi taky.

Pat
28. 8. 2022 13:03
Odpovědět  janle57
karel ru
28. 8. 2022 17:59
Odpovědět  janle57

Nějak překladatel článku udělal chybu v přepočtech..Průměrný účet ve VB v librách 3549 Ł je v Kč
3549 x 29,12 = 103 346,- Kč a před rokem 1400 x 28 = 39 200,-Kč. Ale přesto je těch 3500 liber už pořadná palba, ale ještě ne násobky jak u nás.Kam se na nás hrabou, u nás máme ve vládě mistry světa!!!

zuza
28. 8. 2022 14:11
Ohodnotit příspěvek :
     

článok z 8.3.2022 a ešte k tomu z tých pravdivých, nekonšpiračných a nerusofilných médií:
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/619379-usa-koncia-s-dovozom-ropy-z-ruska-oznamil-biden/
z článku: Ruská ropa v súčasnosti pokrýva 8% dopytu v Británii, ruský plyn 4%.
Tak prečo v Británii rastú účty za energie o 80%???

Gales
28. 8. 2022 15:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle Hájka by to mělo proběhnout i u nás.Alespoň jedna třetina lidí aby odmítla platit.Voni by se báli je odpojit,protože by vznikla revoluce.A toho se vláda bojí jako čert kříže.

PENNYS
28. 8. 2022 16:21
Ohodnotit příspěvek :