politika

„Ve vzduchu je cítit válka“: Šéf Pentagonu vyzval k agresivní konkurenci s Ruskem a Čínou ve světě

Spojené státy požadují od spojenců zvýšení výdajů na obranu, aby potlačily Ruskou federaci a Čínu.

USA vyžadují, aby všichni spojenci, nejen země NATO, přispěli 2% HDP na obranu, zejména pro zadržování Ruské federace a ČLR. Uvedl to americký ministr obrany Mark Esper během projevu na Atlantické radě ve Washingtonu, uvádí RIA Novosti.

“Uznáváme výzvy a cenu pandemie COVID, ale naše hrozby se dnes nesnížily. Spíše se zhoršily, protože země se snaží zotavit z domácí situace. Současně se téhle situace snaží využít naši konkurenti. Proto naléhavě žádáme všechny země, aby – členové (NATO) ctili své závazky a více přispívali k naší společné bezpečnosti. Tato výzva přesahuje rámec NATO. Očekáváme, že všichni spojenci investují více do obrany – přinejmenším, jako minimum 2% HDP,“ řekl Esper.

“Očekáváme také, že oni (spojenci – pozn. Red.) budou schopni, budou schopní a ochotní nasadit své síly, když nastanou problémy. Očekáváme, že budou stát bok po boku se Spojenými státy v konfrontaci s nesprávným chováním Číny a ruskou agresí. V naší společné bezpečnosti nemohou být žádní pasažéři bez lístku,“
dodal šéf Pentagonu.

Současnou situaci charakterizoval jako „soutěž mezi velmocemi v globálním měřítku“ a tradičně kritizoval Rusko a Čínu za údajné zasahování do záležitostí jiných zemí. Esper také řekl o probíhající modernizaci ozbrojených sil ČLR a Ruska, která podle něj vytváří pro USA nové výzvy a hrozby.

Šéf Pentagonu vyzval k agresivní konkurenci s Ruskem ve světě.

USA a jejich spojenci musí agresivně konkurovat Rusku a Číně ve všech částech světa a „být připraveni na nejhorší“, pokud „zadržování nebude fungovat“. Uvedl šéf Pentagonu Mark Esper.

“Jelikož se jedná o soutěž světových mocností, má globální charakter. Vidíme, jak Rusko a Čína působí v Americe, Africe, na Středním východě, v Arktidě a Antarktidě. Musíme soutěžit, musíme soutěžit agresivně. 
Všichni dohromady. A pokud odstrašení nefunguje, musíme být připraveni na to nejhorší, “
uvedl šéf Pentagonu v Atlantické radě, který citovala RIA Novosti.

Jak poznamenal Esper, nikdo nepočítal s tím, že po rozpadu Sovětského svazu budou muset jednat s ožívajícím Ruskem.

Šéf Pentagonu rovněž uvedl, že USA zvýší počet raket středního a krátkého doletu a zlepší protiraketovou obranu, aby odolávaly Ruské federaci a Číně.

Washington má v úmyslu zvýšit počet raket středního a kratšího dosahu v Evropě a Asii na úroveň Ruska a Číny, uvedl americký ministr obrany Mark Esper.

“Číňané vybudovali širokou síť balistických raket středního doletu, více než tisíc v Pacifiku, a Rusové tak učinili v rozporu se Smlouvou INF … Jsme odhodláni mít podobné schopnosti v obou směrech a zároveň musíme zlepšit naše schopnosti v protiraketové obraně proti takovým a podobným systémům, “- řekl šéf Pentagonu.

V roce 2019 odstoupily Spojené státy od Smlouvy o jaderných silách středního dosahu (INF) a obvinily Rusko, že ji porušilo.  Moskva taková obvinění popřela a byla připravena předvést raketu, která tato obvinění způsobila, a diskutovat o tomto tématu, avšak USA nepokročily kupředu a jednostranně od smlouvy odstoupily. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva není proti zapojení dalších zemí do diskuse se Spojenými státy o otázkách strategické stability.

https://bit.ly/35lrrMi
https://bit.ly/3dJ8WoO

sdíletj na