politika

Nikaragua: Prezident Ortega používá v boji proti disentu a opozici „Putinův zákon“

Zatímco svět pokrývá druhá vlna pandemie, Spojené státy se připravují na volby a na jižním Kavkaze zuří skutečná válka, vládnoucí Sandinistická fronta prezidenta Ortegy v Nikaragui byla inspirována ruským příkladem a 15. října přijala zákon o zahraničních agentech, lidově přezdívaný „Putinův zákon“. 

Návrh zákona je velmi podobný jeho ruskému protějšku a jak jeho autoři ujišťují, je zaměřen na „prevenci zasahování zahraničních vlád, organizací a jednotlivců do vnitřních a vnějších záležitostí Nikaraguy, což podkopává nezávislost, svrchovanost a stabilitu země“.

Známá formulace.

Místní média již „bombardují“ vládu a Kongres, a největší vydavatelství země La prensa dokonce zveřejnilo článek s názvem „Jak zákon Putina může kriminalizovat všechny profese a jakéhokoli občana“.

Takže po pořádku.  

? Za cizího agenta lze považovat právní subjekt a fyzickou osobu, která dostává finanční prostředky ze zahraničí a směruje je na protistátní akce a opatření;

? Výjimkou budou jednotlivci, kteří dostávají převody od příbuzných pracujících v jiných zemích (a je jich mnoho), mezivládní humanitární mise, diplomatické mise, mezinárodní instituce, mezinárodní média, náboženské organizace;

? Pod vedením Ministerstva vnitra bude vytvořen jednotný registr zahraničních agentů;

? Od okamžiku, kdy zákon vstoupí v platnost, jsou zahraniční agenti povinni do 60 dnů se do rejstříku zaregistrovat; 

? V případě neuposlechnutí litery zákona bude právnické osobě a fyzické osobě uložena pokuta, právnická osoba může přijít o registraci;

? Registrovaní zahraniční agenti budou muset předkládat měsíční výkazy příjmů a výdajů; 

? V případě porušení požadavků – pokuty, zabavení majetku, pro jednotlivce – až vězení podle platné legislativy. 

Opozice věří (v mnoha ohledech oprávněně), že tímto zákonem bude Ortegova vláda schopna zabránit účasti ve volbách opozičním politikům a jejich stranám, uzavřít řadu sdělovacích prostředků a zahájit finanční dohled nad jakýmkoli podnikem v zemi, což nadále posílí diktaturu.

Ale obecně lze Ortegu a jeho příznivce chápat: vzhledem k počtu a aktivitě Amerických fondů a nevládních organizací v zemi, bude pro ně velmi obtížné udržet si moc v roce 2021.

Když už mluvíme o „strýčku Samovi“ – ministerstvo zahraničí USA již tento zákon označilo za „urážku demokracie“ a slíbilo přijmout vhodná opatření.

Odborníci na sankce z Evropského parlamentu se rovněž obávají posílení vládních pravomocí a slíbili, že připraví nový balíček ekonomických odvetných opatření proti Ortegovu režimu. 

Zatím je těžké si představit, jak se tento zákon ve skutečnosti nikaragujské vládě vyplatí, ale v předvolebním roce je nepravděpodobné, že vše bude tak krásné a účinné, jak stanoví zákon.

Régimen endurece Ley de Agentes Extranjeros y queda lista para su aprobación |  Despacho 505

Régimen endurece Ley de Agentes Extranjeros y queda lista para su aprobación | Despacho 505Las Modificationciones and La Initiative of Ley de Agentes Extranjeros Establecen quiénes quedan exentos, deja a discreción del régimen lo que será visto como una „remesa familiar“ y endurece el espionaje financiero contra opositores, medios y otros organos.
https://bit.ly/2Hoe7OU

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
21. 10. 2020 22:23

Jak Rusko, tak Nikaragua v zásadě opsali zákon FARA, platný v USA již před 2.sv. válkou, Foreign Agents Registration Act. Všechno tam je !