nezařazené

Účastník testu vakcíny AstraZeneca zemřel v Brazílii na koronavirus

BRASÍLIA e RIO. Brazilský dobrovolník, který se účastnil klinických testů vakcíny vyvinuté Oxfordskou univerzitou a laboratoří AstraZeneca, zemřel minulý čtvrtek kvůli komplikacím Covid-19. 

V pondělí byla o této skutečnosti formálně informována Národní agentura pro zdravotní dohled (Anvisa).

Podle Anvisy vývojáři vakcín již s agenturou sdíleli údaje z vyšetřování provedeného Mezinárodním výborem pro posuzování bezpečnosti případu. Anvisa informovala agenturu GLOBO, že případ je v procesu hodnocení.

Zpráva zjistila ze zdrojů spojených s mezinárodní studií, které se kvůli zákonným povinnostem neidentifikují, že dobrovolník nedostal dávku vakcíny, ale látku použitou jako placebo. Z důvodu zákonného tajemství však ani laboratoř, ani centra odpovědná za testy, ani Anvisa, oficiálně neinformují, zda dobrovolník placebo dostal nebo ne.

O zesnulém dobrovolníkovi je známo, že to byl 28letý lékař, který pracoval na soukromé klinice v Rio de Janeiru na jednotce intenzivní péče s pacienty s koronavirem. V červenci se zúčastnil studie očkování a v září dostal koronavirus. Příbuzní poznamenali, že neměl žádné doprovodné nemoci.

V září byla studie vakcíny AstraZeneca pozastavena  kvůli možným nežádoucím reakcím účastníka studie ve Velké Británii.

https://glo.bo/3dJo1qG

sdíletj na