Nechte lidi platit: Jak vedoucí představitelé EU nechávají své občany trpět následky jejich neúspěšné ruské politiky

Západní představitelé obviňují Rusko ze „zbrojení“ plynem – ve skutečnosti však krizi způsobily jejich vlastní sankce Západ může svou energetickou krizi snadno ukončit zrušením sankcí, které uvalil na Rusko.

Rachel Marsdenová je publicistka, politická stratég a moderátorka nezávisle produkovaných talk-show ve francouzštině a angličtině.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru ke Dni Bastily řekl občanům, aby se „připravili na scénář, kdy se budeme muset zcela obejít bez ruského plynu“. Macron zároveň obvinil Moskvu, že toto palivo používá jako „válečnou zbraň“, čímž zopakoval výmysly vedení Evropské unie, které zastírají skutečný důvod, proč se blok potýká s nedostatkem energie, který zvyšuje životní náklady.

Tuto krizi si způsobili sami.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová koncem dubna obvinila Rusko z energetického „vydírání“ a jako důvod uvedla oznámení státního Gazpromu o zastavení dodávek plynu do Polska a Bulharska kvůli neplacení v rublech. Von der Leyenová – a nyní i Macron – příhodně pominuli, že příčinu těchto poruch představují vlastní protiruské sankce EU, přijaté na koleně a ideologicky motivované na počátku ukrajinského konfliktu.

Západ rychle přijal strategii zaměřenou na různé aspekty ruského finančního systému, včetně bank a devizových rezerv, a uvalil na něj sankce, odřízl ho od globálního transakčního systému SWIFT – a pak měl tu drzost si stěžovat, že Moskva žádá platby za vývoz plynu ve své vlastní měně, aby zmírnila potíže s navigací v systému, z něhož byla fakticky vyřazena. „Vyvážejte svůj plyn, ale hodně štěstí s placením,“ to je sotva rozumné očekávání.

Začátkem tohoto měsíce Zelenskyj dokonce napomenul Kanadu za to, že souhlasila s vrácením opravených turbín pro opětovné zapojení do plynovodu Nord Stream 1, který dodává plyn do Německa, a požadoval, aby Ottawa své rozhodnutí změnila. Kanada již dříve čelila dilematu, zda vůbec vrácením kritických dílů neporušila vlastní protiruské sankce Západu – přestože plynovod je pro průmysl EU tak životně důležitý, že se vedoucí představitelé bloku dokonce děsili jeho plánované odstávky kvůli údržbě.

Proč byste se tak obávali, že Rusko kohoutek znovu nezavede, když opakovaně tvrdíte, že se bez něj „kvůli Ukrajině“ rádi obejdete.

Ale i kanadský premiér Justin Trudeau se při obhajobě návratu turbín odvolával na stejnou směšnou propagandu západního establishmentu o „zbrojení“ Ruska plynem, ačkoli ve skutečnosti to byly právě sankce Západu, které způsobily energetickou spoušť a způsobily celé toto drama.

„Jsme svědky toho, jak se Rusko důsledně snaží vyzbrojit energetiku jako způsob, jak vyvolat rozkol mezi spojenci,“ řekl Trudeau. Pokud tedy Kanada neporuší své vlastní sankce a turbíny Německu nevrátí, Putin vyhraje. Rétorická gymnastika na olympijské úrovni, kterou západní představitelé potřebují, aby ospravedlnili porušení vlastních neúspěšných sankcí, je na druhém místě za jejich nedávnou obhajobou opětovného spuštění uhelných elektráren a redefinování energie z fosilních paliv jako „zelené“ při současném nedostatku.

Vedoucí představitelé EU vyzývají k ukončení dovozu ruské energie a uvádějí své rozhodnutí sankcionovat vlastní dodávky plynu jako důvod k urychlení přechodu na neověřené obnovitelné zdroje energie. Ale místo toho, aby převzali odpovědnost za to, že si zapálili plachty a nyní uvízli uprostřed oceánu, zatímco čekají na projev své fantazie o přechodu na obnovitelné zdroje energie, obviňují Rusko ze své vlastní krátkozrakosti a snaží se ji překroutit jako zadržování energie organizované Moskvou.
Pohled z Donbasu: Ukrajina se k obyvatelům tohoto regionu chovala jako k podlidem, což znemožnilo mír
Číst dál
Pohled z Donbasu: To znemožnilo dosažení míru na Donbasu.

Rusko velmi rádo prodává své palivo komukoli, kdo ho chce koupit. A kdyby byly sankce EU zrušeny, energetická krize na Západě by skončila. To by však znamenalo přiznat neúspěšnou politiku. Místo toho se nám tedy říká, že za všechno může Putin, ale také že nejlepší způsob, jak to Vladimiru Putinovi nandat, je dávat si krátké studené sprchy a omezit „noční svícení“, jak nedávno navrhl Macron.

Západní představitelé nejenže mají své občany za důvěřivé hlupáky svou směšnou propagandou, která má zakrýt jejich vlastní selhání, ale ve své beznadějné snaze izolovat Rusko považují živobytí průměrného člověka za vedlejší ekonomické škody. Sami sebe ze své ideologicky izolované elitní bubliny přesvědčili, že zastupují celý svět. Většinou však klamou jen sami sebe.

Dokonce i šéfdiplomat EU Josep Borrell nedávno na summitu G20 přiznal, že se hrubě probudil. „Skupina G7 a podobně smýšlející země jsou jednotné v odsouzení a sankcích vůči Rusku a ve snaze pohnat režim k odpovědnosti,“ uvedl Borrell v prohlášení na internetových stránkách EU. „Ostatní země, a zde můžeme hovořit o většině zemí „globálního Jihu“, však často zaujímají jiný postoj.“

Pak ale Borrell prozradil, jak se hraje. „Globální bitva narativů je v plném proudu a prozatím nevyhráváme,“ řekl. „Jako EU se musíme dále angažovat, abychom vyvrátili ruské lži a válečnou propagandu.“ Kdo však propagandu skutečně šíří? Na jedné straně se EU snaží vylíčit dopad svých vlastních nezodpovědných a ničivých sankcí na vlastní ekonomiku a občany jako Putinův čin, i když se snaží přesvědčit obyvatele Západu, že jejich utrpení je jakýmsi válečným úsilím, které škodí Rusku.

Ve skutečnosti se však Rusko může obrátit na zbytek celého světa a Západoevropany jednoduše nechat, aby se utápěli ve svých vlastních nákladných bludech. Možná brzy zjistí, zda jim morální nadřazenost a signalizace ctností tuto zimu vytopí dům nebo nakrmí děti.
https://bit.ly/3RH6wLf

4.1 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.1 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
20. 7. 2022 16:01
Ohodnotit příspěvek :
     

EU je mor. Nastal čas se jí zbavit.

Gales
20. 7. 2022 16:40
Odpovědět  Aleš

Mor ho…

Ladislav
20. 7. 2022 17:21
Odpovědět  Aleš

Odporný fašistický mor!

Gales
20. 7. 2022 16:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Zas-ra-ní politici po-sra-li co se dalo a teď se to snaží hodit na Putina.Všichni víme že lžou a nikdo není schopen říct že král je nahý.

Pavel
20. 7. 2022 17:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Začínám mít pocit, že podobné články již nebudu moci číst. To je fakt asi lepší dát si šlofíčka. Tyto výplody těchto mozků opravdu nedosahují ani úrovně šestiletých děcek ze zvláštní školy. Toto prosím vládne v Evropě. Toto je již nadobro ztracený kontinent. Někde z vesmíru by se měla natáhnout směrem k Evropě páska s názvem, pozor nebezpečí úrazu.

Albi
20. 7. 2022 17:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty kecy naší euroatlantické šlechty už přestávají být zábavné.
Člověka nemlůže bavit stále stejný vtip, do kola beze změny vyprávěný, i když se mu jednou či dvakrát zasmál.

VAL
20. 7. 2022 17:32
Ohodnotit příspěvek :
     

To se mi moc líbí, plyn jako „válečná zbraň“. To takovej záchod má panečku jinačí válečnou zbraň! Myslím ty dva multibukvíky co svou návštěvou poctili… poctily frantíky na výročí dobytí Bastily. Co plyn… Plyn není vidět, žejo, ten strach nenažene. Ale armáda buz-eran-tů, z té už jde fakt hrůza!

PENNYS
20. 7. 2022 19:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Povstání lidu proti vysokým cenám paliv a energií se přelilo ze Srí Lanky do Panamy??????!
U nás tady v česku nic takového nehrozí: my máme v republice velice Chytré a zodpovědné lidi! Podívejte se
na pražského premiera Fijalu! Z něho si národ bere příklad. CEST NÁM.

FialcenkoPetrID-700x436.jpg
sizok
20. 7. 2022 22:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Češi, šetřete energiemi, potřebujeme koupit F 35 !!!
Nabádá fiala a černochová. Neuvěřitelný cynismus. Pryč s nimi!