Šlápli jste na hrábě. Putin rozjel téma „plyn“. EU nebude ráda

Evropané si s ropou i plynem šlápli na vlastní hrábě, vzkazuje Vladimír Putin. Politickým tlakem uzavřeli cesty ruských surovin, a teď se diví, že když jich mají méně, jsou dražší. Po jednáních v Teheránu se zástupci Íránu i tureckým prezidentem Erdoganem je prý ruský prezident optimistou, obchod s islámským světem Rusku úspěšně stoupá.

V Teheránu se Putin kromě místních politiků setkal také s tureckým prezidentem Erdoganem. Dokonce s ruskými novináři hovořil o „trojce“- Rusku, Turecku a Íránu. Ten v minulých dnech podal žádost o vstup do klubu BRICS, od Turecka se podobný krok v budoucnu rovněž očekává.

Se zástupci Íránu měl Putin jednat zejména o otázkách arabského regionu a v řadě věcí prý měli podobný pohled. „Za posledních šest měsíců vzrostl obchod mezi Ruskem a Íránem o 40 procent. To je velmi dobrý ukazatel,“ uvedl Putin pro ruská média.

Ožehavou otázku íránského jaderného programu, kvůli které Joe Biden minulý týden posílal z návštěvy Saúdské Arábie do Teheránu vzkazy „budeme usilovat o obnovení silné globální koalice, která íránský jaderný program zastaví“, Putin nyní komentoval slovy, že Rusko je připraveno dovést Írán zpět ke spolupráci s mezinárodní atomovou agenturou.

Novináři jej pak požádali o aktuální komentář k vyjádření Gazpromu, který argumentoval omezení dodávek plynu do Evropy vyšší mocí. „Gazprom vždy plnil, plní a hodlá i nadále plnit své závazky. Že se naši partneři snaží přenést na něj své vlastní chyby, to nemá žádný reálný základ,“ uvedl ruský prezident.

„Evropské země dlouhodobě opomíjejí tradiční zdroje energie a sázejí na ty netradiční. Oni jsou velkými odborníky na tyto zdroje, jako je slunce nebo větrná energie. Ale letos byla dlouhá zima a minimum větru – toť vše,“ komentoval nedostatek energie na evropském trhu.

CELÝ ROZHOVOR V RUŠTINĚ ZDE

Tradiční zdroje energie jsou v Evropě vytěsňovány, banky na ně nepůjčují, pojišťovny je odmítají pojistit, takže se zanedbává budování infrastruktury a případné opravy. A právě proto mohou vznikat přechodné technické problémy s dodávkami. „Je to výsledek jejich politiky posledních let, možná desetiletí. Od toho to všechno začalo,“ vysvětloval.

Upozornil, že dodávky ruského plynu do Evropy byly zásadně omezeny Ukrajinou, která uzavřela jednu ze dvou tras přes své území se zdůvodněním, že nemá pod kontrolou čerpací stanici v Luhansku. Podle Putina se jednalo o politické rozhodnutí. Pak tlak Polska vedl k uzavření plynovodu Jamal. Následně si z něj obráceným směrem začali brát plyn, který Rusko prodalo Německu. „Vyšlo je to levněji, s námi měli nasmlouvanou drahou cenu, zatímco Německo od nás bere levněji,“ vysvětloval ruský prezident.

Teď jsou ale podle něj všichni překvapeni, že když je na evropském trhu méně plynu, tak jeho cena vzrostla.

Zmínil i případ turbíny Gazpromu, která byla na opravě v Kanadě a ta až po mezinárodním tlaku souhlasila, že ji majiteli vrátí. Do té doby tvrdila, že jí to neumožňují protiruské sankce. Reálně ale podle Putina zatím vrácena nebyla. A to samozřejmě nadále komplikuje ruské dodávky plynu do Evropy. Navíc, jak upozornil, na konci července má jít na opravu další turbína Gazpromu a vůbec není jasné, co se kolem ní díky přístupu západních politiků bude dít.

„Gazprom je připraven těžit a dodávat tolik, kolik bude třeba. Všechno si to uzavřeli Evropané sami,“ vzkazuje ruský prezident, který rovněž použil slova, že Evropané si „šlápli na vlastní hrábě“. A nejen v dodávkách plynu, ale i ropy.

„Je to podobné, jako s plynem. A i výsledek bude samozřejmě stejný – ceny vyletí nahoru,“ myslí si ruský prezident. Vzdělaní lidé to podle něj již nyní říkají jednoznačně.

„Sami to zavřeli, a teď hledají viníka. Bylo by to legrační, kdyby to nebylo tak smutné,“ uzavřel ruský prezident brífink.
https://bit.ly/3clNqtH

2 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

2 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
20. 7. 2022 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Šéf Siemensu na Slovensku se vysmál Čechům.
https://pravdive.eu/page/141/b-sef-siemensu-na-slovensku-se-vysmal-cechum-kupuji-plyn-za-25-kc-misto-6-kc-b

Gales
20. 7. 2022 16:47
Odpovědět  jiří

Náš regulovčík umí pouze vysílat signály a dělat dluhy.

jiří
20. 7. 2022 14:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Pekari se bude v pátek účastnit demolice svého domova v Letech.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bum-Pekarova-slavnostne-vyhodi-do-luftu-prasecak-709055

Gales
20. 7. 2022 16:45
Odpovědět  jiří

Kdyby ji to chtělo fíču roztrhnout.

Pavel
20. 7. 2022 17:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Prosím vás, nedělejme škůdcům reklamu. Oni milují, když se o nich hovoří. Zkusme to udělat tak, že neexistují. Jsme svobodní lidé se svým vnitřním já. Až jim dá na vědomí alespoň 75 % národa, že s nimi nic nechce mít, bude vyhráno. Oni totiž milují světla reflektorů, tak jim zhasněme. Žádná pekari, žádný fialový, jen můj přítel Gales/ alespoň doufám a další./

All
20. 7. 2022 22:22
Odpovědět  Pavel

Ne. Oni musí denně jasně slyšet co jsou zač,jak škodí a ničí.tihle zmrdové,nenechat je na pokoji.