Krize UKRAJINA

P.C.Roberts: Možná až teď máme možnost porozumět rozhodnutím Putina

Už nějaký čas se pokouším nalézt smysl v tom, proč Putin zastavil ruskou ofenzívu v Donbase, čímž předal iniciativu ze svých  rukou do rukou Ukrajiny,  která ji okamžitě využila ke svým protiofenzívám. První v Chersonu byla ještě rozstřílena, ale druhá v oblasti Charkova kde Rusové neměli dostatek sil, dosáhla určitého pokroku a Rusové zde dokonce museli ustoupit.

Též se pokouším nalézt smysl v Putinových nekonečných prohlášeních o červených ruských čarách, po jejichž překročení nepřítelem ovšem žádná odveta nepřichází, zatímco konflikt se dál strmě šíří. Nejnověji pak ukrajinskou žádostí směrem k Washingtomu o dodání raket dalekého doletu, kterými by bylo možno zasáhnout Kerčský most vedoucí na Krym, ruskou černomořskou námořní základnu na Krymu a ruská města, nalézající se už na ruském území. Ukrajina už dokonce několik ruských vesnic poblíž rusko-ukrajinské hranice ostřelovala, ale nejspíš proto, že účinek této palby byl mizivý, nevyprovokoval znatelnější ruskou reakci. Ovšem Washington, když se znovu přesvědčil o Putinově trpělivosti snášet porušování ruských červených čar, začíná o vyslání  svých raket dlouhého doletu na Ukrajinu – možná prostřednictvím třetí strany – vážně uvažovat.

Válka, která mohla dle mínění čečenského vůdce Kadyrova skončit během tří dnů, se dnes nalézá ve svém šestém měsíci. A nikdo na Západě se už ruské ozbrojené síly neobává, protože ta je v západních médiích trvale vykreslována jako neefektivní a neschopná. A Kreml tento dojem jen posiluje, když naříká, že Rusko je ochotno se dohodnout, ale naráží na odpor Zelenského s Ruskem jednat, čímž samozřejmě pozice Zelenského získává opticky vrch. A celkově je obtížné představit si válku  vedenou – a to jak v dojmech, tak i ve skutečnosti – hůř, než jak je vedena „omezená operace“ na Ukrajině.

Avšak nyní aktuální zprávy podávají o situaci jiný obraz. Obě donbaské lidové republiky, to je Luhanská lidová republika i Doněcká lidová republika, obnovily svoje žádosti, nesmyslně v roce 2014 Kremlem odmítnuté, aby byly připojeny k  Rusku. Což lze jen stěží považovat za požadavek beze smyslu uvážíme-li, že Donbas je obydlen Rusy a že byl původně integrální částí Ruska. Též Veřejná rada Chersonské oblasti vyhlásila svoji touhu oddělit se od Ukrajiny a připojila se k prohlášení občanských komor Luhanska a Doněcka, žadajících připojení k Rusku.

https://sputniknews.com/20220920/kherson-region-public-council-proposes-to-hold-referendum-on-joining-russia-1100997757.html

Putin jako politik nanejvýš obezřetný cítí, že je nemůže jednat proti mezinárodnímu právu, i když ví, že Západ na mezinárodní právo žádný ohled nebere. Což ovšem do jeho chápání práva nezapadá.

Žádosti Luhanska a Doněcka, nově vyjádřené osm let poté,co byly odmítnuty, a  nyní jsou rozšířeny o totožnou žádost Chersonské oblasti, naznačují, že si Kreml konečně začíná uvědomovat, že se nalézá ve válce. A aby si v ní uvolnil ruce, potřebuje, aby to byla válka mezi Ruskem a Ukrajinou i kýmkoli dalším, kdo se do této války zaplete. A že jakmile se Donbas stane znovu součástí Ruska, promění se stávající ukrajinské útoky proti Donbasu útoky proti Rusku, a že proto bude Rusko poté dle mezinárodního práva oprávněno zaútočit na celou Ukrajinu. Takovýto útok by válku rychle ukončil a dokázal by, že červené čáry přece jen existují.

Jako pracovní hypotézu předpokládám, že Rusku konečně došlo, že je skutečně ve válce a nikoli jen v nějaké omezené policejní akci, jak původně zamýšlelo. A aby se vyhnulo tomu, že bude legálně označeno za agresora, potřebuje, aby se agresorem ruského území stala Ukrajina. A to tak, že Rusko přijme žádosti z Luhanska, Doněcka i Chersonské oblasti, aby byly připojeny k Rusku. Takto a s touto perspektivou byla dle mého mínění ruská ofenzíva zastavena, zatímco politické řešení se připravovalo. Jestliže ovšem i nyní Kreml odmítne požadavky uvedených tří oblastí stát se součástmi Ruska, pak už nemám jiné vysvětlení než jeho stupiditu.

Putinovu obavu nedostat se do rozporu s právem respektuji. Nicméně mám stále za to, že omezení, která Kreml do svých akcí vkládá, jsou směšná. Nikdo se na mezinárodní právo neohlíží méně než USA, NATO a Izrael a jejich útoky na cizí území to dokazují. A jediné, čeho Kreml svou obezřetností dosáhne, bude prodloužení konfliktu s Ukrajinou, a to až tak, že do něj vstoupí USA a NATO, a válka dosavadní se změní ve válku nukleární.

A to je to, nač upozorňuji a před čím stále varuji.

Překlad: Lubomír Man

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
[Trol-1] JanT32blaf
20. 9. 2022 22:27
Ohodnotit příspěvek :
     

To je kecka. Jako by doteď nešlo o válku mezi Ruskem a Ukrajinou. Svým rozhodnutím nerozumí ani velký fýrer VVP. Záleží, jak mu situaci vysvětlí jeho oblíbená vědma.

VratislavII.
20. 9. 2022 22:44
Odpovědět  [Trol-1] JanT32blaf

Tvoje komentáře “” k tématům “”se podobají pokusu odhrabat Mount Everest pomocí čajové lžičky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Puťapaf
21. 9. 2022 07:35
Odpovědět  VratislavII.

To víš, že jo PUTÍNKU z Teplic.

VratislavII.
21. 9. 2022 08:30
Odpovědět  Puťapaf

Copak ubohá havlotrosko,opět zápisky z před-záchytné stanice?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
20. 9. 2022 22:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Když Rusové ustoupí, Ukrajinci přece vytáhnou i dalekonosné kanóny z pevných opevnění a na širých pláních jsou snadno zničitelní. Rusové nemusí těžce dobývat opevnění. Ukrajinci mohou své padlé nahradit jen minimálně vycvičenými rekruty a mlýnek na maso zafunguje.

Masunta
20. 9. 2022 22:33
Odpovědět  Masunta

V Charkove sa zhromažďujú nepriateľské jednotky. Vojenské vlaky pohybujúce sa smerom na Charkov videli včera v Novomoskovsku. Plošiny s vojenskou technikou videli aj v Lozovej.

Nepriateľ presúva všetky zálohy, dokonca aj z Kyjeva, vrátane TrO! Zrejme dôjde k rozhodujúcemu útoku.
Poznámka: Železnice se přece dají snadno zničit. A ruský kapitán přece dnes řekl, že Ruská armáda plánuje i útoky hluboko do vnitrozemí Ukrajiny. Rusové asi masivně použijí drony z Íránu.

josef
20. 9. 2022 23:10
Odpovědět  Masunta

Rusům se každopádně zase něco povedlo. Vytáhli ukrajinskou armádu z měst a opevnění do pole – terénu. Tady nebude muset brát ohledy na “lidské štíty” a může je semlet na masokostní moučku. Když k tomu přidám mráz, vypnuté, nebo zničené elektrárny, tak by se to mohlo podařit. Takový dobře uzavřený kotel … . Poctivě řečeno, mohla by se v něm “uvařit” ukrajinská armáda i s žoldnéřskou pakáží ze západu. A také by v tomto kotli byla syntetisována tisíciletá nenávist mezi Rusy a Ukrajinci.

Masunta
20. 9. 2022 23:36
Odpovědět  josef

Jasně, to je i podle mě smysl. A Rusové jistě mají nějaký tajný zámysl, překvapení. Například baterie solncepeků TOS 1A. Nebo rychlé výsadky specialistů a dojde k obklíčení. Před cca 2 měsíci jsem se až usmíval z infa, že Rusové použili bomby z r. 1952, tedy stalinské, o váze 3 tuny. Mají i novější pětitunové. Ta už myslím udělá hřib podobný atomovému.

Buchtík
21. 9. 2022 00:50
Odpovědět  josef

Tisíciletá nenávist mezi Rusy a Ukrajinci? 😮 A není to málo, Antone Pavloviči?
Ukrajina vznikla administrativně v roce 1917, do té doby to území bylo součástí carského Ruska nebo Polska, případně Rakousko-Uherska.
Nic jako ukrajinský národ neexistovalo, maximálně se tam prolínaly vlivy právě Polska, Ruska, Maďarska, Rumunska.

VratislavII.
21. 9. 2022 17:08
Odpovědět  Buchtík

On Banderonacistánu existuje tisíc let 🤔

Pozor
20. 9. 2022 22:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Toto je typické západniarske zmýšľanie a vnímanie situácie.

Markýza
21. 9. 2022 13:42
Odpovědět  Pozor

A nepochopí a nepochopí…..pod článkem je odkaz na loňský článek, co jako říká Putinovi Condoleezza Rice, tak jsem se mrkla. Člověčice by zaplakala! Abych Kondolýzu ocitovala:
Chování Putina je hrozné. Dříve to bylo jiné Rusko a Putin byl méně sebevědomá postava. Abych byla upřímná, po 11. září nám hodně pomohli. Nyní se však tento režim stal autoritářštějším, pošlapává nezávislé instituce a svobody.
Abych byla upřímná já, vzpomněla jsem si, jak Amíci po Pearl Harboru zavřeli do lágrů všechny Američany japonského původu a sebrali jim majetek. Protože “sice jste nám hodně pomohli, ale teď vaši příbuzní zaútočili na náš přístav. Ten je sice tisíce kilometrů vzdálen, ale co kdyby, že.”
Je to proradná cháska, tihle Anglosasové.

All
20. 9. 2022 23:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Infovojna nyní zveřejnila projev pres.SR Čaputové na 77.zasedání OSN. Chce válku s Ruskem,volá po válce . A Rusko po referendech DLR,LLR,Záporoží.. reagovat bude. Zcela jistě budou následovat další kroky.

20. 9. 2022 23:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Milej Robertsi, ty rozhodnutím Putina neporozumíš nikdy. To bys musel přestat myslet v anglosaských mantinelech a toho nejsi schopný, jak mě opakovaně už druhý, či snad dokonce třetí rok opakovaně přesvědčuješ.

Albi
21. 9. 2022 08:35

Možná si jen – jako seznamovská žumpa – dodává odvahy:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusove-delaji-stejne-chyby-jako-za-stalina-i-napoleona-rika-historik-214737#
A na Pravém prostoru velice výživný článek autora PAT BUCHANAN (neznám – kdo to je)
https://pravyprostor.net/?p=149472
Pár perliček:
Zoufalý Vladimir Putin je nebezpečný Vladimir Putin a existují náznaky, že Putinova situace na Ukrajině se může stát zoufalou.
Bitva u Charkova byla porážkou pro překvapené Rusy, kteří si strhli uniformy, odhodili zbraně a uprchli, někteří na kradených kolech. Pro Rusko to byla nejtěžší porážka války.
Putinovy úspěchy na Donbasu jsou jediným velkým přínosem, který má. Ale jeho armáda je nyní demoralizovaná a v defenzivě. Dynamika války se posunula ve prospěch Kyjeva.
*****
+ rady. Jaké má Putin možnosti?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VratislavII.
21. 9. 2022 09:12
Odpovědět  Albi

Nechte se překvapit…..Stalin NEprohrál druhou světovou a Napoleon NEzvítězil při obléhání Ruska.

Albi
21. 9. 2022 11:01
Odpovědět  VratislavII.

Já žádný z těch článků nepsala. 🙂

VratislavII.
21. 9. 2022 11:11
Odpovědět  Albi

Škoda,.-)
Daly by se číst.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
21. 9. 2022 13:34
Odpovědět  Albi

Rusové dělají stejné chyby, jako za Napoleona i Hitlera…….hmm. To jakože vyhrajou, jo? 🙂 Bože, co se to zase na tom seznamu vyrojilo….

21. 9. 2022 17:57
Odpovědět  Albi

Tak jsem si na to klikl. Kam se hrabe Dikobraz! Jako srandačtení dobrý, ale jinak nechápu, jak se tohle střevo může považovat za novinářku a tamto střevo za analytika. Ale jméno k němu pasuje. Je to fakt řepa.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
21. 9. 2022 13:43

A že jsou ty mantinely fest a neprůstřelné.