Západní země požadují od Ruska, aby stáhlo uznání Jižní Osetie a Abcházie

Skupina západních zemí, včetně USA, Británie a Francie, ve společném prohlášení požadovala, aby Rusko stáhlo uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie. 

Toto prohlášení bylo rozesláno Radě bezpečnosti OSN.

Bylo podepsáno šesti členskými státy Rady bezpečnosti OSN – Estonskem, Francií, Irskem, Norskem, Velkou Británií a Spojenými státy americkými – spolu s Albánií, která se k nim přidala a která brzy zaujme místo v radě. Skupina zemí odsoudila Rusko za údajnou „nelegální vojenskou přítomnost“ v republikách.

Prohlášení rozeslané v Radě bezpečnosti OSN je načasováno tak, aby se shodovalo s dalším výročím událostí v srpnu 2008, kdy Rusko uznalo obě republiky a odrazilo ozbrojenou agresi Gruzie proti nim.

„Dnes znovu vyzýváme Ruskou federaci …, aby bez prodlení stáhla své jednotky a bezpečnostní síly, a také aby přehodnotila uznání takzvané nezávislosti gruzínského území Abcházie a oblasti Cchinvali Jižní Osetie,“ uvádí se v prohlášení.

Poznamenává se, že autoři prohlášení jsou znepokojeni tím, že v posledních několika letech „nebyl žádnému mezinárodnímu mechanismu pro monitorování lidských práv udělen neomezený přístup do regionů Abcházie a Jižní Osetie“.

Na začátku srpna 2008 došlo ke konfliktu mezi Gruzií a Jižní Osetií. 

V noci na 8. srpna gruzínská vojska ostřelovala Jižní Osetii. Kvůli ohrožení bezpečnosti místních obyvatel, z nichž mnozí byli Rusové, Rusko vyslalo do republiky vojáky. Gruzínská vojska byla po pěti dnech vojenských akcí vyhnána.

V návaznosti na to 26. srpna Moskva uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. Ruské úřady opakovaně prohlašovaly, že suverenita těchto republik odráží převládající realitu. Tbilisi zase stále považuje území republik za součást Gruzie.

Ruský prezident Vladimir Putin schválil návrh dohody s Jižní Osetií o dvojím občanství a zjednodušeném získávání ruského občanství obyvateli republiky.

https://bit.ly/3yrU0Ft

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
6. 8. 2021 00:31

Ten kolektivní západ už je zcela paranoidní a všichni ti tzv. „vládnoucí“ psychopati, jako makréla, makarón, pindostánský dement a spol. by měli být neprodleně uzavřeni na uzamčené oddělení se strohým dozorem nějaké psychiatrické kliniky! Léčit se to už nedá, tak na vždy! Tolik drzosti, arogance, neskonalé blbosti a paranoidní idiocie se může nacházet pouze v těžce paranoidně poškozených mozcích!! Rusové si asi před nimi sednou na pr…, to tedy ani náhodou, jen se tito paranoidní ubožáci ještě více zesměšní, než už dávno směšní jsou?!!

BB Rad
7. 8. 2021 16:33
Odpovědět  Michal47

Michale , tatoZION-US zupácká “ elita” & EU POSKOCI ( i ČR patří mezi ně ) počítají s tím źe lidé zapomínají jenže smůla , ne všichni . Celé to divadlo mi připomíná PŠM ,svého času také masírovka ,ale to byl čajíček podle těchto “elitních “ politických kreténů se zázemím globální Goebbelsovské propagandy .