politika

Můžeme shrnout předběžné výsledky protestů v Rusku

Můžeme shrnout předběžné výsledky protestů v Rusku, … hora porodila myš.

Obrázek je tedy následující.

Výsledek dnešních akcí se v jednotlivých regionech velmi liší.. Někde došlo k obrovskému selhání, někde přišlo pět a půl navalňat. Někde jsou počty celkem průměrné, pokud jde o rozsah opozičních událostí. 
Někde vážný úspěch (například tři tisíce v Irkutsku).

Nicméně v celku je výsledek pro Navalného a jeho tým smutný

Zvláště v Moskvě, kde nepřišlo ani zdaleka 20 tisíc účastníků. 

Reuters zde, samozřejmě nejspíš? “zavtipkoval”: nejdříve vydal desetitisícinový odhad (čtyři tisíce v té době podle oficiálních údajů). Ale pak někomu zjevně došlo, že se jednalo o zcela nepřijatelné číslo, a tak se zvýšilo na 40 000. Ať už je to jakkoli, Navalného tým může začít vykřikovat, že rozsah demonstrací rozvázal ruce krvavého režimu pro represi.

Ale není to jen o rozsahu.

Úřady dnes zaznamenaly velmi důležité vítězství… 

To se samozřejmě dalo očekávat, protože se obecně nestalo nic unikátního, ​​ale protože od posledních velkých opozičních protestů uplynul více než rok, je to významné.

A nejdůležitější věcí v dnešních událostech nejsou opozičníci, ale to, jak je vidí ruská společnost.

A ta viděla kromě toho, že protesty vůbec nebyly super-masové, viděla korektnost a zdrženlivost bezpečnostních složek… Na většině míst k excesům vůbec nedocházelo, a to navzdory nepovolené akci. 
Lidé vyšli, policisté zajistili pořádek, lidé se rozešli.

Ale nejzajímavější postřehy se samozřejmě týkají těch míst, kdo k excesům došlo.

Nejzranitelnějším místem úřadů v takových případech je neoprávněné použití síly a nadměrná policejní brutalita, nebo úspěšné vytváření takové podoby událostí ze strany oponentů.

Dnes se to nestalo – stal se pravý opak.… Nevím, jaké pokyny dostaly pořádková policie a zasahující složky, ale lze jen obdivovat jejich vytrvalost a disciplínu. Způsob, jakým dnes vystupovali. (jedna žena s otřesem mozku, ale stále jeden člověk v tak obrovské zemi!)

A vypadá to, že situace pro organizátory-loutkovodiče byla tak zoufalá, že byli nuceni hrát vabank..

A prohráli. 

Protože … místo záběrů brutality policistů, celý den přicházely videozáznamy útoků na policisty ze strany účastníků protestů.

Plus obecná atmosféra, kterou uspořádali tito divoši ničením městských prostranství – petardy, dýmovnice,…

A vůbec nevadí, že mezi účastníky jich byla menšina –byli to oni, kdo se stal tváří protestu v očích společnosti

Něco takového lidé už dlouho neviděli.

Mladiství pitomci, pomatení šílenci, hloupé matky s dětmi … většina lidí je přirozeně proti zapojování mladistvých, ale matka, která přivedla do davu dvě děti, si zaslouží pozornost příslušných úřadů.

Hrdinové jsou dnes muži z OMONu, Národní gardy, policie.

Jak málo jich bylo … Šéfové podcenili intenzitu nepokojů? Řada maskovaných chlapců proti brutálnímu davu. Bylo to děsivé, protože demonstranti neprocházeli detektory kovů, nebyli tam žádní psi vycvičení k hledání výbušnin. Co mohlo být v kapsách lidí v davu? Nože, kladiva, granáty?

Stala se zajímavá věc.

U průměrného občana po všem, co viděl za den, to vygeneruje pouze jednu reakci… Díky. Mezi námi a chaosem, násilím, lupičstvím, zradou, zkázou – jste jen vy, naši synové, manželé, bratři… Pomyslí si.

A tak zahrnutí tvrdších metod ze strany policie při zatýkání bude ve společnosti vítáno. Na pozadí pouličního bezpráví na Západě, běsnění BLM a běloruských protestů způsobují policejní opatření v Rusku ve společnosti stále častěji přirozenou touhu: … dej mu jednu pořádnou po hřbetu!

To se nestává často, ale na konci 23. ledna, navzdory snahám médií, nebyl mediální obraz ve prospěch protestujících.

Bití oponenta Navalného, vypíchnuté oko ubohého řidiče vozu, útok na policii v Petrohradě – to vše jsou živé obrazy, které zůstanou ve veřejném povědomí ještě dlouho.

Právě souhrn těchto okolností bude určovat postoj lidí k opozici i úřadům.

A na základě dnešních událostí každý na místě Navalného a spol., jakož i protestujících, by neměl počítat se sympatiemi a podporou veřejnosti.

Ano, toto je vážné vítězství úřadů a důvod dnešní prohry opozice.

Stručné závěry.

Samozřejmě ještě není konec. Bude to mnohem vážnější, včetně boje o mysl. 

Ale dnes, 23. ledna, Navalný krutě prohrál.

Lidé kvůli němu nevyšli. Podněcování dětí mnohé odcizilo. A zvířecí krutost protestujících, která živě připomínala dav na Majdanu, je zařadila k nyní módním „vnitřním teroristům“. 

Vítězství virtuálního světa na sociálních sítích čelilo drsné realitě – a proměnilo se v odpor. 

Lidé tomu porozuměli. 

Stručně řečeno, dnes je to zcela jasné: Navalný v Rusku je jen zloděj. A zloděj by měl být ve vězení.

Je třeba také počkat a sledovat reakci.

Doufám, že Kreml situaci střízlivě přezkoumá, zejména proto, že již příští sobotu ohlásili svou další akci – vše podle stereotypního scénáře „běloruské verze“.

Pravda, proč sakra něco vymýšlet – všechny scénáře byly napsány už dávno …

Irina Alksnis
https://bit.ly/399AB1x
https://bit.ly/2Mg8zJ0

sdíletj na