Ruské ministerstvo obrany reaguje na incident v jaderné elektrárně Záporožská

Rusko reaguje na reakci USA. Vysoký vojenský mluvčí prohlásil, že Kyjev zinscenoval “strašlivou provokaci” v Záporožské jaderné elektrárněRuské ministerstvo obrany reaguje na incident v Záporožské jaderné elektrárně
Snímek obrazovky pořízený z videa ukazuje pohled na Záporožskou jadernou elektrárnu během požáru, který následoval po střetech v jejím okolí 4. března 2022. ©
Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov vydal v pátek ráno oficiální prohlášení k přestřelce a požáru, ke kterým došlo v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně dříve během dne.

” Včera v noci se kyjevský nacionalistický režim pokusil provést v okolí elektrárny strašlivou provokaci ,” oznámil a dodal, že ruské jednotky hlídkující v oblasti byly napadeny ukrajinskou diverzní skupinou.

Podle mluvčího ukrajinské síly zaútočily na ruské jednotky kolem druhé hodiny ranní místního času a zahájily silnou palbu z výcvikového zařízení vedle elektrárny, aby ” vyprovokovaly odvetný úder na budovu “.

Ruské hlídky zneškodnily palebné pozice skupiny, ale sabotéři poté při ústupu zapálili výcvikové zařízení, uvedl Konašenkov. Požár uhasili hasiči ukrajinské státní záchranné služby. ” V době provokace nebyli v objektu žádní zaměstnanci ,” poznamenal.

V reakci na prohlášení ruského ministerstva obrany ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřel tvrzení o provokaci a obvinil ruské síly z přípravy útoku.

Starosta nedalekého města Energodar původně oznámil, že požár byl způsoben ruským ostřelováním a že plameny zachvátily samotný závod, ale záchranné služby toto tvrzení odmítly.


V pondělí bylo oznámeno, že zařízení bylo obsazeno ruskými silami a že personál udržuje provoz a monitoruje úroveň radiace. Mezinárodní agentura pro atomovou energii poskytla ujištění, že po incidentu nedošlo k žádné změně těchto úrovní.

Rusko minulý týden zahájilo vojenskou ofenzívu na Ukrajině a uvedlo, že cílem jeho invaze je ” demilitarizovat ” a ” denacifikovat ” vládu v Kyjevě a zastavit to, co nazývá ” genocidou ” ve dvou separatistických regionech Doněcku a Lugansku. Ukrajina obvinila Moskvu z nevyprovokované ofenzívy, přičemž USA a jejich spojenci v NATO následovaly její příklad a uvalily tvrdé hospodářské sankce. senátorova výzva k vraždě Putina

Požár v klíčové ukrajinské jaderné elektrárně uhašen

Hasiči úspěšně uhasili masivní požár v jaderné elektrárně Záporožskaja se šesti reaktory v Energodaru na jihozápadě Ukrajiny, oznámily v pátek brzy místní pohotovostní služby.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 6221b428203027643d4a39b3.jpg.
SOUBOR FOTOGRAFIE. 
Největší jaderná elektrárna Záporizhzhya v Evropě – fotografie ©  Getty Images / Lumppini
“ V 6:20 [místního času] byl uhašen požár ve výcvikovém zařízení Záporožské jaderné elektrárny v Energodaru. Nejsou žádné oběti a oběti na životech ,“ oznámila Státní pohotovostní služba Ukrajiny na své oficiální facebookové stránce . 

Již dříve bylo oznámeno, že masivní požár byl lokalizován na ploše 2000 metrů čtverečních.

Požár v Záporožské jaderné elektrárně vypukl ve čtvrtek večer ve výcvikovém zařízení umístěném vedle stanice.

Starosta Energodaru původně informoval, že požár způsobilo ruské ostřelování. Bylo také hlášeno, že požár zachvátil samotnou elektrárnu, ale pohotovostní služby tato tvrzení odmítla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal v pátek ráno prohlášení, ve kterém vyjádřil znepokojení nad incidentem, který by se mohl stát „ druhým Černobylem nebo ještě horším. 

„ Kontaktovali jsme lídry, naše partnery. Mluvil jsem s Charlesem Michelem, Olafem Scholzem, mluvil jsem s [Andrzejem] Dudou, mluvil jsem s prezidentem Bidenem. Kontaktovali jsme Grossiho z MAAE a také premiéra [Borise] Johnsona. Varujeme všechny ,“ řekl ve svém videu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla , že v elektrárně nebylo poškozeno žádné „ základní vybavení “ a nebyly hlášeny žádné změny v úrovních radiace.

Záporožská je jednou z největších jaderných elektráren v Evropě. Začátkem tohoto týdne bylo oznámeno , že zařízení bylo dobyto ruskými silami a že zaměstnanci nadále pracují jako obvykle a přitom monitorují úroveň radiace. 

Minulý týden Moskva převzala kontrolu nad zaniklou jadernou elektrárnou v Černobylu a zveřejnila krátké video ruského a ukrajinského vojáka v bojové uniformě, jak v oblasti sledují sledovací kamery a detektory pohybu.

Rusko minulý týden nařídilo svým jednotkám vstup na Ukrajinu a invazi popsalo jako zaměřenou na „demilitarizaci“ a „denacifikaci“ vlády v Kyjevě a zastavení toho, co nazývalo „genocida“ ve dvou odtržených regionech Doněck a Lugansk. Ukrajina obvinila Moskvu z nevyprovokované ofenzivy a její příklad následují spojenci USA a NATO.

Ukrajina obviňuje Rusko z „ostřelování“ jaderné elektrárny

U Záporožské jaderné elektrárny v Energodaru byla hlášena přestřelka

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 62216f692030270eb31af11a.png.

Požár vypukl v pátek ráno ve cvičné budově sousedící se šestireaktorovou Záporožskou jadernou elektrárnou (JE), kterou místní ukrajinské úřady obvinily z ostřelování ruskými jednotkami. Moskva v úterý informovala mezinárodní jaderné úřady, že její síly zajistily území kolem elektrárny a ta funguje normálně.

Zařízení je „v plamenech“, prohlásil starosta Energodaru Dmitrij Orlov na svém kanálu Telegram a obvinil „nepřetržité nepřátelské ostřelování budov a bloků největší jaderné elektrárny v Evropě“. Neuvedl podrobnosti o tom, které budovy by mohly hořet nebo zda existuje nějaké nebezpečí pro reaktory.

Ukrajinská státní pohotovostní služba později vydala aktualizaci, v níž uvádí, že požár ve skutečnosti propukl ve „cvičné budově“ sousedící s jaderným areálem, nikoli v budovách reaktorů zařízení. I když hasiči zpočátku nebyli schopni zasáhnout kvůli bojům, nakonec se jim požár podařilo dostat pod kontrolu.

Jaderný dozorčí orgán OSN, Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), mezitím  uvedl , že  v elektrárně nebylo poškozeno  žádné  „základní vybavení“ , a dodal  , že  „nebyly hlášeny žádné změny v úrovních radiace“,  s odkazem na ukrajinské úředníky.

Šestireaktorová jaderná elektrárna je největší na Ukrajině. Území kolem ní se v pondělí dostalo pod kontrolu ruských jednotek, informovala Moskva Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) s tím, že zaměstnanci elektrárny pokračovali v „práci na zajištění jaderné bezpečnosti a monitorování radiace v normálním režimu provozu“. Všechny ukrajinské jaderné elektrárny zůstaly pod kontrolou národního provozovatele, poznamenala Moskva.

Záznamy z bezpečnostních kamer z továrny naznačovaly, že v areálu skutečně hořelo poté, co byly zjevné světlice a sledovací střely vypáleny směrem k jedné z budov. Ukrajinská média dříve ve čtvrtek tvrdila, že jednání s místními úřady ztroskotala a že mezi ukrajinskými a ruskými silami ovládajícími okolní oblast došlo k přestřelce.

Rusko přebírá kontrolu nad klíčovou ukrajinskou jadernou elektrárnou

Zaměstnanci stále pracují a zároveň pokračují v monitorování úrovně radiace

Rusko přebírá kontrolu nad klíčovou ukrajinskou jadernou elektrárnouRuské síly převzaly oblast kolem jaderné elektrárny Záporožská, oznámilo v pondělí ministerstvo obrany. Minulý týden Moskva převzala kontrolu nad zařízením v Černobylu.

“Ruské síly převzaly kontrolu nad městy Berdjansk, Energodar.” Ruští vojáci mají úplnou kontrolu a chrání území kolem jaderné elektrárny Záporožská,” řekl mluvčí generálmajor Igor Konašenkov. “Zaměstnanci stanice pokračují v práci na údržbě zařízení a kontrole jaderného prostředí v normálním režimu. Úrovně radiace jsou normální.”

Ministerstvo zveřejnilo dvouminutové video, na kterém je vidět okolí černobylské elektrárny s lidmi vyzbrojenými útočnými puškami a také se dvěma muži ve vojenské uniformě, z nichž jeden s ukrajinskou vlajkou na paži sleduje bezpečnostní kamery a detektory pohybu v okolí.

Uvádí se, že jaderná elektrárna v Černobylu, místo nejhorší jaderné katastrofy v historii, je stabilní a úroveň radiace je monitorována nejméně šestkrát denně.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
5. 3. 2022 15:29

Chlope HNUS – full stop !!! Více, není třeba