nezařazené

Jak zvýšení cen pohonných hmot vedlo k masovým nepokojům v Kazachstánu

Kazachstán má za sebou bouřlivý vstup do nového roku, kdy se po obrovské zemi šíří protesty. Takto prudký nárůst cen zkapalněného ropného plynu (LPG) přiměl tisíce lidí, aby vyšly do ulic.

Ceny LPG se během několika dní zdvojnásobily. Země je první desítkou vývozců plynu a top 20 v poskytování ropy. 

Reforma trhu s pohonnými hmotami

Nárůst cen nepřišel z ničeho nic; byl výsledkem rozsáhlé reformy zahájené v roce 2019, kdy Nur-Sultan zahájil přechod na elektronický obchod s LPG. Množství LPG obchodovaného tímto způsobem se za poslední tři roky postupně zvyšovalo, než 1. ledna dosáhlo 100 %.

Dvojnásobné zvýšení cen zkapalněného ropného plynu

Vláda země vysvětlila, že zachování cenových stropů paliv, které v Kazachstánu existovaly po léta, již není ekonomicky proveditelné. Výrobci LPG byli fakticky nuceni prodávat výrobek za nižší cenu, než kolik stála výroba, přičemž spotřeba LPG v zemi v posledních několika letech neustále rostla.

Nasměrování obchodu s LPG na volný trh přimělo ceny ke zdvojnásobení růstu během několika dní a dosáhly velkoobchodní ceny kolem 78 tenge (0,18 $) a maloobchodní ceny 100-120 tenge (0,23-0,28 $).

Začnou masové protesty

I když bylo zvýšení cen dlouho očekávané, stále vyvolalo masové nepokoje. Trvale nízké ceny proměnily LPG v extrémně oblíbený druh paliva, přičemž mnoho obyvatel Kazachstánu přestavovalo svá vozidla na jeho používání namísto tradiční ropy. Protesty odstartovaly v Zhanaozen, městě nacházejícím se v jihozápadní oblasti Mangystau produkující ropu a plyn.

Protesty se šíří a stávají se politickými

Během posledních dvou dnů se nepokoje přelily do dalších oblastí Kazachstánu a zasáhly některá velká města, včetně největší Almaty a hlavního města Nur-Sultan (dříve známého jako Astana). Protest se také stal stále více politickým, přičemž požadavky demonstrantů rychle rostly od obnovení cenových stropů paliv a snižování cen potravin až po úplnou rezignaci vlády země.

Vláda složila ceny LPG, ale ukazuje sílu

Kazašská vláda prokázala kombinovaný přístup k potlačení nepokojů a naznačila svou připravenost splnit některé sociální a ekonomické požadavky demonstrantů. Prezident země Kassym-Jomart Tokajev uvedl, že v regionu Mangystau budou znovu zavedeny cenové stropy, zatímco podobná opatření již zavedly místní úřady v jiných částech Kazachstánu.

Zároveň vláda vyslala další policii do měst, která byla sevřena nepokoji, a v ulicích Almaty byly spatřeny jednotky připomínající armádu. Nepokoje vedly ke střetům mezi demonstranty a donucovacími orgány na mnoha místech. Několik policejních vozidel bylo spáleno hlučnými demonstranty, přičemž policie nasadila slzný plyn a omračující granáty, aby rozehnala davy.

Prezident vyhlásil stav nouze a vláda podala demisi

Uprostřed eskalujícího napětí byl v Almaty a také v regionu Mangystau vyhlášen výjimečný stav a zákaz vycházení. Prezident Tokajev ve středu ráno přijal demisi vlády a zároveň jmenoval vicepremiéra Alichana Smailova dočasným premiérem do sestavení nového kabinetu.

Pořádková policie se schází, aby zablokovala demonstranty v centru Almaty v Kazachstánu 5. ledna 2022. ©  AP / Vladimir Treťjakov

V Kazachstánu vyhlášen celostátní výjimečný stav

Prezident slibuje „tvrdou“ reakci na pokračující násilné protesty

Kazašské úřady zavedly v celé zemi výjimečný stav ve snaze dostat pod kontrolu zhoršující se bezpečnostní situaci poté, co zvýšení cen plynu vyvolalo rozsáhlé demonstrace.

Prezident Kassym-Jomart Tokajev sáhl po plošných opatřeních ve středu pozdě, několik hodin poté, co prohlásil, že hodlá proti násilí zakročit „co nejtvrději  .

Výjimečný stav značně rozšiřuje pravomoci policie a armády země a zároveň umožňuje udělovat vysoké tresty, včetně dlouhých trestů odnětí svobody, těm, kteří budou přistiženi při porušování zákona, když je na místě.

Přes noc byly v určitých částech země, včetně nejlidnatějšího města Almaty, vyhlášeny mimořádné pravomoci. Bývalé hlavní město bylo po celý den zachváceno násilnými nepokoji, kdy demonstranti obsadili několik vládních budov, včetně starého prezidentského paláce, a zapálili je.

Záběry, které kolují online, ukazují, jak demonstranti napadají policisty a vojenské vojáky a zjevně jim přitom berou střelné zbraně. Objevily se také záběry policie střílející granáty se slzným plynem a vodními děly. Mnoho obchodů, včetně obchodů se zbraněmi, bylo údajně vypleněno a výtržníci v Almaty se údajně vloupali do bankomatů. Městské mezinárodní letiště bylo také obsazeno násilnými demonstranty a jeho provoz je v současné době pozastaven.

Pokračující vlnu masových protestů vyvolalo dvojnásobné zvýšení cen zkapalněného plynu na začátku nového roku. Palivo bylo léta dotováno a stalo se extrémně populárním, ale vláda rozhodla, že politika již není udržitelná, a nakonec nechala trh, aby rozhodl o ceně.

Protesty proti cenám pohonných hmot začaly na jihozápadě země a rychle se přelily do dalších regionů. Nepokoje se během několika dní staly stále více politickými a brzy se odklonily od původního rozruchu cen plynu.

Demonstranti obsadili hlavní letiště v Kazachstánu – zprávy

Překročení tranzitního uzlu Almaty poté, co prezident slíbil „nejtvrdší možnou“ reakci na nepokoje

V kazašském Almaty pokračují protesty proti rostoucím cenám plynu. © Stringer / Agentura Anadolu / Getty Images

Lety do Kazachstánu se ruší poté, co se ve středu demonstranti údajně zmocnili mezinárodního letiště Almaty, nejrušnějšího v zemi, uprostřed masových nepokojů vyvolaných zvýšením cen zkapalněného plynu.

Zatímco z letiště nebyl okamžitě k dispozici žádný vizuální důkaz kvůli hromadnému výpadku internetu, k němuž údajně došlo v Kazachstánu, místní zpravodajský kanál Telegram Orda citoval tiskovou službu letiště, která potvrdila, že místo již nemají pod kontrolou.

Tvrdilo, že mediální tým potvrdil obsazení budovy nějakými „45 útočníky“,  ale že v terminálu v té době nebyli žádní cestující.

Již dříve se objevily zprávy, že kazašská armáda chránila perimetr letiště, a záběry údajného vojenského kordonu byly sdíleny online. Zdroje Orda však uvedly, že armáda mezitím opustila místo činu a že zaměstnanci letiště evakuovali všechny zbývající cestující. Do bezpečí prý byli evakuováni i zaměstnanci.Přečtěte si více V Kazachstánu se kvůli nepokojům vypnul internet – zprávy

Ruský vlajkový dopravce Aeroflot, běloruský dopravce Belavia a několik dalších leteckých společností ve středu zrušily lety do Almaty.

Online radarové aplikace ukazují, že letecké společnosti cestující do Almaty jsou nyní odkloněny, přičemž letadlo Rossiya z Moskvy mění kurz do vzdušného prostoru Uzbekistánu a let Air Astana z Turecka přesměruje z kazašského města. 

Zdánlivá situace na letišti přichází poté, co demonstranti zaútočili na bývalou prezidentskou rezidenci v Almaty, než v budově vypukl požár. V reakci na to kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev, který je v hlavním městě Nur-Sultan, přísahal důraznou reakci na násilí v ulicích země.

„Jako hlava státu a od nynějška jako šéf Rady bezpečnosti mám v úmyslu jednat co nejtvrději ,“ prohlásil Tokajev a potvrdil, že převzal orgán, který vládě radí ve vojenských záležitostech a záležitostech vymáhání práva. , v jejímž čele dosud formálně stál bývalý prezident Nursultan Nazarbajev.

Protesty začaly kvůli rychlému nárůstu cen zkapalněného plynu poté, co vláda odstranila cenové stropy, které nutily výrobce hospodařit s deficitem. V Kazachstánu je zkapalněný plyn oblíbenou volbou motorového paliva a odlehlé oblasti bez centrálního zplynování na něj silně spoléhají. Nepokoje zatím vedly k rezignaci kabinetu země a vládnímu příslibu obnovit na šest měsíců cenové limity pohonných hmot.

Kazašský prezident slibuje „tvrdou“ reakci na násilné protesty

Masové protesty zasahující středoasijskou zemi se setkají s „tvrdou“ reakcí, varuje prezident

Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev slíbil důraznou reakci na násilí, k němuž došlo během středečních celonárodních protestů. Tokajev dodal, že se ujal funkce šéfa Rady bezpečnosti země.

„Jako hlava státu a od nynějška jako šéf Rady bezpečnosti hodlám jednat co nejtvrději ,“ prohlásil Tokajev.

Funkci dříve zastával bývalý prezident a dlouholetý vůdce země Nursultan Nazarbajev.

Prezident svalil vinu za pokračující nepokoje na nejmenované „finančně motivované spiklence“. Tvrdil, že „chuligáni“ útočící na administrativní budovy byli „vysoce organizovaní“. Násilí si již vyžádalo několik zraněných nebo mrtvých policistů, dodal Tokajev.

Kazachstán snáší vlnu masových protestů, kterou spustilo prudké zvýšení cen zkapalněného plynu na začátku nového roku. Vláda věřila, že dotování ceny již není udržitelné, což je krok, který vedl k rychlému dvojnásobnému nárůstu. Nepokoje, které začaly na jihozápadě země, se přelily do dalších regionů, včetně nejlidnatějšího města Almaty. Demonstrace jsou za poslední den stále násilnější, objevují se zprávy o výtržnících, kteří útočí na policii, zapalují policejní auta a páchají žhářství na vládních budovách.

Pozoruhodné je, že davy ve středu pronikly do prezidentské rezidence v Almaty a zapálily ji. I když se budova nepoužívá jako skutečné sídlo vůdce země od roku 1997, kdy bylo hlavní město přesunuto do města Nur-Sultan (dříve známého jako Astana), zachovává si svůj oficiální status.

Hoří prezidentský palác v Kazachstánu

Demonstranti pronikli do prezidentské rezidence v Almaty a zapálili vnitřek, protože bývalé hlavní město Kazachstánu a některá další klíčová města zůstávají sevřeny nepokoji kvůli hněvu kvůli zvýšení cen pohonných hmot.

Budova padla do rukou demonstrantů, informovala místní média s tím, že mimo areál byly slyšet výstřely.

Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev však nebyl přítomen, protože v současné době pracuje z hlavního města země Nur-Sultan.

Dotyčná budova je známá jako „stará rezidence“, protože v ní sídlila hlava státu předtím, než bylo hlavní město Kazachstánu přestěhováno do Nur-Sultan (dříve známého jako Astana) v roce 1997. Areál se však nachází ve vládní čtvrti , si zachovává svůj oficiální status. 

Dříve ve středu se dav dostal do kanceláře starosty a několika dalších vládních budov ve městě, které je domovem dvou milionů lidí. V různých částech Almaty dochází ke střetům, přičemž se hlásí, že někteří protestující použili proti armádě a policii střelné zbraně.

Úřady se znovu obrátily na veřejnost a tvrdily, že Almaty „se dostalo pod nové útoky extremistů a radikálů“. Vyzvali ty, kteří vyšli do ulic, aby se rozešli, a trvali na tom, že jejich „hlavním cílem je vyhnout se další eskalaci násilí“.

Dramatické události ve druhém městě přiměly úřady v hlavním městě, aby ve středu vyhlásily výjimečný stav. Napětí roste také v dalších oblastech země.

Střet mezi policií a demonstranty probíhá od středečního odpoledne před kanceláří starosty ve městě Aktobe na západě země. Objevily se zprávy, že budovu převzal dav, ale orgány činné v trestním řízení od té doby znovu získaly kontrolu.

V Aktaumu u Kaspického moře byl rozzuřený dav natočen, jak zajal vojenský náklaďák, který převážel vojáky. V klipu byla vidět skupina mužů s velkými holemi, kteří přikazovali vojákům vystoupit z vozidla a nutili je klečet v písku. Soudě podle záběrů byli někteří vojáci později zbiti.

Kazachstán od Nového roku zachvátily protesty poté, co se cena zkapalněného ropného plynu (LPG) v zemi bohaté na zdroje během několika dní zdvojnásobila.

Ke zvýšení došlo kvůli reformě, která vedla k přechodu obchodu s LPG na elektronickou platformu. Kazašská vláda již dříve prohlásila, že již nemůže udržovat dlouhodobé stropy cen pohonných hmot, protože tato politika nutila výrobce hospodařit s deficitem.

Ale lidé se nenechali těmito argumenty strhnout a vyšli do ulic ve velkém počtu v Nur-Sultanu, Almaty a jinde.

Úterní noc byla obzvláště vyhrocená v Almaty, kde došlo k rozsáhlým střetům a desítkám zapálených aut. Úřady zareagovaly vyhlášením nouzového stavu ve městě.

Nepokoje už vyústily v rezignaci kazašského kabinetu a příslib zachování vládní regulace cen pohonných hmot po dobu minimálně příštího půl roku.

sdílet na