Krize UKRAJINA

Peklo na zemi: Život žoldáka na Ukrajině

Peklo na zemi: Život žoldáka na Ukrajině
Zahraniční bojovníci mají v boji přežít pouhé čtyři hodiny

Konflikt na Ukrajině přilákal tisíce zahraničních žoldáků, jejichž motivací je sláva a podle slov Kremlu možnost “vydělat si peníze zabíjením Slovanů”. Ti, kteří měli to štěstí a vyvázli živí, však popisují život na frontové linii jako bídný a krátký.

Tři dny po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru vydal ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj výzvu pro cizince ochotné chopit se zbraní proti silám Moskvy. Potenciální rekruti navštěvovali ukrajinská velvyslanectví po celém Západě a hlásili se do boje – často s požehnáním svých vlastních vlád – a mířili na bojiště.


Ztráty byly okamžité a strašlivé. Dva týdny po Zelenského výzvě zahynulo při ruském raketovém útoku na výcvikové středisko v Javorově nedaleko polských hranic na 180 zahraničních žoldáků, jejichž pozici údajně prozradily příspěvky na sociálních sítích. 

“Legie byla zlikvidována jedním rázem,” uvedl na videu na Twitteru brazilský střelecký instruktor, který po úderu uprchl do Polska. “Nevěděl jsem, co je to válka.”

Z původních rekrutů, kteří útok přežili, jeden Brit popsal, jak jeho ukrajinští velitelé “posílali na frontu nevycvičené kluky s malým množstvím munice a s**tými AK a oni se nechali zabít”. V příspěvku na Redditu Brit popsal ukrajinskou “mezinárodní legii” jako “totálně přestřílenou” a řízenou “několika šílenými ukrajinskými veliteli”. 

Krátce poté přešla Mezinárodní legie na najímání cizinců s vojenskou minulostí a příliv západních zbraní zmírnil některé její problémy s vybavením. Hrozba násilné smrti však zůstala v životě jejích členů konstantní.

“Mám jediné slovo, kterým bych to popsal, a je to prostě peklo,” řekl loni v květnu kanadský žoldnéř televizi CBC News. “Každý den dostáváte oběti a každý den jsou vaši přátelé zabiti,” vysvětlil a dodal, že většina jeho misí v oblasti Donbasu spočívala ve vyzvedávání těl padlých v bojích předchozího dne.


Pro veterány amerických válek na Blízkém východě se adaptace na nepřítele, jakým je Rusko, ukázala jako obtížná. Začátkem tohoto roku australský žoldnéř bojující proti jednotkám Wagner Group v Arťomovsku (Bachmut) popsal tuto ruskou soukromou vojenskou společnost jako protivníka “téměř rovnocenného” jakékoli západní armádě, zatímco několik Američanů uvedlo, že ruské ostřelování je řádově intenzivnější než cokoli, co zažili během svých předchozích bojových misí.

“[Dělostřelectvo] je nepřetržité,” řekl v únoru pro ABC News bývalý příslušník americké námořní pěchoty. “Je to nepřetržité. Celý den i noc. Průměrná délka života na frontové linii se pohybuje kolem čtyř hodin.”

“Tohle je moje třetí válka, ve které jsem bojoval, a tahle je zdaleka nejhorší,” řekl minulý týden další bývalý mariňák listu The Daily Beast. “Dostáváte na frak od dělostřelectva, tanků. Minulý týden mi letadlo shodilo bombu vedle nás, asi 300 metrů od nás. Je to děsivé.”

Ti, kteří se nacházejí za frontou, jsou často stejně ohroženi na životě. Při ruském raketovém útoku na dočasnou brigádní základnu v donbaském Kramatorsku minulý měsíc zahynulo až 20 zahraničních žoldáků, včetně několika Kolumbijců a nejméně jednoho Američana. “Pokud objevíme taková shromaždiště, například jako v Kramatorsku, zničíme je, protože to jsou lidé, kteří nám vyhlásili válku,” řekl po úderu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zahraniční vojenští dobrovolníci se podělili o své zkušenosti z bojů na Ukrajině
Čtěte více: Zahraniční vojenští dobrovolníci se podělili o své zkušenosti z bojů na Ukrajině
Podle ruského ministerstva obrany působilo do dubna 2022 na Ukrajině necelých 7 000 zahraničních žoldnéřů z 63 zemí. Do května letošního roku se jejich počet snížil na 2 500. Není jasné, kolik cizinců bylo od loňského dubna zabito, zajato nebo dezertovalo. 

Vzhledem k tomu, že ukrajinská armáda údajně není ochotna shromažďovat ani své vlastní mrtvé podél horkých úseků frontové linie, mohou rodiny zahraničních bojovníků čekat na uzavření celé měsíce. To byl i případ rodiny Ira Finbara Cafferkeyho, jehož ostatky byly nalezeny u Arťomovska tento týden, tři měsíce poté, co byl nahlášen jako mrtvý. Podle listu Irish Times “může trvat měsíce”, než ukrajinské úřady vrátí Cafferkeyho tělo do Irska.

Situace těch, kteří byli zajati živí, není o nic méně vážná. Žoldáci nemají podle Ženevské úmluvy nárok na žádnou ochranu, jak zjistili britští občané Aiden Aslin a Shaun Pinner, když byli loni zajati jednotkami Doněcké lidové republiky a odsouzeni k trestu smrti. Oba muži byli sice nakonec repatriováni v rámci výměny zajatců, ruské ministerstvo zahraničí však případným dobrovolníkům připomnělo, že “žoldnéři vyslaní Západem na pomoc nacionalistickému režimu v Kyjevě… nemají podle mezinárodního humanitárního práva nárok na status válečného zajatce”.

https://rb.gy/5v2sy
footo: 2023 ©  AP / Alex Babenko

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
All
9. 7. 2023 10:53

Žoldáci a všichni cizinci,včetně pomahačů z USA-NATO jdou a vraždí a loupí na staré,posvátné půdě Kyjevské Rusi,odedávna osídlené slovany.Rusové si chrání a čistí svoje prastará ůzemí.Mor ho ! cizáci loupežníci,chazarové banditi,neokoni a NATO – fašisté a nacisté odejděte,nemáte tam co pohledávat.

Vladimír
9. 7. 2023 11:08

Všechny zahraniční žoldáky bych nominoval na Darwinovu cenu. Ať z toho mají alespoň něco! :-))))

Markýza
9. 7. 2023 11:21
Odpovědět  Vladimír

Jo! 😀 Ale to si Cacák netroufne.

Autor
9. 7. 2023 11:36

Jo, kdyby se začetli aspoň do příběhů z francouzské Cizinecké legie, která byla posílána do bojů také. A to zdaleka, kromě de facto Vietnamu, nebylo až takové jako je to na Ukrajině. To není téměř neozbrojené obyvatelstvo. Tam se postaví skutečné armádě. To není stráž u skladu cukroví nebo boxerský souboj o sýr:

http://mtdata.ru/u3/photo4138/20516415485-0/original.jpg

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
9. 7. 2023 13:42

Prezident Putin by měl vydat svým ozbr.silám rozkaz,aby nebraly jakéhokoliv
zajatého cizího žoldáka se zbraní v ruce do zajetí,stejný rozkaz jako se týkal
ohledně zajatců SS za 2.sv.války,ono by pak těch statečných žoldáků kvapem ubylo.

Boomer
9. 7. 2023 14:21
Odpovědět  janle57

.. ve skutečném ostrém boji nemáte čas na braní zajatců a jen sebevrah nechá za svými zády bojeschopného vojáka protivníka. To by se totiž mohl dočkat něčeho osudovějšího, než jen zvolání “Choď do p*či!!”
Tahle válka není hoóllywoóód..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ANTIUKRAJINEC
9. 7. 2023 14:02

Tak lidé ze západu nebojují jen za ukrajinu,ale nemálo jich je i na straně Ruska

ModrýKlokan
9. 7. 2023 19:50

To britské žoldácké prase Aiden Aslin, který se tváří jak neviňátko, brečel aby ho nepopravovali, zpíval ruskou hymnu a fňukal, že udělal velkou chybu, stydí se a jak už to nikdy neudělá… byl viděn a natočen na videu, jak je po propuštění znovu na UA frontě. Jsem zvědav, jak dopadne tentokrát.

Markýza
10. 7. 2023 13:39
Odpovědět  ModrýKlokan

Tak píšou tady, že mají čtyři hodiny života………………..

aamater
10. 7. 2023 07:49

Prečo? Nepovedal by som. Bola to ich voľba, museli predsa vedieť do čoho sa hrnú. Inak by to boli retardi, inak čo nevylučujem.