politika

Rusko odpovědělo na protest USA proti jednáním o zřízení ruských námořních základen na Kubě

Vedení ruského ministerstva obrany formulovalo odpověď na protestní prohlášení Spojených států. 

„Partneři“ jsou nespokojeni s výsledkem jednání mezi ruským ministerstvem obrany a Kubou o otevření námořní základny na „Ostrově Svobody“.

Americký protest

Ruští „partneři“ ze Spojených států po rozhovorech velitele ruského námořnictva na Kubě o rozmístění námořní základny, vyslovili postupné protesty – po linii vojenské (Pentagon) a diplomatické (ministerstvo zahraničí).

Pentagon uvedl, že zvažují variantu použití síly a „pečlivě sledují“ vojenskou činnost Rusů poblíž amerických hranic „v zóně přímých amerických zájmů“.

Mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová uvedla, že vytvoření základny ruského námořnictva s rozmístěním [na ní] balistických raket je přímým porušením dohod mezi Moskvou a Washingtonem platných od konce Karibské krize.

Ruská odpověď

Protesty „amerických kolegů“ okomentoval Ivan Drygalo – je vedoucím odboru informací a komunikací ruského ministerstva obrany pro námořnictvo.

Ruská námořní základna na Kubě. 
Zdroj obrázku:
http://29palms.ru/

Představitel ruského ministerstva obrany uvedl, že v současné době je na Kubě rozmístěn základ dočasné základny pro ruské námořnictvo, která se používá při společných manévrech ruských a kubánských námořníků. 

Drygalo úmyslně neupřesnil, zda se základna změní na trvalou – o čemž ve skutečnosti bylo dosaženo dohody.

Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že základna bude fungovat bez ohledu na pozici Spojených států a jejich protesty. Také se vyjádřili k prohlášení o dohodě, která ukončila Karibskou krizi. 

Zde mluvíme o pozemních raketových základnách – přičemž sám Washington tuto dohodu opakovaně porušil.

https://bit.ly/3gXdM2w

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
11. 8. 2020 09:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono je porušením dohod už ponechání jadernch hlavic a bomb v Turecku na základně v Incerliku. Kennedy slíbil, že je USA stáhnou, ovšem to USA neudělaly s odůvodněnám, že Turecko jako člen NATO se postavilo proti a že dohoda se vlastně týkala jenom raket Jupiter a ty že z Turecka USA odstranily!

Dan
11. 8. 2020 17:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Nechť si amerikánští soudruzi protestují, jak chtějí. Celé Rusko je obklíčeno amerikánskými základnami. Proti zlu je potřeba se bránit.