politika

„Nas*at, vám ani korunu!“ Člověk v tísni spustil pomoc Česku.. a je zle

„Nas*at, vám ani korunu!“ Člověk v tísni spustil pomoc Česku. Jenže lidé si vzpomněli, jak to bylo ještě před pár týdny. A je zle

Nevládní nezisková organizace Člověk v tísni se v reakci na ekonomické dopady vyvolané pandemií koronaviru rozhodla pomoci a vyhlásila sbírku SOS Česko. Je určena na pomoc nejohroženějším skupinám, které se ocitají v těžké životní situaci.

Se zlou se ale potázala. Na Twitteru, kde sbírku ohlásila, lidé připomínají její minulá vyjádření, kdy se místo pomoci prý obracela k Čechům zády s tím, že pomáhá migrantům.

Pracovníci a dobrovolníci neziskovky chtějí sbírkou pomoci například živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci nebo těm, kteří přijdou o práci.

Člověk v tísni chce posílit tým svých dluhových expertů a posílil telefonickou linku pomoci pro lidi v těžké situaci. Za důležité považuje také podpořit při vzdělávání doma ty rodiče a žáky, kteří nemají potřebné technické vybavení či přístup k internetu.

„Osobně pevně věřím, že je česká společnost silná a současnou krizi překonáme. I tak budou mezi námi lidé, kteří se ocitnou v nouzi a budou urgentně potřebovat pomoc. Proto jsme vyhlásili sbírku SOS Česko na pomoc obětem koronavirové krize,“ uvedl ke sbírce ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Ne každý však tento záměr považuje za čistý.

Někteří neváhali připomenout, jak neziskovka Člověk v tísni zhruba v polovině března odmítla pomoct Čechům. „Nacházíme se ve výjimečné situaci. Člověk v tísni se pomocí lidem v krizích, válkách a složitých situacích zabývá, podstata epidemie je však jiná,“ uvedla ve svém nedávném vyjádření organizace, že pomoct Čechům není prioritou.

Lidé mohou přispět na účet SOS Česko, číslo účtu je 37893789/0300, variabilní symbol 7610053033. Přes web Člověka v tísni lze platit i platební kartou. Přispívat mohou částkou ve výši 200, 500, 1 000 či 3 000 korun, a to buď jednorázově, či pravidelně.

„Nasrat! Ještě před pár týdny jste se odmítli zúčastnit pomoci Čechům. A sotva přišel návrh na uzavření penězovodů, kypíte aktivitou. Nic, vám ani korunu,“ reagoval na sbírku neziskovky v diskusi uživatel vystupující jako Polic@k.

Podobně nelibě zněl další komentář od Boleslava Čeňka: „Huhaha. Dostáváte od Česka miliardy a chcete, aby si Češi pomoc platili sami. Jste PARAZITI a podvodníci,“ napsal rozčíleně s tím, že neziskovky by se měly zrušit.

To už se Člověk v tísni bránil a Čeňkovi doporučil, aby si alespoň ověřil, že žádné miliardy nedostávají.

Parlamentní listy
https://bit.ly/2UEyP1e

sdílet na