politika

Ruská ambasáda se ostře ohradila proti odstranění Koněvovy sochy

Praha – Ruské velvyslanectví se ostře ohradilo proti odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Krok městské části Praha 6 považuje za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1993. Ambasáda vyjádřila protest u českého ministerstva zahraničí a pohrozila blíže neupřesněnou reakcí.

Sochu sovětského maršála nechala Praha 6 odstranit z náměstí Interbrigády dnes dopoledne. Socha poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Městská část chce sochu nahradit památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

“Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993,” uvedlo ruské velvyslanectví na facebooku. Podle ambasády bylo porušeno ustanovení, podle kterého má Česko zajišťovat ochranu ruských vojenských památek na svém území.

Ambasáda protestovala u českého ministerstva zahraničí a uvedla, že iniciátoři odstranění sochy usilují o zhoršení česko-ruských vztahů. “Demolice pomníku maršála I. S. Koneva nezůstane bez příslušné reakce ruské strany,” uvedlo velvyslanectví.

“Tento skutek způsobuje hluboké rozhořčení. Nepřehlédnutelný je zvláštní cynismus zúčtování s pomníkem v předvečer 75. výročí vítězství nad nacismem,” uvedla ambasáda. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se podle ní vysmívá památce osvoboditele Prahy.

Maršál Koněv (1897-1973) se zapsal do dějin především jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Bojoval například v bitvě u Moskvy a od května 1944 velel sovětským vojskům, která osvobodila jižní Polsko a účastnila se závěrečného útoku na Berlín. Poté také osvobodila severní, střední a východní Čechy a podílela se na osvobození Prahy. K němu přispěli i takzvaní vlasovci, jejichž zásluhy ale Rusko neuznává.

Po válce se Koněv stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou v roce 1956. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se o pět let později účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy byl Berlín rozdělen zdí. Podle některých historiků měl podíl i na vpádu vojsk členských států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, což ale ruská strana i někteří z historiků odmítají s odůvodněním, že Koněv byl již od roku 1963 v důchodu.
https://bit.ly/2UGyDyM

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
3. 4. 2020 22:30

Podle historika Stehlíka v okamžiku příjezdu Koněvových jednotek v Praze nebyli již žádné německé jednotky s těžkou technikou. Kdo potom obsluhoval ty 4 stihače tanků Hetzer, které střílely na Klárově na první tanky T-34 v Praze.

Editor
3. 4. 2020 23:05
Odpovědět  scipio

fantom… asi. Dej dotaz do čété… nějakej z těch správnejch historiků ti to vysvětlí… ty pomýlený.

Rudoarmějci nepokořili Berlín… je jenom vylodění spojenců, Rudá armáda neosvobodila Osvětim… to kovbojové, Vlasovci a Banderovci jsou ti správní kluci, Koněv do Prahy jezdit nemusel… byl to jenom výlet, Praha se osvobodila už dáááávno sama, přeci, v Lidicích byl samej udavač židů… tak ňák nám říkají… že si o to vypálení vlastně koledovali, Rusové jenom loupili, drancovali a znásilňovali… přeci, kvůli tomu táhli Evropou, on ten Hitler vlastně nebyl až tak hrozný.. když ho srovnáš s takovým Stalinem… vlastně lidumil, prezident Svoboda jakoby nikdy nežil, nějaké boje na Dukle… co to je?… přeci, atdatdatd.
Vymývání mozků a překrucování historie už jede pěkně dlouhou dobu, teď už ty krysy nemají žádné zábrany… pamětníci, kteří by je mohli konfrontovat už nežijí, papír snese všechno.
To hovado pražský ještě napíše, že Koněv neměl roušku.
Prostě na 75. výročí osvobození tam Koněv nesměl stát… šeříky nebudou.
Prostě nemám slov, taková sprostota… asi si ta pražská zgerba myslí, že ve válce vyhrála ta špatná strana… ne asi určitě… nejspíš jejich fajta Hitlera v Praze vítala.

Editor
3. 4. 2020 23:20
Odpovědět  Janinna

Podívej se pořádně, kolik je v Praze Pražanů a kolik zesraných náplav zejména katolických z Moravy a Jižních Čech! V Praze je nejdražší nájem a přitom za celou dobu od převratu postaveno nejvíce bytů a pomalu nejmenší porodnost! Nárůst počtu obyvatel v Praze za posledních 30 let neodpovídá ani věkovému složení, ani celostátnímu poklesu počtu obyvatel. Z každé prdele se do Prahy nacpou ty největší svině, které místní skopové hlavy volí! A mohla bys vědět, že v Praze žilo v roce 1939 asi 250 000 Němců. To jsou nejméně 4 narvané Václaváky.

Editor
3. 4. 2020 23:30
Odpovědět  scipio

chceš mě naštvat ještě ty?… řekni mi ještě něco, tohle opravdu nevím a o těch náplavovej sviních už od tebe čtu po x-krátý… já o voze, ty o koze.

Editor
3. 4. 2020 23:38
Odpovědět  Janinna

Já nenadávám na obyvatele jiného města. Teď zrovna běží jedna reklama na Starobrno, kde také v podtextu je nenávist k Praze. My Pražáci si s tím nezačínáme!

Editor
3. 4. 2020 23:54
Odpovědět  scipio

ty si přestal umět číst, nebo co?… myslela jsem, že rozumíš kontextu… kde nadávám na obyvatele jiného města?… myslela jsem, že to je zcela adresné. Nebo snad Kolář a ta partička kolem něj není pražská zgerba? tak to potom promiň, jestli je považuješ za reprezentativní pražský vzorek… a vůbec mě nezajímá jestli je to náplava.
Si myslíš, že jsem padlá na hlavu? že nevím, že i v Praze žije spousta slušnejch Pražanů?
Fakt jsem naštvaná, tak toho dneska nech.