Martin Jacques: USA už nejsou výjimečné, ale přijetí tohoto faktu vyžaduje čas

Pod tímto nadpisem se objevil článek v novinách The Global Times

Z historického zpětného pohledu byla reakce Ameriky na útoky z 11. září na newyorská Dvojčata velice nepřiměřená. I když to bylo tragické, počet obětí 2 977 se sotva registruje na Richterově stupnici vojenských konfliktů a teroristických činů. Pokud by se totéž stalo velkolepým Dvojčatům v Kuala Lumpuru, mohlo by to být den nebo dva na titulních stránkách západních novin a pak by se na to zapomnělo. Ale 11. září se stalo v Americe. 

USA nikdy nezažily invazi. Mnoho válek, které vedly, bylo v drtivé většině v dalekých zemích. 

Teď se to však stalo na americkém území, v New Yorku. Pomsta byla nevyhnutelná. Americká veřejnost požadovala potrestání odpovědných. Skutečnost, že za to byla zodpovědná skupina teroristů, způsobila, že vzhledem k veřejnému pobouření byla jakákoli přiměřená pomsta nepřijatelná. 

Amerika byla jedinou supervelmocí. 

Od konce studené války Amerika vedla unipolární svět. Byl to globální policista. Bylo potřeba ukázat světu, kdo je pánem, a že s Amerikou není radno si zahrávat. 

Neokonzervativní administrativa věřila, že nové století je americké století. Po zhroucení SSSR nebyl na dohled žádný soupeř. Byl to také věk americké arogance: všechno bylo možné. 

Pro Ameriku neplatila žádná omezení. 

Málokdy vláda udělala takový katastrofický výpočet. Bushova administrativa učinila dvě osudová rozhodnutí: napadnout Afghánistán, aby již nemohl být živnou půdou pro terorismus; a napadnout Irák, svrhnout Saddáma Husajna a udělat ze země demokracii západního stylu. 

První z nich měl alespoň nějaký vztah k 11. září, protože tam sídlila Al -Káida. Irák měl nulové spojení s 11. zářím. USA využily příležitosti, kterou nabízelo 11. září, k přeformátování Blízkého východu.

Obě války se ukázaly jako velmi nákladné, pokud jde o ztráty na životech a finanční náklady. 

Odhaduje se, že válka v Iráku stála 2 až 3 biliony dolarů a počet zabitých přesáhl 400 000. Náklady na afghánskou válku se odhadují na 2,3 bilionu dolarů. Neexistují žádné spolehlivé údaje o úmrtích v afghánské válce, ale nepochybně přesáhly 100 000, pravděpodobně mnohem více. 

Projekt “Brown University Costs of War” odhaduje, že americká válka proti teroru stála přes 8 bilionů dolarů a měla za následek 900 000 úmrtí. Proč? 

Obě války skončily katastrofálním a krutým selháním. Po 20 letech, nejdelší válce v americké historii, afghánská válka ukázala Ameriku poníženou při podívané připomínající její ústup z Vietnamu v roce 1975. Kromě zabití Saddáma Husajna USA nedosáhla v Iráku žádného ze svých cílů.

Americká ignorance byla důsledkem totálního nepochopení světa na přelomu století. 

Amerika věřila, že svět je unipolární, a ten je ve skutečnosti stále více multipolární. Myslela si, že jí patří celý svět, když už bylo zřejmé, že se Čína stává významným globálním hráčem. Výsledkem je jedna z nejpozoruhodnějších ukázek nadměrného dosahu od druhé světové války nebo dokonce v posledních dvou stoletích.

USA se tvrdě dozvěděly, že jejich moc není nekonečná, že si nemohou dělat, co chtějí, že v tom, čeho mohou dosáhnout, existují závažné meze. A zaplatily obrovskou cenu, pokud jde o životy a dolary, a jak jsou ve světě vnímány. 11. září a jeho bezprostřední následky poznamenaly Peak America a zapojení se do bezohledných zásahů v posledních dvou desetiletích sloužily k výraznému urychlení vlastního úpadku. Tento úpadek je nyní víceméně všeobecně uznáván, dokonce i v USA, ačkoli v roce 2001 by samotná zmínka o tomto slovu byla odmítnuta jako absurdní. 

11. září a dalších 20 let jsou učebnicovým příkladem chronického selhání amerického vládnutí. 

Nepochopení světa je hlavním problémem každé supervelmoci. 

Poté, i když se ukázalo, že války selhávají, následní prezidenti – Bush, Obama a Trump – nenašli odvahu přiznat, že došlo k obrovské chybě, a odejít. 

Ve hře je další faktor. 

Po většinu dvou století Američané věřili, že být světovou jedničkou je součástí DNA země. Přiznat selhání, jak zjistil Biden, by mezi lidem nedopadlo dobře. 

Amerika už není nic výjimečného a stává se normální zemí. 

Bude ale velmi dlouho trvat, než se tento fakt naučí akceptovat. 

https://bit.ly/3lqOHAT

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
10. 9. 2021 13:46

Dozvíme se už jednou oficiálně, jak to bylo doopravdy ????

Milan
11. 9. 2021 03:06
Odpovědět  zdena

Jak by. Požár říšského sněmu mede in USA – nic víc. Tvrdím ne až teď, ale od té doby, kdy jsem poprvé uviděl to sesunutí Dvojčat následkem řízeného odstřelu – což bylo krátce poté. A další věci okolo mě v tom jen utvrzovali.
To je jako s JFK. Proč musel být odstraněn? Prostě proto, že chtěl zestátnit mincovnu nebo jak se tomu říká. Zkrátka “výrobnu peněz”. A nedal si říct a nedal si říct. Tak byl vyzmizíkován a je klid. A nějaký Oswald? Jen pudlík. Jo, aha. Chcete něco spáchat a potřebujete odvést pozornost? Tak pustíte houf pudlíků. A pudlíci skotačí a perou se a dovádějí a lidi na ně čumí, no a vy zatím ukradnete tomu pánovi vedle šrajtofli, nebo mu ušiknete hlavinku, a nikdo nic neviděl, protože všichni čučeli na pudlíky…

Michal47
10. 9. 2021 14:00

Jasně, ten článek je zcela pravdivý, napsal jsem to tady už několikrát, že pindostánci jsou největším neštěstím a velkou zátěží pro celou planetu, ale říkejte blbcovi, že je blbec, když to sám nemůže pochopit, protože jeho ptačí mozeček to není schopen pochopit, nebo je schopen pochopit, ale nechce, což je ještě horší a odpornější!! Dokud ta britskopindostánská chátra bude existovat, tak nebude nikdy na Zemi klid a mír. Ti se nezmění, protože už se zřejmě rodí ze zk…….. genů a nasávají agresivitu, mizerné charaktery a sklony k válečným zločinům již s mateřským mlékem?!?