McFaul zpanikařil kvůli ohromnému počtu příznivců „myšlenek putinismu“ na Západě

“Ve Spojených státech jsou zastánci myšlenek ruského prezidenta Vladimira Putina a také mechanismů, pomocí kterých se tato ideologie šíří”, řekl bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul při vystoupení u kulatého stolu o vztazích mezi Washingtonem, Moskvou a Pekingem.

Mimo jiné charakterizoval „ideje putinismu“ jako konzervativní a ortodoxní.

“Prvních deset let u moci (prezident Ruské federace – pozn. red.) tyto myšlenky propagoval především v Rusku. Ale v posledním desetiletí začal své ideje vyvážet různými mechanismy. RT je jen jedním z těchto mechanismů. Znám desítky mechanismů, pomocí kterých propaguje své myšlenky. A myslím, že musíme uznat, že dosáhl určitého úspěchu,“ cituje RIA Novosti McFaula.

Přiznal, že si právě přečetl, že RT je na sociálních sítích nejvíce zastoupena v němčině.

„Viktor Orban (předseda maďarské vlády) je svou ideologickou orientací blíže Joe Bidenovi nebo Vladimiru Putinovi? – Řekněte mi to. Salvini – v Itálii, Le Pen – ve Francii. .. Mohu pokračovat – v Evropě je dlouhý seznam politických vůdců a hnutí, kteří uctívají Putina, na rozdíl od vztahu k našemu vládnímu systému v USA. A dokonce i ve Spojených státech jsou lidé, kteří podporují ideje Putina, včetně našeho bývalého prezidenta (Donalda Trumpa), který je v mnoha ideologických aspektech blíže Putinovi než prezidentu Bidenovi,“ řekl McFaul.

“Toto je ideologický aspekt soupeření, který jsme tu dlouho neměli. Mělo by vám to připomenout raná stádia studené války, kdy byly komunity rozděleny i uvnitř států, nejen mezi různými státy,” dodal bývalý diplomat.

McFaul vyjádřil názor, že „Putin hraje poker s haldou dvojek a trojek v ruce“.

“Ale na rozdíl od jakéhokoli jiného vůdce na světě, zvláště na rozdíl od Si Ťin -pchinga (prezidenta Čínské lidové republiky), ať už má jakékoli karty, dokázal, že je chce použít. Žádná jiná země … Si Ťin -pching nepřipojil území suverénního státu na hranici Číny, Si Ťin -pching během našich voleb v roce 2016 neporušil americkou suverenitu a nesnažil se pomoci tomu či onomu kandidátovi. Si Ťin -pching nevyužil své letectvo k podpoře strašlivých akcí jednoho z nejstrašnějších diktátorů na světě v Sýrii,“ řekl McFaul.

Ex-velvyslanec označil počínání ruského vůdce za „zcela agresivní“. 

„Možná nemá stejné karty jaké má vůdce jako Si Ťin -pching, ale demonstroval přání je použít a myslím si, že velmi nebezpečným způsobem, na který, jak se mi zdá, jsme ještě nedali náležitou odpověď,“ řekl bývalý velvyslanec.

https://bit.ly/38V7AG0

sdíletj na

4.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Drak
10. 9. 2021 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Přiléhavé jmeno, má tenhle americký, bývalý vyslanec.

Milan
11. 9. 2021 03:10
Odpovědět  Drak

McFalus by mu sedělo líp.

josef
10. 9. 2021 12:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak se mě zdá že poseroutka co dává zemím FAUL má v kalhotách.

zdena
10. 9. 2021 13:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak může být takhle uvažující člověk velvyslancem USA ?Jednoduše – tam se totiž posty velvyslanců kupují a přeplácejí….. jak prosté, milý Watsone…..

krtek
10. 9. 2021 17:45
Ohodnotit příspěvek :
     

To se mně zdá dosti jednostranné a pokrytecké o té Syrii a krymu, když USA od svého vzniku rozpoutaly přes 200 konfliktů po celé Zemi. A co země, co vzaly Mexiku atd. Když přestávají hrát první housle, tak jsou z toho nějak nesví. Od vyslance bych čekal větší znalost dějin a sebereflexe.

Pavel
10. 9. 2021 20:01
Ohodnotit příspěvek :
     

tak jestli tento člověk velvyslanec má být ten nejlepší z nejlepších a reprezentovat svou zemi tak jak vypadá zbytek populace to musí být na palici