Putin: není jasné, jak situace v Afghánistánu ovlivní bezpečnost v regionu a ve světě

Nové kolo krize v Afghánistánu je podle ruského prezidenta způsobeno pokusy zavést hodnoty zvenčí.

Na summitu BRICS ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že stále není známo, jak situace v Afghánistánu ovlivní regionální a globální bezpečnost.

„Odchod Američanů a jejich spojenců z Afghánistánu vedl ke vzniku nové krizové situace a zatím není jasné, jak to vše ovlivní regionální a globální bezpečnost,“ uvedla hlava ruského státu ve čtvrtek během online summit BRICS.

Podle jeho názoru je naprosto správné, že země unie (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) věnují této problematice zvláštní pozornost.

„Rusko se přirozeně, stejně jako jeho partneři z BRICS, důsledně zasazovalo o nastolení dlouho očekávaného míru a stability na afghánské půdě. Obyvatelé této země bojují po mnoho desetiletí a získali právo samostatně si určovat, jaký bude jejich stát“, zdůraznil Putin.

„Současně samozřejmě nechceme, aby Afghánistán zůstal hrozbou pro okolní země, aby nás z afghánského území ohrožoval terorismus a nezákonné obchodování s drogami. Máme zájem zastavit tok migrace. Jsme pro to, aby Afghánci mohli ve své vlasti mírumilovně a důstojně žít,“ řekl prezident.

Krizi v Afghánistánu způsobily nezodpovědné pokusy zavést do této země cizí hodnoty, dodal Putin.

„Mnohokrát jsem řekl, že současné kolo krize v Afghánistánu je přímým důsledkem nezodpovědných pokusů o vnucování hodnot jiných lidí zvenčí, přání budovat takzvané demokratické struktury metodami sociálně-politického inženýrství, bez zohlednění historických nebo národních charakteristik jiných národů. kteří žijí v jiných zemích,“ řekl.

To vše, pokračoval Putin, se mění pouze v destabilizaci a – nakonec – chaos. 

„To vše přechází pouze v destabilizaci a nakonec v chaos, po kterém autoři těchto experimentů ustupují a mimo jiné opouštějí a nechávají své svěřence svému osudu. Celé světové společenství musí rozplést důsledky.

Jsem přesvědčen, že zárukou mírového progresivního rozvoje mezinárodních vztahů je zajistit existenci států s odlišnými politickými a sociálními systémy, vlastními národními zájmy a duchovními a morálními hodnotami, avšak s povinným dodržováním základních zásad mezinárodního práva zakotvené v Chartě OSN, včetně nezasahování do vnitřních záležitostí a respektování suverenity.

Důležité je také udržovat a rozvíjet vzájemně respektující, konstruktivní a efektivní interakci na globální úrovni, posilovat vznikající multipolární systém, skládající se z nezávislých center ekonomického růstu a politického vlivu, mezi něž BRICS nepochybně patří“.

http://kremlin.ru/events/president/news/66644

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na