Kongo dnešních dnů: “Putine, přijď a ochraňuj Konžany.”

V Kongu se konají demonstrace s portréty Putina:

“Putine, přijď a ochraňuj Konžany.”

Afričané v Demokratické republice Kongo demonstrují s portréty Putina. Obyvatelé kontinentu považují Rusko za naději a východisko z krize.

Po proruských shromážděních v Mali, kterých byl svědkem korespondent kp.ru, se podobné demonstrace konaly i v Demokratické republice Kongo.

Konžská demokratická republika je druhou africkou zemí z hlediska území a čtvrtou z hlediska počtu obyvatel: přes 94 milionů lidí. A bohužel trpí stejnými problémy jako sousedé.

V odlehlých oblastech je moc centrální vlády často nulová, ale množí se tam všemožní separatisté a terorističtí podporovatelé ISIS.

Existují i další militantní skupiny, které nejsou vázány na mezinárodní islamisty. Konkrétně v DRK, v džungli na divokém východě republiky, letos na jaře zvedli hlavu rebelové z organizace s názvem M23. Tato oblast hraničí s Rwandou, ke které by vůdci skupiny rádi tuto oblast připojili. Alespoň to tvrdí představitelé Konžské republiky a obviňují sousedy z podpory rebelů.

Rwanda na oplátku vyčítá DRK, že pomohla jiné místní skupině pod honosným názvem „Demokratické síly pro osvobození Rwandy“. Ve skutečnosti jde o ozbrojené radikály zapojené do rwandské genocidy v roce 1994. A operují i v lesích na východě Konga.

Lidé zde nadále umírají v každodenních potyčkách. Není divu, že obyvatelé DRK nedávno vyrazili na shromáždění s ruskou vlajkou pod heslem: “Putine, přijď a ochraňuj Konžany!”

Rusko je jejich poslední nadějí. Nepomáhají ani mezinárodní organizace, ani bývalá “metropole” (DRK byla kdysi belgickou kolonií). A jiní hráči dokonce raději místo obnovení pořádku vydělávají na korupčních schématech v neklidných vodách země Kongo.

Zatímco vojensko-technická spolupráce s Moskvou za pouhých pár let pomohla posílit bezpečnost ve Středoafrické republice a Mali. Což samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí ani v jiných afrických zemích.

„Tady, v Africe, je Putin velmi populární jako jediný člověk schopný odolat globální hegemonii Spojených států a jejich satelitů,“ říká rwandský novinář Khatangimana v rozhovoru pro kp.ru.

Avšak jedna věc je pozorovat náhle probuzenou rusofilii Afričanů a jiná věc je skutečně do toho jít a zapojit se do místních záležitostí. Pro Rusko to nemůže být menší výzva než Sýrie, kde již sedm let usiluje o mírové urovnání. Ale vlastně ani neexistuje žádná alternativa. Západ se Rusko snaží uškrtit sankcemi a jediné východisko je hrát asymetricky a násobit počet spojenců v jiných regionech.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3GQ1FlK

sdíletj na

4 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
4. 6. 2022 23:42

Začínám mít ze všeho takový divnomystický pocit, že jsem svědkem urputného metafyzického boje, ve kterém se utkaly dvě synergie - pozitivní synergie s negativní synergií. (Původně jsem chtěl napsat synergie dobra se synergií zla, ale přišlo přespříliš apokalyptické a tak drobet mimo současné vnímání světa současnými vnímateli.)

Milan ze Zahrady Čech
4. 6. 2022 23:42

opr. …ale přišlo mi to…

Markýza
5. 6. 2022 08:46

Ten já mám už dávno. Armageddon se neodehrává kopím, ale informacemi, postoji, myšlenkami.
Já to ovšem vidím jako gigantický souboj mezi organickým a anorganickým. A DS je rozhodně anorganický.

Gales
5. 6. 2022 11:21

Tak snad se probudíme i my.Už aby to bylo.Už i teď je pozdě,ale raději pozdě než vůbec.

Ladislav
5. 6. 2022 06:27

Kdopak tam šťáral, že prosí Rusko o pomoc? Odpověď je jednoduchá a jasná!

Markýza
5. 6. 2022 08:49

Píše, že Demokratické Kongo.

Markýza
5. 6. 2022 14:48
Odpovědět  Markýza

Jo ták….nojo, tyhlety tvítry a fejkbůky, to jde zcela mimo mě. Co brácha – roztápí, roztápí?

Gales
5. 6. 2022 11:19

Chtít můžou.Začít ale musí u sebe.

PENNYS
5. 6. 2022 12:23

Celosvětový názor:Cílem Západu je vytvořit ve světě masové hladovění. V tomto případě se do Evropy vrhne dav Afričanů, Evropa zemře k radosti Spojených států, a pak plánují nasměrovat celý tento dav černochů do války s Ruskem jako údajným viníkem tohoto hladomoru.

Albi
5. 6. 2022 18:41
Odpovědět  PENNYS

Vypadá to tak. Podrobnosti se můžeme dočíst tady:
https://www.michalapetr.com/mip-55-rusko-slibilo-zvysit-dodavky-obili-usa-naridily-jeste-vypalit-vice-obili-brusel-se-rozhodl-vyhladovet-afriku-africane-se-pridali-k-putinovi/

Na svět se řítí největší potravinová krize století, a co udělala včera 3.6. vláda USA? Nařídila do konce letošního roku přepálit v Ethanol o 10 milionů tun kukuřice více než loni , smíchat vše s benzínem a prodat s přirážkou Američanům! Byznys je byznys, a hladovějící svět vládu USA nezajímá!

Albi
5. 6. 2022 18:42
Odpovědět  Albi

A nám naše Jourová slibuje následující (stejný zdroj):
“Předevčírem 2.6. komisařka EU Kontrolorka Jourová, oznámila v německé televizi, že Brusel nemůže Evropanům zajistit nízké ceny potravin a energií, protože energie i potraviny zdražily kvůli Putinově válce, a ještě kvůli ní zdraží. A varovala před ruskou propagandou, která se snaží Evropany napálit, že Putin za drahé energie ani potraviny nemůže! A slíbila, že se všemi, kdo na to mají jiný názor a šíří ruskou propagandu brzy zatočí!”