politika

Separatistické státy americké

Již dlouho píšu, že ve Spojených (zatím) státech jsou separatistické nálady silnější než kde jinde.

A že jsou na pokraji občanské války (už i podle odhadů amerických odborníků).

Mnoho lidí nesouhlasí a protestují:
„No, ale v jakých liniích se rozdělí? Kde je nějaká konfrontace? Kdo – s kým?“

Jakoby bylo málo možností.

WASP (White Anglo-Saxon Protestant) proti černochům, Jižané proti severu, Latinos pro nezávislost řady jižních států, konzervativci proti liberálům, chudí proti bohatým, venkov proti obyvatelům megacities a tak dále. Nebo všechno najednou.

Pokud ale dříve to bylo relativně teoretické uvažování (ačkoli v USA existuje řada poměrně silných separatistických organizací, které nenávidí federální vládu a jsou dobře vyzbrojeny), nyní to vidíme jasně .

Na hranici Floridy na trase Interstate 95, místní obyvatelé vystavěli betonové zátarasy. 
Aby se obyvatelé infikovaného New Yorku nemohli dostat do jejich státu.

Co to je?, kde je New York (na severu) a kde je Florida (nejjižnější stát), a hleďme… barikády! 

Jakoby obyvatelé Prahy postavili zátarasy, aby se k nim nedostali obyvatelé Barcelony. 
Ale,… což je charakteristické, nikoho to nepobouřilo, nikdo nebyl v rozpacích.

Rhode Island, který je mnohem blíže New Yorku, také zpočátku hrozil, že zablokuje silnice vedoucí z „velkého města“. Ale potom .. obyvatelé prostě šli lovit Newyorčany, kteří se rozhodli navštívit místní pláže.

Separatismus zachycuje nejen celé státy, ale i městské oblasti. Obyvatelé prestižní čtvrti Hamptons v New Yorku zablokovali přístup do své oblasti pro uprchlíky ze zbytku New Yorku.

V Nevadě, pro pacienty, kteří nemají zdravotní pojištění a peníze na léčbu, přidělily státní úřady jednoduše „ohromující“ venkovní postele, vyčlenily pohodlné apartmány … namalované barvou na asfaltu přidělené místo pro každého pacienta.

A to je také separatismus, … sociální.

Ale kromě kontrolních stanovišť na hranicích a pořádání honů na „cizince“ existují i ​​další odstředivé jevy, které na první pohled nejsou tak zřejmé.

Různé státy v souvislosti s epidemií koronaviru bojují mezi sebou o zdroje – o financování, o nedostatek ventilačních zařízení (pro ně), o roušky, o testy.

Stejně jako v Evropě dochází k neskrývaným krádežím a loupeži, když některé státy zabavují zdravotnický materiál určený pro ostatní.

Američtí odborníci se vážně bojí, že po přerušení mezinárodního obchodu s mnoha strategickými zdroji se podobné přerušení dodavatelských řetězců může vyskytnout i uvnitř Spojených (dosud) států.

Budete se smát, ale v amerických publikacích, přesně jako na Ukrajině, se „federalismus“ stává urážlivým slovem (navzdory skutečnosti, že Spojené státy jsou federací), které může být brzy zcela zakázáno.

A spolu s výzvami vrátit do Spojených států výrobu mechanické ventilace, roušek a dalších osobních ochranných pomůcek, testů, chirurgických nástrojů a medikamentů, je již v plném proudu boj o všechny tyto velmi vzácné zdroje mezi státy a okrsky.

Navíc jsme se vůbec nedotkli ekonomických a hodnotových rozporů v americké společnosti.

I bez tohoto, už můžeme vidět, že čím více se budou prohlubovat různé krizové události, tím silnější budou separatistické a konfrontační nálady uvnitř Spojených (zatím) států.

https://bit.ly/2UDMDco

sdíletj na