Co po dekretu Putina čeká země, které podpořily cenový strop ropy

Země, které se připojily k cenovému stropu ruské ropy, budou zdroj nakupovat za přemrštěné ceny

Země, které zavedly cenový strop pro ruskou ropu, ji už za měsíc nedostanou. Nová pravidla jasně upravuje dekret Vladimira Putina. Na londýnské burze začalo černé zlato okamžitě zdražovat.

Nový cenový strop. Ten, který ceny akcií prorazily bezprostředně po vydání dekretu prezidenta Ruska.  Brent je nyní za 86 USD. A existuje podezření, že bude stoupat. Ruská ropa nepůjde těm, kteří chtějí ohraničit cenu. Na světě je mnoho zákazníků.

„Západ pro nás není jediným trhem, trh je mnohem širší a Západ není jediným místem na světě, se kterým lze obchodovat,“ řekl ekonom Michail Beljaev.

Na dekret prezidenta burza okamžitě zareagovala. A to přesto, že se předem vědělo, že Rusko odpoví.  Nepřátelským zemím je v dokumentu vše vysvětleno krátce a jasně.

Žádné dodávky právnickým a fyzickým osobám, které se snaží do smlouvy zahrnout omezení.  Protiopatření vstupuje v platnost 1. února a platí do července příštího roku. Výjimky jsou možné pouze na základě zvláštního rozhodnutí prezidenta Ruské federace.

To, že odpověď na strop cen ropy bude, oznámil Putin novinářům ve čtvrtek.

“Do světové ekonomiky se snaží našroubovat nové nástroje, které nejsou tržní ekonomice vlastní. Spotřebitel, kupující se snaží zavést do vědomí a praxe celého světa nové nástroje, které absolutně neodpovídají tržní ekonomice, jedná se o netržní regulaci. Dodavatel přestane dodávat na trh požadovaný objem produkce a ceny pak vyletí do nebes a bolestivě poškodí ty, kteří se snaží tyto nástroje implementovat,“ varoval prezident Putin.

To znamená, že od února bude na trhu s ropou všechno jinak. A mimochodem, to neznamená, že nepřátelské země zůstanou bez ropy. Bude se prodávat dál, jen bude mnohem dražší.

“Zvláštností ropy je, že je dost obtížně sledovatelná, protože existují různá schémata míchání, výměna dokladů, doprava. Hlavním výsledkem zde bude, že cena pro země, které se podepsaly pod strop, bude navýšení ceny za tu samou ruskou ropu,“ poznamenal mezinárodní expert na trh zdrojů a energie Vladimir Děmidov.

Ale původní schéma se zdálo jednoduché: vyvinout tlak na Rusko, ale v tomto případě postupně.  Zpočátku by byl strop přijatelný, ale pokud přistoupíte na takové podmínky, pak se stanete závislými na kupujícím. Ano, a navíc na kupujícím z nepřátelských zemí. Mimochodem, většina zemí, které prodávají ropu, takové schéma nepodporuje. A přátelští spotřebitelé jsou ochotni nakupovat více.

“Země, které s námi chtějí spolupracovat – Čína, Indie, Turecko – neuvalily žádná omezení. Myslím, že by je nikdy nenapadlo zapsat to do smluv,” řekl Sergej Pikin, ředitel Fondu energetického rozvoje.

Co se nyní stane se stropem cen plynu, na kterém se nedávno také dohodli v Evropě? Odpověď bude pravděpodobně podobná. A jaké to bude mít důsledky pro energetiku Starého světa v Evropě dokonale chápou. Rakouský ministr obrany řekl: musíme se připravit na blackouty.

— Je nutné se připravit na blackouty v Rakousku a dalších evropských zemích. Otázkou není, jestli k blackoutu dojde, ale kdy k němu dojde. Třetina občanů si čtvrtý den po výpadcích nebude schopna zajistit elektřinu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VvvNIP

sdíletj na

4 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
28. 12. 2022 22:28

Hlupák Fiala.

Administrátor
28. 12. 2022 22:36
Odpovědět  sizok

comment image

Veny232
29. 12. 2022 08:00
Odpovědět  josh-xy

Tím kyjem vzít jeho. A pak hned vykulenec, surikata, černobylská veverka,….. těm by vyletěli oči z důlků,pak už jen naskládat to na chodník vedle sebe, do huby větvičku a vyřešeno…

Administrátor
29. 12. 2022 13:27
Odpovědět  josh-xy
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
29. 12. 2022 15:20
Odpovědět  josh-xy

Koukám, že profesor Staněk už musí nosit brejle.

Milan ze Zahrady Čech
29. 12. 2022 00:34

Co po dekretu Putina čeká země, které podpořily cenový strop ropy?
Sra-čky, milej pane, sra-čky. A naši současnou vládu v budoucnosti moudrý soudce Lynch.

sergej
29. 12. 2022 10:32

Někdo prodává surovinu, ropu a někdo uhlíkové 100pičky a samozřejmě cenové “stropy. Že by vexláci klimatoterorismu s přidanou hodnotou sobě? To jsou producenti, jupí a hurá.

sergej
29. 12. 2022 10:35
Odpovědět  sergej

Mrznout a drandit pěšky hladoví budete vy, pro sebe si osvobodili letecký kerosin od daně co hodili na vás, drábové.

Pavel z Moravy
29. 12. 2022 11:13
Odpovědět  sergej

Sergeji, veksláci klimaterorismu, perfektní pojem. Ale předpokládám, že tito veksláci s ulitými miliardami už mají někde chaloupky kde chtějí v blahobytu dožít své poslední dny. Jestli jim to vyjde, tak si nás povodili na ocásku.

me2d44
30. 12. 2022 15:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kolego, ale na ty chaloupky (někde v Karibiku) se nejdřív budou muset dostat. A pokud někdo operuje s lehkou ropou Brend, pak připomínám, že skoro všechny rafinerie u nás i ve světě jsou postaveny na těžkou ropu – dodávalo ji Rusko, Saudská arábie a Venezuela – mám pocit, že po zavedení stropu na cenu ji raději narvou Číně. Takže chce to dobré boty, které vydrží aspoň dva roky, než je prošlapeme. Jako starý vandrák se toho nebojím, auto nemám, takže nemám co krmit (jen bude problém se zásobováním, dneska se obchody zásobují náklaďáky – takže bude problém i nakoupit brambory, nebo chleba).

Markýza
30. 12. 2022 13:35
Odpovědět  sergej

Veksláci klimaterorismu – tak to je krásná trefa! :-)))

Gales
29. 12. 2022 11:29

Cenovej strop,dluhové dno.

Jan
29. 12. 2022 17:59

Zastropovani cen surovin skrze G zeme je instrument k prohloubeni jejich deficitu na trhu, protoze Rusko nebude tem zemim za cenovy diktat energie prodavat, coz povede k narustu jejich cen. Ma to dvoji zamer.
Umyslem je kazit Rusum kseft. To se ovsem promeni v opak. Cena pujde nahoru a Rusove na stejnem mnozstvi prodanem jinde jeste vic vydelaji.
Druhy zamer je uvrzeni zemi EU do energeticke bidy. Neni to tak, ze by EK loutky nevedely, co delaji a ze lidem skodi. Je to tak nastaveno kabalou. Slouzi tomu i embargo EU na ruske energie.
Mame stesti, ze je dosud mirna zima. Ale i tak, zasobniky nepokryji zimni spotrebu.

Peter 008
29. 12. 2022 20:05

Je to prosté jako facka. Další pokus o koloniální chování západu neprošel a neprojde. Podle mne tohle nebo prostě toto období je jednoznačně zlomem. Bývalé i ještě současné kolonie, které mají zdroje už nebudou dotovat západ. A západ nebude mít laciné zdroje na to, aby se pokusil “odskočit” zbytku světa.
Proto ani nová ondustrializace USA se nepodaří tak snadno a lehce. Ti kteří chtějí přenášet výrobu do USA spláčou nad výsledkem. A znova to pro mne dokazuje, že ty “elity” jsou nejen degradované, ale v podstatě nejsou ničeho rozumného schopné.
Už lze jen očekávat, co za debilitu zase vypotí “nejlepší mozky světa”. Pche!

1568533428_031l.jpg