Odtajněné video ukazuje útok amerického dronu na civilisty

Při nezdařeném americkém náletu zahynulo v Kábulu 10 civilistů, většinou dětí.

Pentagon zveřejnil videozáznamy z bezpečnostních kamer, na nichž je zachycen nálet amerického letectva, při němž loni v afghánském hlavním městě zahynulo 10 civilistů a který byl jednou z posledních amerických bojových misí v zemi, kde Washington ukončil dvě desetiletí trvající válku.

Odtajněné 25minutové video, které ve středu zveřejnil deník New York Times, ukazuje okamžik, kdy byl při americkém úderu zabit afghánský humanitární pracovník a devět dalších nebojujících osob, včetně sedmi dětí, které byly zachyceny dvěma bezpilotními letouny letícími nad Kábulem během náletu 29. srpna 2021.

Zatímco armáda původně tvrdila, že úder byl zaměřen na příslušníky Islámského státu (IS, dříve ISIS), kteří převáželi výbušniny – přičemž jeden z vysokých představitelů označil operaci za “spravedlivou” -, později byla nucena couvnout a přiznat, že při útoku byli zabiti pouze civilisté.

Před úderem sledovaly dva bezpilotní letouny MQ-9 Reaper bílou Toyotu Corollu, kterou řídil muž později identifikovaný jako Zemari Ahmadi, pracovník organizace Nutrition and Education International se sídlem v USA. Poté, co ho nějakou dobu sledovaly, bylo Ahmadiho auto zasaženo, když vjížděl na příjezdovou cestu ke svému domu, což je vidět asi po osmi minutách záznamu. Výbuch zachvátil celý pozemek a na místě zabil Ahmadiho a několik dětí, které ho vyběhly přivítat, stejně jako další členy rodiny v okolí.

ČTĚTE VÍCE: Pentagon jmenoval údajného “zprostředkovatele ISIS-K”, který byl zabit při útoku bezpilotního letounu v Afghánistánu, poté co přiznal, že při operaci v Kábulu zahynulo 10 civilistů
Vyšetřování letectva dospělo k závěru, že operace neporušila žádné zákony, a nedoporučilo žádné disciplinární opatření. Vyšetřování sice zjistilo, že záběry z bezpečnostních kamer ukázaly přítomnost nejméně jednoho dítěte v blízkosti místa úderu asi dvě minuty před jeho zahájením, ale podle Pentagonu by to bylo v reálném čase snadno přehlédnutelné.

“[Ve] dvou nezávislých prověrkách, které jsem provedl, byly fyzické důkazy o přítomnosti dítěte patrné již ve dvou minutách. Ale stoprocentně není zřejmý, musíte ho hledat,” řekl v listopadu po vyšetřování novinářům generální inspektor letectva Sami Said, který trval na tom, že masakr byl “chybou”, a nikoliv aktem “nedbalosti”.

Odtajněné záběry byly získány v rámci několikaměsíční žaloby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou vedl deník Times a která jako první odhalila důkazy, že útok bezpilotního letounu možná nezabil žádné teroristy IS, jak armáda původně tvrdila. Pentagon se také pokusil připsat ztrátu nevinných životů “sekundárnímu výbuchu” poblíž Ahmadího domu – což naznačovalo, že ve svém autě skutečně převážel bombu – ale později uvedl, že ohnivou kouli pravděpodobně způsobila propanbutanová nádrž, čímž fakticky opustil jakoukoli představu, že se jednalo o militanta.

sdíletj na

5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
20. 1. 2022 14:21

Pro ty pindostánské odporné vrahy nemá lidský, ani dětský život žádnou cenu. To jsou nejhnusnější zločinci na této planetě, viz např. tu krvavou řeznici olbrajt, když se tato bestie vyjádřila, že sprostá agrese pindostánu do Iráku se vyplatila i za cenu vyvraždění přes 100 000 iráckých dětí?!? sic!! Jak může něco tak odporně cynického vyslovit tato zvířecí šelma žel v lidské podobě a ještě k tomu ženského pohlaví?!? To je sprostá urážka všech normálních žen a láskyplných matek po celé Zemi! Za tohle by v Rusku dostala doživotí v nejtěžší kolonii na Sibiři s tvrdým pracovním režimem, než by zdechla!! 10 zbytečně zabitých dětí je pro tuto pindostánskou spodinu zcela “bezvýznamné”! Tzv. “usa” jsou ten nejhorší hnus, který na Zemi jakýmsi nedopatřením přírody vzniknul, velebnosti!!?

Michal47
20. 1. 2022 14:38

Jako další příklad pindostánského hyenismu a zvířeckého predátorství byly i ty scény na kábulském letišti s těmi vzlétajícími transportéry, kdy se llidé zavěšovali za podvozky (při jejich analfabetismu a nevzdělanosti!) a doufali tak dostat se do pindostánu?!? Normální piloti s empatií a humánním cítěním (např. Rusové, Číňané, Kubánci a jiní!) by okamžitě přerušili start a odmítli by vzlétnout, dokud by policie tyto zoufalce nevyklidila z letištní plochy! Ne však ten zvíŕecí odpad žel v lidské podobě z pindostánu. Je takovéto predátorské počínání tzv. “lidí” v 21. století vůbec možné? Nad tím zůstává rozum stát!!

BB Rad
20. 1. 2022 17:10

Další z mnoha ” humanitárního ” bombardování (vražedného útoku) na nevinné civilisty o kterých tzv.korektní média mlčí “na celé kolo ” !!

Jiří
20. 1. 2022 20:50

Stát který je schopen schodit na spící město atomovou bombu nestojí ani za uplivnutí.