Rusko bije na poplach kvůli vojenským dronům na Ukrajině

Podle nejvyššího senátora se chce Ankara stát „hráčem“ ve velké hře napětí, která se odehrává v Evropě

Turecký vojenský dron © Muhammed Enes Yildirim / agentura Anadolu prostřednictvím Getty Images

Ukrajinský ministr obrany oznámil, že by se na Ukrajině mohly brzy vyrábět desítky tureckých vojenských bezpilotních letounů, které by mohly být nasazeny na obloze v blízkosti Ruska, a že obě strany jsou údajně připraveny podepsat v Kyjevě dohodu o výrobě.

Při čtvrtečním brífinku Alexej Reznikov prozradil, že “existuje plán na podepsání rámcové dohody o spolupráci v oblasti vojenských technologií” mezi oběma státy.

“Jedním z bodů této dohody bude výstavba závodu Bajraktar – tato bezpilotní letadla se budou vyrábět na Ukrajině,” prozradil šéf obrany a dodal, že po podpisu bude dohoda zaslána parlamentu země k ratifikaci.

Kyjev podle Reznikova rovněž zřídí speciální výcvikové středisko, kde budou operátoři instruováni, jak zařízení používat.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg ve středu pozdě večer ředitel komunikace prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Fahrettin Altun uvedl, že vojenská spolupráce mezi Ankarou a Ukrajinou nemá za cíl vyvolat konfrontaci s Moskvou.

Ukrajina tvrdí, že poprvé v historii použila nejmodernější turecký bojový dron v oblasti Donbasu, čímž porušila dohodu o příměří
Čtěte více Ukrajina tvrdí, že poprvé v historii použila v oblasti Donbasu nejmodernější turecký bojový dron, čímž porušila dohodu o příměří
“Nepodepisujeme dohody o spolupráci, abychom se zaměřili na jinou zemi. Rusko je mezi prvními státy, které to vědí,” řekl. “Dohody, které jsme uzavřeli a které uzavřeme s Ukrajinou, nejsou přímo spojeny se současnou krizí.”

Erdogan, který prohlásil, že doufá, že bude hrát roli prostředníka mezi oběma státy, je na návštěvě Ukrajiny v době, kdy v Evropě panuje vysoké napětí. Západní představitelé v posledních měsících opakovaně bili na poplach, že se na společné hranici shromažďují ruské jednotky před vpádem. Kreml taková obvinění opakovaně odmítl.

Ankara má dobré vztahy s Kyjevem i Moskvou. Erdogan se však otevřeně postavil proti ruské reabsorpci Krymu v roce 2014 a označil ji za “anexi” regionu. K tomuto kroku došlo po referendu, které následovalo po násilných pouličních protestech, jež svrhly zvolenou vládu, a Doněcká a Luganská oblast na východě Ukrajiny vyhlásily autonomii na Kyjevu.

Údajné používání bezpilotních letounů turecké výroby Ukrajinou v Donbasu je pro Moskvu rovněž předmětem sporu. Během prosincového telefonátu mezi Erdoganem a prezidentem Vladimirem Putinem ruský vůdce opovrhoval “destruktivním” chováním a “provokativní činností” jejich používání ve válkou zmítaném regionu.

V říjnu kyjevská armáda oznámila, že v Donbasu úspěšně odpálila raketu z tureckého dronu Bayraktar, což se podle ní stalo vůbec poprvé. Tento krok byl odsouzen jako porušení příměří dohodnutého v červenci, které výslovně zakazuje používání dronů v blízkosti linie dotyku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že neporušil žádné dohody, a argumentoval tím, že když armáda země “cítí potřebu bránit svou zemi, tak to udělá”.
Layla Guest

sdíletj na

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
5. 2. 2022 19:35

Turecký prezident chce vydírat RF jak to dělá s EU. Může na to pěkně doplatit.

Vega
5. 2. 2022 21:54
Odpovědět  krtek

Možná by stačilo opět zarazit turistiku Rusů do Turecka. Už se to jednou stalo, když Turci sestřelili ruské vojenské letadlo a pilot zahynul. Po docela krátké době se Erdogan přispěchal omluvit, protože ekonomicky jsou na turistiku hodně odkázaní.

BB Rad
5. 2. 2022 20:41

Po celou dobu si myslím ,že Turci se svými základními US, hrají roli dvojitého Agenta pro Uorlosupy & NATO. To že jsou omezení na letadlech US a humbuk okolo S400 může znamenat i to že USORLOSUPI potřebují položit své špinavé pracky na technologie RF, které nejsou schopni dotáhnout do jejich úrovně. Již po uvolnění (Gorbačov, Jeltsin) byli na návštěvě výzkumného ústavu metalurgie v RF a v tehdejší době prohlásili ,že jsou možná více než 10 let za výzkumem a vývojové technologií. NO BUL…..T!! ZPRÁVY ZE ZAHRANIČNÍCH ZDROJŮ (US TIMES- US TODAY-ETC.ETC.ETC.)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
6. 2. 2022 10:44
Odpovědět  BB Rad

Turek to hraje na všechny strany, to je mazaný chlapík. Nedávno ale vydíráný přítelíček Brusel poznamenal, v Turecku inflace dosahuje neuvěřitelných výšin. Nevím jestli se z toho Brusel raduje nebo smutní, protože konkrétně u nás na tom můžeme být za chvíli podobně. Pětikolka se nám stará o lepší zítřky právě nyní a dělá pro to maximum. Za chvíli to bude jako za Marie Antoinety blahé paměti, když svému lidu poddanému sdělovala, že když nemá na chleba, ať jí koláče. Já je jedl za socialismu za 35 haléřů a k tomu pil hrnek kakaa za 1kč. V Ostravě byly výborné mléčné bary.

Milan
5. 2. 2022 21:20

Ty jednou hodně špatně dopadneš kluku turecká. A možná to ani nebude tak dlouho trvat.