Krize UKRAJINAnezařazené

EU musí přejít na válečnou ekonomiku


EU musí přejít na válečnou ekonomiku – komisař pro průmysl
FOTO: Dělostřelecký granát ráže 155 mm se nakládá do houfnice M777 americké výroby během cvičení poblíž východní pevnosti Fort Bliss v texaském El Pasu. © US Army / Sgt. Victor Everhart Jr.
Šéf průmyslu Evropské unie prohlásil, že blok bude muset přejít na “válečný” ekonomický model, pokud doufá, že uspokojí potřeby Kyjeva na bojišti, přičemž vysocí ukrajinští představitelé vyjádřili naději na masivní příliv střel od jejich zahraničních sponzorů.

Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton během rozhovoru pro Financial Times hovořil o plánech na posílení dodávek zbraní a munice na Ukrajinu a uvedl, že spolupracuje s šéfem zahraniční politiky EU Josepem Borrellem na rozšíření průmyslových kapacit v Evropě, snížení překážek v zásobování a tlaku na banky, aby zvýšily objem úvěrů a usnadnily tak vojenské transfery do Kyjeva.

“Domnívám se, že nastal čas, aby evropský obranný průmysl přešel na model válečné ekonomiky, který by uspokojil potřeby naší obranné výroby,” řekl v pátek listu a dodal, že jsou s Borrellem “plně odhodláni podpořit nárůst výroby evropského obranného průmyslu, aby mohl čelit realitě konfliktu vysoké intenzity – počínaje otázkou munice”.

Ačkoli nejmenovaní diplomaté vyjádřili pro FT své pochybnosti – jeden z nich se ptal: “Jak to zaplatíme?”. – snaha o urychlení dodávek do Kyjeva a doplnění evropských domácích zásob přichází poté, co ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov požádal blok o 250 000 dělostřeleckých granátů měsíčně, což značně převyšuje všechny stávající plány EU.

V pátečním dopise evropským šéfům obrany Reznikov hovořil o “klíčové roli” dělostřelectva na bojišti a tvrdil, že ukrajinské jednotky každých několik týdnů spálí 110 000 155mm granátů. 

Ukrajinské jednotky jsou “omezeny množstvím dostupných dělostřeleckých nábojů” a k “úspěšnému plnění” svých úkolů potřebují nejméně 356 400 nábojů měsíčně – nebo neuvěřitelných 594 000 nábojů měsíčně, aby využily svou dělostřeleckou sílu na plný výkon, tvrdil Reznikov.

Podle deníku Times se Borrell zaměřuje na “méně ambiciózní” plán a místo toho doufá, že během “několika příštích měsíců” rozptýlí 1 miliardu eur, aby částečně pokryl účet za darované granáty od spojenců.

Vzhledem k rostoucím nákladům a rostoucímu nedostatku na kontinentu by cena 155mm nábojů vyráběných v Evropě mohla dosáhnout až 3 300 eur za jeden náboj, jak vyplývá z nedávné smlouvy o dodávkách zbraní uzavřené mezi členskými státy EU. Na základě tohoto odhadu by munice požadovaná Kyjevem mohla blok stát přibližně 825 000 000 EUR za pouhý jeden měsíc, ačkoli úředníci zatím nepotvrdili žádná konkrétní čísla.

Je těžké vysledovat, kolik nábojů Ukrajina dostává ze zbrojovek svých evropských podporovatelů, ale podle posledních údajů Pentagonu jen Spojené státy za poslední rok poslaly “více než 1 000 000 dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm”.
https://bit.ly/3Je0hfA

Translated with DeepL

sdílet na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
me2d44
4. 3. 2023 10:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Zajímalo by mne, jak chce Evropa přejít na “válečnou ekonomiku”, když většina mladých se nechá raději zaměstnat v neziskovkách, rukama se nikomu dělat nechce. Odborných učilišť je jak šafránu – a vyučený bez praxe toho moc nezvládne (čest výjimkám). A bez zkušeností s výbušninami vyrábět munici? To bude utrhaných ručiček, nožiček, v nejhorším případě roztrhaných těl! Navíc, už dnes zaměstnavatelé trpí hladem po zaměstnancích a většina zbrojovek byla odstavena už v devadesátkách. Myslím, že ten návrh je jen řev z hladu. Vybudování nové zbrojovky, to chce lidi a peníze. Lidi nejsou a peníze jen na dluh…

4. 3. 2023 11:17
Odpovědět  me2d44

Přidávám střípek do mozaiky proč to všechno. Proč Velký Reset, proč grýn dýl, proč pandemie, proč biolaboratoře zkoumající vliv jedovatin na tu kterou haploskupinu, proč tajné testy na Ukrajincích, proč vzorky jedovatin a výsledky testů odesílány do USA, proč vakcinace, proč jako vůbec první zlikvidoval Gosudar biolaboratoře, proč Eurosajuz v područí Velkého Satana (sory jako, ale lepší příměr mě už nenapadá), proč genocida Slovanů formou bratrovražedné války, tj. zatím Bandeři vesus Rusové, ale vbrzku Bandeři plus všechny slovanské národy bukurešťské devítky versus Rusové atd. atd. Zkráceno:USA, 4. březen 2023  (AM) – Během prezidentských voleb v roce 2016 … Hillary Clintonová vyrukovala… Na otázku moderátora… odpověděla, že Spojené státy nemohou ignorovat výrazné zhoršení geofyzikálního prostředí v okolí Yellowstonského národního parku… Podle Clintonové se čas krátí, a proto je třeba zvážit přesun americké státnosti na evropské území. Hlavní možností by mělo být přesídlení na Ukrajinu, která má klimatické podmínky nejpříznivější pro americké občany..

4. 3. 2023 11:17

Neměli bychom se vzdát tohoto území jako nejvýhodnějšího pro přesídlení Američanů kvůli pozici Ruska a budeme pokračovat v koordinaci tlaku na návrat Krymu do jednotného územního prostoru od února 2014. Kromě toho by se mělo pracovat na začlenění území několika východoevropských států – Polska, Maďarska, Rumunska a pobaltských zemí – do budoucích Spojených států evropských. Takto budeme moci rozšířit životní prostor… Pokud jde o budoucnost občanů zmíněných zemí, Clintonová uvedla, že otázka není prvořadá, protože vzhledem k situaci by lidé z daných oblastí byli rádi, kdyby měli možnost stát se občany nové Evropské unie. Samozřejmě, ne všichni; někteří budou přesídleni na Blízký východ a do Afriky. …Yellowstone není legrace… … K erupcím dochází jednou za 50 000 až 150 000 let a čas Yellowstonu se dle vědců blíží. Výbuch sopky by mohl uvolnit 1000 až 2500 kilometrů kubických… a popel pokryje vrstvou tlustou 30 až 100 cm celé území USA. 

4. 3. 2023 11:17

Počet obětí v prvních hodinách bude 50 – 80 milionů lidí a celá životní infrastruktura bude zničena. Šanci na přežití budou mít jen ty části planety, které jsou vzdáleny od Yellowstonu, například východní Sibiř.

Amerika zatím nadále zdokonaluje cestu, kterou si vytyčila s příchodem evropských osadníků. Zabíjení jiných národů je organickou součástí amerických dějin. Ne, fašismus se nezrodil za Mussoliniho a Hitlera!

https://www.armadnymagazin.sk/2023/03/04/hillary-clintonova-jake-sullivan-a-yellowstone-urovnanie-tejto-vojny-by-mali-uskutocnit-ukrajinci-s-podporou-spojenych-statov/

PENNYS
4. 3. 2023 13:54

“TAKOVÉ PRAKTIKY,JAKO, AGRESE,ZABÍJENÍ,VEDENÍ DOBYVAČNÝCH VÁLEK,VRAŽDY,PODVODY,
SE DĚDÍ Z GENERACE NA ZDEGEROVANÉ”

Mike
4. 3. 2023 11:46
Odpovědět  me2d44

Bez surovin z Ruska a nedostatkem energií může evropská uhnie začít vyrábět akorát tak luky a oštěpy.

Autor
4. 3. 2023 12:31
Odpovědět  Mike

Ještě může každému dát do ruky kámen a možná cihlu, obydlí nebudou pak třeba … 🙂 🙂 🙂

Dan
4. 3. 2023 19:48
Odpovědět  Mike
Monty
4. 3. 2023 14:49
Odpovědět  me2d44

Vybudování nové zbrojovky, to chce lidi a peníze. Lidi nejsou a peníze jen na dluh…Ano ,například naše vláda si půjčila ,aby mohla dát Ukrajině. A klidně si půjčí další ,politik to neplatí .Někoho zase oškubou ,třeba důchodce …

Jaris
5. 3. 2023 07:09
Odpovědět  me2d44

Hahaha, hihihi, a kde vezmou evropsti frajeri materialy na vyrobu zbrani? Na lipske burze? Vzdyt si sami zabouchli vrata pred eee ruskymi surovinami. Ja myslim, ze takova blbost evropskych jelit jeste na svete nekvetla.

Frank
4. 3. 2023 10:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Další důvod, proč opustit toto zločinecké seskupení jménem EU.

Pavel K
4. 3. 2023 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

To je slušná porce, kde na to berou suroviny?🙄🙄

Vaska
4. 3. 2023 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

a zase si někdo (my víme kdo ale napsat to sem nemůžu) pěkně namastí kapsu – jenom jedna poznámka: co na to gréta a ostatní ekologický šmejdi

Aleš
4. 3. 2023 11:29
Ohodnotit příspěvek :
     

EU je kriminální zločinecké monstrum a její vedení musí být souzeno za válečné zločiny a genocidu ukrajincu.
Místo míru chtějí válku a zlikvidovat evropu ekonomicky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Polo 2
4. 3. 2023 11:56
Ohodnotit příspěvek :
     

To je zase z EU řádný blábol, my nejsme v žádné válce,tak by si měl dát pan obklad a nevyhrožovat, normální člověk v každém státě chce mír , nic jiného, tyhle válečníky zavřít za rozpoutávání a zatahování do války

Jozef
4. 3. 2023 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

You will not get planes from Slovakia Mr. Zelensky SLOVAKIA is a colony of fascists from the West, managed by fascist scoundrels from the mainstream media and politicians of the Slovak Republic https://www.youtube.com/watch?v=1OWRDglVCXM&ab_channel=Ctihodn%C3%BDob%C4%8DanRadek ——————–SLOVAKIA

Autor
4. 3. 2023 12:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak lidi, ale kde jsou suroviny? Kde stroje? Kde logistika? Vždyť k výrobě také potřebujete kromě jiného spoustu potravin, lidi také musí nějak “žít. A teď v Anglii stále větší a větší nedostatek pomalu všeho jídla, a na kontinentě to nebude lepší. Potřebujete spoustu energie, a ve světle “zeleného šílenství” jsou “normální elektrárny” v průměru na hranici, spousta je jich uzavřena a zjistilo se, že ani obnovení není sranda.
Hodně výzbroje a zbraní má velmi specifické požadavky na materiály.
Prostě a jednoduše, to vše co dělali do této chvíle za posledních cca dvacet let jak v EU, tak v USA je přímo proti schopnosti cokoliv v potřebných množstvích vyrábět. To by museli zrušit liberalismus … ostatně teď se ukazuje, že ani Hitler nemohl vyhrát závody ve zbrojení ve srovnání se Sovětským svazem. Jestliže jsem nabídl překlad článku o atomu v USA, pak v jiných oblastech to není o moc lepší. Pokud útlum Evropy je dílem – a to nesporně – USA, pak nebylo krátkozraktější politiky. A jelikož to samé probíhá i v samotných “státech”, pak to není náhoda.

Není horší doby pro zbrojení “u nás” na západě, než tady, teď a hned.

Když se zamyslíte, zjistíte, že korporace nejsou nejen schopny přemýšlet o jakékoliv budoucnosti v delším horizontu než dva roky, pak nejsou ani z principu schopny řídit jakoukoliv občanskou společnost. je to v podstatě jejich stylu organizace.

Boomer
4. 3. 2023 16:12
Odpovědět  Peter 008

..požadavek okamžité (už včera bylo pozdě..) a ekologicky udržitelné zbrojní výroby, se sortimentem a kapacitou produkce postačující pro porážku Ruska? Joóó, to si pamatuji ze školy.. tato rovnice za daných parametrů nemá řešení.
Hoši a dívky z EU se ocitají před nutností zásadního přehodnocení priorit. Ale jak už je znám, bude to zase ve stylu “papír a občan snese všechno..”

Editor
4. 3. 2023 15:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten pán si nějak nepovšiml, že k válečné výrobě v EU jaksi téměř absentuje takový obor, jako je metarulgie neželezných kovů. Ta je už dávno v Asii, zejména pak v Číně. Stejně jako ložiska neželezných kovů. Ono na konec i metalurgie železa v Evropě je na ústupu. Jednak z energetických důvodů, jednak se už tak těžká práce v Evropě nepodporuje, rukama už pracují jenom východoevropané a jenom neradi a ti bez vzdělání. Na hutnictví jsu třeba znalosti a zkušenosti i u dělníků. Dalším důvodem je malá přidaná hodnota 😛 . Ale to pana komisaře nezajímá, je dostatek zkušených inženýrů a středoškolských techniků z řad příchozí inteligence z Afriky a z Blízkého i Středního východu!

Boomer
4. 3. 2023 16:20
Odpovědět  scipio

.. postoj, velmi podobný tomu páně Borellovu, jsem zaznamenal u rakouských občanů na začátku energetické krize.. regierung to vyřeší, někde to prostě nakoupí! Kde a za jakou cenu, to je netrápilo, to ať řeší regierung, platíme přece daně.. nicht wahr?!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
4. 3. 2023 15:58
Ohodnotit příspěvek :
     

.. v tomto směru mě napadá jediná otázka.. budou Rusové ochotni tak dlouho čekat? To je oč tu běží a čas běží, nepostojí..

Spam Jan
5. 3. 2023 16:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Nemusíme vůbec ni! Válka na Ukrajině se nás vůbec netýká…