nezařazenépolitika

Milionová rozkrádačka dávek u Jurečky. Robot neuměl poznat falešné žádosti. Ředitel to věděl a nekonal

Obrovský skandál se nejspíš valí na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kterému šéfuje Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle MF DNES mělo dojít k rozkradení značného množství peněz určeného na děti, humanitární dávky nebo pro Ukrajince. Příslušný ředitel navíc podle novinářů nezasáhl ani po informacích od podřízených, se slovy, že rozkradené peníze jsou jen „zlomky“ toho, co systém ušetří.

Úředníci na chyby a rizika upozornili, reakce současného nově pověřeného ředitele úřadu práce ale mnohé překvapila. Podle něj jsou ztráty mnohem menší, než úspory a je to tedy v pořádku.

Vše už prověřuje policie a zabývá se i případem Ukrajinky, která dostala podporu 1,3 milionu od jedenácti úřadů práce a poslala je na Ukrajinu.

Celá záležitost začala ve chvíli, kdy ministerstvo spustilo zcela robotický elektronický systém, který žádosti zpracovával a hodnotil bez lidského zásahu.

„Jenže neodhalil podvody a vyplatil podle pracovníků úřadů práce miliony neoprávněně. A když úředníci vyzvali ředitele, aby systém kvůli chybám vypnul, odbyl je, že aplikace šetří desítky milionů a zneužité miliony jsou jen zlomkem,“ píše o celé kauze deník MF DNES, který se záležitostí zaobíral.

Na celou záležitost upozornili vedení úřadu sami jeho zaměstnanci. Třeba předsedkyně odborů Simona Struhová napsala ministru Jurečkovi a pověřenému řediteli Trpkošovi toto:

„Klienti jsou vynalézaví a velmi brzy přišli na to, že je možné žádat o stejnou dávku několikrát. Třeba po provedení menší úpravy, že jednou se vyplní jako ubytovatel a podruhé jako ubytovaný.“

V mailu, který má redakce MF Dnes k dispozici, píše ale i další věci.

„U žadatelů z Ukrajiny není možné ověření, zda se zdržují na našem území, nebo zda zde pracují, a přesto o dávku žádají. U výplaty příspěvku na dítě absolutně nefungují kontrolní mechanismy, některým lidem byla dávka vyplacena automaticky.“

Další úředníci upozorňovali Trpkoše ještě daleko dříve a velmi důrazně.

„Žádáme o okamžité přerušení činnosti těchto aplikací. V současné době se úniky státních prostředků pohybují v řádech milionů.“

Reakce ředitele Trpkoše, který byl funkcí ředitele úřadu práce pověřen poté, co ministr Jurečka odvolal jeho předchůdce Viktora Najmona, ale zřejmě nebyla taková, jakou si jeho podřízení představovali, když očekávali, že bude vzniklou situaci řešit.

Trpkoš totiž odpověděl v tom smyslu, že při rozdělování peněz se vždy řeší vyváženost nákladů na jejich bezpečnost a ochranu proti zneužití a na druhou stranu rychlost a jednoduchost pro klienty. Nové aplikace podle něj ušetřily přes 90 milionů korun a každý měsíc dalších 20 milionů na ukrajinských dávkách.

„Těmto číslům se ztráty jako takové neblíží ani vzdáleně. Z pohledu daňového poplatníka se tedy jedná o pozitivní bilanci… A co je ještě férové říct: Lidé nejsou andělé.“

A o jaký problém vlastně šlo? MF DNES ho popisuje jako chyby v aplikacích, které se při posuzování nároku lidí na dávku nedokázaly propojit s jinými databázemi, kde by zjistily, jestli lidé nárok na peníze mají.

„Už téměř před rokem přitom úřady práce upozorňovaly, že aplikace při posuzování žádostí Ukrajinců o dávky nedokážou poznat, jestli jsou tito lidé skutečně v Česku, nebo žádají přes internet z Ukrajiny,“ uvádí MF Dnes s tím, že to je i případ Ukrajinky, na jejíž podivné pohyby na účtu upozornila jedna z českých bank.

„Ženě na účtu přistálo přes 1,3 milionu korun jako příspěvky na solidární domácnosti. Žádosti o peníze přitom podávali lidé z Ukrajiny. Peníze vyplatilo jedenáct úřadů práce po celé zemi, všechny na jeden účet, k němuž měla přístup daná Ukrajinka ze Zlína. Ta pak podle své výpovědi peníze posílala po řidičích autobusů na Ukrajinu.“

Odvolaný ředitel úřadu práce Viktor Najmon k celé situaci dnes uvádí, že úředníci na chyby v systému upozorňovali už delší dobu.

„Se systémem přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a úřady práce byly jen uživatelem. Upozorňovali jsme na možné chyby i na to, že například u příspěvku pro solidární domácnosti za ubytování Ukrajinců nemá úředník žádnou možnost zasáhnout, protože příspěvek zcela zpracovává robot,“ řekl MF DNES.

Dodejme, že šéf zmíněného ministerstva Marian Jurečka včera sdělil, že se případem bude zabývat Nejvyšší kontrolní úřad, který provede kontrolu na celém Úřadu práce ČR.

Parlamentní listy

čarousdíletj na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladislav
4. 3. 2023 09:28

Toto už ani nejde komentovat jak jsou lidé debilní a nechají toto jen tak projít. Kde lidé nechali rozum ,když volili tuto koalici.

Pavel K
4. 3. 2023 11:03
Odpovědět  ladislav

To je síla co se tuna děje co? A ovčanstvo béká ale do terénu nevyrazí, neskutečné. 🤦‍♂️🤦‍♂️

Gales
4. 3. 2023 18:37
Odpovědět  ladislav

A takhle my tady žijeme. Chudáci,žebráci,holota.

Pavel K
4. 3. 2023 21:00
Odpovědět  Gales

Tak “furt” dobře Galesy, víš co je mezi lidmi peněz. Tvl tady vedle mě si “honorace” kupuje nové ouťáky a ne jednoho a já řeším na svém přibližovadle rozvody za devítku. To je 3/4 mého měs. příjmu. 😥😥😥🙋‍♂️

Aleš
4. 3. 2023 09:35

Ženě na účtu přistálo přes 1,3 milionu korun jako příspěvky na solidární domácnosti. Žádosti o peníze přitom podávali lidé z Ukrajiny. Peníze vyplatilo jedenáct úřadů práce po celé zemi, všechny na jeden účet, k němuž měla přístup daná Ukrajinka ze Zlína. Ta pak podle své výpovědi peníze posílala po řidičích autobusů na Ukrajinu.“

Co ještě vyplave …..
DEMISI, toto je rozkradání ČR za vydatné pomoci SPOLU.

Autor
4. 3. 2023 12:16
Odpovědět  Aleš

V první chvíli jsem myslel, že Vaší ženě přišlo na účet tolik … 🙂 🙂 🙂

me2d44
4. 3. 2023 10:00

Již před časem mi sousedka z paneláku, která má chatu na Harachovsku vyprávěla o praxi pracovního úřadu v Harachově: “Přijede autobus z Polska, Ukrajinci hned míří na pracovní úřad – tam při příchodu dostanou lejstro, které po vyplnění donesou do kasy. Nafasují peníze (5000 na osobu) a ihned odjíždějí autobusem zpátky do Polska – nejen robot, ale i mnozí úředníci ani nekontroluji trvalý pobyt, pracovní aktivitu, žádost o azyl. Takový je stav našeho úřednictva. Ale “očešeme důchodce, ti se nemohou bránit – hlavně že nám vláda přiznala statisícové odměny a zvýšila platy o tisíce”. Tomu se říká “prolidová vlastenecká vláda”! A teď už to je 5+1 (to +1 až po inauguraci).

Pavel K
4. 3. 2023 11:07
Odpovědět  me2d44

No a jsme u toho, úředníčci vrámci záchrany teplého místečka kdyby radši upozornily na tento bordel, tak raději mlčí, aby nepřišli o flek.

Frank
4. 3. 2023 10:28

A co na to ten vyžraný a prolhaný černoprdelnický traktorista?

Pekos
4. 3. 2023 11:22
Odpovědět  Frank

Špičkoví odborníci z vlády si dosadili na různé pozice svoje kamoše. Taky špičkové odborníky, podle toho to tady vypadá a do budoucna se jistojistě nezmění vůbec nic . Nebo, změní, ale na 100% k horšímu.
ČR – stádo blbů.

Polo 2
4. 3. 2023 12:03

Za tohle by měl být Jurečka okamžitě odvolán, je to rozkrádání s vědomím jeho podřízeného, odporné, důchodce bude krátit na výplatách důchodů a proč, aby se tady Ukrajinci pakovali

Pekos
4. 3. 2023 12:14
Odpovědět  Polo 2

Celá ta sebranka neumětelů měla táhnout do prdele. Pokud možno , včera. Mezi nimi není vůbec nikdo , kdo by za něco stál.

Standa
4. 3. 2023 12:13

Podívejte se !
Ona ta pětikoalice nemá špatný program.
,,Zastavit ….zelené šílenství, emisní povolenky , inflaci, zdražování , …zvýšit důchody,snížit počet úředníků, snížit daně ,…kdo ji nevolil a neskákal NENÍ ČECH!

Gales
4. 3. 2023 14:01

A proto Jureček oškube důchodce. Hanba mu. Důchodci by si měli doma pověsit obraz poslance za pětidemolici a ve dne v noci do něj bušit lopatou.

Tonny
4. 3. 2023 14:26

Nejlepší digitální systém pod vedením Rakušana a Jurečky tedy funguje super. Jedném (cizím) dáme i co nemáme a druhým domácím sebereme vše a ještě “krádež” vydáváme za dobro. Na to musí mít autobus 5Kol!!!