Krize

Seymour Hersh: Jak by ta rukojmí krize mohla skončit

SEYMOUR HERSH

6. listopadu 2023

Z tajných rozhovorů mezi vůdci Hamasu a Izraelem

Izraelské vojenské a politické vedení začíná vidět výsledky pečlivě naplánované koncové hry, která bude vražedná – pro to neexistuje žádné jiné slovo – pro členy armády Hamasu, kteří jsou nyní pronásledováni v tunelech a sutinách města Gaza. Rozkaz je, při zahlédnutí střílet a zabíjet. Kolaps vojenského křídla Hamásu dal politickému vedení skupiny, které tvrdí, že se přímo nepodílelo na plánování masakru ze 7. října, šanci prokázat svou dobrou vůli a zachránit si vlastní životy tím, že zařídí, aby izraelské rukojmí byly převezeny do suterénu v obležené nemocnici al-Shifa, která byla dlouho baštou Hamasu. Někteří izraelští představitelé se obávají, že čas pomalu vyprchává, protože není známo, jak dlouho bude vzduch v tunelech dýchatelný.

Možný průlom – pokud je to správné slovo – v otázce rukojmí se objevil v tajných rozhovorech mezi Izraelem a Yahyou Sinwarem, někdejším izraelským vězněm, který nyní stojí v čele politického křídla Hamásu. Sinwar 28. října veřejně oznámil, že Hamas je ochoten provést to, co nazval „okamžitou“ výměnou vězňů za propuštění všech palestinských vězňů Izraelem, kteří jsou v současné době v izraelské vazbě.

Vůdci Hamasu a jeho kolegům bylo řečeno, že by mohli přežít, pokud by propustili izraelské rukojmí a souhlasili s okamžitým zahájením soudních tribunálů pro válečné zločiny. Izraelci volají po trestu smrti pro bojové vůdce Hamasu, kteří podporovali válečné zločiny svých bojovníků a pak neudělali nic, aby je zastavili.

„Politické vedení Hamásu nebylo zapojeno do masakru,“ řekl mi jeden americký úředník, „a záměr byl, že pokud budou souhlasit s tím, že postaví své vlastní lidi před soud a nařídí jejich popravu, udrží si své životy a zároveň bude Izrael zproštěn viny za válku. “Nabízíme milost politickému vedení Hamásu – dáváme jim šanci vydat rukojmí a zachovat si život tím, že je přesunou do nemocnice.” Jeden vlivný člen politického vedení Hamasu, Sinwarův předchůdce Ismail Hanyieh, opustil pásmo Gazy se svou rodinou ještě před říjnovým útokem.

Hlavním faktorem při rozhovorech, jak řekl představitel USA, byla zvěrstva Hamasu, znásilňování, mrzačení a vraždy izraelských civilistů, včetně velmi mladých a extrémně starých lidí, během zhruba 10hodinového řádění 7. Října, kdy byly izraelskou armádou ponechány bez ochrany. Grafické důkazy nepředstavitelné brutality byly zachyceny pomocí telefonů iPhone a přilbovými kamerami GoPro a přenášeny v reálném čase bojovníky Hamásu jejich rodinám a přátelům v Gaze a na Západním břehu. A nyní je to izraelskou vládou neustále zveřejňováno uprostřed stále narůstajícího celosvětového odsouzení izraelských odvetných opatření a bombardování pásma Gazy. Tyto nezpochybnitelné útoky, které podle posledních odhadů zabily více než deset tisíc lidí, vyvolaly hněv a demonstrace po celém světě proti rozhodnutí Izraele zaměřit se na civilisty v Gaze – útok, který mnozí vidí jako válečný zločin. Statisíce demonstrovaly v sobotu ve Washingtonu, Berlíně, Santiagu, Římě a Londýně a požadovaly okamžité příměří.

Ten koncept od Izraele iniciovaného tribunálu pro válečné zločiny uprostřed bombardovací kampaně, která srovnala se zemí velkou část Gazy, se může nám zdát jako něco ze špatného románu.  Ale jeden izraelský expert na region, který zná závažnost současného jednání o rukojmích mě překvapil, když popsal Sinwara jako někoho, „kdo by mohl být přístupný k dohodě“.

“On je to fanatik a asketa,” řekl ten expert o Sinwarovi, jenž si odseděl 22 let v izraelském vězení za vraždu. „Je oddaný jejich věci. Nemá rodinu, je velmi nábožensky založený, ale ve vězení se spřátelil s lidmi ze Shin Bet [izraelské státní bezpečnosti] a není považován za iracionálního. Je pro možnost sloužit věci. Bude přístupný dohodám. Sinwar se ve vězení naučil plynně hebrejsky. Ten expert předpovídá, že Sinwar, stejně jako někteří představitelé Hamasu, kteří pobývají současně v Kataru, „bude chtít u každé dohody záruky, že Izrael je nebude pronásledovat, pokud bude dohody dosaženo“.

Důkaz pro Sinwarovu veřejně slíbenou výměnu rukojmí – jeho původní návrh požadoval propuštění izraelských rukojmích výměnou za tisíce palestinských vězňů, kteří jsou v současné době v izraelských věznicích – je očekávaný přesun současných izraelských rukojmích do mnohem bezpečnějších, sušších a zdravějších míst v podzemní čtvrti v nemocnici Al-Shifa v Gaze. Bylo řečeno, že tam bude voda a jídlo.

Zatímco píši tuto zprávu, izraelská armáda provádí operace, při kterých pozemní jednotky podporované bombardováním buď ničí tunely Hamásu, nebo posílají komanda se speciálně vycvičenými psy, aby nalezli ukryté bojovníky Hamásu. Tyto jednotky dostanou rozkaz zabíjet objevené bojovníky Hamásu nebo je donutit ke kapitulaci, načež jsou okamžitě zneutralizováni. Po útocích ze 7. října bylo zajato asi dvě stě členů Hamasu, kteří, jak řekl izraelský válečný veterán, nebyli důkladně vyslechnuti. Tyto vadné výslechy odhalily, že Hamás má větší počet bojovníků – odhadem 35 000 – více než bylo dříve známo izraelské rozvědce. To vyvolává další otázky, které nebyly útokem zodpovězeny.

Výzvy prezidenta Joe Bidena a ministra zahraničí Antony Blinkena, který nedávno navštívil Tel Aviv, byly premiérem Benjamin Netanjahu a izraelským vojenským vedení po „bombardovací pauze“ důrazně odmítnuty. Jeden dobře informovaný americký představitel mi řekl, že příměří a pauzu považuje izraelské vedení za jednu a tutéž věc: ukončení bombardování. Jeden generál na izraelském velitelství v Tel Avivu rovněž řekl, že pauza v bombardování v tomto čase by posloužila pouze k „re-charging“.

Izraelské bombardování a pozemní ofenzivy dále pokračují a město Gaza je nyní obklíčeno ze severu, východu a jihu, stejně jako od Středozemního moře. V této souvislosti Sinwar a jeho kolegové z politického křídla pochopili, že jejich vlastní šance na přežití by se zvýšily, pokud by dokázali zajistit, že izraelští rukojmí – podle odhadů celkem 248 – budou převezeny do relativního bezpečí nemocnice.

“Třicet jedna rukojmích je ve věku sedmdesát let a více – jeden je údajně přeživší Holocaust – dvě jsou čtyř a osmiměsíční nemluvňata bez matky nebo otce a třiadvacet jich je mladších osmnácti let.” Izraelec, který tyto údaje poskytl, řekl, že Mezinárodní výbor Červeného kříže „nevyvinul žádný nátlak na Hamás, aby byl získán přístup k rukojmím. I když se snažili na téměř okamžitý přístup ke dvěma stovkám zajatých bojovníků Hamásu uvězněných Izraelem“.

Mezitím se vojáci Hamasu, kteří stále žijí v tunelech pod Gazou, brzy udusí, protože jim dojde čerstvý vzduch a dojde palivo pro generátory potřebné k zajištění stálého přísunu kyslíku. Jídlo žlukne a zásoby vody by mohly dojít. Tunely dlouhé více než dvě stě kilometrů se nevyhnutelně stávají smrtelnými pastmi, v nichž život v podzemí je stejně obtížný jako nad zemí.

“Hamas musí začít ty rukojmí propouštět,” řekl mi ten americký úředník.

JaM

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
7. 11. 2023 10:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Pravda se dřív či později nakonec stejně vyjeví i přes maximální snahy jí zaházet hromadami hnoje v podobě cenzury, demagogické propagandy,…

Izraelsko-Palestinský konflikt se dostává (sice zatím pomalu, ale nicméně se stále se zrychlující rychlostí) do jiného úhlu pohledu než by si “demokrati” v EU a USA přáli… mimo jiné proto, že si natvrdo uvědomují, že pokud rychle nezmění rétoriku, tak je na blízkém východě čeká apokalypsa vztahů s Arabskými zeměmi a doma můžou čekat od arabského (muslimského) obyvatelstva, které v řadě zemí EU tvoří významnou část populace úplně všechno, jenom ne pochopení!! 

Pijack
7. 11. 2023 10:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, pořád se sice hlavní proud propagandy točí kolem barbarského jednání Hamásu s nekonečným opakováním klišé o usekávání hlav, ale už se pomalu rozjíždí i záložní plán dalšího způsobu presentace konfliktu (který bude už mnohem blíž realitě v pudu sebezáchovy).
Takže se už i oficiálně na ČT pomalu, polehoučku dozvídáme (zatím povětšinou od opravdu odborníků, kteří znají historii tohoto konfliktu), že tím “špatným” není pouze extremistický Hamás, ale i extrémistické skupiny židovských osadníků zejména na západním břehu Jordánu, kteří už roky a roky tam budují na okupovaných územích v rozporu s mezinárodním právem nové a nové židovské osady… a v zájmu “bezpečnosti” těchto nových židovských osad tam vraždí Palestince a vyhánějí celé palestinské osady s tím, že přesvědčovací metodou jsou střelné zbraně a že podle OSN v roce 2023 tyto útoky na palestinské osady byly zatím nejintenzivnějšího rozsahu. Že jste to nikdy na ČT neslyšeli? Proč taky že, ČR je přeci nejvěrnějším spojencem Izraele a takováto reportáž by byla krajně nediplomatická. 🙂
Včerejší výrok jednoho z ministrů Izraelské vlády, že na pásmo Gazy je třeba hodit atomovou bombu a bude klid, vyvolal zděšení. Najednou 🙂

7. 11. 2023 12:52
Odpovědět  Pijack

Jak jsme se z jiného článku zde dozvěděli, to barbarské jednání Hamasu bylo zčásti barbarské od Izraele, neb nejen, že dělali mrtvého brouka po mnoha hodin, ale že pálili do míst, kde věděli, že se tam vyskytují ty izraelské rukojmí od Hamasu zajmuté. A tak byly zabity dvě entity jednou ranou, Hamasovci a izraelská rukojmí, čímž čísla mrtvých Izraelců vzrostla.

A to ještě nám decentně zamlčeli, že část těch mrtvých “Izraelců” vlastně žádný Izraelci nebyli, ale zahraniční gastarbeitři, kterých je nasazeno mraky právě v těch kibucech osídlených ilegálně v okupovaných územích.

Frank
7. 11. 2023 14:14
Odpovědět  Pijack

Tak kdekdo ví, co jsou židé zač.

jiří
7. 11. 2023 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Množí se znamení, že USA a Izrael směřují k nějakému druhu megalomanské černé labutě.
https://tadesco.org/usa-a-izrael-se-blizi-k-nejake-megalomanske-udalosti-typu-cerne-labute/
Zajímavé stránky.
https://amg-news.com/

Velitel
7. 11. 2023 13:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Bože to jsou zase kecy, realita je taková, že zatím nejvíce “rukojmí” zabili židi z IDF svými bombami a dělostřelectvem, koneckonců oni to byli opět židi kdo zabili značnou část ne-li většinu z bájných 1400 oběti z prvního útoku. On vážně někdo věří tomu, že Hamás ozbojený ručními palnými zbraněmi usmažil spoutané rukojmí něčím o vypadá jako zásah protitnkovou stelou? Proč by to dělal, spoutané je mohl ubodat, rozstřílet proč by do nich pálil něčím co draze nakupuje na ukrajině?
To židi a USA zběsile střílí po všem co se hne.

Politicky je v Izraeli realita taková, že Bibi skončil a ví to oddaluje to utoky, ale pokud nepřestane dříve nebo později se arabové spoji a s Bibim skončí celý Izrael.