„Až vám budou něco vykládat o čecháčcích, ukažte jim tohle.“

Kobza přišel s tvrdou odpovědí pro sluníčkáře. Foto

Člen hnutí SPD a poslanec PS PČR Jiří Kobza se na svém Facebooku vyjádřil k aktuální dění na české scéně. Okomentoval zejména to, jak je dle některých na Čechy nahlíženo a představil své ostré argumenty.

Kobza si na sociální síti vskutku nebral servítky a hovořil dokonce o „nedostudovaném imbecilovi v cizích službách“.

„Vážení přátelé a ti, co mne jenom sledujete, až vám bude někdo, kdo ve svém životě vůbec nic nedokázal ani nevytvořil, vykládat něco o čecháčcích, o národě zbabělců a udavačů, jak mu to natroubili do hlavy, ukažte mu tyto dvě koruny! Ta první je Karla IV. a ta druhá je česká koruna svatováclavská, Václava IV. My, Češi (nebo jak jsme byli dříve označováni podle Bohemie jako Bójové), jsme zde již skoro 1500 let. Své království jsme měli již od Zlaté buly Sicilské! To je dost slušný výkon na to, aby ho nějaký nedostudovaný imbecil v cizích službách zpochybnil!“ stálo v jeho facebookovém příspěvku.

A reakce na slova poslance se dostavily zanedlouho. Jeden z uživatelů podotkl, že dneska se už nesmí mluvit pravda: „Dneska? Dneska se nesmí říct pravda.“

„Nesmyslné žvásty oikofóbů a deviantů, sloužících cizí moci. Tento národ je velký tím, co prožil. A žádná hromada sádla z Řeporyjí na tom nic nezmění,“ narážel další komentující na iniciativu pražského starosty Pavla Novotného.

„A pak se vyskytne pár kreténů, a všechno jde do kelu…,“ napsal další uživatel.

Mimo jiné se ale pod jeho příspěvkem strhla diskuze o tom, zda svatováclavská koruna byla či nebyla Václava IV.

Pomník vlasovcům aneb Iniciativa řeporyjského starosty

Pokud jde o narážku, kterou zmiňoval ve svém komentáři jeden z uživatelů, týkala se výstavby pomníku vlasovcům v ČR. S touto iniciativou přišel nedávno právě starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný. Svůj plán odůvodnil tím, že vlasovci přespali jednu noc 6. května právě v Řeporyjích. Na svém facebookovém účtu již dříve uvedl, že naprosto zásadně ovlivnili průběh Pražského povstání a o osudu Prahy se fakticky rozhodlo v Řeporyjích.

Ruské velvyslanectví v Česku v reakci na to upozornilo Vládu ČR, že odhalení takové sochy by se stalo porušením závazků Prahy podle Úmluvy o zločinech proti lidskosti. V souladu s chartou Norimberského procesu jsou totiž zločiny vlasovců kvalifikovány jako účast na válečných zločinech spáchaných nacisty.

Vlasovci byli totiž sovětští občané, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do kolaborantské ozbrojené formace Ruská osvobozenecká armáda (ROA), která byla vytvořena nacistickým Německem. ROA od začátku roku 1945 bojovala na straně Třetí říše, ale na konci války se zúčastnila Pražského povstání, Prahu však do kapitulace německé armády ve městě a vstupu Rudé armády opustila.

Nicméně, i přes varování velvyslanectví zastupitelé v Řeporyjích v úterý 10. prosince rozhodli, že pietní místo věnované členům Ruské osvobozenecké armády v této pražské čtvrti bude.

Kobza se opět ozývá

Nedávno se Kobza vyjadřoval například k tomu, že český premiér Andrej Babiš nominoval Eugenii Číhalovou do Rady vlády pro národnostní menšiny. Dotyčná totiž byla již několikrát přistižena, jak vzdává hold nacistickým velitelům a kolaborantům. Na konci listopadu tak po něm Kobza požadoval vysvětlení.

sdílet na