Krize UKRAJINA

Údajné ukrajinské útoky na ruské jaderné radary “znervózňují” USA – Washington Post

Údajné ukrajinské útoky na ruské jaderné radary “znervózňují” USA – WaPo
Kyjev se údajně pokusil poškodit ruské radarové stanice určené k detekci ICBM.

FILE PHOTO: Příslušníci ruské vojenské služby obsluhují radarovou stanici Voroněž-DM v Kaliningradské oblasti. © Sputnik / Igor Zarembo
Zprávy o tom, že Ukrajina zaútočila na ruské stanice včasného varování před balistickými raketami, znervózňují americké podporovatele této země, píše ve středu Washington Post.

Minulý týden ukrajinské zdroje tvrdily, že byly provedeny dvě operace proti ruským zařízením dlouhého doletu určeným k detekci startů mezikontinentálních balistických raket. Ruské ministerstvo obrany se k tomuto tvrzení nevyjádřilo. Záběry sdílené na internetu naznačují, že přinejmenším jeden z útoků způsobil škody.

Senátor Dmitrij Rogozin, který dříve vedl ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos, v sobotním prohlášení uvedl, že Moskva by měla za tyto útoky činit odpovědnými USA, pokud je provedla Ukrajina. Washington “najal bezohledného banditu, který se snaží poškodit… klíčový prvek našeho systému řízení boje strategických jaderných sil,” prohlásil.

Jeden z amerických úředníků listu Post řekl, že Washington je touto zprávou “znepokojen”, neboť “Rusko by mohlo vnímat, že jeho odstrašující schopnosti jsou cílem útoku”. Tento zdroj, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, dodal: “Tato místa nebyla zapojena do podpory ruské války proti Ukrajině.”Dvě zařízení, která byla zřejmě napadena, jsou nadhovorové radary u Armaviru v Krasnodarském kraji a Orsku v Orenburském kraji. Druhý jmenovaný monitoruje vzdušný prostor nad Blízkým východem a Čínou.

Jeden z ukrajinských představitelů novinám řekl, že Kyjev měl k útoku na obě zařízení vojenské důvody, protože Rusko “přepnulo všechny své kapacity na válku proti Ukrajině”. Vyřazením stanic by země oslabila schopnost Ruska monitorovat své aktivity, zejména používání bezpilotních letounů a raket, tvrdil zdroj.

Rakouské ozbrojené síly minulý týden zveřejnily analýzu situace, která naznačovala, že útok v Armaviru mohl být sankcionován USA a měl být varováním pro Moskvu, protože Kyjev z něj pravděpodobně nezíská žádnou vojenskou hodnotu.

Mezi stanicí Voroněž-DM v Armaviru a místem, odkud by Kyjev mohl odpálit balistické rakety ATACMS (Army Tactical Missile System) dodávané USA, je podle zprávy nejméně 700 km. Pro stanici by bylo obtížné tyto nízko letící střely na tuto vzdálenost detekovat. Přitom ICBM obvykle létají ve výšce až 2 000 km a jsou zjistitelné z mnohem větší vzdálenosti.


Kyjev v současnosti lobbuje u USA, aby mu umožnily použít darované zbraně dlouhého doletu proti cílům umístěným hluboko uvnitř Ruska. Washington tvrdí, že zakázal útoky mimo území, na něž si Kyjev činí nárok, aby zabránil další eskalaci. Ukrajina utrpěla v posledních měsících řadu neúspěchů na bojišti.

USA možná tajně schválily útok na ruský jaderný radar – rakouská armáda

Zprávy o ukrajinském útoku na klíčové radarové stanoviště by mohly vyvolat odvetu, uvádí expertní analýza, kterou sdílely rakouské ozbrojené síly.

Údajný ukrajinský útok na ruské radarové zařízení včasného varování mohl být schválen Spojenými státy a představuje riziko jaderné eskalace, varuje analýza zveřejněná rakouskými ozbrojenými silami.

FOTOGRAFIE: Ruská radarová stanice Voroněž-DM v Kaliningradské oblasti. ©  Igor Zarembo

Ukrajinské zdroje minulý týden tvrdily, že Kyjev zasadil úder na zařízení Voroněž-DM v ruském Krasnodarském kraji na jihu země, poblíž města Armavir. Podle textu plukovníka Markuse Reisnera, který rakouská armáda zveřejnila v neděli, je údajná operace významná vzhledem k tomu, že zařízení je součástí ruského jaderného odstrašení.

Je nepravděpodobné, že by útok na radarovou stanici měl pro Kyjev přímou vojenskou hodnotu, tvrdí Reisner. Její vyřazení by snížilo množství zpravodajských informací, které Rusko shromažďuje o ukrajinských odpalech balistických raket ATACMS darovaných USA, dodal. Stanice je však určena k detekci mezikontinentálních balistických raket, které létají v mnohem větších výškách než taktické zbraně používané Ukrajinou.

Odborník naznačil, že údajný útok mohl být reakcí na připomínku Moskvy, že za určitých okolností může použít nestrategické jaderné zbraně, kterou schválily Spojené státy. Vysocí ukrajinští a západní představitelé označili tato prohlášení za formu vydírání. Začátkem tohoto měsíce nařídil prezident Vladimir Putin taktické jaderné cvičení v Jižním vojenském okruhu, který hraničí s Ukrajinou. Moskva uvedla, že to byla reakce na stále nepřátelštější rétoriku západních představitelů.

“Pokud tomu tak skutečně je, lze vyvodit dva další závěry: zaprvé, situace na Ukrajině je mimořádně vážná a zadruhé, válka o Ukrajinu se opět vyostřila,” napsal Reisner. Takový útok by se mohl kvalifikovat jako jaderná odveta, dodal plukovník.

Ruská jaderná doktrína uvádí, že jaderný arzenál může být použit ve čtyřech scénářích, z nichž jedním je “nepřátelská akce proti kritickým ruským vládním a vojenským zařízením, jejichž vyřazení z provozu by zabránilo jaderné odpovědi”.

Nadhladinové radarové stanice, jako je Voroněž-DM, mají za úkol odhalit odpálení ICBM a informovat o tom vedení země, načež mohou úředníci rozhodnout, zda palbu opětovat.

Ruské ministerstvo obrany se k údajnému útoku dosud nevyjádřilo.

Washington byl již dříve obviňován z toho, že se v konfliktu s Ruskem dopouští hrubého jednání. Investigativní novinář Seymor Hersh tvrdil, že USA stojí za bombardováním plynovodu Nord Stream v roce 2022, který byl vybudován za účelem dodávek ruského zemního plynu přímo do Německa. Americká vláda tato obvinění odmítla, ale Moskva uvedla, že je považuje za věrohodná.
rt

sdílet na

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuzana
30. 5. 2024 11:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Zelenskyj uráží Bidena kvůli nepřítomnosti na mírovém summitu

https://aktax.cz/zelenskyj-urazi-bidena-kvuli-nepritomnosti-na-mirovem-summitu/

Gales
30. 5. 2024 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Tůdle nudle.To si vykládajtě svojej starej matěri. Nakonec to svedou na Marťany. Jenom naivka by jim věřil.Svoloč prolhaná.

zuzana
30. 5. 2024 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Agent CIA: S Gatesem a WEF jsme vynalezli mRNA jako biologickou zbraň

https://aktax.cz/agent-cia-s-gatesem-a-wef-jsme-vynalezli-mrna-jako-biologickou-zbran/

Ladik
30. 5. 2024 14:32
Odpovědět  zuzana

Světu vládnou šílenci

Jura S
30. 5. 2024 12:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Byl to ČUK a GEK, ostatně jako u trubek NORDSTRÝMU….
KOZA prasata zapřou vše… jako vždy…
No možná by jim k “nabytí paměti” pomohlo pár FAB 9000…

30. 5. 2024 13:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Všechny ty plky, USA to a USA ono a USA nesouhlasí a kdesi cosi jsou jen tanečky, protože, kdyby se ty dva konkrétní radary povedlo vyřadit, tak komu ku prospěchu? Pouze a jedině USA+Izraeli a nikomu jinému.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
31. 5. 2024 14:50

Milane ti blbečci si snad fakt myslí, že jim na to někdo skočí. Možná tak stejně blbí briti nebo američani.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
JoFa
30. 5. 2024 14:24
Ohodnotit příspěvek :
     

https://cz24.news/aky-system-bude-chranit-slovenske-nebo-kalinak-hovori-o-dvoch-moznostiach-tu-bezkonkurencne-najlepsiu-moznost-ruske-s-500-ktora-je-lacnejsia-a-o-dve-triedy-nad-vsetkymi-ostatnymi-nespomenul-cle/
Ak sa riadime logikou, tak vyberieme to najlepšie, ale ak má váš minister obrany nos Raťafáka plachtu, tak si domyslíte zbytok. Smutné je, že nikto mu to nevie vyhovoriť, možno za pár kokešov by to zmenil?
Prečítajte si dolu diskusiu pod článkom a okrem iných, mi je najlogickejší a najlepší koment od Jiro.
Slováci neporebujú zbrane, ale mier a teda neutralitu.
Smer a vláda po atentáte má pocit poloboha a začíname sa blížiť peklu.
https://www.hlavnespravy.sk/uhrik-varuje-pred-navrhom-z-dielne-sns-je-to-nebezpecny-nezmysel-uz-na-prve-pocutie/3507042 + diskusia!!!

JoFa
30. 5. 2024 14:44
Odpovědět  JoFa

Boomre, predčasom ste sa vyjadril, aký je fundovaný náš minister Kali v zbraňových systémoch, také lichotky mi na odborníka vášho rangu nesvedčia, /alebo ste ostrý len na určité kategórie zapredancov?/, keď ten blb ide kupovať izraelskú PVO, ktorá zlyhala pri iránskom útoku na Izrael! Joe Arp aj vy ste z jedného tanku, alebo máte na to iný názor?

Joe Arp
30. 5. 2024 18:41
Odpovědět  JoFa

Nekomentuji čemu nerozumím, ani na průhledně provokační výzvu. Na vyčerpávající audit takřka všeho, tu máš právě oslovenou moudrou sovu, byla vším a vším byla ráda, co neví promptně vyhledá co se jí nezdá – nahlásí! Čest Práci!

Slovan
30. 5. 2024 20:04
Odpovědět  Joe Arp

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

ModrýKlokan
31. 5. 2024 14:55
Odpovědět  Joe Arp

Všechno čemu nerozumíte, bych vám mohl taky vysvětlit. Ale nechci. A zadarmo už vůbec ne! Buď v práci v šest!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
31. 5. 2024 19:37
Odpovědět  ModrýKlokan

Chápu, ale naštěstí jsou tu 2-3 velmi erudované, takořka neprůstřelné zdroje, skoro studnice vědění a ZADÁRMO! Takže díky a v 6 u píchaček (každý u své samozřejmě).

Viking
30. 5. 2024 14:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak to začne, první zásah bude londýn a hned amerika, jinak by Rusko dostalo zásah. Satan je naivní, že je daleko a chcípne evropa. Velký omyl, do 25 minut přestane amerika existovat. Každý kdo přežije, bude závidět vypařeným. Bunkry jsou hrobky-pohřbení zaživa. Škoda, že to neuvidíme, chcípal bych radostně.

Jura S
30. 5. 2024 14:34
Odpovědět  Viking

Já bych typl ten Londýn… ten ostrov už nikoho nezajímá a pro demonstraci síly je to ideální terč, jak bude KOZA nadále “zátápět” pod atomovým kotlem….

katango
30. 5. 2024 14:35
Odpovědět  Jura S

Putin se jasně vyjádřil, že Londýn a Washington. A snad ještě Paříž, ale tím si nejsem jista.

Jura S
30. 5. 2024 14:48
Odpovědět  katango

Na Paříž už nemá cenu střílet, již to tam má v ruce chalifát… :-))

Slovan
30. 5. 2024 20:08
Odpovědět  Jura S

Ba právě, dvě mouchy jednou ranou. To co sem uteklo je prý největší pakáž odtamtud.

Tom
30. 5. 2024 15:24
Odpovědět  katango

Londýn a Paříž můžou být zatím v klidu, ale kdybych bydlel v Pardubicích, byl bych jak na trní. Pardubice a naše vláda – jeden velký magnet na průser.

Kolemjdoucí
30. 5. 2024 19:53
Odpovědět  Tom

Trefné a pravděpodobné…

ModrýKlokan
31. 5. 2024 14:57
Odpovědět  Tom

Tome naštěstí z technického vojenského pohledu na Explozii a Synthesii stačí konvenční hlavice. Jaderné by byly mrháním sil. To mě zatím uklidňuje.

30. 5. 2024 16:02
Odpovědět  katango

V tom jsme na tom nemlich stejně.

jsladin
30. 5. 2024 15:51
Odpovědět  Jura S

Když jak se vrátí do Ruska děcka ruských prominentů, tak potom to bude vážné.

Burák
30. 5. 2024 14:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Obávám se aby tyto úroky na radary nebyly záměr a přípravou k útoku. O preventivním úderu mluví dlouho.

ModrýKlokan
31. 5. 2024 14:59
Odpovědět  Burák

Zatím bych byl v klidu. Buď jde o provokaci Volomrda Elenského, za účelem vyprovokování eskalace a tím indukce silnějšího nasazení vojsk NATO, nebo o přípravu na útok na Irán.

Slovák
30. 5. 2024 15:32
Ohodnotit příspěvek :
     

O nuklearnej WW3 rozhodli židozeednáři už davno v minulosti ! A teraz uťahujú akcie tým smerom, ako aj dávajú ” akože dôvody” prečo sa to deje…Ja neverím ani jednej strane! Židochazari preto uchvátili moc aj nad Zapadom ako aj nad Východom a Stredom= Európou…Nie je vlastne ich židovska biblia opis jedneho cyklu civilizacie v Jednom veku slnka od Potopy po Apokalypsu ohňom, zemetrasením a inymi prostriedkami ako umelo vyvolane pliagy/ choroby a hladomor??? Mám asi 10 telegramov z Ruska, a vidím, že sa tam boja otvorene písat, takže ani Putinova ” sloboda slova” nieje nic moc…Takže neverím už nikomu!

ModrýKlokan
31. 5. 2024 15:01
Odpovědět  Slovák

Mám to taky tak. “Sovy nejsou tím čím se zdají”. Nevěřím ničemu, co si sám neověřím.

Putinovec
30. 5. 2024 15:52
Ohodnotit příspěvek :
     

To všechno jsou nátlakově poplašné zprávy z jednoho hnízda , které mají vyvolávat paniku a tlačit tak RF do pozice , kdy musí vyjednávat , dle požadavků fašistického západu .
Tím , jak se blíží datum švýcarského plkání o kapitulaci RF bez RF , se panika uměle zvyšuje .
Chce to klid a nehltat geblsovskou kaši .
Západ tak sám sebe staví do pozice bezvýznamnosti , kdy chce rozhodovat o kapitulaci velmoci , která vyhrává na celé čáře .

ModrýKlokan
31. 5. 2024 15:02
Odpovědět  Putinovec

Myslím si to stejný.

cool
30. 5. 2024 16:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Nechtějí být spláchnutí poseidonem z loutky alzáka london city?

zdendulka
30. 5. 2024 20:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Prosím, vysvětlete mi někdo rozdíl: když si najme někdo chlápka, aby někoho zabil, pak je objednatel plně vinen a souzen (když ho chytnou). Když si jedna země najme vojáky jiné země, aby zabíjeli lidi nebo zničili třeba radary další země a dodají zbraně, školení, náboje – tak nejsou vinni ??? Z koho si to politici dělaji srandu ??? Nebo jsem úplně mimo mísu ???

ModrýKlokan
31. 5. 2024 15:04
Odpovědět  zdendulka

Zdendulko to je asi bohužel právo silnějšího. Namluvili nám, že prý už neexistuje a máme nejnovější vynález – “právní stát”. Jako vždy kecali :-D)))