blog

Tak co cévy, pulzují? Banky bobtnají? ČEZ hlásí rekordní zisky? Lidem chodí násobné zálohy? Komentář Štěpána Chába

ČEZ přišel s účetní uzávěrkou za třetí čtvrtletí. A jeho zisky jsou nad očekávání. Stejnou strategii komunikace čísel vykázaly banky. Tam se nám zisk také začal násobit. Teď můžeme začít sledovat neviditelnou daňovou optimalizaci, z které vyjde, že všechny rekordně ziskové společnosti jsou vlastně strašně chudé, div ne v úpadku. Do toho ministr pro morální dezolaci státu Stanjura oznámil, že by bylo fajn pokrátit rodičovskou, a z Národní rozpočtové rady vlády (NERV) zaznívá, že by se optimalizovat měly hlavně důchody. Však důchodci jsou v nynější krizi největšími vítězi, zaznělo z NERV.

Za pár měsíců si můžeme připravit peněženky, protože při každé ekonomické krizi banky natáhnou své chudobou znetvořené ručičky a říkají, že pokud jim okamžitě nepošleme peníze z našich peněženek, ony se položí, a zničí tak svět. Sledujme, jak se rekordní zisky rozpustí a za pár měsíců budeme všude číst – bankovní sektor je ohrožený, musíme ho podpořit, jinak…

A krize, ta už je tu, už si dává dostaveníčko s Exekutorskou komorou a domlouvají se, kudy na lidi a jejich směšné rodinné rozpočty. To bude kolotoč chudoby, to bude parády v potravinových bankách. Však už teď, kdy slunný Petr Fiala signalizuje, že je pánem tvorstva a všechno jde podle jeho nejlepších plánů (viz jeho projev na klimasummitu v Egyptě), se mu na úřadech práce do fronty řadí lidé. Fangličky s unijním praporem ani s praporem koalice SPOLU nemají. Musí totiž krmit banky. A ČEZ, ČEZ je potřeba nakrmit. Šejkové z ČEZ mají stále málo. Plaťte, solte.

Načasování tiskovek ČEZ muselo být naplánované lépe než celá energetická síť ČR. Vždyť v pátek ráno přišel ČEZ s účetní uzávěrkou, kde hlásil zmnohonásobení čistého zisku, v poledne už média opanovala tiskovka, kde ČEZ oznamuje, že prakticky všem zákazníkům z moci jemu svěřené zvedne zálohy na úroveň státního stropu. Tedy na 3 koruny za kilowatthodinu. Tak co, máme tu strop, jenom blbec by k němu nešel. A tak se v rámci úspor zvednou zálohy všem. To zní jako promyšlený plán.

Fascinující jsou opatření vlády. Místo toho, aby zvlčilou cenu energií zastropovala přímo u výrobců, aby nevznikaly rekordní zisky energetikům, zastropuje ji tak, že část rekordních zisků energetikům uhradí zákazníci, a zbytek, to nad stropem, uhradí z peněženek lidí stát. A pak stát přijde jako zmutovaný Jánošík a předtím, co vzal chudým, vezme i bohatým. Přičemž drtivý dopad to má hlavně pro chudé, které to žene před platební neschopnost vlastní domácnosti.

Do toho pak promlouvá stát se svou sociální politikou. Ten bude předstírat péči. Kousek z mamutích zisků ČEZ odebere, velkou část rozpustí v agendách různého druhu a zbytek smete jako gesto vlastní dobroty a oběti ze stolu, aby lidem ukázal, že nikoho nenechá padnout na dno. No nenechá, tak z nich udělá případ pro sociálku, která se všem pošťourá v jejich soukromém životě. Kolik vyděláváš, kolik platíš, jaký máš majetek, nechceš z něho něco prodat, proč bydlíš ve svém, jdi do podnájmu, proč si nenajdeš lepší práci? A až začnou plnit čekárny pracáku ti, kteří byli čerstvě vyhozeni z práce? To budou orgie pro ponižování důstojnosti člověka. Nemáš práci? Tak tady máš reflexní vestičku a alou do ulic zametat po zevlujících puberťácích u laviček.

Do toho přikvačil s nápadem ministr Stanjura, že prý bychom mohli pokrátit rodičovský příspěvek. Jak na délce, tak i na rozsahu. Rodičovská bude jen tři roky? Dva roky? A co školky, jsou? Sledoval jsem přes svého známého z Brna zápas o místa ve školkách před prázdninami. To byl doslova gladiátorský zápas. Známý si po úspěšném přijetí svého haranta do školky připadal jako zrnící černobílá televize. Před branami školky zůstaly desítky dětí i s rodiči. Má na to Stanjura nějaký plán? Soukromé školky, ano. I těch je málo. A ne všichni na poplatky za takovou službu mají.

Pak se přidal šéf NERV s tím, že senioři jsou vlastně vítězi současné krize, protože jich se dopady bezprostředně netýkají. Zřejmě si nevšiml, že i jim se znásobují ceny potravin, energií a že průměrný důchod není důchod, který berou všichni, ale jen někteří. Mnohým důchodcům se důchody zvedly jen o nízké jednotky stovek. Nikoliv o tisíce. Přesto si NERV trvá na svém: „Jejich pokles reálného příjmu je daleko nižší než u všech ostatních v ekonomice. V nějaké podobě se šetření musí dotýkat každého,“ řekl předseda NERV Mojmír Hampl v rozhovoru pro SZ Byznys.

Tak si to celé shrňme. ČEZ nemorálně bohatne. Stát nastaví cenový strop elektřiny. ČEZ oznámí, že drtivá většina odběratelů bude platit zálohy ve výši vládou nastaveného stropu. Ve výsledku tedy celkově a zprůměrováno všem stoupnou platby za zálohy. ČEZ tedy zase nemorálně zbohatne. Navíc platí, že co je a bude nad strop, to doplatí stát. No, stát, to doplatí lidé na daních a na tom, že jim stát začne seškrtávat bonusy. Zkrátíme rodičovskou? Stanjura je nadšen. Snížíme důchody? Hampl je nadšen. Postavíme školky? Ticho. Došlápneme si na ČEZ? Ticho. Uděláme něco pro to, aby pro lidi přestala být situace kritická a energetici na nich přestali tak úděsně parazitovat? Do hrobového ticha se ozve zavrzání dveří úřadu práce. Vzpomeňme (a nezapomeňme), že České republice jako čistému výrobci i vývozci elektřiny vinou vlády Petra Fialy zdražily energie o 62 procent za půl roku. V okolních zemích nestouply ani o 10 procent. Hrobové ticho.

Hrobové ticho? Ani náhodou. Petr Fiala oznámil světu, že on, jako světový lídr, přistoupil na ekologickém summitu v Egyptě jménem České republiky na absurdní snižování uhlíku. Do třiceti let uhlíkově neutrální, do deseti bez výroby spalovacích motorů. Což znamená další zdražování a jenom zdražování.

zdroj: Štěpán Cháb
https://bit.ly/3GaBVSQ

sdíletj na

36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Keller
13. 11. 2022 10:56

Chce se mi zvracet.

Davor
13. 11. 2022 13:09
Odpovědět  Keller

a co budeš dělat po novém roce až nám zdraží vodu o třetinu? Vlasně, už nebude co!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Petr
13. 11. 2022 18:26
Odpovědět  Keller

Mě blejt !

jiří
13. 11. 2022 19:00
Odpovědět  Keller

comment image

Pijack
13. 11. 2022 11:22

Většinu zhovadilostí (počínaje marxismem – leninismem, konče green dealem) opravdu “porodili” univerzitní teoretici (potažmo rádoby intelektuálové), i když jsou i výjimky: taková Gréta nic moc studovat ani nemusela a došla také k těm “jediným správným názorům”… evidentně jí k tomu stačila pouhá výchova v intelektuální rodině.

Albi
13. 11. 2022 13:45
Odpovědět  Pijack

Gréta k ničemu nedošla. Tu v té rétorice údajně vycvičil její otec, zřejmě i v umění vidět vlastním okem molekuly CO2, jak ničí planetu a tím i její dětství 🙂 a byly za rtím – jak jinak – peníze! Tentokrát rodinné peníze.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
13. 11. 2022 11:26

Tak v říjnu prý byla meziměsíční inflace “už jenom 15,1%”..!!!…a cena elektřiny prý meziročně poklesla o 40%… Oficiální zdůvodnění tohoto zcela nesmyslného čísla je to, že se do toho započítala kompenzace v rámci sociálního tarifu… Jenže je to demagogie a to nezpochybnitelná: Kompenzační bonus v drtivé většině rozhodně nebyl v říjnu vyplacen v plné výši (pokud vůbec někomu byl vyplacený v plné výši v říjnu- spíše si troufnu tvrdit že ne). Naopak, většina (ne- li všichni) dodavatelé k tomu přistoupili tak, že ho postupně využívají na úhradu záloh v následujících měsících až do jeho vyčerpání… a spousta lidí dostane část kompenzačního bonusu až v roce 2023. To, že vláda jej vyplatila zřejmě jednorázově (dodavatelům) neznamená automaticky že jej dostali lidi také v říjnu a navíc v plné výši …a z tohoto důvodu je tvrzení o poklesu inflace i velkém poklesu cen elektřiny opravdu účelová demagogie a lež. Nehledě na to, že těch 3,5 tis / rok 2022 (v průměru 300 Kč/ měsíc a domácnost) je jenom skoro nic neřešící kosmetická úprava cen energií pro drtivou většinu domácností …a už vůbec to neřeší inflační náklady domácností (od energií přes potraviny, PHM, služby, ..a další a další položky výrazně zdražené… A TO VČETNĚ FINANČNÍCH ZTRÁT SPOUSTY ZODPOVĚDNÝCH LIDÍ VYPLÝVAJÍCÍ ZE ZNEHODNOCENÍ (A TO TRVALÉHO ZNEHODNOCENÍ!!!) JEJICH ÚSPOR V BANKÁCH.
Dá se tedy očekávat (s naprostou jistotou), že za listopad inflace opět výrazně skočí nahoru.

Pavel z Moravy
13. 11. 2022 11:31

Když lidé chtějí takovou společnost, kde je globalističtí grázlové odírají, budou ji mít. Další komentáře jsou zbytečné. Vzhůru do chudoby a otroctví. ,

sizok
13. 11. 2022 12:24
Odpovědět  Pavel z Moravy

Zcela zbtečné.

Veny232
13. 11. 2022 13:15
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale nechtrějí, občas jim ujede průzkum jak se věci mají…80% veřejnosti říká doprava, a zkorumpované nacistické vlády, točí volantem doleva. Tak se věci mají… že ta špína co vládne se drží u moci podvody, a volby falšují. Všechny je musíme vymlátit.Jiné řešení není.

janle57
13. 11. 2022 11:38

Reálně popsaný výsledek činnosti vládní žumpy za rok panování,na tom,že bude
většina lidí v totální chudobě,musí přece někdo nekřesťansky vydělat,to je základní
atribut reálného kapitalismu,tak jak ho výstižně popsal Marx,kterému se klaní
i vrchní EU ožrala Juncker,tahle vládní žumpa dobrovolně neodstoupí a je jí srdečně
jedno,jestli tady bude 300 000 lidí třeba obden demonstrovat,pokud tady nebude
jediný vůdce,za kterým lidi půjdou a který nezorganizuje celostátní generální stávku,
především v dopravě,nic se pro nás obyčejný plebs nezmění,ba naopak,všechno tady
mají v rukou lidi,je to stále stejné jako za časů Husa i Žižky,tehdy se národ dovedl
semknout a 30 let vítězit aniž by ho někdo srazil na kolena.

Pavel z Moravy
13. 11. 2022 11:56
Odpovědět  janle57

Nespolupráce a generální stávky, jediné řešení. Ale kde je vůdce?

Gene
13. 11. 2022 14:43
Odpovědět  janle57

System vam takeho vudce zaridi, tak to bylo doposud vsude. Sem tam se jim ten vudce trochu urve, o to ma mensi zivotnost.

Pavel z Moravy
13. 11. 2022 11:53

Přečtěte si na sk.news-front.info- Tunely im nepomóžu- Surovikinova ofenzíva ukončí dodávky zbraní Ukrajině.

ryba
13. 11. 2022 11:54

Co to tady na diskuzi plácáme? Je nás jenom několik! Zbytku lidu ČR je to asi jedno – stačí kouknout na ty poloprázdné demošky!

sizok
13. 11. 2022 12:32
Odpovědět  ryba

Já byl včera v čistírně. Shoping parku. Naprosto plno. Fuj. Co nejrychleji pryč.
Na horní palubě se ještě hostuje.

Dá se jenom dívat, nedá se udělat nic. Ovce, bez zájmu o to, co bude zítra.
Bohužel máš pravdu Pavle z Moravy.

Zmatený
13. 11. 2022 13:06
Odpovědět  sizok

Ovčanstvo povětšinou vůbec netuší. která bije! Denně to vidím a slyším kolem sebe. Bohužel i v bližší rodině! Jsem pro ně konspirační teoretik, který čte /podle nich/ jen protiproud, aeronet a další proruské tiskoviny. Je neuvěřitelné, jak dokázala celá generace za 30 let zhloupnout, zpohodlnět. Diskutovat se s nimi nedá, neboť při bližším pohledu zjistíte, že nemají o historii a jejích souvislostech ani páru a argumentují pouze tím, co si přečetli na novinkách, seznamu nebo v Blesku. Myslím si, že si tu neveselou budoucnost ti ignoranti plně zaslouží. Jen je špatně, že ostatní se svezou s nimi. Ostatně, vládci si své góje vychovávají již mnoho desetiletí a jak se zdá, výsledky se dostavují. Já jen doufám, že další posilovací včelky proředí řady těch tupců natolik, že se těm normálním bude lehčeji dýchat…

Joe Arp
13. 11. 2022 17:20
Odpovědět  Zmatený

Všude velmi podobné, bohužel. Dokonce už by jsme měli chcípnout a nekazit jim nový svět.

Milan ze Zahrady Čech
13. 11. 2022 17:15
Odpovědět  sizok

Pavel z Moravy a ryba jedno jsou? Jen jsem zvědavý.

ryba
14. 11. 2022 11:39

Kdo je zvědavý…..!?

Pavel K
13. 11. 2022 13:04
Odpovědět  ryba

👍 👍 👍 👍 👍 👍
Přesně, ještě je mezi lidmi moc peněz a i když je to drahý, tak lidi si od huby neutrhnou vzláště spousta mlaďasů. Ale i starší, kterých není zase tak málo. V minulosti nás právě v kolbenkách nechali namlsat na “dobrý” příjem. A čecháček hrabal a hrabal, jen aby měl víc než jeho soused. Dělali se dvanácky, šestnácky, soboty a neděle. Kapitalista obřezanec si mnul pařáty. Jsem z kraje, kde je kolbenka vedle kolbenky a ty roboty spěchající za žvancem chodí okolo mě. Ryba, ale aby to těm lidem nebylo jedno ti mají v hlavě žrádlo, zábavu a mít zaplaceno spousty úvěrů a půjček.

Davor
13. 11. 2022 13:14
Odpovědět  Pavel K

Těch pár, co se bijí v prsa zalknuti pohledem na těch pár stovek na účtě si neuvědomují, že jdou také po pomyslných schodech dolů do sraček. Navíc pohrdají těmi dole, ale bez nich to nejde,..Peníze nejsou na stromě,

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
13. 11. 2022 15:18
Odpovědět  Davor

Tak oni si tam v devadesátkách vydělali pěkný peníze, než skopčáci zjistili, že tolik platit nemusí. Ale taky aktivní čecháčkové svoji blbostí si dokur…..i co šlo. Třeba měli udělat za šichtu 500 ks, aktivní čecháček udělal 700 ks, že bude mít veliký peníze. No a němci když zjistili, že to jde, tak jim zvedli normy a snížili platy. 🤣🤣🤣🤦‍♂️

Joe Arp
13. 11. 2022 17:28
Odpovědět  Pavel K

Nazdar plzničko! Tak Pavle to fungovalo vždy, za bolše posádka autojeřábu řidič+ jeřábník. potom jeden z nich se nechal přemluvit a vyrazil sám. Lítal jak trotl, nahoru dolu v obou kabinách a ejhle, co bys řekl, jak to dopadlo? No lítali všichni, zavřeli jim hubu dvoukilem, který jim časem sebrali.

Pavel K
13. 11. 2022 20:27
Odpovědět  Joe Arp

Ahoj, už né plznička. Přešel jsem na místní minipivovar a celkem mi to chutná. Plzeň má nákup 30 kč a tady 20 kč. Nedal jsem ti na PP hádanku a dodnes jsi mi neodpověděl?!!

Aleš
13. 11. 2022 13:22

Pouze generalni stávka a demise vlády dosazene bolsevikem Rychetským je cesta. A referendum o EU, NATO, zakazu SPOLU, vyhoštění US ambasády, vydání mezinárodního zatykace na Sorose, zákaz jeho neziskových politických mafií v ČR.

sizok
13. 11. 2022 13:34
Odpovědět  Aleš

Utopie.

Albi
13. 11. 2022 13:59
Odpovědět  sizok

Tak. A navíc utopie neuvěřitelná ani v nějaké sci-fi.

Albi
13. 11. 2022 13:58
Odpovědět  Aleš

Jasně, že tahle dezolátní vláda neměla vůbec vzniknout, ale jestli si myslíte, že jiná bude dělat něco jiného (bude jí dovoleno dělat něco jiného), velmi se mýlíte.
Systém je nastaven tak, že zisky jdou majitelům, ztráty státu = nám, lidu, plebsu.

Maximálně, co bychom snad mohli čekat by bylo, že nebudou rozhazovat peníze tak viditelně a nebudou u toho mlaskat tak hlasitě jako dnes..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
acibul
13. 11. 2022 14:27
Odpovědět  Aleš

A stačí velmi málo a vetry sa pohnú, aj u nás na SK: vybrať peniaze z bánk!!!! To by ste videli tú paniku!!

Pavel K
13. 11. 2022 20:35
Odpovědět  acibul

Ted jsem zhlédl pár videí Fica a jejich tiskovky. Celkem do toho buší. Jen tak dál. Taky se mi líbí ten mladý kluk v EU. Tuším Uhrík?

Paulen
13. 11. 2022 17:17

Svoboda slova je top prioritou na našem portálu https://cekni.to – naším cílem je vytvořit co nejrozmanitější zájmové komunity a umožnit v rámci nich i mezi nimi svobodnou diskusi bez cenzury, jako alternativu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

Navíc jsme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrace je možná bez emailu) a běžíme na open source.

Milan ze Zahrady Čech
13. 11. 2022 17:45

Semi, záhada.
Reagoval jsem na váš příspěvek; bylo to jen takové neškodné zamyšlení na chersonským ústupem; co si myslím, že by za tím mohlo být a proč. Nevím přesně pod jakým článkem, ale bylo to dnes v noci. No a teď se chci podívat co vy na to a ono to zmizelo. Tak mi vrtá hlavou proč. Pokud jste to vymázli vy, budiž. Sice nechápu proč, a rád bych to pochopil, přesto ale budiž.
Avšak pokud jste to nebyli vy, pak se mi nedivte, když se mi mozkové závity roztáčí konspirativním způsobem.
Byli jste to vy?

Administrátor
P.A.Semi
13. 11. 2022 19:39

Smazal to Admin, paušálně toho Trol-1, a tím pádem, i kde jsme na něj odpovídali…

Tohle jedno jsem zase obnovil, ať si to můžete přečíst:
https://www.pokec24.cz/blog/jak-probudit-vetsinovou-spolecnost/#comment-65905

πα½

Milan ze Zahrady Čech
13. 11. 2022 21:39
Odpovědět  P.A.Semi

Díky. Mě hlavně vrtal hlavou důvod. Nějak jsem přehlédl, že je to vlákno pod de men tem. Musím si to hlídat, i když na dem enta nereaguji.
Ještě taková podpoznámka, k tomu Chersonu.
Také jsem dumal, že kdyby natobandeři odpráskli tu přehradu, zlikvidovalo by to, krom jiného, i ten kanál na Krym, což by Krym dost poškodilo. Ale když se ted Rusové z Chersonu stáhli, nemají natobanděři důvod ji odprásknout.
A jo, souhlasím s vámi – ted je ta frontová hranice oproti dřívějšku, za předpokladu že před útokem musí Rusko soustředit síly a vycvičit mobilizované, logická. Což dřív nebyla; jen jim to odčerpávalo síly.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$